v Gemengd. voor de provincie allerminst een re den genoemd mogen worden om don bestaanden toestand te bestendigen. Wy spreken dan ook den wensch uit dat Ged. Staten thans zullen voor stellen de bootdiensten op de Ooster en Westerschelde aan elkaar te doen aansluiten en als Ged. Staten daartoe adviseeren zal dit voorstel dat wij in het welbegrepen belang der pro vincie zouden noemen zeker in de Prov. Staten wel een groote meerder heid vinden. Breskens, 23 Juni 1914. De heer A. van Dierman, ontvanger van 's rijks belastingen en accijnzen alhier, is als zoodanig benoemd te Hil- varenbeek (N.-Br.) Bij het gehouden examen voor commies 2de klasse by den post-, te legraaf- en telefoondienst in Ned. In- diö is o. m. geslaagd de heer W. J. Woittiez Wz (van Breskens) te Wel tevreden. Door de geneeskundige commis sie te Amsterdam is tot arts bevor derd de heer Th. F. Jagerink, geb. te IJzendyke. Met ingang van 1 Juli zyn be noemd tot kommies der dir. belastin gen te IJzendijke M. C. H. van Roo- yen en J. Jobsen, te Koewacht C. Koster (van Breskens), te Sluis W. Goethals en te Aardenburg M. J. Man neke. Schoondijke, 19 Juni. De ten overstaan der notarissen Biaupos ten Cate te Middelburg en Beuningh te Groede gehouden herveiling van lan- derijen ten behoeve der erfgenamen van wijlen mr A. P. Snouck Hurgronje is als volgt: De hofstede onder Schoondijke ter grootte van 53.01 45 H.A. bewoond en in gebruik bij Adr. Luteijn Antz. i3 toegewezen aan mej. Kruseman, de heeren A. en A. O. L. Snouck Hur gronje en mr G. J. Sprenger en mevr. de Wed. Turk, allen te Middelburg, voor 52.435 benevens 7680 voor boomprijs; 23 40.30 H.A. bouwland aldaar voor 26.770 aan den gebrui ker Anth. Lutein Anthz.54 19.60 H.A. bouw- en weiland in den Baar- zandepolder onder Groede aan J. J. en P. J. Lako te Breskens en Abr. Ver- hage te Schoondijke voor 63 093 be nevens 3038 voor boomprijs twee perceeltjes met erfpacht belaste bouw land, groot 11.10 A. voor ƒ162 en 9 A. voor ƒ140 aan L. C. Wabeke te Ter Neuzen en een insgelijks met'erf- pacht belast stukje bouwland groot 7.75 A. aan P. A. van den Ameele te Schoondijke.voor 90. Groede. De geitententoonstelling van wege de geitenfokvereeniging al hier te houden, zal plaats hebben op a s. Maandagnamiddag op een weide van den landbouwer J. Schippers. Sluis, 19 Juni. Hedennamiddag kwam, onder voorzitterschap van burg. Boogaard, de gemeenteraad in voltal lige zitting bijeen. Na lezing en onveranderde goed keuring der notulen, werd mededee- ling gedaan van ingekomen missives van Ged. Staten, o. a. tot goedkeuring van het raadsbesluit ter aanvaarding van eene schenkiDg van A. J. Zonne- vijlle, bestaande in eene schilder^ voorstellende Willem Beukelszoon en ter kennisgeving zijner herbenoe ming tot burgemeester met ingang van 27 Juni. Alle voor notificatie aangenomen. De begrooting van 1913 onderging eene wijziging tot een eindbedrag van ƒ549 28. Het schoonhouden der algemeens begraafplaats werd zonder bedenking onderbandsch aanbesteed aan van den Bussche voor ƒ70 vroeger bedroeg dit ƒ55, doch wegens meerdere werk zaamheden werd ƒ16 meer bedongen. Als lid der commissie tot wering van schoolverzuim werden door Burg. en Weth. aanbevolen mej" H. van Reyen en G. C. Bakker, Op een vraag wie mej. van Reyen is, antwoordde de voorz.het hoofd der kath. meisjesschool. Daarop werd mej. van R ijen be noemd met 6 st., tegen 1 blanco. Op het voorstel tot verkoop van on bruikbare voorwerpen, deelde de voorz. mede dat in den kelder onder het stad huis verschillende oude rommel ligt, waardoor de oudheiuwaarde van den kelder wordt verwaarloosd. Nu had den we gedacht alles op te bergen in de hoofdwacht, maar ook daar is geen ruimte. Zelfs lag er veel dat ook maar diende opgeruimd te worden zoo vonden we er nog een oude mu- ziekztent, doch eigenlijk verdiende ze dien naam niet meerzouden we het voorwerp als zoodanig annOLceeren, dan kwam er misschien iemand voor opdagen, die diep teleurgesteld zou wezen, want het ding is by na niet in elkaar te krijgen. Ook is er nog een eerepoort gevonden, maar die kunnen we gebruiken als 't volgend jaar de tuinbouwtentoonstelling hier zal plaats hebben. De heer Aernouts vraagt of die ver- kooping publiek plaats her-ft. De voorz. heeft daarover nog niet nagedacht, doch vraagt woderkeerig aan Aernouts: wat denkt ge? Na onderlinge gedachtenwisseling werd besloten de verkoop publiek en door den burgemeester te doen plaats hebben. Ten slotte kwam als laatste punt aan de orde de vraag van den burge meester aan den Raad om hem mede te deelen of op Zondag kermis zal ge houden worden. De voorz. zegt dat hij moeilijk weet wat de meerderheid van de gemeente in dezen wil, en vraagt daarom aan den Raad die haar vertegenwoordigt „Wat wil de gemeente dan kun nen Burg. en Wetb. naderhand nagaan wat hun te doen staat. De heer AernoutsAls de raad guns tig op deze vraag antwoordt, hangt de beslissing dan nog af van de wil lekeur van Burg. en Weth. De voorz. Ja, want krachtens de Zondagswet terust- de beslissing bij Burg. en Weth. De heer JanssensAls het woidt toegestaan, mag dan alles plaats heb ben De voorz. Dan ook alles. De heer Janssens zou dan willen voorstellen de kermis met een paar dagen te verkorten. De voorz Dat kan nu niet, omdat op eene zoodanige wijziging in de polit.ie-verordening de goedkeuring van Ged. Staten wordt vereischt, die we nu onmogelijk meer kunnen hebben. Destijds heeft spr. eene wyziging dien aangaande aan de hand gedaan, maar men heeft er toen niet aan gewild en nu kan het niet meer voor deze ge legenheid. Wel zou hij er voor zijn, als de meerderheid er toe mocht besluiten om het sluitingsuur van 4 uur in te krimpen tot 2 uur, omdat er nè. dat uur byna niemand meer is en 't dan niet anders meer is dan een hangen over stoelen of banken. In 't algemeen bevestigde de raad dit. De heer Aernouts vroeg of Burg. en Weth. nu niet konden zeggen hoe hunne beslissing zal zijn als de Raad gunstig antwoordt. Dat zou in zoo verre gemakkelijk zijn dat men dan iets wist, omdat de tyd zoo kort is. De voorz. zeide dat B. en W. niet mogen zeggen wat ze zullen beslissen. Alleen kon hij meedeelen, dat een half uur nè, de openbare raadszitting Burg. en Weth. eene beslissing zullen nemen. De heer de Bruyne vroeg of de Zondag feitelijk wel een kermisdag was. De voorz. antwoordde hierop ont kennend. Maar bij Burg. en Weth. rust de bevoegdheid om op Zondag vermakelijkheden toe te staan. Alleen wordt aan den Raad gevraagd hoe de gemeente, wier vertegenwoordiging de leden zijn, daarover denken. De vraag in stemming gebracht werd bevestigend beantwoord met 5 tegen 2 siemmen vóór de heeren Aernouts, Buijck, Janssens, Metz en de Meyertegen de heeren de Bruij- ne en Brevet. De voorzitter concludeerde hieruit dat 5/7 deel der gemeentenaren voor kermis op Zondag was. Daarna werd de zitting gesloten. Door onbekende oorzaak is Don derdagavond brand ontstaan in de houtzagprij van de Kon. Maatschappy „de Schelde" aan de binnenhaven te Vlissiugen. De vlammen vonden daar ruimschoots voedsel in de groote hoe veelheden licht brandbaar materiaal, voornamelijk hout en planken, welke daar in groote hoeveelheid aanwezig waren. Het vermeiend element deed de vlammen dan ook hoog oplaaien, zoodat het een vuurzee geleek. Het laat zich wel begrijpen dat het eenige tyd duurde eer de brandweer het blusschingswerk kon aanvangen, in de eerste plaats wegens de geiso- leerde ligging van het terrein en bo- vondien wijl het in den donker zeer moeilijk was over dit met rails door sneden terrein met de brandspuiten te komen. De spuit van Hr Ms „Bever" was het eerst ter plaatse en begon dade lijk den strijd tegen de met groote kracht oplaaiende vlammenzee. Spoedig daarop verscheen de slan genwagen van de politie. Het scheen aanvankelyk een hope loos weik, zoo reusachtig waren de vlammen.' Ten einde zoo mogelijk te kunnen redden werden tal van personen op het terrein dat door rijks- en ge- meente-politie was afgezet toege laten, om mede te helpen zooveel mo gelijk te redden wat te redden viel, nl. door de planken in het kanaal te werpen. Terwijl men iDtusschen met het blusschingswerk voortging en nog meerdere spuiten op het terrein wa ren verschenen, o. a. ook stoomspuit, werd krachtige hulp voor het blus schingswerk verkregen van het ber gingsvaartuig van de marine, dat ook de noodige stralen water in de vlam menzee wierp. Doordien de brandweer, zoo krach tig den stryd togen de elementen aan bond, wist men een loods waarin een groote hoeveelheid kostbaar houtwas geborgen te behouden. Een krachtig aandeel in het blus schingswerk werd ook genomen door- de spuit van de militairen en vooral ook van de Jantjes, die het eerst op het terrein aanwezig waren, hebben krachtige pogingen aangewend om het gevaar zooveel mogelijk te beperken. Behalve ae zagery gingen ook twee aangrenzende loodsen verloren. De aan het rijk toebehoorehde bij de gemeen te in pacht zynde loodsen bleven ge lukkig behouden. De brand zelf leverde een fantasti- schen aanblik en in den prachtigen zomernacht hebben duizenden en dui zenden het schouwspel gadegeslagen. Uren ver in deu omtrek was de brand zichtbaar. Naar men verneemt wordt de scha de door verzekering gedekt. De 19-jarige scheepmaker G. der Kon. Maatsch. „de Schelde", die de vorige week Maandag in een der rui men van het in aanbouw zijnd stoom schip „Tjikembang" is gevallen en in zeer bodenkelrjken toestand naar het St. Joseph ziekenhuis werd ver voerd, is daar Zondagmorgen over leden. By de gehouden algemeene ver gadering der Stoomvaart-maatschappij „Zeeland" werd door een der deelge- uooten een zeer behartigenswaardig woord gesproken ten opzichte van het personeel. Hy had gaarne gezien, met het oog op de resultaten der maatschappy, dat er van uit den boezem van het Be stuur of Directie een voorstel was gekomen om de salarissen van het personeel aan boord der booten zoo te verhoogen dat die salarissen geljjk zouden komen te staan met de plaats die de maatschappy in de schetjJ - vaart wereld inneemt, en die is voot d0 zoover hem bekend nummer éen. sc - De salarissen echter staan nauw» op lijks gelijk met die der wilde vaatt en wat is hiervan het gevolg van; vc Dat de maatschappy „Zeeland" kj at eventueele vacatures geen goedo kract 21 ten voor haar booten kan krygeg ge doch zich behelpen moet met j ongel» de van 19 A 20 jaar, die hun zeeman op schap van plm. 1 jaar, wat in hm or zoo juist verworven diploma van 3i be stuurman is vastgelegd aan boon w brengen. Die jongelui nu, die in hui leertijd zijn, kunnen geroepen wordei voor alle verantwoordelijkheid betref fende menschenlevens, schip en lading m Hij vraagt zich af, waar de directii dr zulks weet of althans weten kau, o die bekendheid doorgedrongen is tol commissarissen en aandeelhouders et of commissarissen zich ook bewust zijn van die verautwoordelykheid in geval eens iets mocht plaats vindei e, op het moment dat zoo'n jongmenscl van 1920 jaar met een 3e rang ii zijn zak, zich geneel alleen op di brug bevond, door plotselinge enge. A steldheid van den commandant bijv. di Hij zou dan ook zeer gaarne ii w overweging willen geven om voorde bi ze buitengewoon zware verantwoor- ja delijkheid zoo spoedig mogelijk des» k larissen te verhoogen, en hiermede y, bedoelt hij allen die aan boord zijn, die bij slecht en mistig weer toch zorgen dat de boot op tyd aankomt a Dit personeel heeft toch zeker niet li minder bijgedragen tot de groote vlucht ei die de maatschappy de laatste jar et zi heeft genomen, als heb uitstekend ri beheer der directie. d lC SPOHT. De weers- en luchtgesteldheid langs J de vluchtlijn van Zondag 14 Juni 1.1 8 Van Quiévrain naar Noyon en Com- piëgne, om 6 urennogal klaarvan Momignies naar Pont-St.-Maxence, om 5 uren: Oostenwind, overtrokken; van Noyon naar Pont St. Maxence; p Creil en Bonneval, om 5 uurover- r trokkenvan Creil naar Chateauroux, u Tours en Angoulème, om 4 uurzeer overtrokkenvan Reims naar St,- 2 Denis, Nemours, Dourdan en Bretig- s ny, om 4 30, Zuidenwind, bewolkt. By de op den noodlottigen Zondag - van 14 Juni gehouden wedvlucht van Arras, uitgeschreven door „de Eiktak" van Eecloo met oude duiven en waar aan er met 167 werd deelgenomen, behaalde een duif van E. van der Weyde te IJzendyke de eerste, van de 29 uitgeloofde prijzen, met eene snelheid van 1099 Meter in de minuut. Bij het bestuur van de IJsclub 1 „Breskens-Groede" is bericht ingeko- f men van het bestuur van het water- schap „Groede en Baanst" dat de vor- gadering van ingelanden tot weder- 1 opzegging vergunning verleent tot het 1 hebben en onderhouden van ijsbanen op de z.g. Baarzandsche kreek en dat 1 by eventuëele verpachting van het water in de voorwaarden bepalingen zullen worden opgenomen die het heb ben van ijsbanen mogelyk maken. 1 f 1M—f Eenige kinderen te Zevenbergen wilden het circus Althoff eens na gaan bootsen. Een kleinen jongen zou wondermensch zijn, en slikte dan ook werkelijk achtereenvolgens zes levende kikvorschen naar binnen. Dit bekwam het kind echter zeer slecht, en werd dan ook spoedig on wel. De ouders van den kleinen lie ten een dokter halen, die braakmid delen ingaf, waarop de kikvorschen weer spoedig, doch slechts dood, te voorschyn kwamen. Te Blerik is een 11-jarige jon gen by het visschen in de Maas ge; vallen en verdronken,

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2