'fymm in jfeperfritfidHai) tWf Buitenland. 5. Toch soc.-dem. gezag. iV( BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor Belgie 0.75 en 1 dollar S. i 8 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen by boekhandelaren en brievengaarders. Mo 1888. Woensdag 21 Januari 1914. 23e Jaargang. Advertentien van 1—5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents, öroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Ad verten tién worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bjj den uitgever C. DIELEH te Rreskens. Met dé benoeming des heeren Ter n is diens partij een phase in- letreden in verband met het ge- g krachtens de wet, dat de re- ictie van „Het Volk" dit belang ijk genoeg vond om den nieuwen aandamschen burgemeester eens den tand te voelen en waaraan iet volgende is ontleend. Toen de burgemeestersplaats van landam vacant kwam, werd in de pers de mogelijkheid geopperd - lat, waar de raad in meerderheid loc.-dem. is, een partijgenoot met iet ambt zou worden bekleed ei- werden zelfs namen genoemd doch zelve had hij er geen oogenblik aan gedacht. Totdat van de zijde der Zaandamsche partijgenooten tot hem het dringend verzoek kwam zich beschikbaar te stellen. Ik heb toen de zaak aan alle kanten bekeken en kwam tot de conclusie, dat ik verplicht was ;evoIg te geven aan de tot mij [erichte verzoeken, wijl zij hier de mogelijkheid opende, om, in samenwerking met een sociaal-de mocratische raadsmeerderheid, iets -oeds tot stand te brengen voor ie arbeidersklasse van een flinke ndustrie en havenstad. Ik ben niet tot dat besluit ge- tomen zonder lange aarzeling. Want ik voel mij hier in Den laag thuis, leef en werk er zeer naar mijn zin, en bekleed er i mag het zonder een spoor van ijdelheid zeggen een politieke lositie die niet zonder beteekenis is. Die aarzeling heb ik echter, om de redfenen die ik zooeven noemde, overwonnen, en aan de Zaansche partijgenooten medege- leeld, dat, als zij geneigd waren ij den minister mijn benoeming te bevorderen, ik mij beschikbaar stellen zou. Van deze beslissing heb ik ook den minister van Bin- nenlandsche Zaken kennis gege ven. Minister Cort van der Linden antwoordde, dat hij er geen prin cipieel bezwaar tegen had om een sociaal-democraat tot burgemees- tor te benoemen, mits zoowel de «rsoon als de betrekken gemeen te er geschikt voor zijn. En in het onderhavige geval moest daarnaar n onderzoek worden ingesteld. Hy zond na dit bericht z\jn sol- I Mtatie-stukken in en had een on derhoud met den commissaris der koningin. Dat onderhoud was van volstrekt .vertrouwelijken aard, doch Z.Exc. is daarbij alleszins correct opgetreden. Andere stappen zijn door hem niet gedaan. Hij heeft rustig den loop der dingen afgewacht, totdat Woensdag minister Cort van der Linden de vriendelijkheid had hem in de kamer van zijn benoeming mededeeling te doen. Het spreekt van zelf dat hij, al vorens te solliciteeren, alle moge lijkheden der consequenties zijner nieuwe taak heeft overwogen. Voorop staat, dat hij sociaal-de mocraat is en blijft, volledig en zonder eenige concessie. De begin selen en de idealen zullen morgen evenals vandaag heel zijn hart hebben. Sterker nogHij is als sociaal democraat benoemd. Dat is niet alleen zijn meening, maar hij heeft er zich van overtuigd, dat ook minister Cort van der Linden er zoo over denkt. Hij is er zich ten volle van be wust, dat hij niet komt te staan aan het hoofd der socialistische arbeiders van Zaandam, maar aan het hoofd der gansche gemeente. En in dat bewustzijn zal hij recht doen zonder aanzien der persoons en zal zich beijveren het algemeen belang te dienen. Hij voelt behoefte hier dadelijk aan toe te voegen, dat hij een andere opvatting heeft van het begrip „algemeen belang" dan het gros zijner burgerlijke ambt- genooten. Zij ashten het algemeen belang reeds voldoende gediend, als de belangen der bezittende klasse alleszins behoorlijk zijn ver zorgd, terwijl de arbeidersklasse met een minimum wordt afge scheept. Van den soc.-dem. burgemees ter mag men echter verwachten dat hij, binnen de grenzen van de rijkswetten, de gemeente-financien en zijne bevoegdheden, in samen werking met den gemeenteraad zich zal beijveren om óok voor de arbeidende klasse tot stand te bren gen wat zij voor haar welzyn en vooruitgang behoeft. Op de vraag en die was in geenen deele van belang ontbloot of het voor een soc.-dem. bur gemeester die als hoofd der poli tie zal moeten optreden bij moge lijke handhaving der openbare or de en of dat geen moeilijkheden zal opleveren. En ook of het niet mogelijk is dat hij voor de moei lijke keuze kan komen te staan tusschen zijn ambtsplicht en zijn beginselen, bijv. bij een arbeids conflict, antwoordde de heer Ter Laan in de eerste plaats dat het natuu'lijk niet mogelijk is om te zeggen hoe men in een bepaald geval zal handelen, zoolang men dat geval niet in alle bijzonderhe den kent. In 't algemeen is er dit van te zeggen. De sociaal-demo craten eischen steeds, dat de over heid zich in den strijd tusschen arbeiders en werkgevers strikt on partijdig zal houden. Zij eischen van de overheid niet, dat zij haar macht zal stellen aan de zijde der arbeiders en zal richten tegen de patroons, doch zij dulden evenmin het omgekeerde. Ziehier de ge dragslijn ook voor den sociaal-de- mocrrtischen burgemeester. Waar de openbare orde wordt verstoord, zal zij moeten worden hersteld. Natuurlijk, ook de soc.- dem. kan er niet naar verlangen, dat het vuistrecht weer in eere komt. En wij zijn er allen van overtuigd, dat de bestaansstrijd niet te winnen is met de wapenen der barbaren. Maar aan den anderen kant kan de soc.-dem. burgemeester er voor zorgen, dat de arbeiders niet wor den geprovoceerd en geprikkeld, bijv. door onnoodig machtsvertoon, door ruw politieoptreden of door beknotting hunner rechten. Met tact, bezadigheié, gezond verstand, en vooral met stipte eerbiediging van ieders wettelijk recht, is hier veel te bereiken. Een verschrikkelijke ramp. Ia Japan heeft, de uitbarsting van den vuurspuwenden berg Sakura Shi- ma ontzettende ellende verspreid en honderdduizend# slachtoffers gemaakt. Kagoshima, de stad op het vasteland van Japan, die zwaar geteisterd moet zijn door den aschregen en de dicht als hagel neerstortende, gloeiende lava- blokken, zou, van den aardbodem als het ware weggevaagd zijn, niet alleen door hot vuur en de alles bedekkènde asch, maar ook door den monsterach- tigen springvloed, die veroorzaakt werd door de hevige uitbarstingen van den Sakurashima, die het betrek kelijk kleine eiland van dien naam als het waro op zijn grondvesten de den trillen. De aardschokken begonnen op het eiland reels Vrijdag, maar de eerste uitbarstingen van den vulkaan had den Zondagochtend plaats, en toen reeds namen tal van inwoners, door panischen schrik bevangen, de wijk naar het vasteland, in de ydel geble ken vei wachting, dat zjj daar veilig zouden zijn. De uitbarstingen nameu Maandag en Dinsdag zoozeer in hevigheid toe, dat de inwoners van Kagoshima van hoogerhand bevel kregen, de stad te verlaten. Met tusschenpoozen van drie tot vijf minuten had eon aaid- schok plaats. Een der vluchtelingen, die van Zon dag tot Maandag niet minder dan 200 aardschokken bad geteld, verhaalde dat de uitbarsting van den vulkaan werd voorafgegaan door ontzaglijke kolommen van rook en vlammen, die uit verscheidene punten op de flanken van den vuurspuwenden berg opste gen en het geheele eiland spoedig ach ter een gordijn van roetzwarten rook en vlammen verborgen. Veertig mi nuten later had de uitbarsting in den eigenlijken krater van den Sakurashi ma plaats. De huizee op de oostkust van het eiland vlogen het eerst in brand en de vlammen grepen met woedende snelheid om zich heen. Het overievende deel der eilandbe volking droDg zich nu op het strand tegenover het vasteland te zamen, en de politie van Kagohima stak in een aantal platboomde vaartuigen de smal le zeeëngte over, teneinde de onge- lukkigen te gaan halen. De hitte op het geteisterde eiland was ontzettend, en vele inwoners kwamen alleen door deze verslikkende temperatuur om het leven. Van hel vasteland bezien leverde het vuur en vlammen uitbrakende ei landen, bekroond met den onmetelij- ken rookpuin, die uit den vulkaan opsteeg, een schouwspel van overwel digende, schrikwekkende grootschheid op. Zoo hevig was de uitwerking der vulkanische uitbarstingen, dat zelfs in de stad Nagasaki, op honderd mij len afstand van öukarashima, overal een dun laagje asch werd uitgespreid. Ook te Osaka en te Ogasawara viel de aschregen neer. De aardschokken en de uitbarstingen duurden Woens dag nog steeds voort, en langs een zeer groot gedeelte van de kust bjj Kagoshima zfju tal van gehuchten en steden geheel of gedeeltelijk vernield. Te Plymouth is een duikboot der Eugelsche marine gezonken. Ondanks alle aangewende pogingen, is men er nog niet in geslaagd haar boven te brengen en hoewel de bemanning het een twaalftal uren onder water kan uithouden, heeft men alle hoop op redding opgegeven,

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1