Gemengd. Rechtzaken. Breskens, 19 Juni 1914. Door Burg. en Weth. is gunstig be schikt op het veizoek van.herbergiers en winkeliers om op Zondag 5 Juli diverse kermis-vermakelijkheden te mogen doen houden. Woensdagmorgen werd zekere J. P. thans te Souburg door de ma réchaussee naar Gronde geleid in|vor- b ind met een aldaar gehuurd en niet teruggebracht rijwiel. Na confronta tie is de verdachte naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Door den Commissaris der Ko- ningiu is herbenoemd als lid der Ge zondheidscommissie te Oostburg dr J. Doyer te Aardenburg. Geslaagd als ambtenaar bij 's rijks belastingen de heer Jac. de Bmit vroeger te Breskens, thans te Helle- voetsluis. De opening der zomerzitting van de Provinciale Staton is bepaald op Dinsdag 7 Juli a.s. des avonds te half acht. Blijkens de Staatscourant zyn op de herziene lijst der hoogstaange slagenen in onze provincie alsnog ge bracht Jaunis Baptiste Becu, geb. te Breskens, wonende te Groede en Abra ham Kotvis, geb. te Zuidzande, wo nende te Sluis, doordat de heer jhr Heuft te Middelburg en J. Lindeuberg te Wemeldinge daarvan waren afge voerd. Oostburg, 14 Juni. Hedeu ver gaderde alhier uet Willems-fondsde Liberale Vlaaruscho Vereeniging. Een tachtigtal Belgen kwam het Zeeuw- sche Vlaanderehland binnen, om de gastvrijheid van een der beide Neder- laudsche afdeeliugeu, van de afdeeiing IJzendijke, te genieten. Eei st werd een bezook gebi acht aan de ambachtsschool, waar de voorzitter dier instelling, mr F. J. N. van Dam, kantonrechter alhier, de Zuiderbroe ders hartelijk welkom heette. De voorzitter van het Willems fonds, de heer Miunaert, van Gent, wees er daarna in een rede op, dat het voor de Vlamingen van hoog belang was, hier eens de toepassing van het vak- ouderwijs te plattelande te zien. Hij bracht hulde aan de bevolking van het oude Staats-Vlaanderen, dat met taaie wilskracht en volharding deze instelling tot stand gebracht had, en wees er op, hoe het Belgische Vlaan- derland nog hierbij ten achter stond. Hoe lang, zoo vroeg hij, zal daar nog door dwaasheid en verblinding, door misleiding, door gebrek aan ei genwaarde en zedelijke kracht, het volk in zijn onverschilligheid volhar den, geen weerstand bieden aan de machtige vijanden, die zijn kracht ver lammen, zij u fierheid vermoorden. Die vijanden, zijnonwetendheid, dron kenschap en verwaarloozing van eigen taal. Ook Vlaanderen moet het vak onderwijs aanpakkenEeckloo beproeft reeds Oostburg te volgen. Ook in dit opzicht moet Vlaanderen de bakens verzetten. De heer Fleddorus, directeur der ambachtsschool, gaf daarna een korte uiteenzetting van het onderwijs en de inrichting der school, waarna deze bezichtigd werd en de bewondering der Willem-foudsers opwekte, die maar niet begrijpen konden, hoe in een gemeente met '2400 zielen, zooals Oostburg is, met behulp van de om liggende gemeenten, zulk een inrich ting tot stand kon komen. Aan het middagmaal, dat in de Beurs de oude Walenkerk - ge houden werd, bracht de heer Minnaert den eersten dronk uit op het Vorste lijk Huis in Nederland, dat mr Van Dam beantwoordde met een heildronk op het Belgische Vorstenhuis. Daarna werd aan den heer Min naert medegedeeld, dat H. M. de Ko ningin hem had benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-orde, welke on derscheiding de oude, onvermoeide dichteres Virginie hoveling hem op de borst vasthechtte. Verscheidene toespraken volgden, totdat de extratram de tafel ophief en d« aanwezigen naar Cadzand voer de, waar de nieuwe dorpsschool be zichtigd werd, als voorbeeld ook voor Vlaanderen. Na afloop daarvan vertrokken de gasten uit het Zuiden, onder wie ver scheidene bekende Vlaminganten. N. R. Crt. Zuidzande. In de laatst gehou den vergadering van de leden der Tuinbouw maatschappij is besloten om de rooster der plaatsen waar do 3- jaarlyksche tentoonstellingen zullen worden gehouden te herzien in dien zin dat zij na de tentoonstelling te IJzendijke in 1918 zal worden aange vuld met die gemeenten, waarin zich sedert 1916 voortdurend minstens 20 leden bij de Maatschappij zullen heb ben aangesloten, en alwaar, ter be oordeeling van het bostuur, voldoen de gelegenheid zal zijn om de ten toonstelling te kunnen houden. Een zoodanige gemeente die aan deze eischen voldoet, zal dan aan de beurt komen om de tentoonstelling te ontvangen in het jaar 1941. Door den Commissaris der Ko ningin is in de plaats van den heer F. van Prooije, naar elders vertrok ken, becoemd tot zetter bij 's rijks directe belastingen te Waterlandkerk je de heer M. Wadde van Roou. Gnoedie, 18 Juni. Ten overstaan van Burg. en Weth. werd heden aan besteed de heistelling van de school gebouwen in do kom en aan de Kruis- dijk waarvoor werd ingeschieven door le perc. 2e perc. J. Karels-Huisheere ƒ6252 ƒ1150 H. Kareis Risseeuw ƒ6175 ƒ1148 J. van Roo ƒ6050 ƒ1090 J. Kareis-Brakman ƒ6005 ƒ1073 P. C. Mazure 779 ƒ1069 J. F. de Winde, Schoor,dijke ƒ5550 L. Roofack, Breskeus ƒ5515 ƒ1039 70 en verlenging met 14 dagen later opleveren ƒ5490 De vorengenoemde inschrijvers wo non allen te Groede. Aan den laagsten inschrijver is de uitvoering van het werk gegund. In de commissie voor het vak examen van adspirant-verifleateurs der invoerrechten en accijnzen, is tot lid benoemd J. A. van Bendegom, inspec teur der directie te Oostburg. School- en kerknieuws. Voor het natuurkundig examen aan de rijks veeartsenijschool te Utrecht is o. m. geslaagd de heer J. Lako te Sluis. De heer J. P. Leenhouts, geb. te Cadzand, thans te Fort de Cocq (N. O.-I.) is geslaagd voor Land- en Vol kenkunde en de Maleische taal. IPOKT. Bij een Zondag alhier gehouden o e tenmatch tusschen het 2e elftal der Vlissingsche sportclub en Breskeus Vooruit le elftal behaalden de Vlis- singers de overwinning met 7 1. De Engelsche kiesrecht-vrouwen zijn Zondag een nieuw campagne be gonnen. Het terrein barer actie wa ren de kerken en bedehuizen van Londen Op de eerste plaats werd de fraaie St. Georgekerk in Westend getroffen door een bomaanslag. Toen men de kerk binnendrong hing zy vol rook en enkele kostbare gebrand schilderde vensters lagen aan scher ven, bovendien waren de banken, waaronder de bom geplaatst was, ver nield. Behalve stukken van een vernielde reistasch werd slechts een stuk papier gevonden waarop te lezen stond „Protest tegen de marteling van vrouwen". Het signalement van de dame die zich 's ochtends in de kerkbank be vond met de reistasch is bekend. In de St. Paul's kathedraal werd de godsdienstoefening geheel ver stoord. Juist toen er een psalm werd in gezet begon een vrouw luidop te schreeuwen. Een politieagent in een der zijbanken gestationeerd snelde toe om het vrouwmensch de deur uit te werpen, maar dit bleek helaas on mogelijk daar de kiesrecht-vrouw vastgeketend zat aan haar stoel en aan de lat die de stoelen onderling verbond. Terwijl de lat doorgezaagd werd schreeuwde de juffer al maar door, totdat eindelijk een paar zakdoeken in haar mond worden gestopt. Enkele niet geketende vriendinnen accompag neerden het zagen met schril gezang, maar werden door de geloovigen hardhandig tot zwijgen gebracht. Met stoelen al werden de schreeuw- ster en haar gezellen ten slotte de deur uitgeworpen. Over Zuid Londen heeft Zondag middag een geweldig onweer gewoed. Van een groepje kinderen dat onder een boom specldo, werden er drie ge dood. Ook een man en een vrouw met een klein meisje, die onder een boom beschutting hadden gezocht, werden doodgeslagen. Het onweer ging met geweldigen regen en hagelslag gepaard. Het tram verkeer moest onderbroken worden, daar de wegen door het hemelwater onbegaanbaar waren gemaakt. Vele huizen liepen onder water en op som mige plaatsen werd een ware over strooming aangericht. Bij het onweer van Zondag te Lon den heeft zeven menschen het leven gekost. Toen het noodweer op het hevigst was werden twee groepen menschen, die op de gemeenteweide van de voorstad Wandsworth onder een boom schuilden door den blik sem getroffen. By de eene groep wer den een jonge vrouw en vier kinde ren onmiddellijk gedood terwijl een jonge man haar verloofde later in het hospitaal is overleden. De an dere groep bracht er het leven af, doch verscheidene personen werden min of meer ernstig gewond. Nabij Elbing (Pruisen) heeft zich een ernstig bootongeluk voorgedaan. Een bootje, waarin zeven personen gezeten waren, kantelde, toen deze van plaats verwisselden, om, en alle zeven inzittende vielen in het water. Op het hulpgeschrei kwamen een viertal jongelieden toeschieten, die zich in een boot Daar de plaats van het ongeluk begaven. Ongelukkig echter kondeu ze slechts een persoon red den. De andere zes kwamen jammer lijk in de golven om. BjDa waren de vier redders zelf omgekomen, daar hun boot lek was en binnen weinige minuten met wa ter was gevuld. In een provinciestadje in het noorden van ons land zaten onlangs eenige snaken van 9 D, 10 jaar in zak en assche. Op zekeren morgen was hun door de politie een voetbal afge nomen, omdat er in de straten mee geschopt werd, 't geen daar ter plaat se verboden is. Het toeval wil, dat 's middags een paar van het clubje, langs het politiebureau komen, waarin éen van hen, door een op een kier staand raam, zoo waarlijk het corpus delicti, den voetbal, ontdekt. Natuurlijk blijft het troepje even staanhet dierbare voorwerp doet zijn aantrekkingskracht hoe langer hoe sterker gevoelen, en al gauw komt men door scherp kij ken tot een tweede ontdekking, dat bun schat daar zalig alleen ligt, dat er geen menschelijk wezen zich ter zijner bewaking met hem in 't ver trek bevindt. Dat was al te verleide lijk. Klaas kijkt uit naar den eenen kant, of er ook onraad is, Kees naar den anderen, Jan en Piet schuiven het opstaande raam nog wat meer omhoog, Jan is er al onderdoor, schiet Daar binnen, grypt den lieveling aller jongens by z'n hard leeren lyf, wipt het volgend oogenblik het raam er weer mee uit en weg stuift de bende op de teenen, in de richting van het voetbalveld „hoerah 1" en daar gaat ie weer frank en vry. Nog nooit schopten ze zóo fijn 1 De „Dordtsche Courant" meldt Dezer dagen is een dievenbende ont dekt, waarvan thans niet mioder dan negen leden voorloopig opgesloten zitten in het huis van bewaring al hier. Hot hoofdkwartier van de ven nootschap was te Zwyndrecht geves tigd, en van daaruit werd in diverse richtingen geopereed. Letlerlyk alles was van hun gading.. De heeren „de den" zoowel in gouden en zilveren voorwerpen, als in kunstmest. Ver- der waren graau, lijnkoeken, staal draad enz. van hun gading. Ook de zware koperen bei aan het Putters- hoeksche veer, welke eenige tyd geleden werd vermist, hebben ze in gepalmd. De diefstal van een vat olie gaf den draad tot de ontdekking in han den, bracht het voor hen nadeelige zaakje aan het „rollen". Dat de zaken goed gingen, blykt wel hieruit, dat een der vennooten in het bezit was van een prachtige motorvlet, waarmede de buit naar Rotterdam werd vervoerd. De eige naar van dit luxe vaartuigje is en toen hij bemerkte, dat de kans ge keerd was, gauw van door gegaan hy is over de grenzen gevlucht. Het onderzoek brengt steeds nieu we diefstallen aan het licht, want de heeren zyn door de mand gevallen en van lieverlede voor hun doen bjjzonder loslippig geworden. Woensdagmiddag heeft een mijn werker uit Herzogenrath teKerkrade uit wraak het 7-jarig zoontje van den mijnwerker Thiel met een revolver doodgeschoten. De moordenaar werd na hevig verzet gegrepen en overge bracht naar de marechaussee-kazerne. Op het kermisbal in de Tonhalle waren vader en moeder en de 7-jari- ge knaap present geweest, en had Frans Pfeiffer uit Herzogenrath nog mede aan hun tafel gezeten. Pfeiffer kwam wel eens meer by Thiel te Holz aan huis. Kennis-Dinsdag, des middags verscheen hy er ook, doch met geen goede bedoelingen. Hy was gewapend met een revolver en mes. Er was iets tusschen hem en vrouw T. Haar niet onder zijn bereik kun nende krijgen, heeft de snoodaard 't schietwapen gebruikt om het te bed liggend knaapje van 7 jaar met twee schoten ia het hoofd te vermoorden. Spoedig daarop nam hij de vlucht over de dichtbij zijnde Duitsche grens. Mannen uit de buurt, die de scho ten gehoord hadden, snelden toe en achtervolgden den moordenaar. Met revolver en dolk wist hij aanvanke lijk de achtervolgers op een afstand te houden, doch dezen wierpen hem met eenig goed gerichte keien in wer- kelijken zin tegen de vlakte. Op het Holiandsch gebied was de moord ge- naar het land, waar bij zijn lagen moord bedreven had. Inmiddels ver schenen ryks- en gemeente-politie van Kerkrada; zij rekenden den man in en zetten hem achter slot en gren del. beurd en meenende het gerecht hier mee het meest te dienen, pakten de zegevierenden hem bij de armen en beenen en sleepten hem over de grens Arrondissements-Rechtb. Middelburg. Zitting van Vrijdag 19 Juni. Veroordeeld wegens mishandelingA. A. W. 17 j., werk man te Oostburg, tot ƒ15 of 1 maand tuchtschool. niet voldoen aan het bevel van een ambtenaarCh. L. v. d. M., 25 j., te IJzendijke, tot ƒ10 of 10 d. hecht. Heden stond voor deze recht bank terecht: L. M. 49 j., veldarbei- der te Biervliet, thans gedetineerd te Middelburg. Beklaagde werd ten laste gelegd

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2