■fymm ctt S6ücHcnfiel)la6 4 WT faauÊwtt. Mo 1882. Dinsdag 30 December 1013. 23e Jaargang. BERICHT. Het School vraagstuk. Gemeenteraad Breskens. BRESKENSCHE COURANT. bonnement per 3 maanden 0.50, franco post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika, bonnementen worden mede aangenomen by ^handelaren en brievengaarders. )Ci Ad verten tien van 1—5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents, öroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. I>it bUd rerschfint eiken Dinsdag- eu Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. nummer van Vrijdagavond 2 F*, Mi wordt aanstaande Donderdag en 1 Januari uitgegeven, in welk Sner, als naar gewoonte, Nieuw- irsgroeten kunnen gewisseld den. DE UITGEVER. ii. )e christ.-sociale „Beukelaar" [tover die onderwijs-commissie eenigszins ander oordeel en racht in de eerste plaats dat sociaaldemocraten in diecom- isie om verschillende redenen de vertegenwoordigers van de itie zullen medegaan, ten einde financiëele gelijkstelling te ge- leze algeheele gelijkstelling der Én biedt voor de sociaal-de iraten zelve onderscheiden voor- en. 'ooreerst kunnen de soc.-dem. erwijzers vrijkomen vaniederen mg op het stuk van nationale a en aankweeking van liefde het Oranjehuis. Reeds bij jongsten stembusstrijd voegde der sociaal democratische spre- die thans kamerlid is, den ijver, in het debat toe, dat bij gelijkstelling de sociaal-demo- jen eigen scholen zouden moe gaan oprichten, zoo men van rale zijde in zake het aankwee van liefde tot vorstenhuis en erland dwang op de onderwij- oefende. tamaast zal de S. D. A. P. ook wel al meer gaan ver- e, dat het oprichten van ei- scholen ongetwijfeld verster- van invloed beteekent. Men toch moeilijk ontkennen, dat volkomen vryheid bij het ge- van onderwjjs ook voor wie sociaal-democratische overt ui- is, voordeelen opleveren. In 'de behandeling van de va- Ddsche geschiedenis het met doemen der socialistische voor- Nb de helden van den mo- Een tp, het aankweeken van dariteitsgevoelde keuze van 'wsboeken,- het vieren van het fest; en wat dies meer zij. daarnaast bizondere scho ol Met onderwijzers, die zonder t eenige bemoeilijking teonder- al hun vrijen tijd aan so- "tofWcr. propaganda kunnen II geven, voor het socialisme tot bol werken kunnen worden. De bi zonder Christelijke school is in sommige plaatsen het steunpunt voor den Christeiijken arbeid. Zoo zullen dan bizondere socialistische scholen steunpunten, bolwerken voor het socialisme kunnen worden. Zoo is het in ieder geval geens zins onwaarschijnlijk dat coalitie en sociaaldemocraten in de com missie voor het onderwijsvraagstuk tot eenig vergelijk komen, zoodat er in de commissie een meerder heid zal zijn voor financiëele gelijk stelling. Ook zal in de Tweede Kamer waar coalitie en sociaal democraten te zamen een groote meerderheid vormen, een meerderheid voor die gelijkstelling wezen, terwijl de vrij zinnigen op dit stuk verdeeld zul len raken. Het kabinet-Cort van der Linden heeft tegen algeheele vrijstelling geen onoverkomelijk bezwaar. En zoo is de kans geenszins zoo ge- rikg, dat straks deze gelijkstelling in de Grondwet wordt opgenomen. Deze algeheele geldelijke vrij stelling beduidt dan, dat, terwijl op de Overlieidsschool de naam van Christus niet mag beleden, aan elke bizondere school, tot aan de meest anti-godsdienstigen, alle benoodigde geld uit Overheidskas zal verleend. Die gelijkstelling beduidt ook, dat op tal van plaatsen tegenover de orthodoxie bizondere scholen zullen opgericht, dat het volk op schoolgebied al meer zal worden verdeeld, dat de Christelijke scho len dreigen te versnipperen, dat door dit alles de Protestantsche volkskerk aan invloed aanmerke lijk zal inboeten, dat deze volks kerk aldus door dergelijke school politiek ernstig wordt benadeeld. En daarbjj wordt de openbare school vrjjwel vermoord. Voor deze openbare school immers geen cent meer dan wat zij uit open bare kas ontvangt. Voor elke bi zondere school uit openbare kas juist hetzelfde bedrag, maar dan te vermeerderen door wat deze school uit particuliere bron van geestverwanten ontvangt. Zoo staat de openbare school dus schier al toos achter. De openbare school vrjj wel ver moord door Grondwetsherziening onder een vryzinnig bewind. Voorzitter, de lieer D H.vanZuijen. Tegenwoordig 5 leden en de secre taris; afwezig de heer J. de Hullu; éene vacature. I. Na lezing en goedkeuiing der notulen deed de voorz. inededeeliug van de navolgende zaken a. blijkens proces-verbaal van kas- oprame by den gem.-ontvanger bleek aanwezig ƒ2080 54, terwjjl er aauwe* zig moest zijn ƒ2073 345, het te veel van ƒ7.191/2 komt ten goede vau den ontvanger evengoed als hij bijpast bij een tekortje. b. in de vergadering van B. en W. is in de geldleeuing van 1887 uitge loot no. 11 c. ui dezelfde vergadering is, ter vervulling der vacature in den Raad de candidaatstelling bepaald op Woens dag 4 Febr., de stemming en her stemming op Vrijdagen 13 en 20 Feb. Alle voor kennisgeviog aangenomen. II. Als loden van het stembureau voor die stemming werden aangewe zen de hh. Van de Sande en Salomé. III. De voorz. Naardien de iijst der bedeelden van wege het alg. armbe stuur door de rente van de Invalidi teitswet veel verminderd is, geven B. en W. in overweging, ditmaal de z g. Nieuwjaarscollecte niet te houden en de opbrengst vao de collecte-bus bij de huweljjks-voltrekkingen, bevatten de ƒ36.88, onder het tiental overge bleven bedeelden te verdeelen en dan het verbod om te bedelen telurtnde de weken dat anders die Nieuwjaars collecte wordt uitgereikt, niet toe te passen. Het gaat toch ook bezwaar lijk om aan te g ven nu maar wat minder in te teekenen. De heer Becu. Dat bedelen is zoo'n aardig woord. Hij zou nog maar lie ver zien dat de bedeelden weer uit de lijst kregen en dan gedurende en kele weken niet rondgingen. De voorz. De bedeelden wenschen voor zich liever nog bij de ingezete nen te gaan, dan uit de lijst te ont vangen. De heer van de Sande. Zijn ze be ter met de ontvangst van de lijst of met datgene wat ze aan de deuren op doen De secr. Ze trekken meer uit de lijst. Die iijst is dan ook vroeger in gesteld om het z.g. Nieuwjaai wenschen langs de deuren af te schaffen. Zonder hoofd, stemming werd be sloten geen lijst te doen circuleeren. IV. De voorz. Na de ziekte ten hui ze van Iz. Vergouwe zijn enkele goe deren bij het Groene Kruis te Vlis- singen ontsmet. Bij de terugzending dier goederen waren deze verpakt in een zak dier vereeniging, die inmid dels door die vrouw ter goeder trouw is gebruikt. Bovengenoemd Groene Kruis vraagt thaus schadevergoeding tot een bedrag van ƒ3.60 en daar men dit bedrag bezwaarlijk op Ver gouwe kan verhalen en ter voorko ming van moeilijkheden, stellen B. eu W. voor, dit bedrag te restitueeren uit voornoemde eolleetebus. Dienovereenkomstig wordt besloten. V. De voorz Daar de wed. de Ko ker, dio als rentetrekster wekelijks ru ƒ2.— ontvaugt en tevens van het algemeen armbestuur ƒ0.75 trekt, vragen B. en W. of zij die ƒ0.75 moe ten blijven doorbetalen Dhr Salomé zou 't voor dit goval niet direct bezwarend vir.den, maar wel als er meer kwamen. Dhr van de Sande stelt voor, niet meer le blijven doorbetalen. Aldn.-i wordt besloten. VI. Ingevolge de voorloopige be- sli sing omtrent de opheffing van het alg. burg. armbestuur, is ook een schrijven ingekomen van de leden van het bestuur dier instelling, daarmede, als weinig dooltn ffond, accoord gaand. Wordt tot definitieve opheffing be- sloteu. VII. Van den heer M. Eyke, hoofd der school aan de Nicuwesluis is een schriiven ingekomen, houdende dank betuiging voor de gunstige regeling en verhooging ztjmr jaarwedde. VIII. De voorz. Het zal den heeren wel niet onbekend zijn, dat het hek aan het kerkhof zich in een zoer slech-- te toestand bevindt. De gem.-archi tect heeft voor het plaatsen van een nieuw houten hek, waarvan de kosten volgens omschrijving en teekening, op ƒ40 tot ƒ45 begroot. En blykens een ontvangen prijscourant zou een ijzeren hek 70 kosten, zonder het vervoer van af de haven, het plaat sen en het verven. Dhr Silemé. Met het oog op de gom.-flnonciön is een hek van ƒ40 nog al veel, vooral als 't minder kan en dat kan hier. Ter vervanging van do eene onbruikbaar geworden paal, kan een arduinen paal uit den Achterweg worden genomen en op een beton fon dament uitstekend dienst doem en dan wint men direct heel wat uithet bij plaatsen van een houten paaltje, nabij de drukkerij, bedraagt niet zooveel. Dhr vao de Sande. Het kan inder daad veel goedkooper. Niet dat de raming van den opzichter te hoog is, maar voor dat werkje kan men een voudiger. Volgens berekening kan 't met een ƒ25, ƒ26 gedaan worden. Wordt aldus besloten. IX. De voorz. In zake het nu ge wichtige punt der pensionneering van de gem -ambtenaren, vertrouwt spr. dat de leden kennis zullen hebben genomen van de hiertoe verstrekte circulaires. De inkoop wegens vorige diensten bedraagt 8 pCt. van het bedrag der jaarwedden en komt voor de gemeen te, als zij 't voor hare rekeniDg neemt, op ƒ100 per jaar, gedurende 40 jaren, terwijl de jaarlyksche premie voor de pensioenen der gem.-ambtenaren en hunne weduwen en weezen ƒ400 per jaar beloopt. Hiervan mag door de ge meente 3 pCt. worden verhaald op die voor de ambtenaren en 5 pCt. of ge heel op die der weduwen en weozen,

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1