Kakebeeke, vrijz19 op den heer de Veer, a.-r., en 1 op den heer rar. Die- leman, a.-r. Bij de t.weede stemming was het resultaat hetzelfde, mits dat toen de heer de Veer eveneens 20 stemmen op zich vereenigde, terwijl bij de daarop gevolgde herstemming elk der candidaten 19 stemmen be kwam, zoodat eene loting moest plaats hebben, die don heer de Veer als de benoemde aanwees. Het is dus zeer aannemelijk dat de heer \an Dalutm ten gunste van den heer de Veer stemde, wellicht uit een zekere differentie voor dit lid, dat reeds tal van jaren daartoe was benoemd. Een langdurige discussie werd go- voerd over het voorstel van Ged. Sta ten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden, en wel om naar aauleiding van een adres van het gemeentebestuur van Vlis- singen te bepalen, dat bebouwing van den wog niet geschieden mag. op kor ter afstand uit de as van den weg dan van 7,5 meter tfij wegen van de eerste en van 5,5 inpter bij wegen der tweede klasse, zonder vergunniDg van Qed. Staten en van 4,6 meter van de wegen der derde klasse zon der vergunning van Burgemeester en Wethouders. De heer Fruijtier had tegen het voorstel van Ged. Staten enkele be zwaren, welke hij nader uiteenzette. Er wordt door dit voorstel inge grepen op het eigendomsrecht, dat de perken te buiten gaat. Het gaat Diet op ter wille van enkele zich uitbrei dende gemeenten dit voorstel te doen. Verschillende gehuchten en zelts dorpen zouden zich niet meer kunnon uitbreiden als dit voorstel mocht worden aangenomen. Ook op andere plaatsen zal het bouwen bemoeilijkt worden. Zijn tvroede bezwaar is dat do wij ziging, zooals die thans wordt voor gesteld, op vele plaatsen in botsing met de woningwet zal komen. Hij gevoelt dat het voor Vlisringon van belang zou zijn betere toegangs wegen te verkrijgen, doch do thans voorgestelde bepalingen is niet de weg om daartoe te gerakoD, dat zou een te goodkoope onteigening zijn. De heer Maarieveld had ookenkde bezwaren tegen het voorstel van Ged. Staten oil wel hierom dat het bou wen binnen de kom der gemeente wordt bemoeilijkt en bij wilde dit aan Burg. en Weth overlaten. Hij diende dan ook een amendement in om te bepalen dat de beslissing bil Ged. Staten berust voor zoover het betreft wegen buiten de bestaan de bebouwde kom en aan Burg. en Weth. voor zoover betreft wegen bin nen de bebouwde kom. De heer Dieleman juicht zeker het verkrijgen van breedere wegen ten zeerste toe, doch met de nieuwe be paling wordt het doel echter in het geheel nog niet bereikt en stelde voor om aan art. 76 de oude redactie toe te voegen dat van de bepaling dat do wegen 3 5 M. uit de as van den weg moeten zijn kan worden afgeweken, indien van de wegen der eerste en tweede klassen Ged. Staten en voor die der derde kiasse Burg. en Weth. dit noodig achteD, dus niet meer dan 7.5 M. van de eerste, 5 5 M. van de tweede en 4.5 M. van de derde klasse wegen Dit voorbtel werd aangenomen met 27 tegen 13 stemmen en vervolgens het geheele voorstel van Ged. Staten aangenomen met 21 tegen 19 stemmen. Inzake het verzoek van den Bond .van Nederlandsche schilderspatroons om subsidie voor in Middelburg op te richten leergangen in het huisschil dereambacht werd afwijzend beschikt nadat een amendement van den heer de Veer om aan den BoDd een subsidie te verleenen van 121/2 pCt. der kos ten tot een maximum van ƒ100, on der door Ged. Staten te stellen voor waarden, was verworpen. Het voorstel tot vaststelling van eene regeling voor de belooning van het personeel der Provinciale stoom bootdiensten gaf aanleiding tót broed* voerige discussiën. De heer de Veer diende eene mo tie in, om Ged. Staten uit te noodi- gen de verschillende provinciale stoom bootdiensten onder éen directeur te brengen, welke werd aangenomen met 25 tegen 15 stemmen. De beer Dieleman bracht hulde aan het personeel van den piov. stoom- bootdienst voor de wijze waarop zo zijn taak ten allen tijde vervult en met het oog op de zware diensten dient dit ook gepaard te gaan met een billijke loonsverhooging. üedep. Staten hebben in deze richting thans een stap gedaan. Hij gaf ook in overweging den as sislent conducteur Van Dijk aan te stellen tot conduc'eur. De heer van Rompu stelde na de gevallen beslissing voor, de verdere behandeling van het voorstel van Ge- dep. Staten aan te houden. De heer Tichelman meende dat het mindere personeel reeds gedeeltelijk gerekend heeft op de voorgestelde vernoogingen, waarop de heer Rompu antwoordde dat dan aan deze verho ging terugwerkende kracht kan wor den verleend. De heer Fruijtier stelde voor de behandeling voort te zetten, welk voorstel werd verworpen met 28 te gen 12 stemmen. Do verdeie behandeling werd dus uitgesteld tot de zomer-vergaderiug. Op het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van een crediet van ƒ1000 aan de Z. Landb. Mij voor de in 1914 te Middelburg te houden pro vinciale Landbouwtentoonstelling, stel de de heer Paap voor, in het voorstel te doen vervallen de woorden „te Mid delburg", daar de mogelijkheip niet was uitgesloten dat de tentoonstelling te Vlissingen wordt gehouden. De heer Blum merkte op dat het hoofdbestuur van de maatschappij van landbouw zelf verzocht hoeft een ore- diot voor een tentoonstelling te Mid delburg De heor Kakebeeke deelde mede dat het werkelijk in de bedoeling ligt de tentoonstelling te Middelburg te hou den. Evenwel zou het wel wensche- lijk zijn eenige ruimte te laten in het voorstel van Ged. Staten en dus iu plaats van Middelburg te lezen Zte- land. Na deze toelichting trok de heer Paap zyn voorstel in en werd ƒ1000 voor dit doel „in Zeeland" gevoteerd. Breskens, 18 November I9i3. In de voormiddag godsdienstoefening der Ned. Herv. Kerk is j.l. Zondag het feit der 100-jarige onafhankelijkheid herdacht met een rede naar aanleiding van Ezra 9 9m, waarin de beteeke- nis van de plaats die Nederland in de rij der mogendheden en natiën herkreeg, duidelijk in het licht werd gesteld. Te Groede werd Zaterdagavond de herdenking van het 100-jarig bestaan der onafhankelijkheid vastgekoppeld aan eene uitvoering van de Zangver- eeniging „Excelsior", bij welke gele genheid de heer H. J. Hardon een geschiedkundig overzicht gaf van „het feit van den dag". Te Nieuwvliet werd het herdacht in de namiddaggodsdienstoefening der Ned. Herv. Kerk met medewerking der Zangvereeniging „Vooruit". Bij de gisteren gehouden stem ming voor drie Notabelen der Ned. Herv. Gera. alhier werden 25 briefjes ingeleverd. Herkozen werden de hee ren Joh. Jacobs Pzmet 25 en Jac. van Male Sr. met 24 st. en gekozen de heer P. J. Cruson met 16 st. te gen 8 op den heer A. C. Salomé. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst de heer P. Lombaard te Groede. Schoondijke, 17 Nov. Bij de heden gehouden verkiezing van drie notabelen der Ned. Herv. öerti. Wér den 39 stemmen uitgebracht. Da af tredende leden J. Leenhougs en Joh. Risseeuw werden herkozen elk met 34 stemmen. In de plaats van den heer Adr. Luteijn, die niet meer in aan merking wenschte te komen, moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren Iz de Bliek met 17 en A. Leenhouts Pz met 15 stemmen. Vrijdagnamiddag heeft de defi nitieve oprichting plaats gehad van het Algemeen Diaconiehuis (Piote- stant-ch Tehuis) voor West. Zeeuwsch- Vlaanderen. De stichting zal verrij zen te Sluis, waartoe de buitenplaats „Rozenoord" is aangekocht, die tot li-1 beoogde doel zal omgebouwd wor- den. School- en kerknieuws* Te Venlo u geslaagd voor de vrije en orde oefeningen der gymnastiek nnj A. Risseeuw te Waterlandkerkje. Gemengd. Zaterdagavond is een veedrijver nabij Alkmaar door den sneltrein van Alkmaar naar Haarlem overreden en gedood. Zaterdagmiddag is de vrouw van een landbouwer te Dalen bij het schoon maken, van c-en stoel gevallen en zoo ongelukkig op een emmer teiecht. ge komen, dat ze bijna terstond een lijk was. In de Staatscourant wordt de aandacht gevestigd op een onder de land en tuinbouwers hier te lande verspreide circulaire van het Neder landsche landhouwkantoor t.e Rotter dam, waarin een soort nieuwe aard appel „Oogst Eie" wordt aanbevulen. Alvorens op dit aanbod in te gaan wordt belanghebben aangeraden zich te wenden tet den rjjkslandbouwleer- aar of den tuinbouwleeraar in wiens ambtsgebied zij wonen. Vorige woek zou een jeugdige weduwe hertrouwen, doch op eens werden do plannen opgeheven, en, in verband met zekere uitlatingen meng de de jmtitie zich in deze zaak. Wat was het geval? De 28jair§e man van deze vrouw is den 28 Maart 1912, na slechts enkele dagen onge steld te zijn g weest, onder hevige krampen Joverieden. Ze waren nog slechts een tiental wtken gehuwd. Van de vrouw gingen de booze ge ruchten dat zij in relatie stond tot een stillevenden boer, by wien ze te Zwammerdam vroeger gediend had. Na den dood van baar man werd ze weer huishoudster bij dezen, d. B. genaamd, die zich inmiddels in de buurt van Amersfoort, waar de vrouw woonde, had gevestigd. Opnieuw koesterde de vrouw trouw plannen, waartegen d. B. zeer gekant was en alle pogingen aanwendde om haar daarvan at te brengen, zelfs on der bedreigingen diejhij in het publiek uitte, als „ze kan wel ondertrouwen maar niet trouwen, want dan schiet ik me dood en z\) gaat de gevange nis in". Het voorgenomen huwelijk is afge sprongen, maar de uitlatingen hadden de aandacht van de justitie getrok ken en liet het lijk van haar man op graven, waarvan de resultaten eerst later kunnen bekend zijn. De vrouw is niet in hechtenis ge nomen. Deskundigen twijfelen aon de toe rekenbaarheid van d. B. Zaterdag is bot driejarig doch tertje van een watermolenaar te Oud- ade door een molenwiek getroffen en terstond gedood. Te Rotterdam is een 77-jarige man in een vijverkom gevallen en aan de gevolgen overleden. wee Bevëhtenaren zaten in café te praten in een gezelschap, waai bij ook een |onbe.<ende zich zoo meldt men aan „de Tel." De de Leventenareu vertelden o. m. volgenden dag naar Middelburg moeten reizen voor aanbesteding. jj, vreemdeling, zeer hulpvaardig, hun een paar goede adressen voor logies aan oe hand. In den verderen loop van het gesprek vroeg bij met wie hij het genoegen had te praten, De heeren haastten zich den welwi|. lenden onbekende hun visitekaartje, te overhandigen. Vergenoegd over aangename kennismaking, nam me, afscheid. Den volgenden morgen stapton beide Deventeiiaren op den trein. Maar ees paar uur later verscheen er een bee! beminnelijk mensch ten huize vac een hunner en vroeg diens echtgo- noote te spreken. Hij kwam aldw zijn verhaal, uit Arnhem, had haar man en diens metgezel in den trein ontmoet. Omdat hij naar Deventer moest, was hem verzocht even naar haar woning te gaan en te vragen om reisgeld voor haar man, die vergeten had voldoende contanten mede te ne men. Daar de bezoeker vertelde hij verder dien dag ook naar Mid delburg moest, zou hij daar het aan haar man ter hand stellen. Ten bewijze dat hy de waarheid zeide toonde hij het naamkaartje, dat haar ochtgenoot hem opzettelijk daartoe had medegegeven. De dame, verrast door do vriende lijkheid van den bezoeker, haastte zich, hem ƒ25 te geven. En onder een kopje koffie werd nog wat door gepraat. tóinjeur trok daarop welgemoed naar het huis van den tweeden Deventer- naar, deed daar hetzelfde verhaal en gaf ook diens naamkaartje af. Aan gemoedigd door het eerste schitte rende succes, vroeg hij hier nog maar 100 pCt. meer reisgeld, dat mijnhee noodig zou hebben. Grif ontving h er ƒ50. Met drie gele lapjes in zijn binnen zak was de handige oplichter weldra uit Deventer verdwenen. En de br drogen huisvrouwen kwamen tot ontdekking, dat ze dupe waren worden van een origineelen en maai al te goed geslaagden oplichterstruc, 0] 1» (i ie nn on oil hii dn dei !hi del Dank i\j het kordaat optreden van de buren is Vrijdag een iuslupei op heeterdaad bettapt, ,toen hy b een familie te Amsterdam wilde in' sluipen. De familie was juist te kwart voor negen afwezig, toen een persoon, broodbezorger, de trap opliep. D# juffrouw beneden wist, dat de familie de stad uit was en daarom verwon de men er zich over, dat de bezorger zoo lang boven bleef. De bewone; van een hoog, Driebuis, begaf zici naar boven en vond de deur der to ning geopend. Hoewel hy den naai van den bewoner riep, kreeg hygeet antwoord, zoodat hy begreep, dateei insluiper aan 't werk was. Met be hulp van voorbijgangers heeft mei den man gegrepen, toen hij de tra; afkwam. Men leverde hem over aai twee agenten van politie, die tel verder ter beschikking van de jusU- tie stelden. De vorige week te Gouda g* houdeo paardenmarkt werd o. a. ooi bezocht door een 30tal Zigeuners, handel trachtten te drijven. Ze maak ten het de marktbezoekers echter»' lastig, dat de politie tusschenbe® moest komen en een paar van beeren arresteerde. Dit ging ecW met zoo'n verzet gepaard door geheeleu troep, dat een aantal poli" agenten er by te pas moeten kol" en met de sabels ruim baan moest* maken. Den geheelen middag avond duurde de herrie met 't vree* de volkje voort. Een waker van den particulier- gecontroieerden nachtveiligheidsdies* te Rotterdam, zag DonderdagnacW1 de Schie een voorwerp dry ven, V* eei tij bui licl

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 2