fymm 'Mum* m ÉbMtUnüéUb ïitumhun. Binnenland. 1Wt Ouderdomsrente en het nieuwe ontwerp. n~ BRESKEN Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar 1 S kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bjj boekhandelaren en brievengaarders. Mo 1839. Woensdag 1? December 1913. 33e Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Bit blad verschijat eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEflAN te Breskens. Is het alzoo niet onlogisch om bij eene regeling, waarmede men beoogt de behoeftigen te helpen, juist de meest behoeftigen uit te sluiten En is de voorgestelde regeling niet onbillijk, waar de onbillijk heden bij de jongste rentetoepas sing veeleer zijn verscherpt en met tal van onbillijkheden ver meerderd Om een paai voorbeelden op te noemen. Eenigen tijd geleden is door de bladen melding gemaakt van een ruim 90-jarigen zwoeger die te oud was voor pensioen. Hij had heel zijn leven gewerkt, maar was tusschen zijn 60e en 70e jaar „zelfstandig" geweest, had toen op nieuw voor een ander moeten wer ken tot op zijn 80e jaar de krach ten hem begeven. Toen was hij tot den arme vervallen. Aauspraak op de ouderdomsrente kan hij niet doen gelden, een grove onbillijk heid van de wet-Talma, wel door niemand voorzien, stellig door haar maker allerminst gewild, een geval dat als 't ware om hrziening roept. En wat doet nu het ontwerp van Ireub? Het laat dezen misstand onaangeroerd, het zendt de teleur- gestelden ongetroost heen, alleen om de schamele bedeeling, welke hjj, sinds de arbeidskracht hem be gaf, heeft genoten. Een ander voorbeeld. Man en vrouw, beiden reeds de 80 gepas seerd, wopen in een armzalige heidehut, ergens in 't Noorden van ons land. Hebben geleefd van ten kleinen handel en behooren tot de armsten onder de armen. Gelukkig hebben beiden toe vallig naast hun handel, en kele dagen per week in dienst van een bakker brood rondgebracht. Deze loondienst zal hun de rente volgens de wet-Talma doen ver Werven. Maar stel nu, dat deze omstandigheid niet aanwezig^was •tan zouden zij, zooals velen, die jn geljjke conditie verkeeren, door t ontwerp-Treub worden gepas seerd op grond van de paar gul dens, in den laatsten tyd van 't armbestuur genoten. Zouden hieronder zooveel bedeel- d«n schuilen? Dergelijke menschen plegen, zoolang zij gezond zijn, niet naar het armbestuur te gaan. En worden ze te zwak of te oud, dan ontvangen ze hulp van de kinde ren, die ook tot de heel kleine burgerij behooren. Geholpen moe ten worden al die kleine baasjes, handelaartjes, landgebruikers, die evenzeer van het werk hunner handen uioeten leven als de loon arbeider zij, die in naam zelfstan dig arbeiden en daarom niet onder de wet-Talma vallen, maar feitelijk met loonarbeiders vrijwel op éen lijn staan of er slechts weinig bo ven uitgaan. Nog eens, zouden hieronder nu zooveel schuilen, dat men mét het oog op de groote kosten deze zou moeten uitsluiten? Immers neen 1 De massa dei- bedeelden schuilt onder de voor heen loontrekkenden. Weliswaar bevinden zich onder hen, die de rente ingevolge de wet-Talma zul len ontvangen, velen, die geen bedeeling hebben genoten, omge keerd echter zal het gros der be deelden aanspraak op die rente kunnen doen gelden. Velerlei zijn de bezwaren tegen dit ontwerp, de vragen, waartoe het aanleiding geeft. Welk systeem van ouderdomsverzorging krijgen wij nu? Een toestand, waarbij de een zijn rantsoen ontvangt van éen of meer der vele armbesturen een ander zijn rente haalt van het postkantoor, de derde van den gemeente-ontvanger Moeten de zwaarbelaste gemeen ten nu heusch met een deel der kosten van de ouderdomsvoorzie ning worden opgescheept en dat terwijl juist de pensionneering der gemeente ambtenaren zulke zware offers komt vragen, voordat eenige verbetering in den financieelen toestand is aangebracht of aan staande schijnt? (Slot volgt.) In den nacht van 2 op 3 dezer zijn in den Mariapolder te Dinteloord twee onbezoldigd rijksveldwachters in aanraking gekomen met twee wild- stroopers, waarvan een het geweer, de andere de lichtbak droeg. Toen de rijksveldwachters de strpopers tot op een 5 M. genaderd waren, maak ten z\j zich bekend, waarop de stroo pers zich echter omkeerden en aldus het volle licht van den lichtbak op de twee jachtopzieners lieten vallen. Vervolgens legde een der stoopers aan, schoot op do veldwachters, maar miste. Da kogel floot tusschen hen beiden door. Onmiddellijk hierop schoot een der jachtopzieners op de stoopers wel ke de vlucht namen en niet meer wer den gezion. Zaterdagmorgen echter is de wacht meester der maréchausseé mat zijn brigade op onderzoek uitgegaan en heeft den verdachte, zekere S. Gt. gearresteerd. Deze was tengevolge van een schot ernstig verwond, doch kon, nadat hij deskundig was onder zocht, door de maréchausseé over gebracht worden naar de kazerne al daar. Door den heer wachtmeester werden nog eenige kleeren en het geweer in beslag genomen. O. zal aan da justitie te Breda worden uit geleverd. De tramongevallen, die af en toe in de Meierij van Eindhoven en in de Kempen voorkwamen, zijn in den laatsten tijd op onrustbarende wijze toegenomen. Om een haverklap gebeurt er een ongeluk. Gelukkig is het gevolg moestal slechts schade, op onthoud of schrik geweest, maar op den duur is een derg.ljjke toestand onhoudbaar Thans meldt Iemand aan het Hbld, lid van de spoorwegcom missie uit de onderlinge Meierijsche Handelsvereenigiog in h it district Eindhoven, dat ongoveer alle dwars liggers der trambaan, van Eindhoven tot aan de Belgische grens, een af stand van 6 uren gaans, in verganen of vrijwol verrotten toestand zjjn. Er zjjn tal van punten, waar met eene eenigszins stevige voetbe weging de tramlijn op en neer kan bewogen worden. Er moet dan ook, naar verluidt, zoo goed al8 nooit iets aan de lijnen gedaan worden 1 De verschillende autoriteiten zjjn op deze toestanden gewezen. Breskens, 16 December 1913. Naar de VI. Crt. verneemt worden de pogingen om de plannen tot op richting van een coöperatieve suiker fabriek te Sluis te doen opgaan in die tot oprichting van eene zoodanigo fa briek te Middelburg, krachtig voort gezet. Onwillekeurig moet dit bericht wat vreemd aandoen, omdat nog slechts kort geleden door de voorloopige aan deelhouders in de eventuëele te Sluis te stichten fabriek het fiere besluit werd genomen zich niet bij Middel burg aan te sluiten. De „Sluische" fabriek is inderdaad wel in nevelen gehuld 1 Met ingang van 1 Jan. a.s. wor den de navolgende kommiezen ver plaatst T. J. P. du Bois van Koe wacht naar Biervliet, A. de Schipper van Oostburg Daar Aardenburg, J. Dalmejjer van Aardenburg naar Oost burg. Aardanburg, 13 Dec. Heden avond kwam de gemeenteraad in vol tallige zitting bijeen. Na lezing en goedkeuring der no tulen werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, in hoofd zaak goedkeuring door Oed. Staten van verschillende genomen raadsbe sluiten. Eouigszins daarvan afwijkend was do mededeeling van den voorzitter dat de boomon ver oop ƒ1160 had opgebracht. De Leer Doyer vroeg of dat boven of beneden de raming was. De voorz. zeide dat op slechts 900 gerekend was. De heer Doyer merkte op, dat dan do pessimistische stemming van weth. EeKhout niet precies was uitgekomen. De heer F Eekhout wees er op, dat men wel het voor den voorz. genoemde bedrag had verkregen en feitelijk bo ven de raming was, maar dat dit niet kwam door dat de prijzen hooger wa ren dan men vermoedde, maar omdat er boomen waren bijgenomen. Alle voor kennisgeving aangenomen. Na de lezing van een ingekomen request van het bestuur der Doopsge zinde gemeente om art. 3 van het reglement voor het Burger-Weeshuis zoodauing te wijzigen dat in het college van regenten dier instelling de drie in deze gemeente bestaande godsdienstige gezindheden door een hunner zal vertegenwoordigd zijn, zei- de do voorz. dat eerlang eene wijzi ging van genoemd reglement door Burg. en Weth. zal worden bevorderd, waarbij met de bedoeling van dit verzoekschrift rekening zal worden gehouden. Met het genomen besluit tot wijzi ging van art. 5 der verorderring op het lager onderwijs, heeft de distrikts- schoolopziener zich in zooverre ver- eenigd, dat deze wjjziging slechts gel den zal voor het tijdvak der herha lingsschool 1913/14. In verband en in overeenstemming hiermede werd een nieuw besluit ge nomen, ingaande 1 Nov. 1913. Bij het voorstel van Burg. en Weth. tot goedkeuring van de begrooting voor het Burger-Gasthuis, maakte de heer Doyer de algemeene opmerking dat de dooreenmenging van heteroge ne zaken onder éen hoofd niet be vorderlijk is aan de deugdelijkheid en ook eenigszins uitkwam in de me morie va i toelichting. De voorz. meende dat deze opmer king wel ter kennis van regenten kon worden gebracht. Bij die voor het Burger-Weeshuis maakte de heer Wage aanmerking op den post van ƒ100, uitgetrokken voor koffie tjjdens de vergaderingen van regenten, en stelde voor, deze post te schrappen. De voorz. zeide dat 't niet tot de bevoegdheid van den Raad behoorde om eenige wijziging in deze begroo ting te brengen. De raad heeft haar öf goed to keuren öf te verwerpen. De heer Wage zal haar dan nooit

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1