Gemengd. :s i Ingezonden. bepaald verlof zijnde dienstplichtigen en kaderresorvisten, alsmede alle ovo rige mannelijke ingezetenen van 16- 40 jaar uit de gemeenten omvattende het 39e bataljon Landweer-Infanterie en waartoe ook behooren die van Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen Do oefeningen zullen gehouden wor den, in die gemeenten waar zich mins tens tien deelnemers aanmelden en aldaar op de een of andcro wijze ge legenheid tot schieten bestaat, zy zu'- len dit jaar gehouden worden van 15 Juni ek. tot omstreeks 15 November d. a. v. De oefeningen zullen zoo mogelijk in elke gemeente worden gehouden eenmaal per week, bij voorkeur op Zaterdag, desgewenscht op Zondag op nader te bepalen uren. Zij, die aan de vorenbedoelde schiet oefeningen wenschen deel te nemen worden verzocht zich daartoe schrif telijk of in persoon aan te melden bjj Burgemeester hunner gemeente, met duidelijke opgave van naam, voornaam ouderdom en adres De aangifte kan het geheele jaar door geschieden. Breskons, 13 Maart 1314. Gisterenavond had de aangekondig de openbare vergadering plaats uitge schreven door het comité voor Plaat- selijkeikeuze, waarin als spreker op trad ds J. A. van Selms, Horv. pred. te Grijpskerke. In eene uitvoerige rede zette hij de strekking van de Plaatslijke keu ze uiteen, hierop neerkomende dat van wege de drankbestrijding ook dit middel kon medewerken door aan de regeering te verzoeken dat in de drankwet eene bepaling wordt neder- gelegd waarbij het aantal drankloka len wordt bepaald door de ingezete nen zelve. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer J. Zeeven, die dit middel bestreed als onpractisch en bovendien de samen stelling van het comité critiseerde evenals de vrijwel onmogelijke samen werking tengevolge der heterogene bestanddeelen waaruit deze bestaan. Na een wederwoord van den spre ker werd de vergadering gesloten en de gelegenheid geboden tot teekening van het petitionnement, waarvan door eenigen buiten het comité werd ge bruik gomaakt De gemeenteraad alhier heeft 2 September 1913 een plan van uitbrei ding voor do gemeente vastgesteld en daarop de goedkeuring van Gedep. Staten van Zeeland gevraagd. Gede puteerde Staten verklaarden intus- schen, dat zij geen goedkeuring aan dat plan konden verleenon, omdat het plan niet ter uitvoering van art. 28, eerste lid, der Woningwet was vast gesteld en derhalvo niet aan de goed keuring van Gedep. Staten onderwor pen was, zulks wijl de gemeente Breskens niet behoort tot de in ge noemde wetsbepaling genoemde ge meenten met meer dan 10,000 zielen of wier zielental in de laatste vijf ja ren met meer dan een-vijfde is toe genomen. Tegen deze beslissing van Gedep. Staten voorzag de gemeenteraad zich bij de Koningin in beroep, aanvoe rende, dat z.i. voor elk uitbreidings plan de goedkeuring van Gedep. Sta ten wordt vereischtdat reeds ver scheidene niet verplichte uitbreidings plannen zijn vastgesteld en door de Gedeputeerde Staten van andere pro vinciën goedgekeurd, en dat het ge bod van de Woningwet om een ver plicht uitbreidingsplan aan de goed keuring van Gedep. Staten te onder werpen niet met zich brengt een ver bod aan Gedep. Staten om een niet verplicht uitbreidingsplan goed te keu ren. Bij Kon. besluit is intusschen, met handhaving van het bestreden besluit van Gedep. Staten van Zeeland, het beroep van den gemeenteraad ODge- grond verklaard. - Opnieuw vertrokk' u hedenmor gen een 70 personen naar Amerika dio zich door de ongunstige berich ten maar niet laten afschrikken in de nieuwe wereld om hun geluk te beproeven. Sluis. Dinsdagavond 7 uur werd alhier in de Raadzaal eene openbare vergadering gehouden waarin als spre ker optrad Ds H. F. Oberman van Vlissingen met het. onderwerp „De Vredesbeweging". Voor een talrijk publiek d.:ed hij mededeelingen om trent de beweging voor den vrede die overal wordt op touw gezet. Ook schetste hij in zijn keurige rede een ware gebeurtenis uit den Balkan-oor log om nog meer te doen ontkomen de verschrikkingen van den oorlog. Spreker eindigde zijn door allen toegejuichte rede met allen aan te- sporen zich vast aaneen te sluiten ten einde den algemeenen vrede te be werkstelligen. Aan het einde der vergadering be stond gelegenheid zich aan te sluiten, bij de vereoniging „Vrede door Recht" ten einde lot de oprichting te gera ken van een afdeeling Sluis. Als lid kan ieder toetreden die de vereeniging steunt met een jaarlijk- sche bijdrage van minstens 50 cent. Biervliet. Op de hofstede van den landbouwer Weeda zijn een 150 kippen ontvreemd. Het onderzoek der politie heeft nog niet tot ontdekking van dader of daders kunnen leiden. Aardenburg. In deze gemeente zijn twee geitenbonden opgericht, een neutrale mot een 20, en een katho lieke met 36 leden. Groede. Zaterdagavond hield de vereeniging tot bevordering der gei- tenhouderij hare jaarvergadering tot het afleggen der rekening. Zij sloot met een nadeelig saldo van ƒ29. Maar de vereeniging heeft deze te genslag niet lang overleefd, want, des tijds met een 60 leden opgericht, weid ze thans ontbonden. Op 23 Maart a s. zal per extra- trein van 5 45 u. v.m. een detache ment militairen ter sterkte van 3 of ficieren en 165 onder-officieren en minderen van het lilde bataljon, in garnizoen to Vlissingon vandaar naar Arnhem en verder maicheeren naar de legerplaats bij Harskamp, teneinde aldaar gedurende 9 dagen deel te ne men aan de schietoefeningen der lste serie. School- en kerknieuws. Oostburg. De heer A. Fledde- rus, directeur der Ambachtsschool al hier, komt voor op de voordracht der Ambachtsschool te Schiedam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Re- tranchement ds E. Was te Warmond. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heerscht een verschrik kelijke koude. In verschillende plaatsen werden temperaturen geregistreerd, zoo laag als in jaren niet was voorgekemen. De Vereenigde Staten zijn wel is waar overal onderhevig aan plotselinge en zeer aanzienlijke temperatuurwisselin gen en Afrikaansche hitte wordt, met name in het Oosten voor zoover dit niet onder invloed van den Golf stroom staat vaak binnen enkele dagen door Russische koude opge volgd. Maar ditmaal werd door de vorst van ijs en sneeuw een record gemaakt en het is voor de bewoners der V. S. te hopen, dat het niet spoedig liefst nooit overtroffen wordt. Te Titusville in den Staat Penn- sylvanië daalde het kwik tot 21 graden beneden nul, terwijl te Bladford een temperatuur van 81 graden geno teerd werd. Volgens een bericht uit Atlantic City (New Jersy) was de oceaan voor den eersten keer in ver scheiden jaren met ijs bedekt. In verscheiden plaatsen zijn monschen doodgevroren. Vele wegen waren door de geweldige sneeuwophooping ge- ruimen tjjd geheel onbegaanbaar. De trein- en trolleydienst ondervond do grootste storing. De remmen in de trolleys waren bevroron en de auto matische deuren van de wagens waren niet meer open te krijgen. Het water in de ketels- der locomotieven was tot ijs geworden en men zag zich genoodzaakt om groote vuren aan te leggen ten einde de machines weer in beweging te kunnen breugen. In Philadelphia moesten alle bouw werken worden gestaakt, waardoor 6000 h 7000 arbeiders tot werkloos heid gedcemd waren. Straatwerkers kónden evenmin hun arbeid voortzet ten terwijl de staalfabrieken ev ineens stil stonden. In de woningen k wamen de menschen dikwijls bij het ontwaken tot de ontdekking, dat de waterleiding bevroren en gebarsten was. Delevens- middelen waren ook bevroren. Room en eieren, voor het ontbijt bestemd, vond men hard als steen. Uit Parijs wordt over een zeld zame chirurgische operatie bericht, waardoor twee aaneeugegroeide zus ters gescheiden werden. Op 23 Nov. zageu de meisjes Magdaletia en Su- zann i te lliems het levenslicht, doch toon stelde en vast dat beiden langs den onderbuik waren aaneengegroeid. Do gezondheid der kinderen was bo- vendien_niet al te best. Dokter Lo Filiatie besloot den twee ling te scheiden, wanneer hun gezond heidstoestand wat beter zijn geworden. Tot deze opzienbarende heelkundige bewerking is de chirurg nu te Parijs overgegaan,jin bijzijn van een zeker aautal genoesheeren, en zij is volko men gelukt. Het moeilijkste gedeelte der huidi ge heelkundige bewerking bestond wel in de verzorging van de ingewanden der kinderen, die gansch onafhanke lijk van elkander waren, maar waar van de darmen noodlottigerwijze uit- eenrolden, zoodra de kinderen geschei den waren. Daar voor de operatie de buikholten der kinderen, deed bijv. Suzauna, als zy haar lichaampje in- eentrok, een deel van haar ingewand in de buikholte van haar zustertje gaan, en omgekeerd. Eik ingewand beschikte dus als hot ware over twoe buikholten, zoodat het nu wat eng moet zitten in elk buikje, dat na de operatie toegenaaid werd. De toekomst zal moeten uitwijzen, of de gezond heid der kinderen er door zal lijden. De zustertjes werden niet gechlo roformeerd. Vier tot vijf miligrammen cocaïne waren voldoende om de plaats, waar de insnijding zou gebeuren, ge voelloos te maken. De operatie was in 20 minuten afgc-loopen en na drie kwartier waren de beide kinderen ver bonden. Magdalena en Suzanna werden da delijk aan hun voedster toevertrouwd en begonnen eens flink te zuigen, wat aantoont dat de merkwaardige bewer king hun niet veel letsel had berok kend. Omtrent den kazernebrand te Ede schrijft men nader aan het Hbld. Voor de zevende maal in anderhalf jaar brand in het infanterie kazerne- ment 1 Zondagavond omstreeks 6 uur werd brand ontdekt op de onderofficiers- kamer der 4e comp. Ie bat. en even als bij vorige gelegenheden was ook nu de brandstichting duidelijk merk baar. Een stroozak was gedeeltelijk leeg gehaald en daarna recht op gezet en in brand gestoken. Een kwartier te voren was nog een bewoner op de kamer geweest, maar had niets bij zonders opgemerkt. Ook nu was de brand van weinig beteekenis en be paalt de schade zich tot een stroozak en enkele glasruiten, die bjj het blus- schingswerk zijn ingeslagen. De maréchaussee en de gemeente politie waren spoedig ter plaatse, doch het ingestelde onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. te!Ut lifll rroi Z mis I de isd Op de kamer vond men een ruite;.^" spoor, welk voorwerp daar misschien kan zijn neergelegd om het onderzoei op een dwaalspoor te leiden, wam het kazemement der bereden wapenj is ODgeveer 500 M. van dat dor jt. fanterie verwijderd en onderling ver. keer komt slechts weinig voor. Ge. durende eenigen tijd hoeft evenwel '?eI de 2e bereden mitrailleursafdeeli een gedeelte van de infanteriekazern' bewoond, zoodat het niet onmogelijk is dat bedoeld spoor van dat korps afkomstig is. Intusschen tast men weer geheel in het duister omtrent de(n) dader(s) de beweegredenen. Gaat men toch alle voorgekomer Jai gevallen na, dan moet men tot conclusie komen dat mon te heeft met een ontoerekenbare (Jij toch onder de kazernebevolking spoe dig zou [opvallen) of met een anar. chistischeu dweper, wiens doel het ij uiting te geven aan zijn anti militai re begirselen. Uit den gcheelen opzet blijkt, dat brandstichten het hoofddoel, berol kenen van schade slechts bijzaak De eerste brand; (najaar 1912) bral uit op een rustkamer. Weinig van waarde was daar aanwezig. De twee de en vierde branden ontstonden een bovengang. Beide brandjes haddei eenig succes kunnen hebben als deur van de kleedingkamer was door gebrand. De derde brand werd ontdekt in den kelder van de onderofficiera-f® keuken succes vrijwel onmogelijk. De vijfde brand heeft voor pl m, ƒ1000 schade'aangericht op een wa penkamer. Dit gebouw is door betonzoldersjver- deeld in 4 afdeelingen. Een afdrêling >'P had kunnen uitbranden met belang- rijke schade Den 6en brand in Febr, uitbreiding of belangrijke schade wai toen evenals nu vrijwel onmogelijk Sedert den brand op 23 Novembsr (wapenkamer) is aan een rijksrecher cheur in vereeniging met de mare- chausseo uit Wageningen hot onder zoek opgedragen. Ook heeft de offi cier van justitie te Arnhem eenige malen Ede bezocht. Resultaten zijn tot nog too niet bereikt. Maandagmiddag is als verdacht vat den brand op Zondagavond te hebben gesticht een sergeant in arrest gesteld, die zijn alibi niet kon bewijzen. In zjjn verklaringen heeft hij ziel enkele malen tegengesproken. Ooi vertelt men, dat er geld wordt vermist uit een kastje op de bewuste kamer. 1)0 r» en sl sk re Mijnheer de Redacteur 1 We leven in onze omgeving wel in het teeken der electriciteit. Zoo iets, dan is deze zaak meestal p het onderwerp van vele gesprekke!. Het is iets nieuws; men weet er zoo goed als niets van en uit den aard der zaak wil men er dan meer van weten. Maar als men dan iets verneemt zooals de heer Hendrikse in onzen ge meenteraad heeft gesproken over niet minder dan over een rotte kabel,B waarmee ze nu al te Schoondijkezit™ ten, dan bekruipt ^onwillekeurig ten mensch de vrees over de centrale hier, waarmee dat ook hier kan plaats heb ben. Ik ben echter gerust gesteld. De kabel te Schoondijke was in het minst niet rot, zoo verzekerde men mij. Ze vertoonde eenvoudig een zwakke plek, waar zelfs geen fabrikant iets aan doen kan. En juist om ongelukken te voor komen, is die kabel onmiddellijk her steld. Ziet, zoo dacht ik, als mijne mede burgers dat nu ook eens weten, dan zijn ongetwijfeld ook zy gerustgesteld en kunnen we met meer verlangen het nu reeds geruimen tyd begeerde licht tegemoet zien. U dankend voor de plaatsruimte, Uw getrouwe lezer, X. IJzendijke, Maart 1914,

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2