T mm 'mm- cu ÊbmknüéUb midiji Mtibtun. WW Buitenland. Binnenland. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar i 3 kwartalen bjj vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bfl boekhandelaren en brievengaarders. Mo 1920. Zaterdag 16 Mei 1914. 23e Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groot» letters naar plaatsruimte. By abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Een antwoord. i. De afgevaardigde ter Tweede Ka mer voor het district Oostburg heeft een uitvoerig antwoord gegeven op de vraag der redactie van het Tern. Volksbl., om welke reden de heer de Muralt heeft gestemd voor het (intusschen verworpen) voorstel der vrijzinnig-democraten, waardoor o. in. de inkomens uit het bedrijf bo ven de zes duizend gulden zwaar der zouden worden getroffen dan in het ontwerp van den minister. Waar ook dit deel van Zeeuwsch- Vlaanderen behoort tot het district Oostburg en dus ook jhr de Muralt mede de mandataris is van dat zelfde Z.-Vl. deel en er oveiigens weinig contact dezerzijds de Braak man en zijn afgevaardigde schijnt te bestaan, dacht 't ons goed dat antwoord ook onder de oogen on zer lezers te brengen. De amendementen van de vrijz.- dem. fractie n.l. op art. 33 en 124 van het wetsontwerp op de in komstenbelasting, beoogen een meerdere opbrengst van ongeveer drie en een half millioen meer in de schatkist te brengen dan het wetsontwerp wil. Deze meerdere opbrengst zou gehaald worden uit de zakkeu van de meer gegoeden. Iemand met ƒ6000 inkomen uit bedrijf zou »uen gulden" per jaar meer moeten opbrengen dan het ontwerp voorstelt, terwijl 22.50 meer zou moeten worden opge bracht, indien de ƒ6000 uitslui tend uit vermogen wordt verkregen. Het was werkelijk vermakelijk te hooren uiteenzetten en dat door mannen met vooruitstrevende richting dat menschen met in komens van ƒ6000 behooren tot de middenstanders". Ik hoorde zelfs in meer besloten kring ver luiden, dat lieden, burgers! met dergelijke inkomens, tot de mini- munljjders behooren. Nu dan heb ik verscheidene jaren van mijn leven beneden het minimum geleefd toen ik 't met heel wat minder dan /6000 per jaar moest doen. Het waren niet mijn slechtste jaren. Hoe het zjj, niet allen stellen denzelfden maatstaf aan het ma- terieele leven. Belasting betalen is onaangenaam. En meer belasting doen betalen dan een minister van financiën voorstelt, is nog onaan genamer. Maar toch meen ik, dat „in de gegeven omstandigheden" de amendementen van de vrijz.- dem. hadden moeten worden aan genomen. En waarom? Wel! De minister van financiën heeft ons in groote lijnen uiteengezet, langs welke wegen hij zal trachten de gelden te verkrijgen tot dekking van het tekort en tot dekking van de uitgaven van de eerste aan staande sociale maatregelen. Reke nende op een gewone toename der middelen, becijfert de minister dat 8 millioen moet komen uit de inkomstenbelasting, 2 millioen uit een bierbelasting, 1.4 millioen uit een tabaksbelasting en 4 millioen uit een verhooging der successie rechten. Nog andere kleine bronnen liggen in het verschiet. Wanneer men nu de uitlatingen opmerkt die in de verschillende redevoeringen, aan de linkerzijde gehouden, z\jn nedergelegd, dan kan men aannemen, dat er van de bier- en tabaksbelasting wel niet veel zal terecht komen. Laat ik er aanstonds bijvoegen dat deze be lastingvoorstellen mij ook zeer on sympathiek zijn. Nu sta ik geheel aan de zijde van den heer Bos die meent dat het niet aangaat om de schatkist te vullen met een „af braak van wetsontwerpen". Tegen bier- en tabaksbelasting! Accoord, maar dan ook direct me dewerken om een dikke drie mil lioen in de schatkist te brengen, die het mogelijk zullen maken van de bier en tabaksbelasting af te komen. Nu wordt er wel gezegd er kan meer worden betrokken uit de successierechten, althans meer dan de minister voornemens is te doen. Ook kan nog uit „indirecte belastingen" worden geput. Het is mogelijk, dat er concentratieleden zijn, die meenen, dat zij tegenover hen die hun afvaardigden, het mo reele recht hebben indirecte belas tingplannen te steunen. Ik bedoel, indirecte belastingen die ook min der gegoeden drukken. Die vrijheid gevoel ik niet. In tegendeel, ik heb voor mij de stel lige overtuiging, dat ik mij schul dig maken aan moreele woordbreuk indien ik aan dergelijk voornemen steun verleende of zelfs dorst te vergoelijken. De regeeringspartij die nu in de Tweede Kamer zetelt, is in dezen, naar m^jn bescheiden meening, niet vrij. De kamerleden, tot die partij behoorende, kunnen natuurlijk van inzichten zijn ver anderd of in de toekomst nog van inzicht veranderen. Maar eerst na nieuwe verkiezin gen mogen m. i. die inzichten in daden worden omgezet, wanneer het volk uitspraak heeft gedaan, dat zij zich met de nieuwe in zichten van de heeren vereenigt. Zeer zekerde vrijzinnigen kunnen verwijzen naar een verhooging van de successierechten. Maar een dergelijke verwijzing moet eerlijk en te goeder trouw zijn. BRESKENSCHE COURANT. £2 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bfj den uitgever C. DIKLEHAN te Breskens. «PIANO!! KUNSTSPCL en ELECTR: PIANO'S. VLtUCELSlsHilABAK KKESSSLS'KÜN.FABRIEK. TILBURG »r CATALOGUS - OOK TERMIJNBETALING De Fransche posterjj is bestolen voor een half millioen francs Dit ia een opzienbarend bericht in de Parjjsohe „Matin," die er bjj voegt dat de post hieromtrent zeer geheim zinnig doet. Het bedrag is verloren in den loop van enkele maanden door de uitbetaling van valsche post wissels. Deze waren voortreffelijk na gemaakt met alle noodige stempels en handteekeningen. De administratie kan haren ambtenaren niets verwij ten, daar zelfs de meest ervaren man in het vak niet in staat wordt geacht de valsche van de echte postwissels te onderscheiden. Het bedrog werd eerst ontdekt na de contröle in de kassen, welke tweemaal in de maand worden opgemaakt, maar zelfs daar na zou nog een nauwkeurig en ttfd- roovend onderzoek noodig zijn om de valsche postwissels te onderkennen. De bedriegers hebben, om hun doel te bereiken, niet alleen de postwissels zelf nagemaakt, maar ook de papie ren welke zi) noodig hadden om als vertrouwbaar te worden aangezien. Zij hebben zeer goed ingezien dat men hun geen 200 of 800 francs zou uitbetalen op vertoon van een beschre ven couvert. Het hoogst uitgekeerd bedrag in eens, was 800 francs. Daar boven immers is een bijzondere ken nisgeving aan het kantoor van storting noodig. Bijna alle bedragen werden uitbetaald op overeenkomstige stuk ken. Omtrent de daders verkeert men in het duister. Vermoedelijk is hier een interna tionale bende aan het werk geweest, wellicht Belgen. In de laatste 14 da gen heeft zich geen enkele falsaris aan de Parijsche loketten aangemeld. Blijkbaar zijn zij goed op da hoogte geweest hoe ver zij konden gaan en hoe lang zi) het werkje konden voort zetten. Pr, ties op tijd hebben zij ge staakt en daarom staat het te vree zen, dat deze slimme oplichters niet gepakt zullen worden Dd maand Mei is al half weg en nog steeds laat het warme weder op zich wachten. Het bljjft maar guur en winderig. In het buitenland is het er nog veel erger aan loo. Ia vele streken van Frankrijk heeft het zelfs sterk ge sneeuwd. Er heerscht dan ook tene vinnige koude. Op de Middellandsche Zee beerschte een zware storm waar door do mail booten met groote ver traging aankwamen. En in Zwitserland is zooveel sneeuw gevallen, dat men niets anders dan winterlandschappen ziet. Maar door deze omkeer in het weer is groote schade toegebracht aan boomgaarden, tuinen en akkers. Ook in Duitschland is hier en daar voornamelijk in het Zwarte woud en de Vogezen, veel sneeuw gevallen bj] lagen thermometerstand. In Engeland is het nog zelden zoo koud en guur geweest als nu. In de Ardennen regent het bijna 14 dagen ODophoudtijjk. De nachten zjjn zoo koud, dat er soms een jjsvhes over de plassen ligt. De fruitboomen die zooveel beloof den, hebben al hun bloeseme verloren. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half twee is te 's Oravenhage door een toeval een brand ontdekt, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. De politie volgde op het Hofspui een troepje luidruchtige mannen, toen plotseling een hunner brand ontdekte in een sedert geruimen tjjd ledig staand bovenhuis, boven de Union- bioscope aan het einde van het Hof spui, en welk perceel grenst aan een nauw steegje, bekend als het Kalk- str aatje. Op de gang in dit huis vond de brandweer op korten afstand van elk ander twee emmers, boordevol gevuld met benzine, opgehangen aan een klein touwtje, dat aan een in het houtwerk geschroefd oogje bevestigd was. On derling waren de emmeis verbonden door dunne touwen, van welke een der einden, als lont dienst doende, reeds brandde. Het toeval heeft gewild, dat het touwtje dat de emmers aan elkaar verbond, door de van het trapgat ko mende tocht is gaan branden niet in de richting naar de met benzine ge vulde emmers, maar naar den tegen- overgestelden kant. Hierdoor is bet houtwer* van het achteihuis aange tast en de brand veroorzaakt, die van de tü»t*ijde werd ontdekt,

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1