I J.l Gemengd, Rechtzaken. Zi Advertenties K C. Sp Dtoii ai II andelsberichten. Predikbeurten. ketel der verwarmingsmachine ge sprongen was, maar een onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de ontploffing had plaats gohad in de slaapkamer van de bis schop en veroorzaakt was door het bewuste postpakket. Deskundigen, o. w. de kolonel van het te Debreczin ge lagerde regiment huzaren, stelden vast, dat de ontploffing slechts veroorzaakt is kunnen worden door zeer zware dynamietnatronen. De aanslag die te Boedapest een diepen indruk heeft gemaakt, is naar alle waarschijnlijkheid gepleegd door de uiterste Roemeensch-nationale par tij. Eenige maanden geleden had de Hongaarsche regeering het besluit ge nomen, te Debreczin een Griekseh- Katholieken bisschoppelijken zetel op te richten, zeer tegen den zin van de bevolking, omdat daar de Hongaar- sche ritus gevolgd. Het volk verzette zich met alle kracht tegen dit regee- ringsbesluit en in den geheelen om trek van Debreczin werd tegen de oprichting van dien bisschoppelijken zetel een ongekende agitatie gevoerd, daar een aantal gemeenten, die vroe ger tot Roemeensche bisdommen be hoord hadden en thans tegen nun wil bij het Hongaareche episcopaat wer den aangesloten. De dynamietaanslag op de bisschop pelijke residentie was de eerste ge welddaad der Roemeensch-nationa- listische propaganda, welke te meer opzien baart, waar graaf Tisza Zater dag nog in den Landdag had betoogd, dat de Hongaarsche regeering van plan was de Roemeensche nationalis ten met de grootste toegeeflijkheid te behandelen, ten einde daardoor haat en tweedracht tusschen de verschil lende volksstammen te vermijden. Het schijnt echter vast te staan, dat de Hongaarsche regoering te laat haar fout, die zij tegenover de Roemeen sche nationalisten begaan had, heeft ingezien. De Boedapester politiek, om de Roemeenen te magyariseeren heeft de lont bij het kruit gebracht. Nadat graaf Tisza enkele weken ge leden eindelijk met de Kroaten een compromis had gesloten, had iedereen verwacht, dat hij ten opzichte van de Roemeenen een zelfden weg zou kun nen inslaan. Dezen lieten zich echter niet met schoonschijnende beloften der Hongaaische regeering paaien, waar op deze de onderhandelingen eenvoudig afbrak, terwijl graaf Tisza de eischen der Roemeenen een gevaar voor de politieke eenheid van Hongarije noem de. De Roemeensche nationalisten be proeven thans door middel der pro paganda van de daad hun Hongaarsche tegenstanders te overwinnen. Zoowel te Boedapest als te Wee- nen is men echter algemeen van ge voelen, dat de Roemenen op deze ma nier hun doel niet zullen bereiken. De graaf zoo wordt gezegd is er de man niet naar, om zich door dergelijke aanslagen te laten influen- ceeren en men gelooft, dat hij de mis dadige woelingen der nationalisten met ijzeren vuist zal onderdrukken err eerst nadat de rust hersteld zal zijn, nieuwe onderhandelingen zal aanknoopen. Breskens, 27 Februari 1914. De commandant der brigade-ma rechaussee A. Borgers te Aardenburg wordt overgeplaatst naar Westkapel- le, ter vervannging van den wacht meester P. Postma, (vroeger te Bres kens) die thans wordt overgeplaatst naar Arnhem. Schoondijke. Dinsdag vergader de de afdeeling van het Groene Kruis alhier, met een 60 tal leden. Een juist vereischt getal om de door het be stuur voorgestelde reglementswjjz:ging te behandelen, daar een vijfde der leden moet aanwezig zijn Uit het verslag van den penning- moester over 1913 bleek, dat is ont vangen ƒ303.50, en uitgegeven 258.49, alzoo een goed slot van ƒ45.01. De begrooting voor 1914 ad ƒ830.76 werd vastgesteld, met een post voor den aankoop eener ligtent. Het verslag van den secretaris ge tuigde van toenemenden bloei der af deeling en veelvuldig gebruik der ar tikelen. Het aantal leden bedroeg op 1 Feb. jl. 312. Irf Ap-il a s. hoopt de afdeeling weer Emmabloempjes te doen aanbie den. Met nagenoeg alg. stemmen werden de aftredende bestuursle ion J. A. Bosdijk en J. Fraser herkozen. Do vergader ing vereenigde zich voorts mot het voorstel om de art. 3, 6, 8 en 14 in het reglement te wijzigen. Cadzarid. Bij de laatst gehou den algemeene vergadering bleek uit de overgelegde rekening een ontvang van 273 03 en eene uitgaaf van ƒ92.95, zrodat er batig saldo was van 180 08, waardoor het maat schappelijk kapitaal steeg tot ƒ958 215 De vereeoiging bestaan uit 40 con- tribueerende en 26 begunstigende le den. Aan 9 leden werd oen ziekengeld uitgekeerd van ƒ90. Als lid der commissie van toezicht werd benoemd de heer Iz. Erasmus, burgemeester, in plaats van den heer J. Erasmus die daarvoor niet meer in aanmerking wenschte te komen. Sluis. Bij de Woensdag gehouden verkiezing voor een lid van den Ge meenteraad, vac.-wijlen J. C. Stern, zijn caudiiiaat gesteld de heeren A. F. J. Aerroudts en I'. Noest. De stemming heeft plaats Vrijdag 6 Maart a s. Aardenburg. Tot onderwijzer aan de Teekenschool alhier is benoemd de heer J. F. Bauer Jr. te St. Anna ter Maiden. Sluis. Dinsdagavond had alhier de voorgenomm carnavaloptocht plaats. Op den vast.gestelden tijd te 5 uur verscheen Prins Carnaval te paard op de groote markt. Zijn gevolg dat uit ruim 25 personen bestond, die allen netjes in het maskeradepak gestoken waren, sloot zich bij hem aan. Met de muzi' k voorop werd vervolgens een omgang door eenige straten gemaakt. Toen de stoet weur op de markt was teruggekeerd, werd door de deel nemers een dansje uitgevoerd op de kiosk, zoodat allen, de inderdaad ko mische figuren konden bewonderen. Daarna ging de stoet verder om weer naar het punt van uitgang terug te keeren. De rest van den avond werd gezellig doorgebracht. In verschillende cafés kon men troupjos gemaskerden zien evenals overal op straat, hetgeen een eigenaardige aanblik was. De deel nemers hadden alle eer van hun werk. De prins was netjes uitgedoschst zelfs een champèter ontbrak niet aan den optocht. Alles verliep overigens in de beste orde. School- en kerknieuws. Ev. Luth. Gem. Beroepen (toezeg ging) te Groede (voor de tweede maal) ds K. H. Wallien Jr. te Medemblik. Een koopman was Dinsdagavond met een kar groenten nabij Steenwijk ventende, toen hem een paar wagens met zigeuners passeerden. Enkele le den van de bende stapten uit om sinaasappelen te koopen. Toen het op betalen aankwam, weigerden zij, tra den brutaal op, namen nog enkele van genoemde vruchten weg en ontfutsel den den koopman tevens nog eenig geld. Deze, daarmede natuurlijk niet te vreden, drong op betaling van het gekochte en teruggave van het gesto- lene aan, waarop als antwoord een der brutale gasten een revolver greep en den koopman in het been schoot. Op aanwijzing van den verwonde is de vermoedelijke dader door de politie gearresteerd en achter slot en grendel opgeborgen. Aan het Noorderstation te Pa rijs werd een man aangehouden, Go- deau genaund, onder de verdenking, dat hij met nog anderen, deel uit maakte van de bende internationale museamdieven, die ofschoon bjj voor- kour zich moestsr makende van schil derijen, ook andere voorwerpen van kunst versmaadden. Hij eischte aan het station drie kisten op met schil derijen en kostbaarheden, dis aan het adres van Frans Ray man n to Brussel zouden worden verzonden. Spoedig daarop werd ook deze met een zekere vrouw gearresteerd. De eerste was in Bt-lgiö reeds driemaal wegens diefstal veroordeeld. Ook werd nog een per soon gearresteerd, en deze en de vrouw bekenden dat de schilderijen afkomstig waren van diefstallen, ge pleegd op aanwijzing van Godeau. In het hotel waar R. verblijf hield, vond men antieke zilveren vazen en epp pendule van v< rdachte he'komst. Het parket te Brussel heeft huiszoe king gedaan in de woniug die G. daar in gebruik had en een aantal kost baarheden en miniatuur schilderijen in beslag genomen. Zijn huishoudsters zjjn insgelijks gearresteerd. In 't huis van B,. is eveneens een collectie oude schilderden, juweelen en kostbaar zil verwerk in beslag genomen. Te 's Gravanbage is in het ein de der vorige week uit het water van de Laakhaven aldaar een brand kast opgehaald. Het gebeurt niet alle dagen, dat er brandkasten vermist worden en do politie had dan ook niet veel moeite mot. uit te vindon aan wie de „drenkeling" toebehoorde. Do brandkast bleek afkomstig van oen inbraak ten huize van mevr H. aan de Kerkhoflaan, welk misdrijf in 1902 goploegd werd. Er werd toen een heale partij zilver gostolon en de hoeren hadden ook wel zin in den inhoud van de brandkast. Edoch zij konden de kast niet spoedig ge noeg open krijgen en namen ze oen eenvoudig mede. 't Zal echter hun geducht zijn tegengevallen, toen hun later bleek, dat de kast leeg was. Aan hot ding zelf hadden zij niets en 't beste, dat zij wisten te doen, was, het gedurende de stilte van den nacht in de Laakhaven neer te laten. De inbrekers warden later gepakt en zitten nu achter slot en grendel. Zij ontkennen het misdrijf, maar de politie kreeg destijds reeds inlichtin gen, dat de kast in het water was geworpen. Het water werd daar af gedregd, maar zonder resultaat. Nu werd ze gevonden door een baggeraar. Ze moet stovig in de modder hebben gezeten 1 Een laaghartige aanslag is ter gelegenheid van 't Carnaval te Eind hoven gepleegd. Een caféhouder wilde in zijn koffiehuis aan de Mart wat ruimte laten maken, rret het oog op de volte. Gewoonlijk verleent de po litie daarbij eenige hulp, ten einde zulks ordelijk te doen plaats hebben. Een paar gemaskerden namen het nu ile dochter des huizes kwalijk, dat zij het verzoek voor het z.g. „ruimen" aan de politie had gedaan 1 Een als matroos verkleed en gemaskerd, jeug dig persoon bracht het meisje toen hij het verlaten van 't café een duw in de richting van den hals toe. Even later bleek, dat deze duw geen vuist- stoot maar een messteek was. Het meisje geraakte door hevig bloed verlies in bewusteloozen toestand. Spoedig waren een paar geneesheeren ter plaatse, die de diepe wond hechtten. Bijna was de halsslagader geraakt geweest. De getroffene lijdt hevige pijn, doch is buiten levensgevaar. Maandagavond is het ruim 2- jarig dochtertje van den wisselwach ter J. Stokx te West-Souburg al spelende in een sloot achter het huis geraakt. Toen de moeder het kindje kort nadien ophaalde, waren de levens geesten reeds geweken. Een ingezetene van Gorinchem, wiens gezin naar de feestelijkheden daar ter stede was gaan kijken, ging latei zelf ook uit, na vooraf een, geldswaarden ten bedrage van aan bankpapier en aan aandeel in ti naamlooze vennootschap als veilj heidsmaatregel in de gaskachel te k» ben geborgen. Vrouwlief, die eeri ?a thuis kwam dan vermoed werd,jt ge de kachel aan en men begrij re wat er gebeurd is. Voor het aandeel zal hij eenduj caat kunnen krijgen, daar het numu bekend is, maar het geld is natuur! weg. tjfj Kantongerecht Oostburg. VI Zo Jl. Dinsdag werd een zaak here; die al geruimen tijd een omUrwi voor de spraakmakende gemei-ntc geweest en mitsdien een groote langstelling aan den dag legde. Het betrof do bouw van het hi des heeren A. v. Uin de Brouww straat, wien ten laste werd gel-gl bouwverordening op een in h t loopende wijze te hebban overtred- Na onderzoek ter terechtzitting derde de Ambtenaar van het 0p« Min. vrijspraak. De verdediger, mr P. J. van B tel, sloot zich daarbij tun volle ai mede oader aanvoering van het t tief dat geen enkele afwijking van goedgekeurde bouwplan he-eft pla gehad. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 28 1 2 3 Febr. Maart voorm. 2 46 3.16 3.53 4.30 brus teta 4.1 41 Zondag 1 Maart Zonsondergang! Voer- en rijtuigen moeten dus63i rijwielen 6 06 's av. zijn verlicht, Eerste Kwartier Donderdag 5 Mai vm. 5 23 u. Oostburg, 25 Feb. Tarwe Wintergerst Zomergerst Rogge Haver Groene Erwten Kroon Erwten Paardeboonen Bruine boonen 9.— a f f 9.25 a f f 9— a f f 6.50 a f 7.5 1 a f 8.90 a f J 9.25 a f i 8.15 a f 8 25 a fill Middelburg, 26 Febr. Nieuwe tarwe Zomergerst Kroonerwten Rogge Witte boonen R. Bruine boonen L. w Aa 1914 Be van tam, a f Inl a f 5. zichti 9.— a fit a f 1, 7.00 5.- f f f f 6. f 18.50 a fl»| f 17.— a fli. fll.— a fff des berg IJzei Ned. Herv. Kerk. Zondag 1 Maart. Breskens v. 91/, u ds de Visser, van Middell d. 2 u ds Meeuwenbffl DK Nieuwvliet n. 6.30 u ds de Visser. Lezing Plaatselijke Keil Lokaal Vrije Ev.'Gem. 8e nm. 6 u Samenkomst. SAR] Ev. Luth vm. 9 Gem. te Groede. u ds Bleeker. Ondergeteekenden bei» m gen, mede namens «dl zjjdsche familie, hun hartelijk" dank voor al de 'liefde langstelling hun betoond bij beid van hun huwelijk op Rotterdam, 27 Februari 1914, J. TIESEMA. D. TIESEMA-BOT. prijze Aai EEi v&n veelt Iraoi

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2