Gejuen^rd. Ofschoon het gewicht van deze be zwaren in geenen deele onderschat tende acht de meerderheid van het tegenwoordig college zich niet verant woord, nu reeds een uitspraak te doen in gelijken geest. Zij vindt de thans bekende gegevens niet voldoende, om daarop met overtuiging een oordeel te vestigen. Die gegevens kunnen niet worden aangevuld uit de rapporten over het vraagstuk der electriciteits- voorziening in andere provincies uit gebracht daarvoor verschillen de toe standen in die provincies en in Zee land te veel. Voldoeude en betrouw bare gegevens om een oordeel te kun nen vestigen, kunnen allt.en verkre gen woiden door et>n opzettelijk voor Zeeland ingesteld onderzoek, voor het welk Ged. Staten prof. C Feldmann te Delft zouden willen uitnoodigeu, die in verschillende and re provincies het vraagstuk heeft bestudeerd. öed. Staten hebben een nieuwe sa- larisregeiing ontworpen voor het per soneel der provinciale stoombootdien sten, waard .or met name de maxima der jaarwedden aanme kelijk verbe- tord wordeu. Zij stellen bovendien voor, niet over te gaan tot het bren gen van al de uiensten onder een di recteur, doch zooals tot nu too dien op de Ooster Schelde onder een afzon derlijken directeur te houden. Voorts zullen worden behandeld de voorstellen van öed. Staten tot ver leening van een bijdrage van ƒ2700, aan het waterleidingscomilé voor Schouwen en Duiveland in de kosten van de voorbereidende werkzaamhe den voor deD aanleg van een drink waterleiding, van een crediet van 3750, voor de kosten van een onder zoek naar de beste wijze om Wal cheren van drinkwater te voorzien en tot toekenning van een renteloos voor schot aan een door de gemeenten op Tholen op te richten naamlooze ven nootschap, ten doei hebbende de stich ting en exploitatie van een drinkwa- terleidi g. Verder willen zij een crediet van ƒ4000 openen voor de jaren 1915 en 1916 aan de maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland, ter bevordering en aanmoe diging van de verbetering der paar denfokkerij in Zeeland. Voor 1913 en 1914 bedroeg dit crediet ƒ3550. Breskens, 26 Juni 1914. In de verschillende afdeelingen der Zeeuwsche Landbou wmaai schappij zÜn commissies gevormd aangaande vee arbitrage, w-.lks leden uitspraak zullen doen bij voorkomende verschillen in den paarden- en veehandel. Voor de afdeeling Oostburg zijn in die commissie benoemd de hoeren Iz. Leenhouts Pz. te Cadzand als voor zitter, A. van Waes te Schoondijke als secretaris, en A. Salomé-Cornelis te Zuidzande als lid, en tot hunne respeciievelijke plaatsvervangers de heeren L. B. Sturm te Sluis, M. Lu- cieer te Üostbuig en H. J. Aernoudts te Sluis. Sluis. Donderdagmiddag stond men alhier op een met twee paarden bespannen wagen van den landbou wer Breijaeit aan het tramspoor op de kade hout te laden. Door onbekende oorzaak sloegen de paarden op hol en liepen de kade over, de Merrminnestraat in, wierpen daar in hun volle vaart eenige stoe len omver en beschadigden de houten stoepballustrades van den bakker Wemaer. Doordat een der paaiden kwam te vallen werd hun vaart aanmerkelijk gestuit. Op den hoek der Kapelle- straat werden ze door eenige perso nen opgevangen, waardoor erger voor komen werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. IJzendijke. Men maakt hier ernstige plannen tot het houden eener vli^gdemonstratie, waartoe men Jan Olieslagers van Antwerpen zal uit- genoodigd worden. Een consortium dat ter bespreking dezer zaak bijeeD kwam, droeg deluit- werkiDg van dit plan op aan de hee ren Ch. Haverbeeke-van Hyfte, C. J. Stuim Jr., P. van Remortel, G. B. Carpreau en E. Groosman. In de Woensdag gehouden zit ting van don Raad van Beroep voor de ongevallenverzekering is aan W. S. v. d. P. te Schoondijke is, met|in- gang van 3 Dec jl. de ouderdomsrente toegekend. De beslissing der Rijksverzekerings bank waarbij deze rente werd ontzegd werd bevestigd ten opzichte van W. B. te Bierv'iet en T. V. te Groede. Tot gezworene van den Eliza- bethpolder onder Biervlii t de heer P. G. de Jonge aldaaa. Door onbekenden is dezer dagen een zeer lafhartige daad gepleegd. Van een in de weide loopeud paard van den landbouwer M te Aarden- burg, dat bestemd was om op een tentoonstelling uit te komen en reeds verscheidene malen werd bekroond, een steek in hot sprouggewricht van een der achterpooten toegebracht, ten gevolge waarvan het dier, dat op een waarde geschikt wordt van ongeveer 1000, vermoedelijk voor altijd on geschikt z\jn tot werken. Een streng ingesteld onderzoek heeft tot dusver nog niet geleid tot het spoor van den dader of daders. School- en kerknieuws. Te Forwerd (Fr) is voiige week overleden ds K. A. Straatsma, voor heen predikant bij de Ned. Rerv. Gem. te Biervliet. Het afscheid van ds W. J. Val van de Ned. Herv. te Biervliet we gens zijn vertrek naar Westervoort is bepaald op 26 Juli. De Woensdag te IJzendijke ge houden Classikalo Verganering werd bygewomd door 42 stembevoegden. In het classikaal bestuur werden herkozen ds G. van Dis te .Zaamslag eu ds H. F. de Puy te Cadzand als lid predikant en de heer A. Rissecuw I.Az. te Cadzand als lid-ouderling, en tot hunne secundi (plaatsvervangers) ds Noest te Hoofdplaat en ds van Pe- tegem te Groede en in de vacature (wijlen de heer Abr. Luteijn te Bres kens) de heer Iz. de Hullu Steenhart te Schoondijke, terwijl als secundus vau ds Hugenboltz te Axel, wegens aanstaand vertrek van ds Val, werd gekozen ds J N. Pattist te Aarden burg. Opmeiking verdient hierby dat de alg meen oplevende geest der even redige vertegenwoordiging ook bij de ze beide laatste stemmingen gehul digd door ook aan de vrijzinnig her vormden plaats te vergunnen. De verschillende door de Synode voorloopig aangenomen wijzigingen in de reglementen werden aangenomen, uitgezonderd die in het reglement voor de diaconiën, waarin vele veranderin gen werden gebracht, en bij dat op het hulppredikerschap door sommigen de wenschelijkheid tot toevoeging der bepaling werd betoogd, dat ook aan hulppreders de bevoegdheid te geven tot het bedienen dea sacramenten. Allen verklaarden zich voor het beginsel neergelegd in een voorstel van ds H. Akersloot van Houten Roos te Sas van Gent om predikanten, die den 70jarigen leeftijd hebben bereikt, te verplichten emeritaat te nemen en dezen er behoorlek pensioen te ver zekeren. In 't algemeen voelde de vergade- ling weinig voor verscherping van de Propenents-formule en belijdenisvra gen. De voorstellen, door een 60tal predikanten dienaangaande ingekomen, werden afgewezen. Alleen verklaarden zich 12 van de 42 leden der vergadering voor het voorstel van ds J. J. Homburg te Goes, ds Stegenga en W. van Oeve- ren te Wolfaartsdijk om aan de Pro- penentsbelofte achter de woorden het Evangelie van Jezus Christus, toe te voegen „Die (Rom. 4 25) over geleverd is om onze zonden en opge wekt om onze rechtvaardigmaking". De motieven van de tegenstanders waren natuurlijk verschillend al naar de richting, die zij vertegenwoordigen. By Dokkum is een knaapje door den bliksem getroffen en gedood. Zondag ontstond te Amsterdam een twist tusschen een moeder en haar 16 jarige zoon, welke zoo hoog liep, dat de jongen zijn moeder een trap gaf waardoor zij kwam te val len, met het noodlottig gevolg, dat de vrouw, die in gezegende omstandig heden een miskraam kreeg en stierf. Een ganeeshees constateerde dat de trap de oorzaak van den dood is. De vrouw laat negen nog jonge kin deren na. Op een fi"ancieële instelling te Utrecht is Dinsdag oen ernstige dief stal gepleegd Bij de stukken, die per post voor deze bank aan het hoofd postkantoor te Utrecht waren aange komen, bevond zich ook een brief met een groot aantal bankbiljetten van ƒ300. Toen die brief op het kantoor der bank geopend werd bleek de inhoud niet overeen te stemmen met het aan tal bankbiljetten, dat in de enveloppe aanwezig moest zijn. Er ontbraken n.l. 18 biljetten van ƒ300 aan do geldswaarde die ontvangen moest worden. De vermissing werd ontdekt door den administrateur der bank, toen deze de stukken van de post opende en nakeek, nadat de corres pondentie reeds eenigen tijd op het kantoor had gelegen. Een direct ingesteld onderzoek bleef zonder resultaat, reden waarom men toen onverwijld van den diefstal ken nis gaf aan de politie. Deze verspreidde onmiddellijk op alle banken en effectenkantoren een lijst met de nummers van de verdwe nen bankbiljetten, met het verzoek, by aanbieding van een dezer biljetten daarvan dadelijk mededeeling te wil len doen aan de recherche. Als vermoedelijke dader van dezen diefstal is gearresteerd en gëmployeer- de van die Bank zélvedeze genoot op het kantoor het volle vertrouwen en had daar dan ook een positie van beteekenis. Hij was er reeds zestien jaar in dienst. De aanleiding tot zijn hechtenisneming was de volgende Dim dag moest op het kantoor der - Bank een wissel worden betaald van ƒ2400, die aangeboden werd door de üi ma Vlaer en Kol en door den ver dachte met het volle bedrag werd uiibetaald. Toen de wissellooper later op den dag met het door hem geïnde geld bij voornoemde firma terugkwam, bleek, dat er in zijn portefeuille zes bankbiljetten van ƒ300 waren, dra gende de nummers van de vermiste exemplaren en 'dus blijkbaar afkom stig van den diefstal. De firma gaf daarvan kennis aan de r< cherche, die zoodoende een spoor van dit misdrijf in handen kreeg. De wissellooper her innerde zich, dat hij deze zes bank biljetten ontvangen had ten kantore van de Bank in quaestie en deelde mede, dat hem het geld voor den wissel ad ƒ2400 was uitbetaald ge worden door den persoon, die thans als verdacht in hechtenis zit. Dit gaf de recherche aanleiding dezen ge ëmployeerden aan te houden, waar het voor haar vaststond, dat deze persoon de vermiste bankbiljetten (waarvan de nummers bekend waren) in handen had gehad, wat geconsta teerd werd door het feit, dat hij den zelfden dag zes van die biljetten ad ƒ300 in betaling had gegeven voor den bewusten wissel van Vlaer en Kol. Nader bleek nog, dat de kas van de instelling Dinsdag toereikend was, om den wissel van ƒ2400 uit te be talen er was slechts ƒ900 in kas en dus kon er onmogelijk ƒ2400 worden uitbetaalddesondanks is door den looper der firma Vlaer en Kol ƒ2400 ter hand gesteld, wat het vermoeden beeft doen ontstaan, dat het beheer van den verdachte niet geheel en al in orde is geweest en hy het tekort heeft willen aanvullen met de biljet ten van ƒ300 uit den aangeteeken- den brief. De 12 overige bankbiljetten van ƒ300 heeft men nog niet gevon den. Denzelfden ochtend dat de diefstal werd ontdekt, waren echter reeds een aantal bankbiljetten aan andere kan toren in betaling gegeven, o. a. ook aan de Ned. Bank Al deze kantoren gaven inmiddels die biljetten ook weer in betaling aan anderen, zonder op de nummers te letten, wat de opspo ring natuurlijk nu zooveel te moeilij ker maakt. Woensdagmiddag werd de looper met den aangehouden bediende gecon fronteerd de verdachte blijft intus- schen alle schuld ontkennen. Destuk ken zijn in handen der justitie ge steld. (U. D.) Te Rozeudaal vervoegde zich by een goudsmid een vieemdeling, die naar den prijs van een uitgestalde pendule vroeg. Toen de winkeljuffrouw zich even verwijderde, om aan den eigenaar den prijs te vragen, nam de vreemdeling de kans waar en ont vreemde een gouden horloge en en kele andere voorwerpen en verliet nu ijlings don wintel. Toen de patroon in den winkel kwam, werd direct de diefstal bemerkt en aangifte bij de politie gedaan, die er al spoedig in slaagde den dader aan te houden, die nog in het bezit van het ontvreemde was. Hij is afkomstig uit'sGravenhage. Maandagavond is een machinist wonende te Delft, dienstdoende op een motorschuit aan de Loosduinsche kade te 't Gravenhage van die schuit in het water aan den Trekvliet ge vallen. De schipper op bedoeld vaar tuig stelde onmiddellijk pogingen in het werk om den man te redden, doch te vergeefs, daar hy in de diepte ver dween. Na geruimen tyd dregden werd het lijk van den man opgehaald. Te Steen wyk wilde een heer een revolver ontladen, waarbij hij bij on geluk een schot in den buik kreeg, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Dinsdagmiddag waren twee jon gens aan het zeilen op den Schinkel te Amsterdam. Opeens sloeg het boo tje om, waardoor beiden te water ge raakten en de oudste verdronk. Te Kamerik was een dienstbode bezig met de stoep, grenzende aan een wstergang, te schuren, toen zy plot seling uitgleed, in de gracht terecht kwam en noodlottig om het leven kwam. De bestellers van een der hoofd postkantoren te Parys zijn deze week in zeer opgewonden toestand verkeerd en zijn zelfs nog een oogenblik in sta king gekomen. De aanleidende oorzaak was, dat de Senaat een besluit had verworpen het welk door de Kamer reeds |was aan genomen, nl. om aan de bestellers een toeslag van 100 francs op hun huis- - huur te geven. Dinsdagavond is het tot een groote betooging gekomen waarbij de post- rij tuigen werden verhinderd uit te rijden, terwijl getracht werd de deu ren van het postkantoor te versper ren. Daardoor ontstond een hevig ge vecht met de politie, waarbij een in specteur harde klappen heeft opgeloo- pen. Enkele bestellers zyn in hech tenis genomen. Een ander gedeelte der betoogers had zich op de binnenplaats van het kantoor verschanst, waar het verzet zich in hoofdzaak bepaalde tot het geroep: „weg met den Senaat 1"} Eerst nadat de betrokken minister de stellige verzekering had gegeven dat de hun toebedachte toeslag ben alsnog zal worden uitgekeerd, werd de staking opgeheven.

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2