Gemengd. schiede ten opzichte dr beide onder officieren, en voorts een onderzoek worde ingesteld of en in hoeverre ee- nig superieur dozer onderofficieren hen tot het plegen van mishandelingen rechtstreeks ef zijdelings heeft aan gespoord of aangemoedigd. Na uiteenzetting door den minister is d) motie broksgewijze ingetrokken. Breskons, 25 November 1913. Do brigadier titulair .T. van Bortrl alhier wordt begin December als bri gade commandant geplaatst te Kauter. Tot ambtenaar ter secretaris te Oostburg is benoemd de heer D. van Houte, cand.-gem.-secretaris te Retran- chement. Door Ged. Staten is de sluiting der jacht op hazen, fazanten, kor hoenders en kwartels in deze provin cie bepaald op Woensdag 31 Decem ber a s. met zonsondergang. Het tijd stip van sluiting der jacht op hout snippen en waterwild zal nader wor den vastgesteld. Aangaande de benoeming van den hoer A. H. J. Beuningh to Heus- den tot notaris te Groede, schriitt het Nieuwsblad voor Heusden enz. „Wij verheugen ons in het succes van den heer Beuningh, doch Heus den, alwaar hij ettelijke jaren vertoef de, ziet hem ongaarne van hier gaan. In menig opzicht maakte hij zich verdienstelijk en was zeer gewild bij de clientèle van het notariskantoor. Door zijn vertrek ontstaan verschil lende vacatureo als van brandmeester, commissaris van de sociëteit en an dore nuttige instellingen, waarvoor hij gaarne zijne medewerking verleende. Nadat het bericht als een loopend vuurtje de ronde had gedaan, kwam weldra de Iieusdensche Haimonie met vaandel en fakkels opdagen om den nieuwen notaris een serenade t.e bren gen. Di ze sympathie-betuiging op dat ongewone uur (het was reeds des avonds 10 uur) bracht een opgewekte levendigheid in de gemeente. Zaterdagavond is nabij Sluiskil door het raar Gent stormende Bel gische stoomschip „Paul" aangevaren de van Gent, komende vrachtboot „Telegraaf X" der firma Blaakman i'D Co. te Rotterdam. Door de Te- Ingraaf op een ondiepte te zetten kon die voor geheel zinken worden be hoed. De Paul bekwam ook een gat boven de waterlijn en vervolgde de reis. Sedert Donderdagmorgen is on der Ter Neuzen de löjarige dochter van den landbouwer De N. vermist. Daar men het rijwiel, waarmede zij stadwaarts was gereden om de kerk te bezoeken, aan den zeedjjk gevon den heeft, vreest men een ongeluk. De nasporingen der politie hadden nog geen rosultaat. Zaterdagmiddag zagen een in specteur en een hoofdagent van po litie te Middelburg een van rijwiel verduistering verdachten man, het jaagpad van het Kanaal door Wal cheren in de richting van Vlissingen opfietsen zij achtervolgden nem per rijwiel en haalden hem spoedig in. De man bekende de verduistering gepleegd te hebben waarop hem ge last werd voor de politiemannen uit naar Middelburg te rijden. Toen men vlak bp Middelburg kwam reed de aangehoudene plotseling het Kanaal in, volgens zijn zeggen door dat hij met de knie tegen het stuur aan kwam. De beide politiemannen be dachten zich geen oogenblik en spron gen hem na. Het gelukte hen den arrestant spoedig op het droge te ha len, waarna hij in een café van schoo- ne kleeren werd voorzien en naar 't politiebureau overgebracht, ten einde hem vorder te^verhooren. De nieuwe motorreddlDgsboot „Maria Carolina Blankenlu-im", gesla tionneerd te Vlissingen heeft Vrijdag onder bevel van schipper Jilleba, een oefeningsfocht gemaakt. De oefening begou om 830 v m. met Z.W. wind, terwijl het stormsignaal was geheschen. Er stond buiten een hoog- zeo. De boot verliet de Nieuwe haven en werd eerst koers gezet naar do Westerhaven, teneinde aldaar nog enkele personen op te nemen. Eenige malen werd met-de boot rondgedraaid om de stuurinrichting te beproeven, welke bijzonder goed voldei d. Vanaf de Westerhaven werd do tocht voortgezet en door de Braakman gekoerst om Broskens aan te loopon Op 50 M. aftand van het havenhoofd aldaar liet men het anker vallen Daar werdi-n 2 man aan wal gezet. Ver volgens wertlen 2 schoten met het Cordeslijngeweer gedaan, waarvan 1 miste. Met, het tweede schot werd verbinding gekregen en werd de boot bevestigd op don licht.opstand. Nadat nog met verschillende andere i> d lings- middelen welgeslaagde proeven waren genomen o.a met het wippertoestel, werd het anker gelicht en over den Braakman weder koers gezet naar de Wosterhaven, waar weder 8 personen aan wal worden gezet. Daarna werd nog een korte oefe- ningstocht (ffmaakt tot Rsmmekens, waarna de boot, oin half twee in de Nieuwe haven terugkeerde. Het is bij dezen oefenir gstocht gebleken dat de bemanning voldoende met het wippertoestel is geoefend, terwijl de stuurinrichting en de motor uitstekend gewei kt hebben. Een 72-jarige weduwe nabij Koe wacht had het ongeluk in een vuur te vallen waarbij do ongelukkige vrouw zulke ernstige verwondingen bekwam, dat zjj na korten tijd overleed. School- en kerknieuws» Ned. Herv. Gem. In de eerlang te ontstane vacature van predikant te IJzendijke is thans reeds vooizien doordat do heer J. G. St.eenbeek, caDd. te Amsterdam de toezegging van be roep beeft aangenomen. Ds G. H. Locher te Nieuw en St. Joosland heeft, na door den Evan- gelischen opperkerkeraad totden dienst in de Pruisische Laudskerk te zijn toe gelaten, het beroep naar Duisburg- Meidericli aangenomen. Door Notabelen der Ned Herv. Gem. te Biervliet is benoemd tot kerkvoogd uit den kerkeraad de heer J. de Ruijsscher in de plaats van den heer J. Crince, die als zoodanig niet meer in aanmerking wenschte te ko men. De commissie van plaatselijk schooltoezicht te Baarn heeft op ver zoek van de afdeeling Baarn van den Bond van Ned. Onderw. een onder zoek ingesteld nar het rooken door schoolkinderen. Dit onderzoek strekte zich uit over 9 lagere scholen, bezocht door 744 mannelijke leeilingen. Uit do ontvan gen opgaven blijkt, dat op bijna alle scholen door de jongens wordt ge rookt. In het eerste leerjaar van alle scholen (jongens van plus-minus zes jaar) werden onder de 146 jongens 14 rookers aangetroffen in het tweede leorjaar 125 jongens en 20 rookers in het derde 111 jongens en 36 roo kers; in het vierde 114 jongens en 54 rookers; in het vijfde 138 jongens en 65 rookers; in het zesde 122jongens en 65 rookers; in het zevende, acht ste en negende leerjaar resp. 6, 7 en 5 jongens elk met 2 rookers. Totaal van de 774 joDgens 270 rookers. On der dezen zijn samengevat de jongens die af en toe of geregeld rooken. In hot naar aanleiding van dit on derzoek opgemaakte rapport wordt als bestrijdingsmiddel van het kwaad aanbevolen een door het personeel der Piinses Julianaschool aldaar gebruikt wordende circulaire, gericht aan de ouders der leerlingen en waarin is af gedrukt het oordeel der Baai rische ge- neesheeron over 't tabaksgebruik door kinderen, welk oordeel van allen in afkeurenden zin is. De commissie vei trouwt, dat door het gebruik dezer circulaire of door het aanwenden van andere middelen het kwaad, dat op vrij ernstige wijzo blijkt te bestaan, met succes zal wor den bestreden "Woensdagavond traden twee jonge mannen tusschen de 20 en 25 jaar den winkel binnen van een hor- joge winkelier te Rotterdam. Aan de dochter des huizes, die zich in den winkel bevond, vroegen ze eenige ringen te mogen zien, om daaruit een ktus te kunnen maken Zonder eeni ge argwaan koesteren haalde de jongedame een doo.-je voor den dag, waarin zich 80 14kar-.ats gouden verlovmgs- en zegelringen bevonden, resp. van ƒ2 50 tot ƒ16 per stuk. Plotseling greep een der individuen het doosje met de ringen van de toon bank en rende daarmee de straat op, gevolgd door zijn handlanger. De jon gedame dio door den sein ik verbijs terd was, kon niet om hulp roepen, waardoor de bandieten met het ge- stoleue wisten to ontkomen. Door de politie wordt ijverig opsporing naar deze roovers gedaan. Te Zwaagwcsteinde wouen twee broers, t weelingen, die zoozeer op el kaar gelijken, dat zelfs de naaste bu ren gioote moeite hebben ze uit el- kaar te kennen. Nu werd dezer dagen een der twee wegens mishandeling veroordeeld tot zes maan Ion gevangenisstraf. Thans loopt het gerucht, dat de veroordeel de niet de schuldige is, doch dat zijn tweelingbroeder ihet misdrijf heeft bedreven. Het moot worden erkend, dat in do gegeven omstandigheden een ver gissing van getuigen volstrekt niet uitgesloten is. Zaterdagavond werd een 19ja rige wielrijder, die van Den Haag naar Delft roed, op den Rijswijkscht weg aangereden door een naar Den Haag rijdenden automobiel. De jongemau werd tengevolge van den bevigan schok op de rails van de stoomtramljjn DolftDen Haag geworpen, juist op het oogenblik, dat een van Delft komende stoomtram daar zou passeeroD. Hij geraakte or der de tram en werd vreeselijk ver minkt. De dood moet terstond zijn ingetreden. De automobiel reed in volle vaart naar Den Haag door. Een ongehuwde Hollander vee hoeder te Thielenhaus, in Pruisen, sloeg doordat hp aan de sterkstroom leiding van den electromotor op het landgoed, waar hij in dienst was, raakte, dood. Een Wieringer schipper sloeg Vrijdag b\j het alikruiken visschen op de Zuiderzee, overboord en vpr- dronk voor de oogen van zyn broe der, die niet vermocht hem te red den. De man laat een weduwe met een kind achter. Bij 't overroeien van Gameren r.aar Haaften is uit de boot geslagen en verdronkenen gepensionneerd mi litair, wonende te Dordrecht. Nabij Halfweg is door het over slaan van den giek in de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder over boord geslagen en verdronken, een ongehuwd schipper, elders wonende. - Een 6-jarig meisje te Pernis, dat zich zoo gebrand heeft, dat zij in het Ziekenhuis te Rotterdam moest wor den opgenomen, is daar tengevolge van haar brandwonden overleden. Zondagavond is er wederom een begin van brand uitgebroken in het kazornement voor de infanterie te Ededat is in éen jaar tijds voor de vijfdo maal. Den eersten keer, ongeveer een jaar geleden, is een kast op een rustkamer uitgebrand de twede maal ontstond er brand in eenige stioozakken op een bovenportaal geborgen veertien dagen later in een mand met vuur makers in don kelder der onderofti- cierskeuken drie weken daarna in een paar kisten op een Jbovenportaal waarbp resten van papier, kaarsvet en plankjes van sigarenkistjes werden gevondon. Thans voor de vijfde maal in de wapenkamer. De schildwacht, die om 10 uur 's avonds wordt verplaatst van het voorhek naar achter de ka- zorne, bemerkte bij zyn op post ko men vuur en rook in het gebouvr, waarschuwde den wachtcommandant en met een slang op de waterleiding was men spoedig den brand meester, Hoe de brandstichter want men vermoedt misdaad te werk is ge gaan, is een raadselde buitendeur was geslotenniemand is op de wa penkamer geweest na Zaterdagnamid dag vier uur, en de brand ,moet ont staan zijn aan den binnenkant van een binnendeur. Eon ingesteld onderzoek heeft weer geen resultaat opgeleverd. (Hdbl.) Verleden week gaf in een fabriek te Amsterdam een reeds oude werk man een ander met een ijzeren pijp een slag op het hoofd. Ernstig gewond en in bewusteloozen toestand werd ht t slachtoffer naar het Binnengast huis vervoerd, waar bet thans over leden is De oorzaak van den nood lot! igen slag was een twist, welke de verslagene gehad had met den zoon van den ouden werkman. Het lijk wordt gerechtelijk geschouwd. Naar allo waarschijnlijkheid zal de vecht partij voor den betrokkene nu nog ernstige gevolgen hebben. Een jongeman en zijn meisje, die op de tramrails liepen, ter hoogte van de glooing, langs het kanaal, ach ter de algemeene begraafplaats te 's Gravenhage, werden Donderdag avond aangereden door een electrische tram van lijn 9. Het meisje geraakt onder den wa gen en weid vreeselijk verminkt; zjj was onmiddellijk dood. De jongeman word niot ernstig verwond. Zjjn toe stand was echter, tengevolge van het gebeurde, van dien aard, dat hg per ziekenauto van den gemeentelijken eersten hulpdienst huiswaarts moest worden gebracht. Daar het gedeelte van de tramlijn langs bedoelde glooiing, als zijnde geen weg voor het gewone verkeer, niet vorlicht in, heelt de trambestuur der de beide personen niet op de rails zien loopen. De ruim 83jarige T. Schuit te Barneveid is, in verband met bet ouderdomspensioen, waarvan hij wel' dra hoopt te profiteeren, tot de ont dekking gekomen, dat hjj in zyn ge boorteplaats Putten in de registers van den burgerlij en stand niet als Schuit, doch als Teunissen staat in geschreven. Het verwonderlijkste van dat al is wel, dat hij onder den naam van Schuit als soldaat het vaderland ge diend heeft dat hy tweemaal onder dien naam in het huwelijks-„schuitje" gestapt is en dat zjjn kinderen even eens den jaaam van Schuit dragen. In Frankrijk is onder de mijn werkers eene staking uitgebroken dis een kleine 70.000 arbeiders omvat. Aan do Kostverlorenkade te Am sterdam werdsedert een 14 dagen een vierjarig knaapje vormist, welks lijkj' thans is opgehaald.

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 2