Gemengd Burgerl. stand. Rechtzaken. Predikbeurten. Handelsberichten. men, dan kon hij daarom toch de candidatuur van Groosman niot laten schieten, en de velen die zich op de zen hadden vereenigd, teleurstellen. Dhr de Milliano begrijpt niet dat hier over zoo'n klein bedrag gesproken wordt, waar aan den anderen kant als 't ware met duizenden gemorst wordt. Dhr de Jaeger herinnerde dat, torn hij vroeger bemerkte, dat men de muziek wilde tegenwerken, heeft ge zegd daaraan nooit to zullen mee werken en dit nog niet te doen. Dhr Hendrikse zeide dat zoowel in de Bresk. als in de Midd. Crt. den bur gemeester de hand der verzoening is gereikt, doch dat deze niet is aange grepen als gevolg van een stelselma tige beweging om de muziek opzettelijk ie gronde te richten. Dhr Leenhouts protesteerde daarte gen. Er waren voldoende redenen om over de laatste actie verontwaardigd te zijn. Dhr Hendrikse zeide dat den bur gemeester niet alleen de hand der verzoening was toegestoken, maar zelfs amende honorable was aangebo den, maar alsof het een afspraak is, blijft men zich va.) de muziek ont houden. Dhr Leenhouts meende dat er nog tijd is om dit af te wachten. Dhr Hendrikse hield vol dat 't er om te doen is om de muziek te gron de te richten. Daarvoor staat er ze ker op de markt een kio«k die ons y3000 kost en waarvoor we nog elk jaar aflossen. Intusschen kan hij zich wei met het voorstel van Burg. en Weth. vereenigen om het subsidie te bepalen op ƒ126*; blijkt het dat er inderdaad ontoereikend is, dan kun nen we 't altijd verhoogen. Voor de betrekking van gem. op zichter hadden zich 6 sollicitanten aangemeld nl. Brommers te Hoofd dorp in den Haarlemmermeerpolder, A. van Dale te Cadzand, J. Rossed en Th. J. de Rijckke te IJzendijke, J. A. van Baal te Oostburg en A. Mooldijk te Hoofdplaat, waarvan Burg. on Weth. de bt-ide laatstgenoemden op de aanbeveling plaatsten en waar uit, gelyk reeds is gemeld, de heer A. Mooldijk is benoemd. Als waterbouwkundig ambtenaar van de cal. Hoofdplaat- en Thomaes- polder heeft deze bij eventueele be noeming de toestemming van het bestuur tot waarneming dezer functie. Aan de reeds bestaande instructie werd toegevoegd dat de opzichter eenmaal per maand de vergadering van Burg. en Weth. moet bijwonen ter bespreking van de voorkomende zaken. Bij eventuöel ontslag wordt een opzeggingstermijn van 3 maanden in acht genomen, doch bij niet. behoor lijke nakoming der verplichtingen kunnen B. en W. den opzichter schor sen en zoo noodig voor ontslag voor dragen. Toch aan de instructies bezig zijn de werd bij de behandeling van die voor den grafdelver door den heer Haverbeeke geattendeerd op het verschil in tarief voor het gebruik van de baar. Het was hem bekend dat daarvoor 1 werd berekend en voor precies de zelfde kerkelijke dienst <2.25. De voorz. meende dat te dien op zichte in de instructie niets kon wor den bepaald, daar het gebruik niet uitgaat van de gemeente, doch uit sluitend van de kerk. In die voor den te benoemen ma chinist der electrische centrale werd opgenomen dat gedurende de winter maanden om de twee en tijdens de zomermaanden om de vier weken een dag verlof wordt toegekend. Er hebben zich 15 sollicitanten aangemeld, met opgave van verlangd salaris, varieerende van ƒ468 tot 900, terwijl twee hunner dit overlie ten aan den Raad. Onder de sollicitanten zjjn er, die inderdaad electricien zijn en aan zoo iemand gaf de voorz. verre de voor keur boven iemand, die van het be- drjjf totaal onwetend is. Het is niet de kwestie van het drijven van de machine, maar om bij voorkomende stagnatie met juistheid en vakkennis te kunnen ingrijpan. Dhr Hendrikse nam het voorboeld aan Schoondijke waar het mit een irowone landarbeider, die wat op de hoogte is gebracht, best gaat. Hier hebben we onder de sollici tanten verschillende vaklieden, mot name V. Giroosman, die als bankwer ker zeer wel aannemelijk is voor ma chinist. Eerst kon 't gemakkelijk met, ie mand voor een ƒ300, thans moet het ƒ900 zijn dat valt niet mee. De voorz meende toch dat de ge meente de zaak goed moest aanvat ten ze is koopman en als zondanig wekt ze vertrouwen bij hareafn uners wanneer het be 1 rijf op een goede grondslag berust met ervaren vaklui. Zoolang men kan beschikken over personeel van Gebr. Polak dan is het bezwaar niet zoo groot als er zich wat voordoet, maar a's deze weg zijn en er vertoont zich dan eene afwijking voor, dan zal men de groo- te moeilijkheid ondervinden. Dhr Hendrikse zag dat niet zoo zwaar in indien do benoemde zich onmiddellijk aan het bedrijf wijdt en bij de plaatsing der machines tegen woordig is, dan acht, hij dat al reeds een soort, van cur-us. Mocht, 't in de praktijk blijken ab soluut. niet te gaan, dan kan men la ter verder zien. Dhr Haverbeeke deelue mede, dat genoemde Groosman zich beschikbaar stelt voor ƒ400 met vrij licht voor éen lamp. Daartegen was geen bezwaa-, en alzoo werd V. Groosman benoemd. Breskens, 19 December 1913. De collecte voor de Unie„Een school met den bijbel" heeft alhier 72 35 opgebracht. Bij de Dinsdag te Ter Neuzen gehouden aanbesteding van het ma ken van de aarden banen en van de kunstwerken ten behoeve van de tram lijn der Zeeuwsch-Ylaamtche Trara- wegmaatschaprij, waarvoor het laagst werd ingeschreven door de Nederl. Beton- en IJzermaaUchappy te Am sterdam voor ƒ162 995 en van het leggen van spoor en wissels met alle bijkomende werken door firma Klop- rogge Co te Gent voor ƒ109.700. Bij Kon. besluit is herbenoemd als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Oostburg, de heer H. S. Gratama, aldaar. Sedert Zondagavond verkeert men te Groede in groote ongerust heid omtrent zekeren'25 jarigen J.v.P. Omstreeks 9 uur des avonds was hij naar men meld, nog thuis geweest, heeft zich toen ontdaan van zijn boord en gaf h\j voor dat hij nog een oogen- blik naar buiten ging. Sinds heeft men niets meer van hem vernomen. Het werken met een politiehond vermocht geen succes, waarschijnlijk door dat de leermeester er niet bij was. Zondagavond raakte op het eerste bovenhuis van een perceel in de Barn- desteeg te Amsterdam een 32 jarige schoonmaakster in brand, doordat zij in abnormalen toestand tegen de tafel aanliep, waardoor de brandende pe troleumlamp op haar viel. Een andere vrouw, die met haar het bovenhuis bewoonde, wierp een deken over haar heen. Brandende liep de vrouw naar het portaal, waar zij ineenzakte. Door een buurvrouw werden een paar em mers water over haar heen geworpun, doch het was reeds te laat. Toen de brandweer verscheen, was do vrouw reeds overledenhaar geheele boven lichaam was verbrand. Maandagavond te half t egftn on geveer iklonk door heel Haarlem de kreeter is weer brand in de infan terie -kazerne. Het was maar al te waar 1 Thans stond hot oude deel der kazorne dat grenst aan do Nieuwe Gracht in lichte laaie en de vlammen sloegen zoo hevig uit, dat heel Haar lem in een ro sen gloed werd gezet. De groote transklok van de Sint Bavo verspreidde den alarmkreet do>r de geheele stad en van allo zijden snelde de brandweer to> met haar materiaal. Maar zoo spoedig kon zij er niet zijn of de hse'e noordervPugel der kazerne vertoonde een vuurzee voor dan bnkwaam-ten brandweerman om bang van te worden. Gelukkig is do staf van de Hiarlemeche brand weer niet voor een klein gerucht ver vaard en binnen een kwartier werd uit zes en-twinting A dertig slangen water gestort in de vuurzee De brand weer uit de kazerne zelf had don strijd mot het vuur-element bereids aangevangen. De braud is ook ditmaal weeruit- gebroken op een der rustkamers en vond daar brandbaar materiaal genoeg in de kurkdroge planten en goederen om in minder dan geen tijd over den geheelon vleugel te verspreiden. Angst wekkend was het oogenblik toen om tien minuten voor negen een paar duizend wacntpatronen ontploften gevairlijk waren die echter uiet. Het verhoogde alleen het prachtig aan zien van den brand. Spoedig waren in de kazerne aan wezig de Commissaris der Koningin mr. dr. W. F. van Leeuwen, de bur gemeester van Haarlem en tal van andere autoriteiten Ook nu hebben de beide brand muren uitstekjud aan hun doel vol daan. De brand is b3p;rkt gebleven tusschen de beide muren. Wat de schade betreft het volgende Een der jongste lichtingen was juist opgekomen en zoo was er dus volgens 1e reglementen een groot deel van het equipoment van die lichting verstrekt. Van de lichting van Jannuari moest de uitrusting nog komen. Toch hoordo de correspondent van de „Maasb." spreken van een schade van tusschen de ƒ30000 en ƒ40000 aan equipe- mentsstukken De kleedkamers en rustkamers van de le, 2e, 3e en 4e compagnie van het tweede bataljon, benevens die der depot-compagnie braud len geheel of gedeeltelijk uit. Zondagavond heeft op den straat weg van Compiègae naar Soisson, een ernstig automobielongeliik plaats gehad, dat aan drie personen het le ven kostte. De heer Van Dooien, eigenaar van verscheidene molens, die met zijn familie een auto-tochtje had gemaakt, wilde voor een voetganger uitwijken, toen hot voertuig tenge volge van een te korte wending kan telde. Van Doorn, diens vrouw en zoon werden uit den wagen geslin- geid en bleven op de plaats dood. Twee anpere inzittenden werden levencgevaarlijk gewond. In een Parijsch hotel is den Hongaarschen postzegelhandelaar, Ve la Szekula, een verzameling postzegels ontstolen ter waarde van ongeveer ƒ120 000. Szekula gelooft, dat een zekere Luzzati, een Italiaan, die in hetzelfde hotel logeerde en thans ver dwenen is, den diefstal gepleegd heeft. SLUIS. Huwelijks Voltr. 12 Nov. Johannes Majjr, 69 j., wedn. en Sara Bogaard, 47 j., jd. Geboorten. 18 Nov. Catharina Jo hanna, d. van D. de Smit en M. M. de Groote. RETRANCHEMENT. Geboorten. 24 Nov. Elizabeth Cornelia, d. van A. Willemsen en J. E. Nortier. 24, Pe trus Jacobus Mattheus, z. van J. M. Dees en M. Dieleman. 28, Jannis, z. van R. van de Luyster en C. J. Schee- rens. Overlijden. 14 Nov. Emile Alphoj. se Moelaert, 33 j., echtg. van E. g van Landschoot (overl. te Oostburg, A ARDEN BURG. Goboorten. 5 Not Cornnlis Izauk, z. van A. J. Serlé st A. le Mahieu. 13, Bert rand Thomai Arthur, z. van J. P. F. M. Lippen, en J. M. van Rie. Overleden, 7 Nov. Adriana le Ma. hieu, 34 jechtg. van A. J. Serlé. Arrondissements-Rechtb. Middelburg Zitting van Vrijdag 19 Dec. Veroodeeld wegens landlooperijJ. A. d. R., 56 kantoorbediende, gedomicilieerd Aardenburg, gedetineerd te Middel burg tot 2 d. hechtenis en 3 jaret Rijkswerkinrichting. niet voldaan aan het bevel vaneen ambtenaar (gepleegd te Hoofdplaat): P. J. d. L52 j., schipper te Dor. drecht, tot ƒ10 of 10 dagen hecht. Bij bevelschrift van bovenge noemde Rechtbank is verwezen naar de terechtzitting, met bevel tot ge. vangenhouding der beklaagden, h zaak tegen W. V., 24 j., en Fr. V., 28 j., kooplieden, wonende te Zaam- slag, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van fraude in faillissement, INLIJVING. Worden Vrijdag 14 Jan. 1914 inge lijfd bij de le Comp. le Bataillon t» Vlissingen P. Klaassen, M. van Poelje, P. J, Keijmel, J. I. Vermeulen, P. J. Ver sprille, P. A. Geelhoedt. Op Dinsdag 3 Maart bij de Admi nistratietroepen van het le Bataillon 3e Reg. Vest Art. te Gjrinchem: A. J. Oosterling. Op Donderdag 1 Oct. bij de 3e Comp. van het 3e Bataillon te Vlissingen: J. J. Strack, J. J. Quaars en P. W, Leenhouts. Bij de Administratietroepen van het 3e Bataillon te VlissingenJ. F, Oosterling. Bij de Trein Afd. van het 3e Reg. Veld. Art. te Bergen op .ZoomA.K, Hejjboer. Bij het 3e of 4e Escadron van het 2e Reg. Huzaren te Breda J. J. Note- baart. Ned. Herv. Kerk. Zondag 21 Dec. Breskens v. 91/, u ds Meeuwen berg. n. 2 u ds Meeuwenberg. Woensdag 24 Dec. Nieuwesluis n. 6 u Geen dienst. Lokaal Weijk man Breskens. nm. 5.30 u ds van 't Sant. Ev. Luth. Gem. te Groede. nm. 2 u ds Bleeker. Lokaal Vrjje Ev. Gem. 3e Zandstr. nm. 6 u Samenkomst. Oostburg, 17 Dec. Tarwe Wintergerst Zomergerst Rogge Haver Groene Erwten Kroon Erwten Paardeboonen Bruine booiien f 9.25 a f 9.80 a f 9.25 a f 6.— a f 7.9J a f 9.— a f 9.60 a f 8.50 a f 9.50 a Middelburg, 18 Dec. Nieuwe tarwe f 7.00 a Wintergerst f 7.— a Kroonerwten f 9.26 a Rogge f 6.-— a Witte boonen f 14.25 a Ronde Bruine boonen f 16.— a Lange f 9-50 a alles per mud, f 10.- f 10.- f 980 f 7.- f 8.20 f 9.50 f 10.75 f 8.75 f 10.- f 7.25 f f 10.75 f 7.- f 16.- f 18.- f 11.50

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 2