tymm 'icttipê'm MbMtUnfübUb 1wr iïaau^cretï. No 1899. Zaterdag 3t Februari 1914. 23e Jaargang. ei De ouderdomsrente; Binnenland. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar l 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bp boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1—5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMA.TI te Breskens. I ifff OEI De chr.sociale Beukelaar heeft verschillende bezwaren tegen het ontwerp der Ouderdomswet. Het geeft aanstonds toe, dat de huidige toestand feitelijk onhoud baar is. Volkomen willekeurig er langt de eene zeventigjarige uit- keering en de andere nietwie het heel niet van noode heeft ont vangt zijn twee gulden per week. Wie aan üitkeering zoo dringend behoefte heeft, krijgt vaak niets. En nu ligt de kracht, juist ook de politieke kracht van het voor- stel-Treub, dat het hieraan een einde wil maken. Doch werd nu maar voorgesteld aan alle zeven tigjarigen, die beneden een bepaald inkomen blijven, een pensioen van twee gulden per week uit te kee- ren, als voorloopige maatregel, waarbij naast dwangverzekering met vrijwillige verzekering met vrijstellingen, voor allen, kon wor den ingevoerd. Maar in plaats van een algemeen pensioen voor zeventig-jarigen, wordt dan nu voorgesteld een ou derdomsrente voor behoeftigen met uitsluiting van hen, die tusschen hun vijfenzestigste en zeventigste jaar bedeeling genoten. Om een rente te erlangen moet men aannemelijk maken, dat men behoeftig is. Zoo wordt het min of meer een maatregel van ar menzorg. Zoo gaat het mooie er al aan stonds voor een deel af. En dan daarnaast de uitsluiting der be deelden. Een uitsluiting, waarte gen van alle zyden protest zal rijzen. Een üitkeering aan behoef tigen, en wie het meest behoeftig zijn, krijgen niets. En wel omdat zij het voor hun zeventigste jaar tiet zonder steun van diaconie of armenzorg hebben kunnen redden. Daarnaast ryzen ernstige be zwaren tegen het uitkeeren der ouderdomsrente door de gemeente besturen. Waarbij iedere gemeente dan ƒ50 erlangt per inwonenden zeventigjarige. Dit wordt dan ech ter niet genoten voor zeventigja rigen, die öf volgens de Invalidi teitswet üitkeering genieten, öf zijn aangeslagen in inkomsten- of Vermogensbelasting, öf in bepaalde gestichten is opgenomen. Yoor de gemeenten wordt het dus ietwat een loterij, moeten zij aan meer dan de helft van de zeventigjari gen, waarvoor ƒ50 per hoofd ont vangen, een üitkeering van ƒ102 geven, dan is er verlies. Is de üitkeering aan minder dan de helft, dan is er winst. En zoo hebben de gemeente besturen er profijt bij, en dat is het bedenkelijke, om zoo weinig mogelijk uitkeeringen te geven, om voor de behoeftigheid der aanvra gers scherpe eischen te stellen. Voorzeker, er kan aan gemeen ten, die door de uitkeeringen ver lies lijden, zoo daartoe de gelde lijke toestand dier gemeente aan leiding geeft, uit 's rijks kas een toelage worden geschonken. Maar in vele gevallen zal er voor de gemeente zelf verlies blijven. Voorts is er in zake het ver- leenen der uitkeeringen beroep op Gedepureerde Staten. Maar dit al les kan de ernstige bezwaren niet ondervangen. Door de gemeente besturen wordt de üitkeering toe gekend, wordt over het al of niet behoeftig zijn beslist, en dat ter wijl zij bij weinig uitkeeringen profijt hebben. Ziehier een rege ling, die in den grond moet afge keurd. Men vreest, dat minister Treub bij deze regeling veel te weinig aan de kleine gemeenten heeft gedacht. Hier zal telkens het vast stellen der uitkeeringen een bron van allerlei moeilijkheden worden. Men denke toch aan den strijd der der onderscheiden richtingen in deze kleine gemeenten. Wie tot de minderheid behoort, zal maar te licht meenen, zij het ook on gegrond, dat aan zeventigjarigen der meerderheidsrichting eerder ouderdomsrente wordt toegekend dan aan zeventigjarigen der min derheidsrichting. Telkens zal de klacht rijzen, dat in zake al of niet behoeftig zijn niet dezelfde maatstaf wordt aangelegd. Zoo staat minister Treub met zijn voorstel uit onderscheidenen hoofde niet sterk. Tevens vangt hiermede een bij uitstek merk waardig politiek spel aan. En dat al zeer spoedig. Waar de regeering aan de Twee de Kamer heeft verzocht zonder uitstel het ontwerp ter hand te nemen, opdat de onbillijke schei ding tusschen ouden van dagen, nopens de Invaliditeitswet wordt gemaakt, zoo spoedig mogelijk be ëindigd worde. Wat zal daarbij het lot van het wetsontwerp zijn? Tegelijk het lot van het ministerie, te meer daar het ontwerp, behalve door den heer Treub, mede onderteekend is dooi de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën. De rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer heeft meer dan ooit het lot van het kabinet in handen. Wel maakt de huidige wanver houding in zake de zeventigjarigen die ten deele wel en ten deele geen üitkeering ontvangen, de tegen stand tegen het ontwerp moeilijker. Evenwel is de uitsluiting der bedeelden voor de anti revolution, reeds reden genoeg om oppositie tegen het ontwerp te voeren. Buiten politieke reden zijn er sociale gronden te over waarop de Eerste Kamer het ontwerp kan la ten vallen. Alleen de onderwijs-commissie kan het ontwerp redden. Een deel der coalitie zag immers uit hoofde van die commissie het ministerie Cort van der Linden niet gaarne heengaan. En zoo gaat het politieke spel nu beginnen. Eerst in de Tweede Kamer. Daar komt het aan op de houding der sociaalde mocratie. Zal men van sociaal democratische zijde de uitsluiting der bedeelden aanvaarden Wijl men het ministerie Cort van der Linden ter wille van het algemeen kiesrecht wil redden, wijl men in het ontwerp-Treub een eerste, zij het ook zeer aarzelende stap in de richting van staatspensioen kan zien De tijd zal het leeren. Indien echter het ontwerp ver worpen mocht worden, dat 'tdan in de Tweede Kamer geschiede, Een verwerpen in de Eerste Ka mer lijkt gevaarlijk voor de poli tieke toestand. Immers, eene ont binding van de Tweede Kamer zou er het waarschijnlijke gevolg van zijn. En daarbij zou de coalitie vrij zeker weer in de meerderheid ko men. Zoo evenwel de Tweede Ka mer het ontwerp afstemt, dan zou dit worden veroorzaakt door de coalitie met de socialisten en dus de botsing tussschen rechter- eu linkerzijde niet zoo scherp zijn en een zakenkabinet ten gevolge zou kunnen hebben, Het zal niet onbekend zijn, dat in do vereenigde Staten van Noord- Amerika en Australië onlangs een wet is aangenomen, waarbij de invoer van vederen, vleugels, huiden of ander deelen van in het wild levende vogels verboden is. In andere landen bestaat een krach tige beweging om eveneens dezen in voer te verbieden, met name in En geland, Duitschland en Nederland. Ook bij ons is men ervan overtuigd, dat het zoowel een zedelijke als een maatschappelijke misdaad is, onze boste natuurlijke vrienden te vermoor den ter wille van een modegril, die eischt, dat de vrouwen zichzelf tooien met stukken van de nuttigste be woners der aarde, die ons door hun hulp voor ondergang bewaren. Weet men wel, dat millioenen vo gels elk jaar op meest beestachtige manier worden gevild, de vleugeis af gehakt of op andere wijze vernield, juist, wanneer zij jongen hebben en hun vederkleed het mooist is? Weet men wel, dat bet juist de vogels zijn, die de grootste opruiming houden onder de insecten en andere dieren, die, hoe nuttig zij op zichzelf ook mogen zijn, een reusachtige plaag voor de menschheid zouden worden geheele streken met ondergang be dreigen, wanneer niet de vogels in talrijke scharen een overbevolking van alsdan schadelijke insecten voor komen en medewerken „het evenwicht der natuur" te helpen in stand hou den. Wie over dit onderwerp meer wil weten, kan gratis een in het Neder- landsch gestelde brochure ontvangen van den heer Jurriaanse te Rotter dam, waarin verschillende beschou wingen voorkomen aangaande het nut der vogels, vogelmoord en dergelijke onderwerpen. Het plan is om onze regeeriDg te verzoeken mede te willen werken tot het verkrijgen van eene wet waarby de invoer van vederen, huiden of dee len van in het wild levende vogels strict wordt verboden. Bij aankomst van den laatsten trein uit Utrecht te Zwolle werden Maandagavond de hoofdconducteur, een conducteur en de remmer ge fouilleerd. Er werden uit waggons ontvreemde goederen op hen bevon den. Alle drie zyn in arrest gesteld. De politie te Zwolle deed onderzoek naar eenige gobderen, voorwerpen vermist uit een kofter, Maandagmid dag per trein verzonden uit Kampen in de richting Utrecht. Daar de con ducteur die den trein had vervoerd met den laatsten trein uit Utrecht moest komen, werd hij Dinsdagnacht te Zwolle door de politie opgewacht. By onderzoek bevond deze op hem en een remmer, beiden uit Zwolle, worsten die bleken te behooren tot

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1