ïfymm twr ïBïaau^ren. B mirmnml. Ko 1893. Zaterdag 7 Februari 1914. 23e Jaargang. BRESKENSCHE COURANT 11 Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België 0.75 en 1 dollar i 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor"Amerika. Ij Abonnementen worden mede aangenomen bö W| boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. f>lt blad verschuilt eiken Dinsdag-- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IHIÏI.KJIAV te Dreskens. ES Grondverscliaffing. Door minister Treub is een ont werp van wet ingediend tot ver heffing van den landarbeidersstand door haar land met woning in eigendom of los land in pacht te geven. Tegen de hoofdgedachte van de ze zaak bestond bij de Tweede Kamer geen bezwaar. Tegen enke le onderdeelen rezen weliswaar bedenkingen, maar het is te voor zien dat ze bij de definitieve be handeling wel zullen ondervangen of er aan tegemoet gekomen wor den. Zoo drong zich allereerst naar voren de kwestie der verkrijging van den grond langs den weg van onteiging, die wettelijk alleen kan geschieden ter zake van algemeen nut, en waarvan hierbij niet in die mate sprake zou kunnen wezen, omdat het slechts éene groep der bevolking geldt. Hiertegenover werd opgemerkt dat de verbetering der positie van de landarbeiders van algemeen nut kan worden beschouwd en daarom tegen de noodige onteigening geen prineipiëele bezwaren bestaan. Zoo kan ook te dezen aanzien rekening worden gehouden met de belangen der grondeigenaren. Zeer velen hadden bezwaar tegen de beperking van de vrijheid dei- landarbeiders die volgens deze wet grond zouden verkrijgen. Vele der landarbeiders die thans de beschik king hebben over een stukje grond telen niet alleen voor eigen ge bruik, maar ook voor de markt om daarmee een over-v«rdienstje te maken. En uit dien hoofde re zen bedenkingen tegen enkele dei- vijftiger artikelen. Volgens art. 52 van het ontwerp zal het land dat de landarbeider verkrijgt, voornamelijk moeten die- ten tot het telen van de vruchten die hij voor zich en zijn gezin toodig heeft. En krachtens art. 53 mag het Hj den landarbeider in gebruik zijnde plaatsje niet worden ver huurd of verkocht, zoolang de jaar- lijksche aflossingen niet aanbetaald zijn, terwjjl hij volgens art. 55 zonder machtiging ook geen ander land dan het door hem gebruikte plaatsje in gebruik hebben zoolang Wet 15 dier annuïteiten afbetaald zijn. En ook de landarbeiders die los land in gebruik hebben mogen evenmin zonder machtiging geen anders grond in gebruik hebben. Door deze bepalingen wordt naar veler oordeel de landarbeider als het ware onder curateele gesteld door hem uitsluitend te binden aan de plaats waar het verkregen land is gelegen. Dit nu vinden zij te belemmerend, te meer daar ver vroegde aflossingen niet veel zullen voorkomen. Vele andere leden waren van oordeel, dat het voorstel der re geering, dat overeenstemt met het door de uit deskundigen van ver schillende richtingen bestaande Staatscommissie gegeven advies, meer waardeering verdiende dan het blijkens bovenstaande opmer kingen gevonden had. Het streven der regeering is geweest, deland- arbeiders te helpen. Men vond, waar thans een eerste stap op een nieuwen weg gedaan wordt, de bepaling, dat de grond voorname lijk moest dienen ter voorziening in de behoeften van den landar beider en zijn gezin alleszins te billijken. Op die wijze wordt het risico bij de exploitatie tot een minimum beperkt. Dat het ontwerp de gelegenheid om nevens het plaatsje of het losse land nog an deren grond in gebruik te nemen beperkt, werd met het oog op de nadeelen aan den gezinsarbeid en langdurigen arbeidsduur verbon den, goedgekeurd. Dat de arbeider, die een plaatsje verkrijgt, aan de plaats zyner inwoning gebonden zal worden, achtte men onbetwist baar. Verscheidene leden betoogden, dat het op voordeelige voorwaarden verstrekken van grond in huur, ook wegens de opdrijving der pachters, waarover zooveel geklaagd wordt, een uitstekend middel is tot verbetering van het lot dei- landarbeiders, maar dat het niet wenschelijk is, het verkrijgen van grond in eigendom op den in het ontwerp voorgestelden voet te be vorderen. Sommige dezer leden bevalen zelfe de vorming van ge meentelijke landbouwbedrijven aan. Anderzijds werd het toegejuicht dat het verkrijgen van grond in eigendom op den voorgrond is ge steld. En gaarne zag men dan ook dat dit stelsel zou worden uitge strekt tot tot de gelegenheid om ook los land in eigendom te krij gen. Het gemeentslijk landbouwbe drijf kon worden gevormd door aan de gemeenten rijkssteun te verleenen bij het uitgeven van land hetzij in erfpacht, hetzij in eigen dom, op de wijze zooals het Rijk steun verleent bij de volkshuisves ting, een systeem dat ook reeds in Duitschland met vrucht wordt toegepast. Enkele leden waren gekant te gen ingrijpende maatregelen tet bevordering van de ontwikkeling van de landarbeiders tot kleine boeren, omdat zij het niet wen schelijk achtten door philant tro pische bescherming de natuurlijke concurrentie op het gebied van den landbouw tegen te gaan. Tegen de wijze, waarop de grondverschaffing in het wetsont werp is georganiseerd, worden de verschillende bezwaren ingebracht. Zeer vele leden konden zich niet vereenigen met het voorstel tot instelling van landarbeideiscom- missies, of bezwaren die door an dere leden niet werden gedeeld. Het verschaffen van goedkoop grondcrediet voor alle landarbeiders en kleine boeren werd van belang geachtmen bepleitte ter bevor dering daarvan verlaging van de hooge kosten van hypotheekakten en eigendomsoverdachten. Men wil de zelfs toelating van hypotheek- verleening bij onderhandsche akte en hoopte dat de regeering buiten dien een voorstel tot verlaging dier kosten zou doen. De resteer-vrijheid ten opzichte van landelyk grondbezit van een zekere waarde wenschten sommi gen veranderd te zien, ten einde een stand van kleine boeren te bevorderen en in stand te houden. Thans moet vaak by het overlijden der ouders hunne boerdery worden verkocht, ten einde de opbrengst onder de kinderen te verdeelen, soms met het gevolg dat zij zich op een ander bedrijf moeten gaan toeleggen. Aan het verslag is toegevoegd een nota van den heer de Beaufort, waarin betoogd wordt, dat de wijze, waarop de hoogst belangrijke aan gelegenheid der verkrijging van land door landarbeiders in dit wetsontwerp wordt geregeldj aan Aardappelwei. Door d n mini-ter van laudbouw is o.n wetsontwerp ingediend b dot- lende de wering van ziekton van aard appelen Bepaald wordt dat de in- of door voer van aardappelen uit bepaald aau- gewezen landen kan worden verboden tot wering van de aardappriwratziek? te ot zwarte schurft en van de djepe schurft door de kroon. Hoewel de eerstgenoemde ziekte hier te lande tot dusver nog niet is voorgekomen, moet zegt de minister van Landbouw, N. en H iu zijne toe lichting rekening worden gehouden met do mogelijkheid, dat zij bij invoer van pootaardappelea haar intrede doet. Is het op dezen grond reeds wensche lijk voorschriften tot werii g der ge vreesde ziekte uit te vaardigen, ook het belang van onzen uitvoerhandel vordert dit, daar zondor doze voor schriften de invoer van aardappelen iu de Vereenigde Staten van Amerika niet is toegestaan. Het maakt een punt van ernstige overweging uit, of niet de invoer van aardappelen uit Engeland en Schotland (niet uit Ierland, waar de ziekte slechts in zoer geringo mate is opgetreden, maar waar zij van overheidswege zoo krachtig is bestreden, dat van ren ern stige uitbreiding geen sprake is) ge heel dient te worden verboden of al thans onder streng toezicht geplaatst. Aangezien mag worden aangeno men, dat hier en daar in ons iand de diopschurft voorkomt, moet ten op zichte van het gevaar van overbren ging voof deze ziekte een «enigszins audyr standpunt worden ingenomen .-v -;£M I-KLAS P1AN0.AUT0-PIAN0 Hg iH Of RECTRISCH,koopt dm! eek PIANO-REKELS |J IJI(m Eioasiva ML HOOSEBEPHU2BH 1 ajnjg ks TrpZH.DOWMtte pmo wituwtrjaui iff, t-^i<ON.ti£O.F!lNOFABaiEKM,J.H,KESSELS.TILBURG ernstige bedenkingen onderhevig is. Het verschaffen van land aan landarbeiders dient beperkt te blij ven tot het in pacht geven van los land, weshalve het verleenen van een plaatsje geen aanbeveling ver dient.

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1