:unmen JptwféttfiéBUÊ» r. aan^cmt. wf. n Oude roem. Buitenland. BiimeniancL No f930. Woensdag 24 Juni 1914. 23e Jaargang. Evenredigheid. BRESKENSCH OURANT. fWj* Abonnement per 3 maanden 0.50, franco "fier post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar 8 kwartalen bp vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bp jekhandelaren en brievengaarders. :eni Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents, öroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den nifgevcr C. DIELEMAN te Breskens. Ons kleine land heeft den al- uden naam van een moedige en prechte natie te bezitten. In door p, nee, natuurlijk. Trouwens, haar ®f te meten naar sommige afwrj- .ende elementen, is niet juist een oede maatstaf voor de beoordee- 111 ng van een volksaard. De droeve geschiedenis waardoor eze week met den naam van den evallene ook dien van ons land allerlei lippen kwam, is daar- oor het beste bewijs. De Balkan-kwestie, voortgespro sa uit onderlinge geschillen, die bh te ernstiger karakter kregen, aar mate de godsdienstige onder- rond duidelijker voor den dag wam, is op een Europeesche westie uitgeloopen. Meer uit het oogpunt van on- erlinge naijver, dan van huma- iteit ten opzichte van de ruwe ergbewoners, is Europa bemidde- :nd opgetreden. Oostenrijk is de ontwerper ge feest van het denkbeeld een Al- aneesch vorstendom te stichten m te voorkomen dat eene verdee- ng zou plaats hebben, die aan eze of gene voordeelen zou heb- Bn aangeboden boven den ander. En als van zelf treedt dan de ivloed naar voren die de Adria- sche zee zou schenken aan de be oordeelde mogendheid. Zoo gaf Italië toe aan Oosten- jksch voorstel, niet om de bij- ondere ingenomenheid, dan wel Oostenrijks' macht aan de .driatische zee, door welke de alkan-kwestie werd beheèrscht, fit te bevorderen. Wis we reeds opmerkten, werd ederland bereid gevonden het lbaneesche huishouden op orde brengen, en ook met hoeveel ezwaren de Nederlandsche officie- en te kampen hebben niet het linst met kuiperijen van begeerige bgendheden. De verborgen spijt van Italië omt in verschillende vormen aan en dag. Hare bladen spreiden eene uitensporige verheugdheid ten toon ij elk succes van de Epiroten, en lans niet minder over dat van de ohamedanen op de troepen van en Vorst. Voegt men daarbij het obust te keer gaan tegen de Ne- erlandsche officieren bij de arre ins. statie van een Italiaansch ambt genoot, dan kan men zich eenigs- zins voorstellen met welke moei lijkheden onze landgenooten heb ben te kampen om daar wat orde op zaken te stellen. Het blijkt dat de oplossing die men in den Balkan heeft willen aan de hand doen op een stelsel matig verzet stuit. Immers de ope- ratiën die de opstandelingen voeren, duiden allerminst op een nationa listisch tegenweer. Integendeel wordt zooveel blijk gegeven van een strategische optreden, dat dit algemeen als een verdachte om standigheid wordt aangemerkt en er andere drijfveeren worden ach ter gezocht dan een zuiver terri toriaal verzet. En in dat broeinest van antoga- nisme hebben onze officieren zich gewaagd, hun moed ten toon ge spreid. hun leven gegeven en is Thomson gevallen. Het pleit voor Nederland dat zich beschikbaar stelde om de dis sonanten van het Europeesch con cert te voorkomen. Het heeft zijn oude roem gehandhaafd van te zijn een moedig land met moedige aan voerders en nog wel op vreemd terrein en ten bate van anderen. Die hebben we ook noodig op verder terrein voor eigen zaak. Daarover in een volgend artikel. Gelijk we reeds met een enkel woord hebben gemeld is aan de Koningin een rapport aangeboden om in de wet, regelende het kiesrecht, zoodanige be palingen in te lasschen dat eene even redige vertegenwoordiging ontsta. We zeiden er reeds van, dat dit bedoelt, in de wetgevende lichamen eene evenredigheid te brengen tus- schen de vertegenwoordiging van de verschillende staatkundige groepen van kiesgerechtigden. Het zou dus dan niet meer gaan naar de meerderheid, aangeduid door de helft plus éen. De kiesstrijd moge dan iets van ha re bekoring missen, zeker zou ze veel van hare vinnigheid verliezen en dus als winst kunnen worden geboekt. Maar niettemin zal ook by dit stel sel het bezwaar blijven aankleven, dat geen resultaat zal worden verkregen anders dan dat de eindbeslissing by de meerderheid blij ve berusten en even zeer despotisch kan zijn, afgescheiden er van wie de meerderheid uitmaakt, zoodat evenredige vertegenwoordiging wel plaats maakt voor de richting der minderheid, maar by principieel© ge vallen altijd beneden de meerderheid blijft en bare beslissingen dus steeds domineeren. Versch in ons geheugen ligt de aanwijzing die de Raad der gemeente Sluis gaf aan Burgemeester en Wet houders aldaar, inzake het houden van kermis op Zondag. We halen speciaal dit voorval aan, minder omdat het van recenton datum is, dan wel wyl het een zeldzaam voorkomend feit genoemd mag worden, dat een Dagelijksch Bestuur, voor het nemen eener beslissing, de meening verneemt van het lich au dat de rechtstreeksche vertegenwoordiging is van de ingezetenen, en de Raad vrij wel de richting aangaf voor den door Burg. en Weth. te bewandelen weg. De burgemeester wilde weten hoe de ingezetenen over deze kwestie dachten en legde daartoe als maatstaf aan, het idéé dat de Raad, als des- zelfs vertegenwoordigers zich daar omtrent had gevormd. En de Raad sprak zich met 5 tegen 2 stemmen uit ten gunste van het brandende vraagstuk. De burgemeester concludeerde daar uit, dat vijf-zevende deel der ingeze tenen voor de bewuste zaak was. Het wil ons evenwel toeschijnen, dat de juiste proportie geenszins aldus is. Immers, de omstandigheden waar onder do stembus vaak uitspraak doet ten gunste der meerderheid, waarbor gen niet altijd de juiste aanwijzing daarvan. Bovendien mogen ook weer niet alle zaken worden getoetst aan den abso- luten wensch der meerderheid, daar er ook vaak andere motieven kunnen zyn, die onder de oogen moeten wor den gezien. De mogelijkheid is zelfs niet uitge sloten dat na verloop van tijd de con stellatie van don Raad geheel eenzij dig is, en men dus by elke principi eels beslissing zou kunnen spreken van een volmaakt gelijkvormige ge dachte der gemeentenaren. Toch zou zulk eene stelling geenszins zyn vol te houden. By evenredige vertegenwoordiging mogen we aannemen, dat de verhou ding in dien Rsad vier tegen drie zou zijn, die, ten opzichte van de prin cipieels kwestie, welke nu pas behan deld is, een daaraan geëvenredigd standpunt zou innemen. De eindbeslissing zou dus altijd in- druischen tegen den wensch van de minderheid. En zoo zal evenredige vertegenwoor diging niet anders zijn dan een tege moetkoming aan de politieke atmos feer. Zoo zal zelfs in onze wetgeving de politiek als officiéél erkend element zijn intrede doen. Naar de geschiktheid van candidaten wordt nu weliswaar niet altijd gezien en beheerschen vaak andere drijfveeren dan het waarachtig belang der zaak waarvoor men komt te slaan, de ver kiezing, doch dan voert in hoofdzaak de politiek de hoofdtoon. Zoo zal evenredige vertegenwoordi ging, hoe goed ook bedoeld, zijn eigen aardige bezwaren hebben, die niet te ondervangen zullen wezen. Te Rosenheim, iu Beieren, is een spoorwegbeambte, Lüttner genaamd, gearresteerd wegens het verkoopen van valsche spoorkaartjes Het heer schap had bij e< n drukker te München een aantal spoorkaartjes laten maken en deze in plaats van de officieele kaartjes verkocht. Het was den spoor weg-autoriteiten echter opgevallen, dat het reizigersvervoer, op enkele trajecten van de lijn, te oordeelen, naar den kaartenverkoop, zeer ver minderd was Men ging een onderzoek instellen en constateerde daarbij op zekeren dag, dat het aantal passa giers, dat zich van Rosenheim naar Kufstein begaf veel grooter was, dan het aantal voor dit traject verkochte kaartjes. Nu kwam het bedrog wel dra aan het licht, waarop de beambte Lüttner od ook de drukker te Mün chen gearresteerd werden. Da Prov. Stoombootdiensten In de najaarsvergadering onzer Prov. Staten werd een motie van den heel de Veer, om Ged. Staten uit te noo- digen om de verschillende provinciale stoombootdiensten onder één directeur te brengen, aangenomen met 26 tegen 15 stemmen. In verband met de aanneming dezer motie werd het voorstel om een re geling van de belooning van het. per soneel der provinciale stoombootdien sten vast te stellen, aangehouden tot de zomervergadering. Een rechtstreeksche verbinding van Schouwen met Zeeuwsch-Vlaanderen mag toch zeker wel een provinciaal belang genoemd worden en wy ver wachten dat dit ook door de Staten zal worden ingezien. De Kamer van Koophandel te Vlis- singen heeft destijds het nut en de wenschelijkheid dezer verbinding reeds uiteengezet en dank zy de verdediging van het desbetreffend verzoek door de heeren Merckens, Gerlach en Tichel man door de Prov. Staten besloten tot het nemen van een proef. De Staten kwamen in hunne vol gende vergadering evenwel op dit be sluit terug omdat de proef geen vol doende resultaten had opgeleverd. De VI. Crt. meent echter dat deze proef van veel te korten duur is ge weest om de niet-levensvatbaarljeid eener rechtstreeksche verbinding van Schouwen met Zeeuwsch Vlaanderen te kunnen vaststellen. Bovendien de financieele gevolgen van het laten doorvaren van de boo ten zijn zoo gering, dat deze toch

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1