Gemengd, Rechtzaken. Burgert. stand. nie-Armhuis is van den behandelen- den geneesheer van het Burger Gast huis te Aardenburg bericht gekomen dat door een herhaling van een bij komend geval bij de patiönte in het minst nog geen sprake kan zijn van een vertrek uit het Gasthuis. Met het oog op de eerlang te be handelen wijziging van de woning wet werd goedgevonden het vast te stellen bouwplan voor deze gemeente, krachtens art. 27 dier wet, aan te houden, tot na de hooger genoemde wijziging. Het kohier der schoolgelden werd vastgesteld als volgtvoor de gewo ne dagschool op de scholen I en II re p. ƒ240.60 en ƒ31.30: herhalings- omlerwjjs ƒ3.30 en ƒ1.20 en onder wijs in de Fransche taal op school I ƒ25.80, a Te voor het le halfjaar 1914. De verordening op de invordering dier schoolgelden werd mede vastge steld onder bepaling in art. 4 dat de gelden onder verantwoordelijkheid van den gemeente-ontvanger, door de hoof den der scholen op kwitantie,kunnen worden geïnd. In verband met de binnen kort te herziene plaatselijke bouwverordening werd in hoofdzaak den deskundige leden een nauwkeurig onderzoek der tbansvigeerende bouw ver oi denkg aan bevolen. En ten slotte deelde de voorzitter het resultaat mede van het door Burg. en Weth. ingevolge eener interpella tie van den heer Dieleman ingestelde onderzoek naar de bewering in het Weekblad als zouden op de openbare school kinderen zijn wier havelooze kleeding en hong-rig uitzicht een in grijpen van gemeentewege noodzake lijk maken. Uit de door het onderwijzend per soneel verstrekte gegevens is geble ken dat zoodanige kinderen niet ter school gaan en dat noch een minder blozend uitzicht, noch de minder net te kleeding bij deze of gene, in weer wil van de heerschende malaise, het gevolg is van verregaande armoede. Deze meening werd, op eene enke le afwijkiug na van een der leden, unaniem door bet personeel gedeeld. Er is alzoo voor Burg. en Weth. geen aanleiding om een voorstel tot ingrijpen te doen. Op de vraag van den voorzitter of iemand over deze mededeeling iets naders te zeggen had, verklaarde de heer Dieleman te kunnen constatee- ren dat het blijkt, wel wat lichtvaar dig te zijn geschreven. Bij de omvraag vestigde de heer Roest de aandacht op de ellendig vui le toestand nabij het strand. Toen de vuilnisbelt daar is weggenomen, is de wensch uitgesproken dat ieder zoude meewetken om het huisvuil naar de nieuwe stortplaats te brengen of te laten brengen, om er een betere toe stand ts verkrijgen. Evenwel, zooals die er nu te aanschouwen is, is meer dan erg. De voorz. zag dat niet zóó erg in, hoewel het beter kon zijn. Het is jammer dat er niet meer medewerking is, en tegenover de herhaaldelijke en veelvuldige waarschuwingen, zal thans een optreden zonder pardon staan. Als een enkele maal gevraagd wordt wie er vuil heeft neergeworpen, dan is er niemand die van iets weet. En nu moge het elkander niet ver raden wel een zeker gevoel van soli dariteit in zioh bevatten, bij deze om standigheid is een handhaven van de orde in dezen bijna niet uit te voeren en kon slechts opnieuw de verzeke ring geven, dat qr geen medelijden meer zal worden betracht. Daarna ging de openbare zitting over in eene met gesloten deuren ter behandeling van enkele leclames van den aanslag in den hoofdelijken om slag. Op de lijst der hoogstaangesla genen in de provincie Zeeland komen o.m. voor de heeren P. Adama Zijl- stra te IJzendijke, P. de Bruijne Iz.z. te Cadzand, J. H. van Cruijningen te Oostburg, J. Erasmus te Cadzand, J. Th. Hendrikse to IJjjqndjjke, J, F. Hennequin te Sluis, Abr. Luteijn te Zuidzande, Iz. Risseeuw Izz. te Oost burg, Joh. Ri-seeuw Iz. te IJzendijke, Joh. Risseeuw I.Azn., te Zuidzande, Joh. Risseeuw Iz z. te Cadzand. Ter te Middelburg gehouden bak kerij-tentoonstelling zijn o. m. be kroond met een verguld zilveren me daille de heeren A. de Hulster te Oostburg, P. J. Bril te Zuidzande, H. de Hullu te Oostburg. Met een zilveren medaille de heoren A. Weyner-van Weijnsbersen, te Hoofdplaat, C. J. J. Henry-Weisfelt te Aardenbmg, A. vau der Linde te Aardenburg. Terwijl eene eervolle vermelding werd verleend o. m. aan de hoeren L. A. Cijsouw te Groede (Kruisdijk) en C. Kostense te Biervliet. School- en kerknieuws. Akte examens-lager onderwijs. Geslaagd zijn deze week o. m. de heeren D. W. Toussaint te Cadzand, J. P. Duste te Oo;-tburg en J H. Go vaert te Sluis en de dames M de Murck Groede, C. P. van Overbetke te Aardenburg, J. S. van de Sande te IJzendijke en J. G. Woittiez te Bres- kens. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Re- tranchement de heer J. J. F. Spaar garen, cand' te 's Gravenhage. Dinsdagavond is brand ontstaan in de kerk en den toren der Ned. Herv. kerk te Streefkerk (Z H.) De belangwekkende kerk mot haar machtigen toren is het offer geworden van loodgietersonvoorzichiigheid. Aan de „N. R Ct." ontleenen wij de volgende bijzonderheden Deze ruim drie eeuwen oude kerk was een der schoonste sieraden van de schilderachtige oevers der Lek. Vijltien jaar geleden was er het mooie orgel uit de oude Remonstrantsche kerk te Rotterdam is ovei geplaatst. Voor de vier antieke koperen kronen was veertien dagen geleden nog ƒ1800 geboden. In een ervan was heel wat zilver versmolten, bij testamentaire beschikking van Janneke Jans. Dit alles lag nu in het puin ver gaan, met de scherven van het ge denkraam 18181913, en de asch vau heel wat kostelijk gebeeldhouwd eiken. Daar hadt ge den kunstig besneden preekstoel uit 17. 4, de banken van ouderlingen, van schout en schepenen, en die van dun ambachtsheer om den pilaar met het wapen vau der Meij van Slièefkeik. Het was een groote kerk, met zeven honderd zitplaatsen en nog heel wat ruimte er rondomheen. De mooie oude zerken zijn vermoedelijk mede zeer beschadigd. Sedert enkele weken waren leidek kers bezig het dak van de kerk te herstellen. Dinsdagmiddag was de zoon van den leidekker met loodgie- terswerk bezig geweest, juist boven preekstoel. Ooi vier uur had hij het karwei verlaten. En om zes uur 's avonds zag de doodgraver op dezelf de plaats rook opstijgen uit het kerk dak. Maar nog eer de brand was rond- geroepen, en de menschen verschrikt uit hun huizen kwamen, stond de kerk in lichter laaie. De zware eiken bal ken en spanten immers, van zooveel honderd jaren oud, waren kurkdroog, geblakerd van de zon als zij daar vooral op de zuidzij lagen. De domi nee had dat kunnen constateeren, toen men hem dezer dagen enkele stukken er van als brandhout had gebracht. Aanstonds rukten de beide brand spuiten uit. Volgens den burgemees ter zijn die nog van een verouderd systeem, omdat het gemeentebestuur, in verband met den enormen vooruit gang der techniek, en ook met de plannen voor eep waterleiding, lang geaarzeld had omtrent het aanschaf- fhh van nieuw materiaal. Maar veer» tien dagen geleden nog waren zij de stoom motorbrandspuit van Nieuw Ainmurs gaan zien, die nu weidra ter plaatse was en belangrijke diensten heeft bewezen. Die golden vooral het nathouden van de pastorie en de school, gelegen in de onmiddellijke nabijheid [van de overweldigende vuurzee. Met zakken over de hoofden voor de hitte en den smook waren de menschen hiermee onver.-chrokken bezig, en zij Jbebben de voldoening, dat beide geoouwen ongedeerd zijn gebleven. Maar aan redden vau de vervaar lijk in baar hout opvlammende kerk, die spoedig ook het houtwerk van den toren aantastte, viel niet te den ken. Twee ouden van jaren, nog in dienst als „loopers", zyn Zaterdag middag te Amsterdam ten slachtoffer gevallen aan ei nige stiaat' oovers. Het eerste geval geb< urde op het Rokin. Een looper van 80 jaar werd bij de Sr. Jonss.eog ploiseiiug aaogesproken door vier kei els, die opdringerig een kletspraatje tegen hem begonnen. De oude liet niet ouduidelyk merken, dat hij daarvan niet gediend was, maar toen de heeren hem met rust hadden gelaten merkte hij tevens, dat zy zyn portefeuille met ƒ175 hadden meegenomen. Het tweede geval is meer ten handige zakkenrollerij. Een 6ijarige beambte van eenzakkeninrich- ting bleef in de Mozes-.en Aaronstraat eenige korte oogenblikkeu by de kar van een dassen koopman staan kyken en in dien tyd werd hem een zakje met ƒ40, dat hy in een buitenzak van zyn jas had, ontfutseld. Dezer dageu is op de IJ kade en in de Rietlanden te Amsterdam, waar herhaaldelijk uit spoorwagens koperen kranen van de verwarmiugs- leidiug vermist werden, met succes een politiehond aangewend. De „Po- litie-bode" vertelt daarover het vol gende Het toeval wil dat eene wagenplak ker in dienst der S.S. een persoon lustchen eenige wagens, staande op de IJ kade, bezig ziet, de moeren van euu kraan af te draaien. De per soon, zich ontdekt ziende, neemt de vluciit. By onderzoek z{jn ai twee moeren afgedraaid en de bewuste persoon wordt later door een agent van politie gearresteerd, aangezien die moeren zoo maar met met de hand zyn af te draaien en by hem geen voor wei p door dien wageuplakker was gezien noch in de nabyheid van dien wagon of op hem was bevonden, stelde een agent den aan zyn leiding toevertrouwden politiehond aan het werk, door hem aan de pet van den verdachte, op die plaats luoht te geven. Al dadelyk begon de hond in de voetafdrukken tusschen die wagens in het zand te krabben, sprong tegen den wagen op, snuffelde aan de be wuste kraan en begon te blaffen, ten teeken dat daar dezelfde lucht was als aan de pet, die hem was voorgehou den. Even daarna sprong hy in den open- staanden wagen en haalde daar een zakje met brood uit, zocht toen om den wagen in breeden kring het ter rein af, en bracht den agent, achter eenvolgens van achter een hoop grind vandaan, twee schroefsleutels, die beiden op de moeren van die kraan passen. Verdachte erkende by ver tooning, dat het zakje met inhoud aan hem toebehoorde. Te Werkendam ging een 70-ja- rig man met een emmer naar ae ri vier; waarscbynlyk kduizMig gewor den zynde, is by voorover gevallen en verdronken. Op het Kamper-eiland geraakte by het maken van een schouw een jongmensch te water. Een uur later werd zyn lijk opgehaald. In een zanderij te Maarn zijn twee arbeiders onder het zand bedol ven en gestikt, 8t Arrondissements-Rechtb. Middeltje Zitting van Vrijdag 8 Mei. Veroordeeld wegens weghalen van zaad met oen i gen: C J. R., landbouwersknecht Groede, tot ƒ3.00 of 1 week heek J. d. B16 j., werkman te Grot tot ƒ3 59 of 1 week tuchtschool. V i ygesprokon isA. D. J. S, j., agent van politie te Sluis, beklat vau eenvoudige beleedigiug. Kantongerecht Oostburg. Zitting van Dinsdag 5 Mei. 3fi Veroordeeld wegens overtreding prov. reglementC. B., Biervliet en A. G. Oostburg, der ƒ2 of 1 week tuchtschool, L. d. B., Watervliet, ƒ2 of 1 d. pol.-vorord.P. L., onbekende woirj plaats ƒ1 of 1 d., E. C., J. S. en H., IJzendijke, ieder ƒ10 of 2 d., W. Maldeghem, ƒ2 ot 1 d., E. A.t^. bekend, 2 boeten van ƒ1 of voor der 1 d., P. M. H. IJzcndyke, ƒ11) 2 d. art. 427 wetb. van strafrecht: v. d. W. IJzendijke ƒ1 of 1 d., E. S. Oostburg, ƒ3 ui 1 d. Schelde-regl.P. d. V. Biervli j, teiuggave aan de ouders. jachtwetJ. J. v. W. Hoofdph teiuggave aan de oudeis, D. B. fti ƒ1 of 1 w. tuchtschool. wapenwetA. b. M. IJzendyke, of 5 d. dierenwetC. L. H. Biervliet, of 4 d. ykwet: M. 1. S. Oostburg, ƒ0.50 1 d. leerplichtwetC. J. B. Biervlietffia of 2 d H. R. Aardenbui g, ƒ1 of ld In art. 453: A. C. W. IJzendijke fr L. d. P. Sluis, ieder 3 weken, G H. Groede, A. P. en J. d. K. Bie lo vliet ieder 8 of 8 d., M. M. Biervli Ir ƒ10 of 8 d. motoiwet: J. B., E. A. V., J. allen Biervliet, A. J. G. St. Kruis, T. Oostbuig, C. L. C Maldeghem,allfei fó of 5 d., P. J. C., Biervliet, ƒ3 i week tuchtschool, J. C. Retianck^ ment, ƒ2 of 1 w. tuchtschool, D. d. C. Oostburg, ƒ1 of 1 d. Ontslagen van rechtsvervolging: L. D. Schoondyke, beklaagd weger - overtieding der leerplichtwet. li AARDENBURG. Huw.-Voltr. ij April. A. A. Quataert, 25 j., jm. t J. C. Cuelenaere, 28 j., jd. E. Cot quijt, 22 j., jm. en N. M. Timmei man, 17 jjd. 29, P. J. Pelis, 25 j jm. en E. Provoost, 29 jjd. 80,i| Hamelinck, 22 j., jm. en E. M. Ver cruijsso, 22 j., jd. iz. Masclé, 22 j, jm. en E. C. Meertens, 22 j., jd. Geboorten. 1 April. Christina Jo hanna, d. van J. M. Jansen en E.i Suweyn. 8, Irma Maria, d. van L L. van Loo en A. M. vau Lersbergbt 14, Emma Maria Louisa, d. van I> H. Cauwels en B. Th. Sallet. 19, ft1 chard Felix Jan, z. van R. van Pet en A. C. F. Schuver. Overlyden. 10 April. Cornells vt Wuijckbuyze, 51 j., echtg. van J. I Lampier. 405° Nlaatsloteril- Collecte Zeeland. Trekking van Dinsdag 5 Mei, ƒ65. 8460 3464 3478 8485 8606 8609 8691 8699 9824 10026 10081 10102 10119 10121 11487 11476 11482 18658 Trekking van Woensdag 6 Mei. ƒ65. 8384 8446 8i79 8667 8950 4004 8635 8692 8719 9303 9321 10016 10036 10079 11483 18531 13584 14181 14183 14187 14215

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2