d: i)le Umm Mnfoten. Opcenten. Buitenland. Binnenland. JS, li. Mo 1901. Zaterdag 9 Maart 1914. 23e Jaargang. en,;. tte clii „Leidt lien niet in verzoeking". Een schadepost. In Nederland Nederlandscli. ona ïlan «la, ast teek bestel nde, het n eul ding, BRKSi BRESKENSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden 0.50, franco ier post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij oekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Oit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bü den nitgever C. DIELEHAN te Breskeus. Bij de Tweede Kamer is een iitwerp ingekomen lot heffing van opcenten op de vermogensbe- isting, 20 op de bedrijfsbelasting 60 op de aanslagen der uitdee- igen deor naamlooze vennoct- 'Oliappen, vereenigingen enz. Hierdoor zullen de middelen over iet loopende jaar met ƒ4.170.000 lorden versterkt. Binnenkort .volgt nog een wets- ptwerp tot verhooging van den tcijns op bier, waaruit men een jermeerdering van opbrengst van ,200.000 verwacht. De minis- er rekent dat dit® ontwerp zoo ijdig in veilige haven zal zijn, at 6 ton nog aan de middelen an dit jaar kunnen ten goede ko len. Daar de verwachting der ijdige invoering eener in komsten- elasting moest opgegeven worden, noet toevlucht worden genomen tot ijdelijke maatregelen ter dekking het geraamde tekort op den ewonen dienst van dit jaar. Waar de ouderdomsrente voor it jaar, volgens de thans beschik- «re gegevens op ƒ10.230.000 is stellen, zijnde ƒ7.400.000 meer in aanvankelijk werd geraamd, het niet mogelijk de 10 opeen- en op de vermogens- en bedrijfs- ilastingen te blijven beperkt. :ens, Een zekere A. J. B. schrijft aan iet Vad. Krjjgt men tegenwoordig bijna tel een courant in handen zonder ten bericht, dat er hier of daar weer 'n jongmensch, een jongen soms, zich uit de voeten heeft ge maakt met een dikwijls vrij groote fims gelds, die hij voor z'n pa troon in ontvangst moest nemen >aat het anderen, zooals mij, dan tornt bij het gevoel, dat het jon- {6 menscli verkeerd handelde, ook feeds een gevoel van groot mede- ijden met zoo'n jongen op. Hij heeft schuld zekerdat 1 niemand ontkennen, maar heeft öt even groote schuld de patroon, o door zoo'n som tpdelyk toe te hertrouwen aan zoo'n kind, toont gevoel van verantwoordeljjk- ®id te missen Denkt u eens }?en den toestand van zoo een jongen in. Misschien kind van onbemiddelde ouders, als jongste klerkje of bediende in het genot van een heel klein traktementje, heeft hij natuurlijk tal van onbe vredigende wenschen. Nu ziet hij zich plotseling in het bezit van veel geld dikwijls; hij heeft als het ware nu de vervulling van die wenschen in zijn eigen hand, is het dan wonder, dat menigeen, voor die verleiding bezwijkt Hij doet slecht met het geld te ne men natuurlijk, maar op 15-, 16- jarigen leeftijd zitten de moreele begrippen dikwijls nog niet zoo heel diep. En door dien eenen misslag bederft die jongen zijn heele toekomst, 'zijn heele leven. Zouden nu zulke vergrijpen niet veel minder voorkomen, wanneer in dergelijke gevallen ook de pa troon strafbaar was (met flinke geldboete), omdat hij een minder jarige met zoo'n opdracht had be last Op deze wijze zou diens venpntwoordelijkheidsgevoel zeker verscherpt worden en mitsdien zou menig jong leven daardoor voor ondergang behoed worden. Het Duitsche postwezen zal met ingang van 1 Mei de post niet meer doen verzenden per mailtrein die over België gaat, daar de ont redderde toestand in het spoorweg wezen zulks niet meer vertrouwd maken. Er moet zelfs politiek bederf ach ter zitten. Zoo verneemt de Koln. Zeitung dat, naar aanleiding van de meermalen geuite klacht over den slechten toestand van het goe derenvervoer op de Belgische spoor wegen, heeft zich een commissie uit de handels- en nijverheidskrin gen met een adres tot den betrok ken minister gewend, waarin het parlementaire stelsel de hoofdoor zaak van den treurigen toestand wordt genoemd, daar de aanhan gers van de onderscheidene poli tieke partijen, om stemmen te win- neu, de fouten van de ambtenaren door de vingers zien. En ten onzent gaat men de par lementsleden integendeel aan de maatschappijen verplichten door vr(j verkeer. Een merkwaardige zaak, door de Utrechtsche rechtbank behandeld, is waard aan de vergetelheid te worden ontrukt, 't Ging over de vraag, of iemand, die in Abcoude in den trein stapt om naar Baam- brugge te reizen, bekend moet zijn met de Duitsche taal. De zaak is dezeIn Abcoude was een student in een „niet roo- ken"-coupé gestapt, doch het was enkel aangeduid door de Duitsche woorden „nicht rauchen". Nergens de Hollandsclie tekst er van zien de, stak hij rustig een sigaar op en liet zich even kalm door den conducteur verbaliseeren. Van het vonnis van den kantonrechter te Breukelen kwam hij in hooger be roep. Het Openbaar Ministerie meen de blijkbaar dat de mededeeling „nicht rauchen" voor een Hollan der een heele duidelijke aanwijzing en vroeg dan ook bevestiging van het vonnis. De verdediger mr Bilderdijk was van een andere meening. In het spoorwegreglement wordt gezegd dat de aanwijzing „niet rooken" op duidelijk zichtbare wijze moet zijn aangebracht. In deze coupé waren twee aschbakjes en twee bordjes „nicht rauchen". Dit was alles wel duidelijk zichtbaar, maar voor een Nederlander geene aan wijzing. Indien Duitsch gebruikt mag worden, mag ook Italiaansch of Hongaarsch gebruikt worden. De talenkenners zouden straf baar zijn, maar de niet-talenken ners zouden dampen, „als of er geen wetboek bestond". Dit is toch al te zonderling. Het verbod „nicht rauchen" moet of geldig zijn te genover iedereen, óf het heeft geen waarde, en daar vier vijfde van het Nederlandsche volk de Duitsche taal niet kent, kan het niet tegen over iedereen geldig zijn en heeft het dus geen waarde. De beklaag de heeft dus in het onderhavige geval niets straf baars gedaan door te rooken en hij behoort te wor den vrijgesproken, wat de spoor wegmaatschappijen zal leeren de Nederlandsche taal voortaan hoog te houden. Een dergelijke mishandeling van de taal zou in geen enkel ander land geduld worden. De uitspraak in deze zaak wordt; begrijpelijker wijze, met belangstelling tegemoet gezien. JJIAM0FABR1EK MJ JTKÉ SSÈ LS/TILÈ UR (T~ Een groote diefstal is Zaterdag onder uiterst brutale omstandigheden in het centrum van Car ijs gepleegd, door onbekend gebleven dieven, die blijkbaar hun plan reeds sinds lang hadden voort eraid rn o "er een goed functioneereuae organisatie beschik ten. Een besteller van aangeteekende brieven, die met behulp van een postauto zijn dienst uitoefende, was nauwelijks met het bezorgen in het beurskwartier begonnen, toen hij, na eenige banken bezocht te hebben, in de rue Chauchat bemerkte, dat men in zijn wagen geweest was en een kleinen zak, dien hij bij een effec tenhandelaar moest afgeven, wegge nomen had. Hy had geen oogenblik bemerkt, dat hij door verdachte per sonen gevolgd werd. De eenige op heldering die hij kon geven, bestond hierin, dat de bestuurder van den auto, die 't rijtuig moet bewaken, als de besteller de banken binnengaat, een oogenblik zijn post verlaten had om een zak naar een bank te helpen dragen. Waarschijnlijk hebben de dieven van dit tijdstip gebruik ge maakt om den zak te stelen. De ver miste zak bevatte, volgens de bege leidende declaratie, 19 stukken effec ten, 3 aangeteekende brieven en 81 voorwerpen met aangegeven waarde, die te zamen een totale waarde heb ben van meer dan een millioen francs. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld, maar haar po gingen om de dieven te vinden zyn tot nu toe zonder resultaten gebleven Ten opzichte van de vervangiDg van de adsistenten op de enkelvoudi ge postkantoren in meer verantwoor delijke diensten door commiezen-titu lair, heeft de dirtcteur-generaal aan een commissie uit het hoofdbestuur Yaa den bond do Post medegedeeld,

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1