fymmt en s. t>O0tr Buitenland. Binnenland. t&Ulijft ^«[Abonnement per 3 maanden 0.50, franco "JJfr post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar 3 kwartalen by vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen by ikejiekhandelaren en brievengaarders. z. JSo 1918. Zaterdag 9 Mei 1914. 23e Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. 1 Veertig jaren dienst. oe De kranten staan vol van jeri- iades over „de dienstbode van it jaar 1014". Laatst namen we een bericht op lui een Haagsche gedienstige, die 'in mevrouw vroeg eerst te wil- |n weten welke families er aan ft diner zouden komen, dat me- jouw dacht te geven. Men hoort allerwegen verhalen prfn dienstmeisjes die brutaal zijn; jok van sommigen die snoepen; je éen vrije dag en twee vrije Jtonden in de week eischen; die feestelijk voor bedanken om Ar intynsch vleesch te eten; die een kejéts meebrengen; die na zeven uur 1 avonds zich niet mevr aan de |el laten gelegen liggen, omdat er zeven uur niet meer gewerkt fordt"; die vooraf informeeren wat aan het ontbijt wordt gegeven eveneens die zich aandienen iet de mededeeling dat ze op de insles gaan en wel eens van de ano willen gebruik maken voor an studie; die driemaal zooveel -0 on vragen als vroeger; die thuis pmen met een blouse, precies zoo- mevrouw draagt/ die, als ze M1pie maanden in 'n nieuwe dienst verder voor de eer bedanken, tadatja, omdatnoem paar een heele reeks van geval- i, illustreert het Utr. Dbl. Er zijn families die in een jaar jds zes exemplaren zien komen gaan en waarvan de vrouw huizes de handen reikhalzend itstrekt naar een coöperatieve wo- j, waar je dan coöperatief uit- ist van de ellende, die het dienst- tóen-vraagstuk over je huis racht, toen je nog ouderwetsch pieende dat het met 'n meid wel peen zou. En zietals een oase in de foestjjn, als een zoete melody te lidden van gekris en gekras, de pededeeling Een dienstbode die jaar aan éen stuk dezelfde fa- jtiie gediend heeft I Men denkt onwillekeurig aan het riendelyk huis van z'n grootou- [rs, waar zoo'n stille getrouwe hoorbaar en onmerkbaar rond die weldeed, een vraag voor nam, die misschien van „eischen" immer gehoord had en aan „plich- nooit behoefde te worden Finnerd. En zich zelf zoodoende een huis van liefde schiep. 1 Mei is Klaasje Schuurman, 40 jaar lang dienstbode geweest bij de familie S. J. de Beer. in de Keistraat te Utrecht. Veertig jaar lang trouw en har telijkheid bewezen. Veertig jaar lang daarvoor erkentelijkheid en ook groote genegenheid verworven. Liefde gegeven en liefde ontvan gen, in rijke mate beide. Huisge- noote geworden, deel van den kring, waarin huiselijk lief en huiselijk leed genomen en geleden wordt. Saamgegroeid met de familie, ge meenschappelijke weemoed en de zelfde vreugduw huis is mijn huis Veertig jaar blijmoedig gediend te hebben, ten zelfden huize, dat is elkaar wederzijds tot een zegen geweest te zyn. Tv Duisburg heeft de Duitscbe po ze lllj art BRESKENSCHE COURANT. o«i d, sl fïit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bü den nitgever C. DIELEMAN te Breskens. ens.i iit ïh v. Eeo Duitsch blad bevat een brief vaa haren corresdondent te Brussel, waarin wordt beweerd dat er in en kele politieke kringen, die verontrust zijn over de zwere lasten, welke do Congo op België doet drukken, van verkoop dier kolonie gesproken wordt. Hij herinnert er aan, dat koning Leopold in 1881 aan Frankrijk een recht van voorkoop heeft toegestaan. Indien België er werkeljjk aan den ken mocht zijne kolonie te verkoopen, dan zou, schrijft hij, dit recht niet kunnen gelden, omdat de andere in Afrika belanghebbende groote mo gendheden dergelijke verplaatsing van evenwicht op het zwarte vasteland niet kunnen dulden En zoo België er werkelijk eens zjj- ne kolonie zou willen verkoopen, dan zou dit enkel mogelijk zjjn op den grondslag van een voorafgaand ver- ge'ijk tusschen Frankrijk, Engeland en Duitschland. De correspondent voegt er aan toe, dat de Belgische regeeringskringen van geen verkoop willen hooren. Maar, zegt hij ten slotte, het valt te bezien of de feiten niet sterker zullen spreken dan de beste beslis singen. En het zou hem niet verba zen, zoo eerlang de Congo-kwestie een actueel vraagpunt werd. Het blad teekent bij dezen brief aan, dat in het Duitsch-Fransch ver drag betreffende Marokko bepaald is, dat, ingeval België er aan mocht den ken zyue kolonie te verkoopen, de twee mogendheden zich daaromtrent met elkaar zullen moeten verstaan. Er bestaat bijgevolg geen vrees, dat Duitschland terzij gesteld zou worden. De Belgische bladen, die vau den brief in het Duitscbe blad melding maken, betwijfelen of er inderdaad in België politieke kringen zijn die den verkoop van de Congokolonie voor staan. De vrijwel algemeene malaise die op velerlei gebied is waar te nemen doet zich in de Belgische industrie in bijzondere mate gelden. Er dreigt zelfs een ernstige crisis. Officieel wordt althans medegedeeld, dat van af Maandag in een groot aai tal fabrieken bet werk zal worden stop gezet wegens slapte. In tal van andere fabrieken zal niet meer dan drio dagen per week gewerkt worden en als half deze maand geen nieuwe bestellingen zijn binnengekomen, zul len verscheidene fabrieken in het mid den des lands tot Dader order worden gesloten. Ook zullen de directeuren en eige naren van de steenkolenmijnen in He negouwen op de beurs te Biussel bij eenkomen om te beslissen of er geen reden is, eenige dagen per week het werk 8top te zetten, daar de steen- kool-voorraad voor industrieele doel einden zeer groot is, terwijl de "oor- raad gascokes vai ieert tusschen 80 en 85 ton. Zaterdag zjjn voor het gerechtshof te Frankfurt a/Main vier honden als getuigen verschenen. Tegen een concierge was een ver volging ingesteld, omdat zyn hond een werkman aangevallen en gevaar lijk gebeten had. De aangevallene had een aantal getuigen medegebracht, die allen kwamen bevestigen, dat de hond van den concierge de dader was. De concierge was voor de rechtbank ver schenen, niet alleen vergezeld van zyn hond, maar van nog vier andere hon den, die als vier druppels water op elkaar geleken. De concierge noodigde de getuigen uit, onder deze vier honden, dengene aan te wijzen, die hem persoonlijk toebehoorde en die, volgens hen, de delinquent was. De eischer en de getuigen aarzelden geen oogenblik en wezen met roerende eensgezindheid een der viervoeters als den dader aan. De concierge bedankte hen op ironi- schen toon voor hun welwillendheid en gaf den rechter le kennen, dat zijn bond zich niet onder de vijf vier voetige getuigen bevond. Het dier, waarvan hij de eigenaar was, wachtte inderdaad bij de deur van het gebouw op zijn baas. Men liet het dier bin nenkomen, dat door kwispelstaarten en andere teekenen vreugde te ken nen gaf, dat hij zijn meester terug gevonden had. Onnoodig te zeggen, dat de beschul digde werd vrijgesproken en met een glimlach op de lippen het gerechtshof verliet. litie de hand gelegd op een Venloosch ingezetene Ldie hier sedert lang be kend staat als de leider van een ge- regelden smokkelhandel op Pruisen. Den laatsten tijd scheen het eenvou dige smokkelen met dragers hem niet meer voldoende, doch werden de vrachten 's nachts per auto „den poal over" gebracht. Op een dezer tochten is de auto nu aangehouden en werd de lading van, naar men zegt, eenige duizenden pakje, lucifers, in beslag genomen, terwijl de inzittenden in verzekerde bewariDg werden gesteld. Welk een uitbreiding deze smok kelaar aan zijn bedrijf heeft weten te geven blijkt wel hieruit, dat reeds maandenlang bijna dagelijks 4, 5, of 6 man, beladen met pakken tabak en zakken koffleboonen zich tegen het vallen van den avond per tram naar Tegelen begeven. Van daar gaan ze te voet door de bosschen in Ue rich ting van Kaldenkirchen en Brandt, laten ze zich met een kar brengen naar Reuver, waar dan op gelijke wij ze de tocht door de grensbosschen begint. Als men rekent, dat er onder de dragers, kerels zijn, die een 110 pond koffleboonen meesjouwen, dan kan men nagaan, welke hoeveelheden al dus wekelijks de grens passeeren. Gewoonlijk worden de zendingen een uur of drie vier Duitschland in gebracht. Om bij deze krachttoeren de armen vrij te hebben, worden de pakken tabak met draagriemen over de schouders vastgesjord. Boven op de pakken krijgt een zakje koffieboo- nen plaats, terwijl dan nog om het middui een ruim rilf met koffleboonen sluit. De terugreis heeft gewoonlijk plaats per spoor via Lobberich-Kal- denkirchen. Voor ooggetuigen van deze smok- kelbeweging is het bijna ongegrijpe- ljk, dat zoo iets maandenlang bijna ongestoord zijn gang kon gaan. In de plaats van wijlen den heer Schimmelpenninck van der Oye is ala voorzitter der Eerste Kamer benoemd baron van Voorst tot Voorst, r.-k., en in de ontstane vacature als lid der Eerste Kamer kozen de Provinciale Staten de heer van Wassenaer van Catwijck, lid der Tweede Kamer voor het district Katwijk. Breskens, 8 Mei 1914. De Dinsdagavoud gehouden zitting van den Gemeenteraad werd door alle leden bijgewoond. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, werd mededeeling gedaan van de ontvangst van het jaarverslag der arbeidsinspec tie over 1912. Aangeboden werd het beredeneerd verslag van den toestand der gemeen te over 1918. Tijdens de onderhandelingen over de mogelijke opname van Suzanna de Gardeijn in het gezin van het Diaoo-

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1