tymm Mnm~ en ,JK>Pctf<:nftelHa5 VM Onze IM-Miscis MtiwL Buitenland. Binnenland. Mo 1931. Zaterdag 29 Juni 1914. 23e Jaargang. Voorlj^ji BRESKENS RANT Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor Belgié ƒ0.75 en 1 dollar k 8 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen by boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIFXEItUX te Breuken», Het mag als bekend worden ver ondersteld dat sedert geruimen tijd door de vreemde Oosterlingen een begeerige blik wordt geslagen op onze schoone bezittingen in den Indischen Archipel. Met, het hun eigen, taai geduld en sluw overleg loeren ze er op als een roofvogel op zijn aas. En indien in hun oog de velden wit zijn om te oogsten, zullen zij de halmen onder hunne sikkels doen vallen. Meermalen is het onomwonden uitgesproken dat wij niet in staat zijn voldoende tegenweer te bie den en het schoone Insulinde te eeniger tyd aan onze handen zal ontglippen. Dan zal eerst recht blijken wat we verloren hebben. Want gaat het in andere han den over, dan zal een onnoemelij ke bron voor ons land zijn opge droogd. Gemiddeld gaan jaarlijks een 500 Nederlanders in goed betaalde betrekkingen in gouvernements dienst, en men schat het totale cijfer dergenen die ginds in 's lands dienst een ruim bestaan vin den op 23000 Nederlanders. Deze verdienen per jaar onge veer een 60 millioen gulden. Van dit aantal vertoeft een deel met verlof hier te lande of vestigt zich na volbrachten diensttijd 'op zijn geboortegrond om er zijn pen sioen te verteren. Deze in het va derland teruggekeerden brengen een 13 millioen gulden 's jaars onder S den man, waarvan de winkelier, de nijverheid, de bouwspeculanten en ook de schatkist profiteert. Dat 't bij eene wisseling in Indië met die allen ginds gedaan zou zijn, behoeft wel geen nader betoog. Ge zwegen nog van de velen die in particuliere betrekkingen of op ei- gen risico een rijk stuk brood win nen. Maar ook op ander gebied is In- die van groot belang. De geregel de dienst toch tusschen ginds en ons land wordt onderhouden door een 350 schepen, waarvan ruim de helft behoort aan een vijftal maat schappijen die aan hun volledig personeel jaarlijks ver over de 10 millioen gulden aan bezoldiging uitkeeren. Het meerendeel van deze sche pen wordt hier te lande gebouwd en hoogst belangrijk is deze scheeps bouw voor de werf te Vlissingen met zijn 2000 ambtenaren en werklieden. Welk een reuzenkapitaal ver tegenwoordigt niet de jaarlijksche invoer van koloniale artikelen. In 1912 werd voor ruim 91 millioen gulden aan tabak uit on ze Oost aan' de markt gebracht. En hoe groot is niet het legio menschen dat daarin en daardoor met zijn bestaan is betrokken. Aan tin werd hetzelfde jaar voor 41 millioen, aan koffie 10 millioen en aan thee alleen te Amsterdam voor 7 millioen gulden ingevoerd. Voorts werd niet minder dan 10 millioen kilogram kinabast ver handeld. Voeg daarbij de rubber, huiden en specerijen, .alleen aan coprak, het gedroogd vruchtvleesch van de cocosnoot, werd van uit Indië voor 55 millioen gulden uit gevoerd. Denken we aan de zich reus achtig ontwikkelende petroleum industrie, waarbij alleen eenige hon derden Hollanders een ruim bestaan vinden, en dan zal het moeilijk te ontkennen zyn dat het behoud van Indië voor ons land en voor onze natie eene levensvraag is geworden. Bij het dreigender aanzien dat de begeerigheid der ginds omrin gende buren allengs aanneemt, en met het oog op wat er op het spel staat, wordt het hoe langer hoe duidelijker, dat Nederland zich opofferingen zal moeten getroosten. En waar ons land door den vreemde zoo bewierookt is nopens de dapperheid onzer officieren in Albanië, terwijl het daar, tot op zekere hoogte inderdaad een zich mengen was in andermans huis houden, al ging dat dan ook op verzoek, daar mag verwacht wor den, dat de offervaardigheid, in welken vorm ook, zeker niet zal achter blijven, nu zich donkere wolken samenpakken over eigen erve. Daar zijn weliswaar veel gezichts punten, zegt de ingenieur Obreen in de N. R. Ct., die voldoende wij zen op een vrede in Azië door de neutraliteit van den Indischen Ar chipel, evenals de onafhankelijk heid van Nederland en België een waarborg is voor den vrede in Eu ropa. Maar dat stelt ons daarom niet vrij van de noodzakelijkheid onze weermiddelen in orde te bren gen. Hulp aan anderen is 'best, maar men wete wel en vergete nimmer, dat die hulp door anderen alleen verstrekt wordt aan degenen die toonen dat zij ook zich zelf kunnen helpen. De strijdende Engelsche kiesrecht vrouwen gaan voort met haar brand stichtingen en baldadigheden. Zaterdagochtend zijn op vier mijlen afstand van Wrexham de gebouwen van het station in de asch gelegd, terwijl tevens een poging weid gedaan, om een trein in brand te steken. De schade is aanzienlijk en men gelooft, dat de brand door kiesrecht-vrouwen is aangesticht. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomen, om de aanslagen der kiesrecht vrouwen te verijdelen. Op verscheiden plaatsen van het land en in bijna alle dorpen van Surrey nabij Guildforfd worden de voornaamste gebouwen dag en nacht bewaakt. Te Crameigh houden vijftig leden van Ue gemeente de wacht bij de pa rochie kerk. De hei tog van Northum berland laat de oude A bury-kerk, die in zyn park staat, e<eneens bewaken. Alen vieest ook, dat er een aanslag zal worden gepleegd op St. Martha's kapel, een gebouw van groote histo rische boteekenis, twee mjjlen van Guildford, waar Stephen Langton, de beroemde aartsbisschop van Canter- burg, begraven is. Het publiek toont zich meer en meer vijandig aan do kiesrechtvrouwen. Toen zij te Worthing in Sussex een meeting hielden, werden de spreeksters door de menigte weggesleurd. Hunne vlag gen werden aan flarden gescheurd. Door de tijdige komst der politie, die de kiesrechtvrouwen etcorteerde, werd voorkomen, dat eenige van haar in de zee geworpen werden. De minister van binnonlandscho za ken heeft Zaterdag een deputatie van kiesrechtvrouwen van den arbeiden den stand in Oost-Londen ontvangen omdat hij v. rnoraen had dat de ver tegenwoordigde vrouwen zich van pro paganda door misdrijven onthielden en dat de arbeidsters in Oostelijk Lon den zich in een bijzondere positie be vonden en van oordeel -waren, dat zij onder omstandigheden werkten, die het haar onmogelijk maakten hervor- •mingen te verkrijgen, wanneer zij niet bij de verkiezing van vertegenwoor digers haar stem konden uitbrengeD. Indien de vrouwen het stemrecht verkregen, besloot de minister presi dent, zou dit onder dezelfde voor waarden geschieden als bij de mannen. Hoewel het noodzakelijk was om de georganiseerde geweldpleging te on derdrukken, wenschte de regeering toch niet haar de vrijheid van het woord te ontnemen. eerste SjSPf Was E Hl, I'S M10 JAAR bl M (rtia HH WBm garantie K UNST5PEL en ELEL.TR: PIANO'S. VLEUGELS is HET ADRES UBgr-KESSELS'KON.FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOGUS - OOK TERMUUBETil 1KB Ged. Staten van Zeeland stellen, ter behandeling in de zomorzitting, aan de Provinciale Staten voor, aan de se cretarissen-ontvangers der calamiteuse waterschappen en polders recht op pen sioen te verzekeren, evenals aan al de beambten, ambtenaren en bedienden van die polders of waterschappen en hunne weduwen en weezen. Tegen dit voorstel is bezwaar inge komen van den Zaamslagpolder, dat de poldeilasten zullen worden ver hoogd en do functie van secretaris ontvanger toch slechts een bijbetrek king is. Van de polders Margaretha, Kleine Huissens, Eeudragt, Groote Huissens en Nieuw Olhene is bezwaar gemaakt omdat meent dat eene onbillijkheid jegens de ontvangers griffiers zou ont staan terwfi zij zich verder aanslui ten bjj het door den Zaamslagpolder ontwikkelde bezwaar. Ged. Staten doelen die bezwaren niet, omdat de polders slechts tot by- dragon verplicht zijn als de geldmid delen van de calamiteuze polders te kort schieten. Evenwel, dunkt ons, dat het be zwaar niet uitsluitend tegen die bij drage in uiterste nood gaat, dan wel hierom als de eeDe categorie van amb tenaren pensioen zou ontvangen, het onbillijk zou zijn, aan dezelfde cate gorie in binnenpolders dit niet toe te kennen. Inzake de vaste arbeiders op de provinciale wegen wordt voorgesteld de jaarwedde, thans ƒ420 tot ƒ620 bedragende te verhoogen van ƒ470 tot ƒ620 en met ingang van 1 Jan. 1915 alle jaarwedden van die arbei ders met ƒ60 te verhoogen. Ged. Staten stellen voor, een cre- diet van ƒ2500 te openen voor een onderzoek naar de beste wijze om de geheele provincie van electrischen stroom voor kracht en licht te voor zien. Ged. Staten deelen mede, dat zfi in hun vorige samenstelling den mi nister van landbouw hebben medege deeld, dat de geldelijke bezwaren Daast die, welke ontstaan door de eigenaar dige ligging der provincie, welke ver moedelijk de oprichting van verschil lende centrales zou noodig maken, hen hebben weerhouden voorstellen te doen

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1