mm ww$~ en MbuxienixelUh wt esUlifk Mnfoun. PIANO en :ei ingej Het gasvraagstuk Aardenburg. te Binnenland. 11 Mo 1911. Zaterdag 11 April 1914. 23e Jaargang. in BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco r post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij iekhandelaren en brievengaarders. Ad verten tiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bU den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. dit nummer behoort een bijvoegsel. elus Uit hoofde van het PAASCHFEEST zal Dins- g geen nummer van ons blad rschijnen. DE UITGEVER. Ite ir :S, ilicb Na het kort inleidend woord van eren>n voorzitter werd de gelegenheid a iboden tot het stellen van vragen. Zoo vroeg de heer Wijffels hoe het )u zijn met de bestaande gasleiding, ar sommigen vreesden dat hunne idiDg waardeloos zou zijn. De directeur gaf in antwoord hier- i te kennen, dat de aanwezige lei- ng in overeenstemming wordt ge acht met de nieuwe leiding, doch anneer eene uitbreiding van leiding ordt verlangd, dan komt ook de wij- ging van de beginleiding tegen den latenden prijs voor hunne rekening. Alleen in perceelen die eene min- Bre huurwaarde hebben dan ƒ2. week, en muntgas gebruiken, ordt 15 M. leiding kosteloos aange- gd. Op de vraag van den heer de Muijnck de gasfitter ook in dienst der maat- happij werd genomen, werd geant- oord, dat dit zeer zeker 't geval is, >0 etzij als stoker aan de eventuëel hier stichten, hetzij aan eene of andere briek der maatschappij elders. De heor Doyer wenschte zich te 'eilsJepalon tot eenige algemeene beschou- ng. In de eerste plaats stond het vast at met de zekere hoogere prijs van et gas naar andere maatregelen moet rorden uitgezien, hetzij men zijn toe- lucht neemt tot steenkolengas, of ner terug gaat naar petroleum. Toch telt hij zich voor, dat deze teruggang oor vQlen zeer zwaar zou zijn en eker liever een andere verlichting ouden hebben. Nu wierp zich bü hem de vraag op het van Burg. en Weth. niet voor- ichtiger ware geweest, om ook eens lene begrooting te laten opmaken van lectrische verlichting. De directie der jaatschappij voor gem.-bedrijven te Itrocht verdient alle hulde voor de 'orstrekte inlichtingen die tot in de leinste bijzonderheden nauwkeurig n. Voorts lettende op het groote aan- handteekeningen, was de vraag lowettigd of men ook op aller aan fluiting kan rekenen. Er is gerekend op een 275 aanslui pen, waarvan 125 tegen gewoon totertarief gemiddeld per perceel brekend op ƒ45 per jaar en 160 ountaansluitingen tegen ongeveer T per jaar. Misschien zou zijn medelid Wage ^lichtingen kunnen verstrekken of Üt voor de arbeidersstand niet wat lal veel zou zijn en of bijv. een ƒ20niet practischer zou wezen voor de aan sluiting en of er hunnentwege niet eenige garantie diende te zijn. Bij de laatstbedoelde beschouwing wenschte de directeur 't eerst stil te staan. Bij de stichting der gasfabriek te Appingadam werd in het regle ment als prikkel tot verbruik van gas de bepaling opgenomen dat bij eene afname boven de 200 M3 éen cent voor elke M3 zou worden teruggege ven, maar al heel spoedig moest men deze bepaling laten varen, omdat ze in de praktijk gansch niet voldeed, daar de fabriek er steeds op toelegde èn met het oog op den kosteloozen aanleg èn uit hoofde van het rente verlies op dien aanleg. Maar de fabriek heeft het recht bjj een minder verbruik van 200 M3 de leiding weg te nemen. Dat wil na tuurlek niet zeggen, dat 't dan moet, maar men heeft het recht. En nu de tegenstelling van ga3 en electrlciteit. Hij zal, hoewel man van het gasbedrijf zijnde, geen eenzijdig oordeel geven doch enkel de naakte cijfers laten spreken. Ondanks het gemak dat electrisch licht geeft boven gas, door maar en kel aan een krukje te draaion, blijft het nog steeds ten achter by gas. Om de statistiek der drie groote ste den te bezigen, blijkt, dat in 1913 te Amsterdam 4747 electrische en 103689 gasaansluitingen waren in Rotterdam telde men 2063 electrische en 60658 gas- en in Utrecht 616 electrische en 21873 gasaansluitingen. In Berljjn zijn de verhoudingen nog sterker. Nu zou men meenen, dat, in zuike groote steden hunne reuzenmaga- zijnen, hotels, café's en dergelijke, electriciteit zouden gebruiken indien deze verlichting zooveel meer te pre- fereeren was dan gas, doch uit het toenemend aantal aansluitingen, blijkt het tegendeel. Toch lijkt de stijging veel aanmer- kelijker. Immmers, in een vaktijdschrift le zen we dat in Rotterdam de electri sche aansluitingen zijn gestegen met 20.3 pCt. en die voor gas met 7 pCt. Beschouwt men deze cijfers, gelijk ze daar staan, dan is de stijging inder daad verbluffend. In een ander verband bezien, keert de verhouding evenwel geheel om. Want dan vertegenwoordigt de stij ging voor de electriciteit 419 en voor het gas 4749 aansluitingen. Behalve op het licht, heeft het gas ook veel voor op electriciteit ten op zichte van de verwarming. Als we aannemen dat electriciteit per kilowatt 25 cent kost, dan zal men voor dezelfde prijs gas hebben dat een warmte vertegenwoordigt van 6000 eenheden, tegenover 850 bij de electriciteit. Dit middel zal dus voor verwarming niet kunnen worden aan gewend, nu niet en over duizend jaar niet en nooit. Den heer Wage was het opgevallen, dat de woning voor den gasbaas op ƒ5000 is uitgetrokken. Hjj vindt dat wel wat veelook de fabrieksgebou wen zullen worden opgetrokken uit beste Waalsteen, hetgeen ook kost baar is. Hij meent dan ook, dat een en ander goedkooper en toch deugd zaam zou kunnen. Wanneer bovendien de gasprijs voor den werkman duurder moet worden dan een goede ƒ20, dan gelooft hij dat velen bij de petroleum zullen blijven Uit dien hoofde zou hij wil len voorstellen om de personen die in den hoofdeiyken omslag beneden de 4e klasse zijn aangeslagen, het gas te leveren voor 1 cent per M3 minder dan den geldenden prijs. De directeur zeide allereerst dat het woning-vraagstuk in dezen niet van de maatschappij was uitgegaan. Er was aan het Dag. Bestuur dezer gemeente gevraagd of er een woning te huren zou zijn van een huui waar de van een 5,per week, en toen daarop als antwoord kwam, dat dit niet het geval was omdat er zulke huurwoningen hier niet zijn, is door de Maatschappij voorgesteld, dat dan de gemeente zelve eene woning zou bouwen, doch ook hierin toonde de gemeente geen lust. Daarop is in de raming het bouwen eener woning op genomen. Er is ƒ5000 begroot, in de overtuiging dat een chef van het gas bedrijf, komende uit een groote stad, in eene kleine gemeente eene woning moet hebben die aan zijn gerief ten volle beantwoordt en in overeenstem ming is met zijne positie. De woDing die er nu is, kan dienen bijv. als stokers-woning, maar niet als chefs-woning. Dat er beste Waalsteen is bedongen, komt, omdat de geheele bouw soliede moet zijn en, met het oog op de an nuïteit 't zeker 40 jaar moet uithou den. Yoor een goed geheel in den bouw is zoowel voor de woning als voor de fabriek Waalsteen gekozen. Naar aanleiding dier eerder reeds gemaakte opmerkingen heeft de di rectie geïnformeerd naar fabrieken hier ter plaatse naar steen, doch er was er maar éen. Als men de buiten muren optrekt van Waalsteen kan men voor de binnenmuren bezwaar lijk een ander soort nemen, omdat men dan het verband mist. De fun deeringen te maken in beton verdient voorkeur boven gewone fundeering en indien de kelders van de fabriek wor den gebouwd van boerengrauw, wint men hiermede ƒ202 uit en voor die der woning ƒ66, zoodat er in 't ge heel eene besparing zou wezen van ƒ268, welke men kan benutten. Ten opzichte der andere bemerking betreflende den gasprijs, heeft de er varing overal geleerd, dat de werk mansstand het eerst aansluit en onder deze ook de meeste aansluitingen voor komen. De leiding krijgen ze zoo goed als cadeau en voor een 21/2cent-stuk branden ze 21/» uur een pit. Komen ze van de werkzaamheden thuis, dan hebben ze op het gascomfoor terstond warm water of wat ook. Bij meergegoeden ontmoet men dan ook meer bedenkingenhet plafond is pas geschilderd of een kamer behan gen, zoodat men 't daarom nog maar eens afziet, ook wel om de kosten, die al gauw een 50, 60 gulden bedra gen. Voor niet-aansluiting onder den werkmansstand behoeft men dan ook niet bevreesd te zijn. Maar onbillijk zou 't .wezen om voor hen de gasprijs te veriagen. De leiding hebben ze reeds koste loos en meterhuur vervalt voor hen ook, zoodat voor eene verlaging van den gasprijs geen aanleiding bestaat. Die onbillijkheid zou te sterker uit komen tegenover winkeliers en der gelijke, die voor hun bedrijf gas moe ten branden, buiten de woonkamer. Ook daarvoor zou men dan eene ver laging moeten toepassen. Het werd dus geenszins verkieselijk geacht om in eene zoodanige algemee ne regeliDg verandering te brengen. Na deze toelichtingen, waarvoor den directeur door den voorzitter namens den Raad werd dank gezegd, werd, zooals reeds vermeld, tot stichting der fabriek besloten overeenkomstig de voorwaarden in het vierledig voorstel van Burg. en Weth. begrepen. jj'A'ENSCHTUEENl'KLAS PIANO, AUTOPIANOj J of ELECTP.13CH,KOOPT DAN EEN PIANO KESSELS1 lil ukunt elders wel veel hoogere priizeh 1 "nrw nftr.H BETERE PIANO KRULT UMET j UE™ 1 AN 0 F AB R1 EtT 1AJ 4U4E SSE LS/TTLB U B (T~ De hoofdcommissaris van politie te 's Qravenhage vestigt er de aandacht op, dat in de nieuwsbladen dikwijls oproepingen verschijnen voor gegadig den naar een betrekking als inspec teur of agent van een of andere maat» schappij of voorschotbank of beheer der van een bijkantoor, waarbij stor ting van een waarborgsom als voor waarde van benoeming wordt ge steld. Daar het herhaaldelijk is voorge komen, dat reflectanten aangelokt door voordeolige voorwaarden de ge vraagde som stortten, en later tot de ontdekking kwamen, dat hun geld verloren was, wordt door den hoofd-

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1