Met ingang van 1 Juli a.s. zul len de oude ronde riickeleu stuivortjes niet meer gangbaar zijn. Tot 1 Ja nuari 1915 kunnen ze bij den betaal meester ingewisseld worden. Breskens, 3 Februari 1914. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand Januari in de spaarbank ingelegd ƒ20594.16 terugbetaald ƒ22291.63. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nr 6238. In het bericht der muziekver- eeniging te Schoondijke is tot onzen spijt het woordje „verwachten" weg gevallen, waardoor de zin wat ondui delijk werd. Men moest dus lezen werd een langduiig en naar te verwachten vruchtbaar debat gevoerd. Onder leiding van den heer J. M. van Oostrom Soede, burgemeester van Groede, had Zaterdagavond in het Stoombootsveerhuis alhier de aange kondigde vergadering plaats van be langstellenden in de oprichting van een ijsclub Breskous Groede. Le voorzitter heette de 81 aanwe zigen welkom en zette het doel in den breede uiteen, waarvan de hoofd zaak is samen te werken om de ijs- sport in en op goede banen te leiden. Do opmerking werd gemaakt dat, om zich ais IJsclub te vormen, aller eerst diende vooraf te gaan zich te verzekeren van voldoende water waar op dan later eventuëel een baan kan worden aangelegd. Het was evenwel niet moeilijk deze bedenking te ontzenuwen, want zoo lang een IJsclub niet bestond had een zoodanige aanvraag geen zin, omdat deze zich niet anders dan tot een onbestemd doel kon bepalen. Nadat alle aanwezigen zich hierme de hadden vereenigd werd de veree- niging als opgericht beschouwd. Het concept van een reglement werd voorgelezen en artikelsgewijze behan deld en hier en daar in overeenstem ming gebracht met plaatselijke om standigheden. Verder ging men over tot de be noeming van een gedeelte van het^ bestuur, waartoe 31 briefjes werden ingeleverd en waarvan de heeren H. Brakman er 27, J. J. Hoogstad, J. P. Salomé en P. van de Sande ieder 18, L. Bootsgezel 15, J. Hillebrand en W. Mookhoek elk 4, P. M. Catsman, J. de Hullu, J. E. Kooreman en J. Zeeven ieder 3 stemmen bekwamen, terwijl op enkele personen éen stem was uitgebracht, zoodat de vier eerst- genoemden waren gekozen, die zich aeze keuze lieten welgevallen. De heer van Zuijen die deel had uit gemaakt van het voorloopig comité, had verzocht niet in aanmerking te komen als bestuurslid, doch beloofde ook buitendien de vereeuiging te steu nen zooveel in zijn vermogen was. Nu de vereeniging geconstitueerd was, kon men definitief handelen ten opzichte van de eventuëele ijsbanen, en zoo werd het geheeld bestuur ge machtigd aan de eigenaren van de wa teren der binnen-en buitenvesten van het voormalig fort „Frederik Hendrik" alhier en de Bosch- en Baarzande- kreek het verzoek te richten bij voor komende gelegenheden de beschikking te mogen erlangen over het ijs op die wateren en voorts tevens te ver zoeken om bij verpachtingen van het vischrecht op die wateren in de voor waarden de bepaling op te ntmen, dat de pachters geene openingen voor de visch mogen maken in de ijsbanen, doch dit te doen in het riet en aan de kanten, eerstens ter voorkoming van gevaar en tweedens opdat de ijs banen worden behouden. Ter vergadering te Groede op gis terenavond, alwaar 26 leden aanwezig waren en het te Breskens voorloopig vastgestelde reglement ongewijzigd werd overgenomen, werden als leden in het gecombineerd bestuur gekozen de heeren A. H. J. Beuningh, P. Lom baard, M. Wagtho en Iz. Becu—van JUjkfc Ook de heer van Oostrom Soede gaf te voren kennis eene eventuöele benoeming niet te zullen aanvaarden doch overigens met volle sympathie de zaak te zuilen blijven steunen. Daarop werden respectievelijk be noemd de heeren J. P. Salomé te Bres kens als voorzitter, A. H. J. Beuningh te Groede als vice voorzitter, H B;ak- man te Breskens als stcretar.s en Iz. Becu—van Dijke te Groede als pen ningmeester. De vrreeniging telt thans ongeveer 125 leden. IJzendijke, 2 Febr.' Hedenmor gen kwam de gemeenteraad in vol tallige zitting bijeen. I. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting werd mededeeling gedaan van- de navolgen de ingekomen stukken a. missive van Ged. Staten tot go -dkeuring van het besluit tot ver koop der oude school, idem nopens de gem. iekening over 1912 en eveneens ten opzichte van het besluit tot de heffing van 40 opcenten op de ge bouwde eigendommen b. verslag van den keurmeester over de keuringen in 1918. Afgegeven werden 725 keuringsbe wijzen, als: 201 runderen, 212 var kens, 96 schapen, 46 paarden, 4000 K.G. ingevoerd vleesch en 170 par tijen visch (5500 K G.) Er hadden 10 noodslachtingen plaats, 2 runderen weiden geheel afgekeurd en voorts enkele inwendige deelen de oorzaak was tuberculose en bederf. De keurloonen brachten ƒ360.50 op. Voor kennisgeving aangenomen. II. Ingekomen was een verzoek van de directie der Z.-Vl. Trammaatschap pij, om voor een ten behoeve van het personeel op de treinen, waaraan ook kan worden deelgenomen door de ge meente-arbeiders, door dr van Delden te houden cursus voor eerste hulp bij ongelukken, een lokaal beschikbaar te stellen. De raad die van dit adres, hetwelk reeds 18 Dec. was ingekomen, inzage had gehad en daaraan gaarne wilde voidcen, gaf hieraan thans officiéele bevestiging. III. Op voorstel van Burg. en Weth. werd de borgtocht van den boekhou der voor het electriech bedrijf, het welk een geldelijke omvang van een ƒ4000 zal beloopen, bepaald op ƒ500, bestaande in een persoonlijke of za kelijke, onder goedkeuring van B. en W. IV. Bij de behandeling van de in structie voor dezen ambtenaar werd op voorstel van den heer Hendrikse bepaald, dat de kasopname niet een maal per kwartaal, doch zoo dikwijls B. en W. dit noodig achten en mins tens eenmaal per kwartaal zal ge schieden, waarvan in de eerstvolgen- gende Raadszitting het procesverbaal zal worden overgelegd. Ten opzichte van het ontslag wera goedgekeurd daaiaan toe te voegen, dat bij plichtsverzuim de boekhouder voor den tijd van 8 dagen kan wor den geschorst door B. en W. die dan binnen dien tijd het geval aan het oordeel van den Raad onderwerpen tot mogelijk ontslag. De jaarwedde had dhr Hendrikse zich gedacht te bepalen op ƒ150 met ƒ50 vergoeding kantoorbehoeften, drukwerken onder overlegging der no ta en ophaling der maandelijksche gelden der verbruikte stroom, alles ingaande 1 April a.s. of zooveel vroe ger als het bedrijf in werking zal tre den. De voorz. deelde mede dat de meer derheid van B. en W. ook voor ƒ150 was, doch dat de minderheid, verte genwoordigd door den burgemeester, ƒ100 voldoende achtte. Een en ander werd geregeld over eenkomstig de bovengenoemde voor stellen. V. Ter benoeming van een boek houder hadden zich 9 sollicitanten aangemeld. Een hunner, A. L. The- rie, schoenmaker, had aan zijne solli citatie tot-gevoegd dat hü, in aanslui ting aan do Oproeping voor machinist der centrale, waarbij adressanten zel ve hunne jaarwedde aangaven, zich als boekhouder aanbeveelt voor eene beloouing van 75 's jaars. Dhr Honrrikse oordeelde 't wel goed de verr-chillende instructies en verordeningen te laten drukken, voor de raadsleden gratis en voor belang hebbenden tegen den kostenden prijs beschikbaar te stellen. liet gebeurt zoo vaak dat men voor deze zaken registers moet opslaan -van 20,30 jaar terug. De voorz. had daarover reeds meer malen gedacht, maar de groote kosten daarvan deden hem terugdeinzen een zoodanig voorstel te doen, vooral met do groote uitgaven waarvoor de ge meente nu staat, en die wel zwaar op het belastingbiljet zullen drukken. Toch ging de Raad met het idée- Hendrikse rnedo. Daarop werd met alg. stemmen tot bi khouder benoemd de hem- C. J. Sturm, gom.-sc-cretaris. VI. Bij de artikelsgewijz i bf han deling van de instructie voor den ad- sistent-machiuist der Central', zeide de heer Hendrikse dat luj op het ont werp, hetwelk bij de leden had gecir culeerd, den wethouder Haverbeeke had gezegd te zullen voorstellen om een zeker maximum van dagen te be palen waarop de adsistent beschik baar moet zijn. Nu komt op dat concept, het voor stel, dat de wethouder hem heeft af gesnoept en het doet voorkomen alsof 't zijn eigen denkbeeld is, om een ma ximum te bepalen van 40 dagen. Evenwel een maximum van 40 da gen komt hem wat te lang voor. Op een jaarwedde van ƒ100 zou dat 2.50 per dag zijn, wat niet te veel i«, omdat het meeste nachtwerk is. Dauom kwam 80 dagen hem meer wenschelijk voor en zou voor meerder werk 25 cent per uur willen geven mits niet langer dan gedurende éene week, waarop de belooning nader dooi den Raad kan worden geregeld. De heer de Jaeger meende dat 't toen niet altijd 40 volle dagen zal zjjn dat hij werkzaam is, en dan wordt het loon per dag toch hooger. Algemeen vereenigde men zich daar na met het ten dezen in het concept bepaalde. De heer Hendrikse gaf nog in over weging om de premie voor diens pen sioen voor rekening der gemeente te nemen, omdat de jaarwedde niet zeer hoog is, gelijk dat voor al de gem.- ambtenaieu i- gedaan. De voorz. wees er op dat de desbe treffende bepaling in de verordening geldt voor ambtenaren die voor 1 Oct. 1913 in dienst der gemeente waren, niet die na dien datum in functie kwamen. Van dien regel kan men niet afwijken. De gem.-opzichter en de machinist betalen die ook ten deele zelf. Nog eene enkele bemei king maakte de heer Hendrikse ten opzichte van de bepaling waarbij de adsistent ken nis zal geven aan B. en W. als hjj de gemeente langer dan 24 uur zal verlaten. Dit vond hij irrationeel. Be ter ware het dat deze in zoo'n geval aan B. en W. verlof vraagthij zou wel voor een maand kunnen weg gaan, zonder dat in de waarneming was voorzien. Daarop werd tot stemming over gegaan. Aangemeld hadden zich V. de Wit te, Iz. van de Sande en H. Groosman, van wie beide laatstgenoemden elk 3 stemmen bekwamen, en bjj de nieuwe vrije stemming Groosman werd be noemd met 4 st., tegen 2 op van de Sande. VII. Do verordening op het tarief der Centrale ontmoette op éen punt bedenking bij den heer Hendrikse, nl. de meterhuur, die B. en W. voorstel den te bepalen op ƒ0.25 per maand. Hjj vond 't billijk dat hierbij een progressieve berekening plaats had. Zoo oordeelde hij voor 1 en 2 lich- 20 cent voor meterhuur voldoende, 25 cent voor 8—5 en 80 cent voor 6 of meer lichten in overeenstemming mot het gebruik. Waarom—dus hij moet iemand in de Nieuwstri of Rozemarijnstraat die hoogstens lichten hebben, voor de huur van4 nieter maar net zooveel betalen i iemand die 20 tot 30 lichten heeft De voorz zeide dat de meterhj hoegenaamd niets met het aantal Ij ten uitstaande had. Men heeft er Qj het minste genot van en ze dientt kei als controle op het stoomverbriii De huur is overigons verschillendj regeld zoo rekent men te Schooti ke 20 cent en te Breskens 50 c« hoewel dit een abnormaal hoogepr is. De heer Haverbeeke gaf te kenti dat hem rijke renteniers bekend ji die maar éen pitje hebben en dusj maar 20 ets zouden betalen. De heer Hendrikse zoude wel et willen weten welke renteniers de wethouder had 't in het meervoi gebruikt, dus zijn er meer dan ft dat zij ri. Niettemin handhaafdei zijn voorstel, hetwelk werd verworp met 4 tegen 2 stemmen tegen hh. de Milliano, Leenüouts, Haverl» ke en Calon. Ten slotte werden in de begrootii voor 1914 overeenkomstig de wenb van Ged. Staten eenige administraij ve wijzigingen aangebracht, ten die van 1913 eene af en oversein ving onderging. Te Schoondijke is Zaterdag i 66jarigen leeftijd overleden de 1» J. Leenhouts, lid van den Gemeen!) raad aldaar. Oostburg. De loop der 1 volkmg in deze gemeente was or 1913 als volgt: Op 31 Dec. 1912 bestond zij i 1102 m. en 1253 vr., samen 2356, Zij vermeerderde door geboorten 21 m. 27 vr. samen 48 en door n tiging met 133 m. en 101 vr., tod 282 daarentegen verminderde zij dn overlijden met 21 m. en 21 vr. aami 42 en door vertrek met 126 m, i 83 vr. samen 251. Alzoo bestond zij op 31 Dec. Mi uit 1109 m. en 1277 vr., totaal 238 zielen en vermeerderde alzoo uietJ Er werden 16 huwelijken voltrok ken. Oostburg. De heer Z. Cornell werkzaam als volontair ter secrelai te Schoondijke is benoemd als amtó naar ter secretarie te Texel. Oostburg. Bij de verpachting ft landerijen ten behoeve van het Bil ger gasthuis te Aardenburg, is eti paity lands van ongeveer 7 gemetó in don Henricuspolder onder dezep meente verpacht aan den heer L. Vi planke te Loosduinen voor ƒ47 je gemet. Het moet in de bedoeling lij gen om deze grond tot een tuinde: in te richten op Westlaudschen grotf slag geschoeid. De Commandant van het li Reg. te Vlissingen, daartoe gemat» tigd door den Minister van Oorloj brengt ter kennis dat tot verhoogitj van 's Landsweerkracht, vermoed# de gelegenheid zal worden opeugestei tot beoefening van het schieten. Aan deze schietoefeningen kunna deelnemen le Miliciens en Landweerplichtigf» met groot verlof. 2e Kaderreservisten met onbepat' verlof. 3e Alle mannelijk ingezetenen d» 16-35 jaren leeftijd, die ten genoeg van den officier ter plaatse met a leiding van vorenbedoelde schietoefr ningen belast, bij den aanvang daa:- van doen blijken van voldoende drevenheid in het voorbereidend sch* onderricht. De oefeningen worden bij deelnafl van minstens 10 personen, vermoed ljjk gehouden bij voorkeur eiken ZaW' dag, op het Midden reduit, teVli* gen o. a. voor plaatsen in Zweeuws® Vlaanderen op het meest geschikf uur. J Z(j die wenschen deel te nemen de onderwerpelyke schietoefeningen» inlichtingen daaromtrent wenscbw"

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2