Binnenland. Rechtzaken. lijk koningschap en zich zelf tot „tsaar aller Bulgaren" uitriep, terwijl Oos tenrijk terzelfder tijd Bosnië en Her- zegowina annexeerde, toon rilden de Kussen voor het plotseling opdoemend spooksel aan 'n geheime ovoroenkomst tusschon Ferdinand en Franz Joseph. En in de geheime archieven van liet Aziatisch departement van het Russische ministerie van Buitenland se ie Zaknn (waartoe ook de Balkan- avngelegenheden behooren) werd een diic, zwait kruis gezet, achter F rdi- naod's naam. Van 1908 af rustte er eon zware verdenking op hem. Do kwestie is, dat koning Ferdinand het vertrouwen van Rusland ginsch en al verloren heeft. De machtige Russische invloeden in Bulgarije kun nen op den Bulgaarscnen troon niet langer een man dulden, dieRusland's vertrouwen niet langer geniet. Eu daarom moet Ferdinand gaan. Oosten rijk en Duitschland kunnen hem niet meer redden, hij moet weg. En daar hij in waarheid een Fransch „grand seigneur" is, zal koning Ferdinand met waardigheid heengaan. Dit is slechts de kwestie vaneen paar maan den, en misschien van enkele weken. Breskens, 21 November 1913. We hebben in ons Staten-overzicht de stem van den heer van Dalsum bij de benoeming van een buitenge woon lid van God. Staten gerekend tot die, welke waren uitgebracht op den h'pr de Veer en wel uit een ze kere differentie voor dezen, die al ja ren als zoodanig fungeerde. De N. Z. Crt. weipt daarop echter een ander licht. Volgens haie lezing is de heer van Dalsunr naar rechts overgegaan, nadat de vrijzinnigen ge weigerd hadden voor deze vacature hunne stem op den heer van Dalsum uit te brengen. Indien de toedracht dier zaak a'- dus is, hebben de vrijzinnigen al van een zeer bijzonder bekrompen blik b.ijk gegeven. Hf t is toch onmiskenbaar dat de littr van Daitum in Juli de doorslag heeft gegeven aan de verkiezing van drie vrijzinnige leden van Ged. Sta ten en een vrijzinnig lid der Eerste Kamer; zoo was er feitelijk niets te gen dezen dit door hem geambiëerd mandaat op te dragen. IJzendijke. De Raad kwam op Dinsdag 18 November j 1. in korte zitting bijeen. Alwezig waren de heeren Calon en de Jaeger. De vergadering was belegd om te bespreken of er al of niet veiande- ring in de hoofdstraten zou aange bracht worden om de geprojecteerde houten geleidingfpalen voor de eiec trischo verlichting te vervangen door minder ontsierende ijzeiconstructies aan de gevels. De voorzitter deelde mede dat door verschillendo ingezetenen bezwaren gemaakt, waren om palen te plaatsen. Hy zag echter dat bezwaar niet in, want men wordt spoedig genoeg ge woon aan die palen. De meerdere kosten worden geraamd op ongeveer 1100.-. Met algemeene stemmen wordt be sloten ijzerconstiuctie aan te brengen. Naar aanleiding van eeDe opmer king van Ged. Sraten op de pensi- osns-verordeiiing der gemeonte ambte naren werd deze na wijziging met algemeene stemmen opnieuw vastge steld. Bij Koninklijk besluit van 18 dezer is tot notaris binnen het ar rondissement Middelburg, ter stand plaats Groede, benoemd de heer A. II. J. Beuningb, candidaat-notaria te Heusden, Groede. Alhier is eene veroe- niging opgericht van Vrijzinnige Her vormden, die zich heeft aangesloten by de Provinciale Zeeuwsche Veree- jgiging, Woensdag werd aan het ge bouw van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg aanbesteed het herstellt n of vernieuwen van eetiigo provinciale water taatswerken en we gen met hun onderhoud, gedurende diiw jaar, ingaande 1 Januari 1914. Voor do perceelen 12 tot en met 1B (omvattende wtgen en weiken in Westelijk Zeeuwsch Vlaandeien) wa ren 6 biljetten ingekomen als P. Paansen-v.d. Plas, Ooslb. ƒ10150. A. du Burck, Breskens 9160. J. M H. v. d. Sande 9121 A. Rissetuw Az., Groede 8725 14. Kareis en A. J. Risseeuw, Groede 8724 T. Cambier, Breskeus 8163 40 Bij de Woensdag j 1. to Oost- burg ten overstaan van notaris A. Mijs gehouden herveiling zijn de woon huizen van da familie German toe wezen, als perceel 1 hot woonhuis met schuur en tuin aan de Brouwerijstraat al daar, aan den heer J. J Ki*sieuw- Fremouw, voor ƒ2705, en het daai- Daast gelegen peicet-l 2 een woonhuis met schuur en tuin, iu gebruik bij den heer Spoel, aan den heer F. J. Duste voor ƒ2250. Op Dinsdag 16 December zal de aanbesteding plaats hebben van bet leggen der aarden baan ten behoeve van de .Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg-maatschappij. Verleden Vrijdagavond waren, naar de M. Ct. meldt, twee contro leurs van de Maatschappij De Schelde te Vlissingen op surveillance in de nabijheid van de fabrieksterreinen in de omgeving van het vroegere laantje. Op een gogeven oogenblik zagen zjj een voorwerp, dat over de schutting gegooid wt-rd, iu het gras liggen, dat bij nader ondeizoek een stuk koper bliek te zijn. Vermoedende dat dit na fabrieks- tij I zou weggehaald worden, bleven zo in de nabijheid verscholen. Om streeks zeven uur verscheen inder daad een persoon, maar liep het stuk koper voorbij, doch eeu eind verder raapte hij een voorwerp op, dat hij onder zijn jas wegborg. Bij zijn ainhoudiug en fouilleering werd een ijzeren beugel voor het vis- schen van mosselen op hem bevon den, die hij ten eigen bate op de fa briek had gemaaat. Behalve een proces-verbaal, liep hij een dadelijk ontslag van de fabriek op. Toen de controleurs teruggingen naar de plaats waar het stuk koper lag, was dit. iutusschen verdwenen. Schoondijke, 21 Nov. In de lie- dou gehouden voltallige zitting van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van een ingkomen schrijven van Ged. Staten betreffende de voor- loopige vaststelling van de gem. reke ning 1912 op welke eene opmerking wordt gemaakt ten opzichte van een bedrag van 1.50. De voorz. deelde mede dat het on derzoek in dezen heeft, uitgewezen dat Ged. Staten in abuis zijn. Het schrijven werd voor kennisge ving aangenomen, evenals de goed keuring door Ged Staten van het suppletoir kohier van deu Hoofd, om slag. Verder was ingekomen een schrij ven van hetzelfde college, te kennen gevende, dat zij het niet billijk vin den de pensionneering der weduwen en weezen van gem. ambtenaren ten volle op de ambtenaren te verhalen, en zagen gaarne dat in dezen het verhaal de 4 pCt niet te boven zou gaan. De heer Luteijn kon zich hiermede niet vereenigen. Indien de Raad zijne bevoegdheid was te buiten gegaan, dan ware 't wat anders, maar nu hij èn inkoop, èn penstoensbydrage der, ambtenaren geheel voor zijne reke ning neemt, gaan we niet buiten de* wet, als we 5 pCt. voor wed.- en wee zen-pensioen verhalen. Hij wenschte daarom het besluit te handhaven, des noods in beroep te gaah bij de Ko- iingin. De voorz zeide dat Gedep Staten een uniforme regeling wenschen, waar van die dez.er gemeente eene afwij king is, en daarom de handhaving tot niets leiden zal. De heer Luteijn wees er op dat er feitelijk geen uniformiteit meer is, daar er al verschillende regelingen zijn. Als gemeente-werkman tevens re serve machinist bij de electrische cen trale werd met alg stemmen be noemd W. Kanse Jr. terwijl met den schoonmaak van school A werd be last do wed. B. Perduijn. School- en kerknieuws. Geslaagd voor da vrije en orde- oefening-tn der gymnastiek de heer P. A. Geelhoedt van Breskens. Ned. Ht-rv. Kerk. Beroepen (toez te IJzendijke ds J G. Steenbeek te Amsterdam. Het verzoek van de 27e Algomeo- no Nederl. Zendings-conferenlie die van 24 -26 dezer to Amsterdam wordt gehouden is aan de kerkoraden ver zocht om as. Zondag tot een Zen- dins-Zondag te maken heeft o a. weer klank gevonden in een kring van Ned. 14erv. Gemeenten in Zeruwsch- Vlaanderen. Zoo zal des voormiddags te Rreskens tot dat doel optreden ds II. F. de Puy van Cadzand. De R. K. parochie te Eede die in Md van het vorige jaar haar kerk door brand zag vernield kon bet ge noegen smaken het nieuwe kerkge bouw reeds in gebruik te nemen. Het gebouw is voor ongeveer ƒ47000 aanbesteed. Bij de Ned. Herv. gemeente te Schoondijke zijn benoemd tot ouder ling en diaken tesp. de hoeren Iz. Ri.1 see uw Iz en J. F. de Winde, in de vacatures J. de Brauwcr en J. A. Bosdijk, dre beiden geen herbenoeming wenschten. Arrondissomerits-Rechtb. Middelburg. Zitting van Vrijdag 21 Nov. Veroordeeld wegens mishandeling: II. P., 86 j, koop man te St. Kruis tot ƒ3 of 8 d. h. De eisch was ƒ10 of 10 d. hecht. Gemen^i, Te Brummeu zijn, in verband met. het geval van vermoedelijke ver gift igirg te Amersfoort, Woensdag zekere de B en zijn huishoudster, se dert kort aldaar woonachtig, door de plaatselijke politie gearresteerd. Alles werd na gedane huiszoeking verze geld. De 20-jarige B. de Ligt, te Vlaar- dingen, had eeu puistje aan de kin. Bij het scheren haalde hij dit open, waarna zeker een of ander vuil in het wondje is gekomen. Spoedig althans zwol zijn gezicht op en bleek bloed vergiftiging ontstaan te zijn. Genees kundige hulp mocht niet moer baten. De jonge man is onder hevig lijden in het ziekenhuis overleden. Een werkman der Kaarsenfabriek te Gouda, is Maandagnacht, terwijl hij de ronde deed, rn een sloot by de fabriek geraakt en verdronken. In een diamantslijperp te Ant werpen werden Dinsdagmiddag voor ongeveer 800.000 frank aan diaman ten gestolen. De fabriek werd op het middaguur bewaakt door een waker, die men vastgebonden en met een prop in den mond, ten gronde vond liggen. Volgens zijne mededeeling, hadden hem twee kerels zoo toegetakeld, en al de diamanten meegenomen, waar op zij de hand konden leggen. De waker werd aangehouden. Hy ver klaarde dat hij sliep, toen de dieven binnendrongen. Op de lijn Winterswijk Essen is een remmer uit Borken tusschen de buffers van een goederentrein ge- raakt, waarbij hem de borstkas werd ingedrukt. De ongelukkige was on middellijk dood. Hij laat een weduwe en vier kinderen achtrr. In een stroofabriek te Winscho- ton is een arbeider uit Oude Pekela door de machine gegrepen en gedood. Een man uit Arkel, werkzaam aan den luchtschommel op de Gorkum- kumsche kermis, werd door een schommel aan het hoofd getroffen De man is in het ziekenhuis over leden. Te Dinxperlo is Dinsdagmorgen naar Arnhem overgebracht de arbei der W. K., die Maandagnacht een moordaanslag had gepleegd op den koopman D. Westervold in de Huur- ne, toen deze hem achtervolgdo, om dat men bij hem de vensterruiten had vernield. De arbeider had vijf revol verschoten gerost, doch gelukkig word bedoelde koopman niet getroffen. Een 7 jarige jongen te Rotter dam bestuurde met twee andere kin deren op den Bergweg oen handwa gentje om voor moeder een wasch te gaaa halen. Op den Bergweg kwamen de kinderen mi t hun wagentje in botsing met een vrachtwagen. Door de botsing vie) het 7 jarig knaapje, zoodat een wiel *van den vrachtwagen het knaapje over het hoofd ging. Het kind bleet' op de plaats dood. Eerst nu wordt bekend dat de vorige week uit den trein van Kon- stautinopel naar Parijs een kist met gouden staven is leeggehaald ter waarde van 60 000 gulden. Er werden 40 bouten kisten, hermeiisch gesloten en met ijzeren banden omwikkeld, met titaal 21l2 millioeii gulder, door de Ottomaansche bank uit Kunstan- tinopel naar Parys verzonden. Aan het station aldaar bleek dat éen kist te licht was. Uiterlyk was er niets aan te zien. De dieven hebben allen tijd gehad om na de verwijdering der goudstaven, jde kist weer dicht te maken. 't Moet gebeurd zyn voordat de trein de Fransche grens bereikte, waot de zegels aan den wagon waren te Parys nog ongeschonden. Uig het onderzoek bleek, dat de diefstal gepleegd is tusscheu Keulen en do Belgische stad Euquelinnes. Uit Wylre wordt aan de Limb. Koer." gemoid Toen het dochtertje der echtelieden J. K. 's namiddags na schooitijd eene boodschap voor~4wru ouders naar Wittem ging doen, bemerkte zy, aan Hoog-Cartils gekomen, dat een kerel, iu lompen gekleed, zich achter W struikhout verborgen hield. Eensklaps kwam hy op haar aan, greep haar bj de keel, en riep „Je geld of je ieven". Toen liet kiud zei, dat ze geen getó had, onderzocht de kerel tot tweemaal toe liaie zakken, zeggende „als j« durift schreeuwen, steek ik je dezt® aardappel in je mond, of- ik schiet je dood". Zijn revolver op het kind riet- tende, zei hij j „ik heb nog vier ande re wapens in*mijn zakken" en trol een wapen te voorschijn, dat hij W kind liet zien, zeggende„Nu kunjs gaan, maar als je nog eens komt schiet ik je toch dood. Ik ben nergens bang voor. Ken je mij Ik bob ge" naam Doodelijk verschrikt en ween® de toog het kind naar Wylré, aal hare ouders vorenstaand verhaal vee tellende. Woensdag is een drie-jarig knaap je te A lblasserdam, in de achter I ouderlijke woning gelegen Hoog® I Boezem geraakt en verdronken. Te Oude-Pekela is WoePl I

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 2