•Hmm V<H>t MSUXvjk ^.'^laan&etcii. Mtm~ ctt JtUwricnticfHirè Buitenland, Binnenland. Het eerste treffen. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België' ƒ0.75 en 1 dollar ii 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. No 1890. Woensdag 28 Januari 1914. 23e Jaargang. Advertentiën van 1—5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tet Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIELKMl.V te Rreikens. Meer nog dan oorlog is marine een terrein waarop regeering en een deel der Kamer schrap tegen over elkander staan. Bij de behandeling der begroo ting voor het laatst bedoelde de partement kwam het inderdaad tot een treffen. Minister Rambonnet had een som van 235.000 gulden aangevraagd voor de verbouwing der vuurlei ding op het pantserdekschip „Hol land" en het dienstbaar te maken voor de opleiding van officieren tot vuurleiders, terwijl het schip dan tevens gevechtswaarde krijgt, ook voor de West. Op deze aanvraag heeft de heer Hugenholtz voorgesteld deze post te schrappen, omdat het schip, ook na de verwapening minder waar dig zal zijn en er oefenschepen genoeg zijn. j De minister, zijn aanvraag hand havende, verklaarde zelfs het voor- stel-Hugenholtz „onaannemelijk", waarmee bedoeld is, dat, mocht het voorstel worden aangenomen, de minister zou heen gaan. liet stellen der portefeuille-kwes tie heeft altijd een ernstig karakter, maar nu was 't te dringender, daar het slechts een betrekkelijk ondergeschikte kwestie gold. De minister had nu eenmaal dit schip nog noodig als een onmis bare schakel voor^de verbetering van den dienst, zonder vooruit te loopen op de groote plannen voov de marine,' maar als nu de Kamer hem in het' kleine niet haar ver trouwen schenkt, hoe zal 't dan gaan met de groote dingen. Het blijkbaar verkropt'jgemoed van den afgevaardigde voor ons district, jhr de Muralt, uitte zich impulsief in een protest tegen de houding van den minister, die door zijn „onaannemelijk", de leden der Liberale Unio dwingt te stemmen I voor een schip dat maar slechts weinige jaren meer kan worden gebruikt. Het vele andere dat nog te wachten staat, met name staatspensionneering en algemeen kiesrecht kan echter niet op het spel worden gezet, zoodat jhr de Muralt tegen het amendement zou stemmen, alleen om te voorkomen dat wellicht met den minister van Marine, tevens het geheele kabi net zou kunnen vallen. Een hoongelach uit den socialis- tischen hoek was het antwoord op deze verklaring, maar van den lei der van de Liberale Unie club, mr de Meester, moest hij hooren dat zijne uiting in geen geval kan be schouwd worden als eene verkla ring namens die club, doch dat de Muralt enkel voor zichzelf had ge sproken. Den jongeren partijge noot schrijft de kameroverzicht schrijver van de N. R. Ct. die wel eens meer uit den band dreigt te springen, moest de^ tuchtroede onder den neus worden gehouden. Met 48 tegen 13 stemmen, waaronder 3 katholieken, werd het amendement verworpen. Het is enigszins begrijpelijk, dat de minister de verbouwing van zijn schip niet zoo vlot zou hebben gekregen indien niet het hooge woord „onaannemelijk" was uitgesproken. En het mag bij een onderge schikt punt wel niet van beden king zijn ontbloot, op deze wijze de Kamer min of meer onderge schikt te maken aan den wensch van een minister, waardoor eene verzwakking moet ontstaan van het vrije, onbelemmerde oordeel- van het parlement. De verdeeldheid van gedachten over de hoogopgevoerde sommen, die leger en vloot telken jare en overal vorderen, laat zich zeer wel verstaan. Een Duitsch professor ziet even eens met bezorgdheid die opdrij ving aan. Onze politiek de Duitsche wordt, zegt hjj, door de machtige belanghebbende groepen voorge schreven, die van elk voorval ge bruik maken om den oorlogzuch- tigen geest en den nationalen haat aan te wakkeren. Rusland, het centrum der reac tie in Europa, speelt de zorgen van Duitschland tegen die van Frankrijk uit, om zelf daarvan te profiteeren. De Russische en Duit sche reactionnairen werken hand aan hand. Tusschen hen bestaan gemeenschappelijke belangen en gemeenschappelijke sympathieën. De grootste en gevaarlijkste re actionnairen zijn de groote wapen firma's. Ziet eens naar de voor naamste Engelsche fabrieken, naai de sommen die zij verdienen, en naar de kanonnen fabrieken van Krupp, Schneider en zooveel an deren. De wapenfirma's sluiten contrac ten, richten nieuwe fabrieken op en agiteeren dan, om verdere con tracten te verkrijgen, ten einde hun fabrieken in stand te kunnen hou den. Wat beteekent voor haar een millioen om kranten te steunen e» de openbare meening te beïnvloe den Zij worden rijker en rijker, ter wijl de volken armer en armer worden. Da strenge koude die over Frank rijk is neergevallen, doet zich geducht gevoelen. En hoe de meedoogenlooze vorst Parijs tyranniaeert, verhaalt de correspondent d> r N. R. Ct. Maar steeds vroor het door en steeds vroor h9t harder. De vijvers in het Bosch van Boulogne, het meer van Enghien, het kanaal van Versailles, al het weinige stilstaande water van den omtrek lag dicht en de Seine zelf, gezwollen, bruin grauw, groeD, stuwde ijsblokken voort. Op de brandstoffenhandelaars en enkele schaatsenrijders na, begon Pa rijs zich ongelukkig te gevoelen iu de maar steeds durende verkleuming. Wat het lot der behoeftigen, der nood lijdenden in zulke dagen is, het leven dergenen, dien het aan vuur en eten ontbreekt, 't valt moeilijk te beschrij ven. Zeker, de openbare en particu liere liefdadigheid doen haar best. In de nachtverblijven kan gedurende de eerste week der koude vrijwel ieder daklooze zonder onderzoek, zonder voorwaarden, zonder onderscheid, ge durende enkele nachten achtereen een onderkomen vinden, een matras op een plank, twee dekens en een stuk brood. Maar voor negen uur 's avonds kan men er niet in en 's morgens om zeven uur moet men er uit, in de bittere koude de straat op. Dan gaat het op zoek naar een koffie of soep uitdeling maar honderden stroomen daar naar toe en voor een schamele verwarming moet men lang in dich te rijen op straat wachten. In do onooglijke en tevens zeer kleine Parfische postkantoren wordt het „stationeeren" niet geduld, in de wachtkamers der stations wordt aan al te schamel gekleede menschen het leven ook zuur gemaakt door agenten, die naar de spoorkaartjes komen vra gen. De museums zijn stampvol met on- golukkigen van allen stand. Op elke openi g van de groote kachel staat in in de heete luchtstroom een deernis wekkende figuur te ontdooien. Maar de museums zijn slechts open van tien tot vier uur en iets te eten krijgt men er niet. Om vier nu, half verhongerd in dunne klseren, de straat op te moe ten, is geea kleinigheid. En waarheen? In de volkswijken zijn op tal van plaatsen groote ijzeren vuurpotten ge plaatst, goluk men ze op de werkplaat sen in de open lucht ziet. Ze geven ook wel even een warmen gloed, men kan er de handen wat ontdooien, maar er is weinig plaats rondom zoo'n vuur; door hun sterke walming zijn ze bovendien nog meer verstikkend dan verwarmend, als men er ie dicht bij komt of te lang bij blijft en ze laten eea ellende na, die nog zwakker en meer ontmoedigend maakt. Maar door het aanhouden van de koude zijn de nachtverblijven vrijwel alle om negen uur 'avonds overvol en zijn verplicht eon aantal der wach tenden en de laatkomers af te wijzen. Wat te doen? De gevangenis? Een brood stelen, of een stuk vleesch of een kleedingstak uit een winkeluit stalling Een agent uitschelden of een ruit in slaan De gedachte komt ge wis bij velen dier ongelukken op. En voor de tot nu eerlijken, niet- veroordeelden onder hen is 't een el lendige zelfstrijd. Z9 zien de gevol gen Hun tot nu toe vlekkeloos ju- stitiëel register zal voortaan een ver oordeeling melden en wie woet hoe zwaar de gevolgen van hun wanhoops daad op hun verdere leven zal druk ken. Ze hebben misschien, als het barre seizoen voorbij is, een kansje om een betrekking te vinden. Maar met eene veroordeeliDg, hoeveel moei lijker, hoeveel duisterder zal dan de reeds zoo duistere toekomst nog zijn. En ze slepen zich nog voort, ze lijdén en kleumen, de diep ellendige wrak ken in de groote weelde-stad. Ondertusschen hebben in de gevan genissen tragische tafereelen plaats. Degenen, die in wanhoop tot een klein misdrijf gekomen zijn, of die reeds vroeger veroordeeld, en tot een her haling overgegaan zijn, hebben wel onderkomen gevonden. Maar slechts voor enkele dagen. Eo als men ze „in vrijheid" stellen wil, klampen ze zich vast aan hun celdeur, smeokend nog te mogen blijven. *1 ".■"■I"IIiwa Door den heer K. Ter Laan en 10 andere sociaal democratische Kamer leden wordt by Binnenlandsche Zaken afdeeliDg onderwij», de volgende mo tie ingediend „De Kamer, van oordeel dat het minimum genoemd in art. 26 der Wet op het lager onderwijs, le lid onder 2a dient te worden gebracht op ten minste ƒ600gaat over tot de orde van den dag". Het amendement, door de heeren van Raalte e. a. ingediend op de be grooting van Binnenlandsche Zaken, heeft wel de strekking een uitspraak van de Kamer uit te lokkeD aangaan-

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1