i M J-ibpcrfcnfielHab Wt iJiaan^rctt. Kiiidèreiiliaiidel. Buitenland. Blnnénlaïid. No S§Ï2. Woensdag 2$ November 1913. 23e Jaargang-. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Wit blad verschijnt eiken Dinsdajr- en Vrijdagavond bjj den uitgever C. BIEiENiÜ te Breskcns. Na de opzienbarende onthullin gen van een zekere mevrouw A- rent over den schandelijken handel in vrouwen in Duitschland, heeft 7,6 thans in een brochure mede- deelingen gepubliceerd over den lraudel in kinderen waarvan .ze de meest, treurige gevallen verhaalt. Men- behoeft slechts, aldus de schrijfster, de eerste de beste Duit- sche courant op te slaan, om er advertentiën van deze soort in te vitiden „„Klein meisje, 2 maanden oud, in algeheel bezit af te slaan aan rijke lieden, tt gen vergoeding". „Knaapje, hef, verstandig, 4 jaar oud, tegen vergoeding af to staan". - „Ongehuwde moederarm, wenscht „lief, gezond meisje van 3l/a jaar aan rijke personen af te staan. Ver goeding vereischte". In andere advertenties vragen daarentegen ouders zonder kinde ren, die van arme lieden, tegen betaling natuurlijk. Deze wensch zou aandoenlijk zijn, indien zij niet zoo merkwaardig dikwijls her haald werd in dit bij uitstek kin derrijk land. Allden in de maand Augustus- van dit jaar heeft me vrouw Arendt in 41 bladen 227 advertenties gevonden, waarin kin deren tot volledige afstand werden gevraagd. Als men naar deze ver houding dergelijke annonces in de heele Duitse he pers over een ge heel jaar afmeet, dan kan men niet nalaten, te oordeelen, dat deze wensch om kinderen aan te ne men in Duitschland tot een ware passie is ontwikkeld. Men zou zelfs kunnen spreken van een maatschappelijke verwor ding en terugzinking. Mevr. Arendt, ontsteekt echter licht in de ware beteekenis dezer advertenties. Zij schrijft: „Dekin- ferenhandel is ten onzent een iia- .tionale plaag geworden, waartegen hoe :eer hoe beter krachtige wet ten moeten worden in 't leven groepen. Het eenvoudigste geval dei' „specialiteitenvan dézen han del is dat, waarin ouders zich van hun kinderen wenschen te ont doen, wettig of onwettig. Natuur lijk willen zjj daar niet bij te kort komen. .Zoo op het oog ziet de zaak er "ijha fatsoenlijk uit en de meest deugdzame bladen leenen er zich toe. Het is echter wel zonderling advertenties te lezen, waarin „een klein bedrag voor een gezond, mooi jongetje" wordt gevraagd, of dat „een moeder haar kind van 14 dagen tegen eenmalige beta ling wenscht af te,staan. Men zou nog kunnen denken, dat de armoede een slechte raad geefster is, maar het blijkt duide lijk, dat hiervan in de allermees te gevallen geen sprake is, en dat de kindeven eenvoudig als willige koopwaar van hand tot hand over gaan. Om dit te bewijzen, noemt mevr. Arendt o.a. tweë vlak on der elkaai staande annonces. B.v. „Lief, goed gezond kindje ter adoptatio govnagd door kinderloos gezin". En daar vlak onder: „Biggen te koop te Koenigshafen, enz. „Wie wenscht allerliefst meisje van 11 maanden als kind aan te nemen „Varkensvoer in iedere hoeveel heid ta koop bij St.rauss, enz". Op andere keeren betreft het menschen die pasgeboren kinderen vragen ten behoeve van onder schuiving of om de autoriteiten te bedriegen. Meestal doet de zaak zich alsdan op de volgende wijze voor „Eon kind te adopteoren ge- gevraagd, legen som in eens, liefst van dame, die op het punt staat moeder te worden". Mevrouw Arendt ging eens op onderzoek uit naar aanleiding van deze advertentie, en bevond dat de vrouw, die het kind wenschte aan te nemen, te Zurich woonde, dooi de politie werd gezocht en zelve al twee kinderen liad, die zij open lijk mishandelde, tot groote ver bolgenheid der buren. En dit is een geval uit honderden, aantoo- nend hoe het inderdaad gesteld is met de bedoelingen van deze ma kelaars in kinder-opneming. Vaak gaat het ook zoode rang en het fortuin of andere om standigheden scheppen voor rijke, onwaardige ouderstoestanden, die het hun wenschelijk doei} schij nen, van het pasgeboren kind af stand te doen. Zij bieden het dan eenvoudig per advertentie aan en beloonen degenen die het kind als het hunne willen adoptaeren. Dit zijn treurige uitzonderingen maar niettemin talrijk -genoeg om hierbij van èen nationaal kwaad te kunnen spreken, waartegen in grijpende maatregelen moeten ge nomen worden. Zij heeft dan ook met eenige 'andere vróuwen en mannen het initiatief genomen tót een natio nale actie tegen dezen schande lijken kinderenhandel; Hst blijkt in Duitschland buiten gewoon gevaarlijk een politieagent aan to kijken. Mon zal goed doen de oogen zedig neer te slaan wanneer men zulk een wezen op zijn weg tegenkomt. Dezer dagen stond te Breslau een fotograaf terecht, omdat hij rich door het werpen van een blik aan een politieagent vergiepeti had. Op een dag was hij aan een politie agent voorbij gekoihen, die dienst deed op èen der pleinen en met wien hij sinds lang op gespannen voet stond. De fotograaf meende te merken dat de agent hem oplettend gadesloeg. Hij bleef daarom staan en keok op z'yn beurt den politieagent recht in de oogen. Door dien blik voelde de agent, zich beleedigd en diende een aanklacht tegen den fotograaf in. Bij de openbare behandeling van deze zaak deed de verdediger uil ko men dat de verklaring van den agent over den beleedigden blik geen ge tuigenverklaring is maar een oordeel iuhoudt. Een blik kan op verschil lende manieren uitgelegd worden. De rechtbank nam evénwel aan dat de agent door den blik ernstig beleedigd geworden was en veroordeelde den fotograaf totveertien dagen ge vangenisstraf. Da aanhoudende hevige regens heb ben in verschillende dealen van Frank rijk ernstige overstroomingen veroor zaakt. Bij Corgoloin op de lijn Parijs- Lyon is de weg overstroomd en lijden de treinen uiterst langzaam, uit vrees voor grondverschuiving. Di da strook tusschen Vesoul, Héri- court en Montbéliard, in het dal van de Lizaine, is de toestand onrustba rend. De gemeentebesturen hebben maetregelen genomen' om de benarde bewoners zooveel mogelijk te bulp te komen. Het traject Parijs Bazel staat gedeeltelijk onder water. De Doubs is b;j Besarfon buiten hare oevers gelreden en heeft een groot gedeelte van het naburige land overstroomd. En daar het nog steeds doorregent, is de vrees niet ongegrond, dat vele streken, die tot dusverre nog gespaard bleven, weldra eveneens overstroomd zullen zijn. De regeering neemt reeds de ncodige maatregelen. In België hebben zich weer twee spoorweg-ongevallen voorgedaan mot doodeiijken afloop. E'n tienjarige scholier, die van de school van Wet- teren zich per spoor naar zijn woon plaats Mfchelen zou bogeven, stapte bij vergissing in den expres-trein van Dendermonde. Bij het station Wiche len sprohg de jongen uit zijn wagon, mot het noodlottig gevolg, dat hij onder do wielen werd vermorzeld. Een ander ongeval greep plaats op het station Geeraardsbergen. Daar kwam; een spoorwegarb. ider bij het samenkoppelen van twee treinen te struikelen, juist toen eon trein uit tegenovergestelde richting kwam. De man werd gegrepen en verpletterd. De Viijdag hervatte zitting der Provinciale Staten werd bijgewoond door 40 leden de heoran Hotnbach en van de Putte waren afwezig, ue laatste wegens ongesteldheid doordat hij werd aangereden door een fietser. Allereerst kwam aan de orde de be noeming van een buitengewoon lid van Ged. Statnn, noodig door hot over lijden van het betrekkelijke lid, den heer J. H. 0. Ileijse, die daartoe nog slechts in de jongste zitting was be noemd. Ook deze zeer ondergeschikte func tie is geheel en al een speelbal ge worden der politiek, terwijl zo nu zelfs werd overgeleverd aan de spe ling van het toeval. Immers bij de opening der najaars zitting had de heer Ysebaert voorge steld om do vervulling dezer vacature aau te houden tot deze vergadering vermoedelijk met de bedo.Iing om door uitstel meer zeker te zijn van het po litiek succes, dan 't op de eerste ver gadering zou hebben opgeleverd. Men weet immers dat de Staten in hunne staatkundige samenstelling sints de zomerzittirig, toen de vrijzinnigen konden zegevieren, een kleine, doch niet onbelangrijke verandering hebben ondergaan, doordien de zetel van wij len den lieer den Bouwmeester door de Middelburgsche kiezers aan den heer Struve, anti-rev., is toegewezen, en daardoor hun aantal van 21 tot 20 is teruggebracht en dus feitelijk weer in minderheid zijn geworden, terwjjl priucipiëele benoemingen al leen naar vrijzinnigen kant zouden uitvallen indien de heer Van Dalsum aan hunne zijde stond. Na de jongste Staten verkiezing in Middelburg zou de positie van den heer van Dalsum slechts dit resultaat kunnen hebben, dat, als hij met de vrijzinnigen meestemede, elke perso nen-stemming bij loting zou worden beslist. Nu waren opgekomen 20 leden van links, 19 van rechts en de heer Van Dalsum. En bij de stemming waren uitgebracht 20 stemmen op den heer

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1