]X$mm mt i Buitenland. Binnenland. *n Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België 0.75 en 1 dollar 1 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen by boekhandelaren en brievengaarders. No 1922. Zaterdag 23 Mei 1914. 23e Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents, öroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Zonder praktische waarde. In forschen stijl, in krachtige bewoordingen wordt gewag ge maakt van wat aan een zeker ge- tin is verstrekt en ironisch volgt er op dat dit spoedig in een tien- fel magen was opgenomen. Met En dan is ons antwoord daarop Neen, en nog eens, neen I Een aeer vreemd - tot nogtoe on in- BRESKENSCHE COURANT. W e. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bjj den uitgever O. DlttFJW te Breskens. k, na De Weekblad-correspondent van uit deze gemeente, die werkelijk meer tot taak heeft de rol van ge legenheids-briefschrijver, is wel eenigszins uit zijn geheime sfeer getreden. Eenigszins, zeggen we, want zoo openlijk te verklaren dat hij aan de Raadsleden heeft medegedeeld de bewuste correspondent te zijn, bewijst tot op zekere hoogte niets voor hen, die daar buiten staan. Zou dit geschied zijn in eene openbare zitting, dan maken we ons sterk, dat we van die erken Ding getuige zouden zijn geweest, in juist dit, kunnen we ons niet herinneren. Is 't dan geschied in eene be sloten zitting? Best mogelijk. Maar, van hoe onschuldigen aard ook, uit de geheime vergadering mag niet worden geklapt, tenzij de ge heimhouding wordt opgeheven. En aangezien daarvan weinig of niets is gebleken, zoo blijft de ware fi guur verborgen. Evenwel, het waas is doorzich tiger geworden en de daarachter waarneembare ljjnen nemen vaster vormen aan. En bij die duidelijker omtrekken vinden we 't werkelijk jammer, dat de schrijver, die er zich op voorstaat zoo resoluut, zoo open hartig te zijn en te zullen blijven, maar niet in eens impulsief als hjj is die openhartigheid zoover doet gaan, dat hij thans ook maar in eens aan de nog tamelijk vage mededeeling toevoegt onder welke omstandigheid en als gevolg van 'welke zaak hy zich aan de Raads leden heeft geopenbaard als mede werker aan dat blad. Immers, perszaken hangt men niet zoo maar terstond aan de groote klok, tenzy noodgedwongen of om zeer bijzon dere redenen. Hoe 't zij, al zouden we dan pre cies weten, wie er achter de scher men aan de touwtjes trekt, we hebben nu toch al eenig houvast. Al valt de denkbeeldige kennis making niet bijzonder mee. andere woordenhet beteekende niet veel Maar mogen we dan eens vra gen welk practisch nut zijne kracht termen voor dat gezin hebben gehad en hoe lang zij op zijne dikke woorden (als waren 't ge meubileerde boterhammen), hebben kunnen teren? We stellen ons voor, als ze door zijne bemiddeling niet anders dan die kolommen lange artikelen te slikken mochten hebben gehad, dat ze dan wel een bijzonder goed gevulde maag zullen gehad hebben. Maar 't is waar ook, ge zegt, dat het ingestelde onderzoek een zijdig is geweest, althans niet deugde. Burgemeester en Wethouders, die al reede de beschuldiging naar het hoofd kregen geslingerd dat ze de reeds vaak genoemde gevallen we ten moeten, waaruit voortvloeide dat, als zij ze niet wisten, hun plicht niet nakwamen als plaatse lyke commissie van toezicht op het onderwys, worden thans opnieuw beschuldigd het onderzoek eenzij dig te hebben geleid. De leden van dat college weten wie de correspondent isze weten dus dat een aan hen ondergeschikt ambtenaar hen zydelings beschul digt van plichtverzuim en openiyk van eenzydige behandeling dier ge wraakte zaak. De lezers van dat blad hebben er dus kennis mee kunnen maken en het zeldzame genoegen kunnen hoe een ondergeschikt ambtenaar in het openbaar over zijne superieuren oordeelt. We zouden 't gevoegelijk hierbij kunnen laten, omdat zulk een pu bliek optreden voldoende tegen zich zelf spreekt. Hy vergunne ons echter een paar vragen. Eerstens, welk tpractisch nut zyn veelvuldig geschrijf, waar door hy blyk gaf over een groote dosis tyd te beschikken en waarin hij zijne gemeente in haar volle naaktheid blootlegt aan dienzelfden bescheiden lezerskring, voor onze gemeente reeds heeft afgeworpen? En tweedens of de stijgende vloed der uitgaven er door worden ge breideld en de steeds hooger op gevoerde belastingen er dooi ver minderd worden? Het ganscho geagiteer heeft geen ander effect, dan dat de nieuws gierigheid van deze of gene lezer wordt opgewekt en het blad even ter hand neemt om eens gauw te kijken welke prikkellectuur de oor respondent uit Breskens weer zal hebben geleverd. Maar overigens zijn die penne- vruchten, voor wat het waarachtig belang onzer gemeente betreft, in derdaad van geen de minste prac- tische waarde. De Antwerpsche correspondent van de Avondpost schrijft, dat de econo mische toestand in België thans over het algemeen verre van schitterend is. Doch wij gelooven niet, dat in eenig ander land de industrie en de handel zoo'u ontzettend zware crisis door worstelen als in België op het huidige oogenblik. De alsremeene werkstaking, die een jaar geleden hier uitbrak, doet thans hare gevolgen op de meest scherpe wijze gevoelen. De Belgnche indu-'trie leeft groo- tendeels van den exporthandel en hangt dus bijna geheel van hare bui- tenlandsche cliënteel af. Toen vorle- den jaar de algemeene werkstaking voorbereid werd, plaatsen een groot aantal dier buitenlandsche afnemers hunne bestellingen bij de directe con currentender Belgische industrie, d w. z. in Duitschland, Engeland en Frank rijk. Deze kleinteel is nu uit België weggebleven en zal er voorzeker niet spoedig tetugkeeren. Door de slechte economische toe standen der laatste maanden, is de Belgi-che industrie meer en meer ach teruit gegaan. Talrijke fabrieken, bfi gebrek aan bestellingen, hebben ofwel hunne deuren gesloten, ofwel een aan zienlijk aantal hunner werklieden voor onbepaalden tijd afgedankt. Ook in de kolenmijnen is de productie veel verminderd. De ellende onder de werkersbevol king van het Walenland is nijpend en de verbittering tegen hen, die de al gemeene staking organiseerden, is niet gering. In het vooruitzicht van de verkiezingen, die op Zondag 24 Mei a.s. plaats hebben wordt deze gemoeds toestand behendig benuttigd door de gouvernementeels partij, om de mis noegden tot zich te trekken. Als een gevolg van den slechten toestand in de industrie, zijn de nij verheidswaarden aan de beurs van Brussel aanzienlijk gedaald. Aan dien kant wordt dus de kleine burgerij op gevoelige wjjze getroffen. opgelost geval van vergiftiging heett zich dezer oagen voorgedaan in het gezin van den heer E. van En- gen, wonende in de Witte-de-With- straat te Sloten. Waarschijnlijk is het een geval van worstvergifiigiog. Tenminste het on derzoek doet zulks vermoeden. Het onderzoek geschiedt door den Amsterdamsche gezondheidsdienst. Het vermoedelijk vergiftigingsgeval betreft de echtgenoote en de zes oud ste kindtr.ju uit liet gjziu van den heer van Engen. Deze, reiziger van beroep, bracht in den loop van de vorige week van een leis in Noord- Braba t eenige vai kensworsten mede uit het dorp nabij Eindhoven. Nadat het gezin Vrijdag van deze worst gegeten had, openbaarden zich reeds 's avonds vergiftigingsverschijn selen bij de oud rs en de zes oudsle kinderen het jongste kind ligt ziek aan mazelen. Den volgenden morgen was de vader nog in staat op reis te gaan, hij is de eenige die verder geen nadeelige ge-olgen beeft ondervonden van hal gobniik van de worst; de toestand der kiDQeren tu van de moe der was zoodanig verergerd, dat ge neeskundige hulp moest worden in geroepen. De verschijnselen openbaarden zich in den vorm van brakingen, hevige diarrhee en hoofdpijn, en denzelfden dag bleek het noodzakelijk, de drie oudste meisjes (22, 19 en 14 jaar oud) in het Wilhelminagasthuis op te ue- men. De moeder en een drietal zoons van 19, 16 en 11 jaren liggen nog met hooge koortsen thuis. Zaterdag werd in den loop van den dag de rest van de varkensworst door den Gemeentelijken Gezondheidsdienst ter keuring medegenomen. De vader noemde den toestand der kinderen thuis nogal bedenkelijk een doktersbewijs tot hunne onmiddellijke opneming in het Wilhelmina Gasthuis was, met het oog op verergering van den toestand, acntergelaten. Laatst hebben we het voorstel der heeren Fleskens en Sasse van Ys- selt opgenomen, bedoelende in de wet tot heffing eener inkomstenbelasting de bepaling op te nemen, dat de aan slag in den hoofdei jj ken omslag voor de gemeenten ge heel overeenkomstig de rijksinkomsting zon worden gere geld. Dinsdag deelde de minister van bin- neulandsche zaken in de Kamer mede dat dit amendement in strijd zoude handelen met de wet en dus niet toe laatbaar is. In dien geest besloot dan ook de Kamer en kwam het voorstel niet in behandeling. Een Nederlandsche matroos is, toen hjj zich aan boord van een in de haven te Duisburg liggend schip wilde begeven, te water geraakt en verdronken,

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1