mt mnhun. Binnenland. lieitwg- 'on JptWfOttfioBlafc Oud en arm. Ml iSÉ H W<,*trtAt*L lonnement per 3 maanden 0.50, franco jost ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar wartalen bij vooruitbetaling voor Amerika, onnementen worden mede aangenomen bij handelaren en brievengaarders. ffo 1912. Zaterdag IS April 1914. 33e Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad ver s tli ij lit eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Is in een schoonen tijd dat even, schrijft de heer W. de uit den Helder in da Tel. et alleen koesteren velen hoo- [eerlijke idealen, er is ook een g om al wat ons' omringt, na- ;e brengen tot het waarlijk toe en goede. Niet enkel ook len ze gezocht en getoond de jnende wondeplekken onzer inleving, er wordt bovendien insd, gepoogd, gearbeid, ge- ifd met rusteloozen ijver naar Er is een onmiskenbare drang permeerdering van schoonheid iet brengen van meer zonnige gde en bij allen, inderen, misbruikt door den id, wegkwijnend in vunzig eksleven, rustloos voortgejaagd den arbeid, vóór 't lichaam ht had, de geest energie, ten althans ontfermde de wet hunner. Een onderwijs door- ragen tot in donkersten uit gevend ieder, althans het noodigste, is mede getuige betere dagen, schooner tijd. 'as 't wonder, dat ook de heid, arm vaak en behoeftig, lelde de zachte hand der liefde, meer geluk wilde brengen en onheid in somberen levens io stelden ministers hunne Irpen, die vielen, niet bevre- ud het rechtsgevoel der meer- eid, zoo kwam art. 369 der Talma, als eerste onzekere ede op den weg naar beter, it echter droeg eenige regeling eer in* zich de kiem des doods dit artikel. Er moest veran- ng komen en zij stond vast stembusuitspraak van 1913. zoo ligt daar nu voor ons het lontwerp-Treub tot verleening ouderdomsrenten aan behoef- Wie hoopvol gestemd den arbeid verwachtte van dit kabinet, dat bo ven de partijen staande, steunend op de kiezers, volksregeering wilde zijn in den heerlijksten zin des woords, waarvan leniging van zoo menigen nood met vast en hoog vertrouwen werd tegemoet gezien, welk eene diepe teleurstelling moet zijn hart vermeesteren. Een pen sioen per hoofd van 2 of ƒ1.50 bij een leeftijdsgrels van 70 jaren en dan die uitsluting der vast be deelden. Wij willen gelooven, dat de rijksmiddelen niet verkeeren in gunstigen toestand. De strijd voor staatspensioen was een strijd tegen bedeeling mede, bovenals misschien laat het resultaat der eerste wettelijke regeling in dezen niet mogen zijn, dat juist de be deelde wordt gewogen en te licht bevonden. Hoeveel zijn er niet in de kringen der arbeiders, die, schuwend diaken of armvoogd, zich eerlijk, steunend op eigen kracht, sloegen door heel een leven, opvoedend een gezin, in kommer vaak, als lang en streng was de winter, vrij blijvend toch van iedere hulp. Doch de jaren ver- meerdren en met de zes kruisjes komen de kwalen van den ouder dom gestooten uit vasten arbeid straks, steunend op wat los werk nog in den zomer, is eindelijk in den troostloozen winter alles op geteerd en ver nog de leeftijd van pensioensrecht. Wilt ge nog moei lijker maken, gij, wetgever der weeldrige residentie, dien eersten gang om bedeeling, wilt ge met nog vlijmender slagen geeslen de zen arme, wilt ge met zijn eerste bedeeling, die niet de laatste kan blijven, hem ontnemen niet allen, wat hij noemde, een levenlang zijne eer, maar ook zijn pensi oensrecht, waarnaar hij uitzag in stille blijdschap jaren reeds Een kreet van verontwaardiging zal klinken door geheel Nederland, die een echo zal vinden in onze Ka mers. Zoo groote onrechtvaardig heid zal geene wet binnensluipen, die vrede en vreugde wil brengen in zoo menig levensavond, weg- sombrend in ellende. Het staatspensioen zal zijn voor den behoeftige en gaarne zal ieder weldenkende hierin meegaan, zoo den behoeftige ook in waarheid een pensioen zal zijn gewaarborgd. En ook hierin schiet dit ontwerp te kort. De minister zegt dat er geen basis, geldend voor geheel ons land, is aan te geven en dat de gemeen teraad het aangewezen lichaam is om voor elke gemeente te bepalen wie der 70-jarigen werkelijk be hoeftig is. Alleen rijst de vraag of de gemeente, als belanghebbende wel het meest betrouwbare lichaam is tot toekenning van dat pensioen. Hij vraagt of 't daarom niet beter ware geweest, een commissie van notabelen in het leven te roepen die zou te beslissen hebben over de toekenning van pensioen met beroep op den raad, gelijk eene cammissie tot wering van school verzuim uit de ingezetenen steun is bij de leerplicht. Het kabinet-Cort van der Lin den heeft een zware taak op zijn schoudren genomen, een eerlijke tevens. Veler oogen zijn er op gevestigd in vast vertrouwen, dat het zal zijn een kabinet van recht vaardigheid, nimmer dienend eenig partijbelang, doch lenigend de noo- den der verdruktenenmisdeelden. Dat er niet opnieuw een bittere stemming wordt gewekt bij de ou den van dagen en de duizenden, die met hen medevoelen en jaren lang voor hen streden. 3 WENSCHTU EEN i'KLAS PIANO, AUTO-PIANO OF ELECTR1SCK,KOOPT DAN EEN P1AN0-KESSELS UKJNT ELDERS WEL VEEL HODCERE PRIJZEN RtSTEDEHDOCH BETERE PIWOmETtJMET Op de Woensdag aangevangen be - handeling der inkomstenbelasting is door de vrijzinnig-democratische leden der kamer een serie van voorstellen ingediend met de bedoeling de hoogere inkomens, zoowel in de inkomsten belasting als in de vermogensbelasting eenigszins zwaarder te treffen dan in genoemd wetsontwerp geschiedt. Zoo willen ze allereerst hebben ge lezen, dat, als de belastbare som ƒ2000 of meer doch minder dan ƒ6000 is, ƒ25 zal verschuldigd zijn benevens fi voor elk bedrag van ƒ100 waar mede zij de som van ƒ2000 te boven gaat. Is de belastbare som ƒ5000 of meer, doch minder dan ƒ10.000, dan is verschuldigd ƒ115 benevens fi voor elk bedrag van ƒ100, waarmede zij de som van ƒ6000 te boven gaat. Is de belastbare som ƒ10000 of meer, doch minder dan ƒ20000, dan is verschuldigd ƒ315 benevens ƒ6 voor elk geheel bedrag van ƒ100, waarmede zij de som van ƒ10000 te boven gaat. Is de belastbare som ƒ20000 of meer, dan is verschuldigd ƒ815, be nevens 6 voor elk geheel bedrag van ƒ100, waarmede zij de som van ƒ20500 te boven gaat. Aaogaande de vermogensbelasting stellen ze voor Indien de waarde van het vermo gen, overeenkomstig de vorige arti kelen bepaald, minder bedraagt dan ƒ16000, is geen belasting verschul digd. Is de waarde ƒ16000 of meer, doch minder dan ƒ30000, dan is ver schuldigd ƒ1 van eike som van 1000, waarmede zij het bedrag van ƒ15000 te boven gaat. Is zij ƒ30000 of meer, doch minder dan ƒ100000, dan is verschuldigd 0.50 van elke geheele som van ƒ1000. Is zij ƒ100000 of meer, doch minder dan ƒ200000, dan is verschuldigd ƒ50, benevens 0.76 voor elke geheele som van 1000, waarmede zij het bedrag van ƒ100000 te boven gaat. Is zij ƒ200000 of meer, dan is verschuldigd ƒ125, benevens ƒ1 voor elke geheele som van ƒ1000, waarmede zij het bedrag van ƒ200000 te boven gaat. Deze week brengkeen deputatie van Parijsche gemeenteraadsleden een bezoek aan ons land. Dinsdag zijn ze te 's Gravenhage gearriveerd eu door den Burgemeester en de Wethouders verwelkomd. Behalve enkele diners en bankets staat ook op het programma een be zoek aan verschillende bezienswaar digheden. Naar aanleiding van het verslag der legercommissie dat de eetketels, die aan eiken man worden uitgereikt, ongeschikt zouden zijn voor de spijs bereiding, is hiernaar een onderzoek ingesteld, waarbij gebleken is dat de ketels voor bereiding van het eten goed voldoen onder de volgende op merkingen De deksels zjjn moeilijk van de ketels af te nemen, vooral wanneer daarin aardappelen worden gekookt. Het gemis van een steel doet zich dus gevoelenhet vertinsei van het hengsel van nieuwe eetkete]8 laat bij verwarming los, zoodat het koken met open deksel niet kan ge schieden bij het braden van spek in het deksel bleek dit daartegen niet bestand, het soldeersel liet los en het deksel werd lek,

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1