Buitenland. lmm~ ctt M>utimikUab wt Mixhun. No 1869. Woensdag 12 November 1913. 23e Jaargang. Langdurig crediet. De uiterste wil van Jacob Claeijs den weldoener der diaconie van Waterlandkerkje. BRESKENSCHECOURANT Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar i 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen by boekhandelaren en brievengaarders. Ad verten tiën van 1—5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad rrrschijut eiken Dinsdag:- cd r^jdagavond b|| licu oitj^CTCT G> RIELESf AAf t€ Bres keus» In het weeklad „de Midden standsbond" wijdt de voorzitter der vereeniging van dien naam een artikel aan bovenstaand onder werp, waarvan hij zegt dat op de congressen van den middenstand, welke ieder jaar gehouden worden evenals op de vergaderingen van bijna alle middenstandsvereenigin- gen, zijn ontelbare malen de mid delen besproken, welke aangewend konden worden om een eind te maken aan de misbruiken van het verkoopen aan particulieren op re kening. Zoo dikwijls werd over dit on derwerp gesproken, dat menigmaal de bemerking werd gehoord, of wij meenden, dat het geheele mid den-vraagstuk beheerscht werd door de kwestie van het bevorde ren van contante betaling. Kan het daarom bevreemding wekken, dat wij, juist op het oogen- blik, dat beslist zal worden, welke onderwerpen op het aanstaande middenstandscongres behandeld zul len worden, aarzelen opnieuw dit punt ter sprake te brengen, en toch blijven wij de overtuiging toegedaan, dat nog veel sterker dan dit reeds op zeer prijzens waardige wijze door enkele ver- eenigingen gedaan werd, geijverd behoort te worden voor de bevor dering van contante betaling. De schrijver haalt dan eene be kendmaking aan uit een der Haag- sehe bladen, gericht aan „de da mes in Den Haag, die jarenlang baar hoedenrekening onbetaald la- I ten". In deze annonce wordt gezegd, dat een dameshoedenzaak wegens niet betaling van ƒ125 zou wor den failliet verklaard, en dat, ter kan diversen werd geinveDtarisaerd een mand met pijpen, een kist met SlazeD, een kist waarin vier tinnen acboteis, twee tinnen kannetjes, een aeukche kan, twee koperen kannen ,n eenige „weinige rommeling van ?wn gelang", voorts een blikken trom- twee balies (emmers of tobbe- W)i een bescbuitvat, zes stoelen in ,oort, een bank met twee kussens, tafel, eenige riemeD, een knap, stukken leer, een koffiekan, een "Mrbekken, een tinnen lampet met wijl diezelfde zaak vrij veel te vorderen had van dames in Den Haag die éen, twee tot drie jaar of soms langer hare rekening on betaald laten en aan wie men niet om betaling durft te vragen uit vrees voor verlies van klandizie. Nu zal ieder moeten toestem men, dat men aan zoo'n klandizie weinig heeft, ja, dat men dezulken beter zijn deur kan zien voorbijgaan, maar het is alsof een zeker in stinct zich daartegen verzet. Bo vendien .ziet men niet zelden dat als men deze klanten zou verlie zen, dat men zelve onnoemelijk lang naar betaling heeft moeten wachten, en naar den concurrent gaan met contant geld. Op een wettelijke regeling is op de middenstandscongressen aange drongen en als men daar klaagt over het ontzettend langzame loo- pen der wetgende machine, dan zal de trage gang in dezen wel in hoofdzaak de moeilijke regeling van het probleem zijn. Hier hebben wij echter een ge heel ander geval, hier behoeft de middenstand niet ootmoedig aan de regeering om tusschenkomst te verzoekenhier kan de midden stand zelf ingrijpen. Daartoe is echter noodig, dat de lauwe en dikwijls bange lakschheid worde afgelegd. Hier moeten de kapi taal krachtige middenstanders hand aan hand gaan met hun zwakkere collega's en deze laatste op hun beurt ook toetreden tot de orga nisaties van hun collega's. Aan de middenstandsvereenigin gen zij dan verder de taak toe bedeeld om op de wijze zooals reeds verschillende hunner dit de den, den handschoen op te nemen voor het goed recht van den mid dies (deszelfs) kan, een tinnen schenk- piering, een theeketel, twee theebus sen, een kandelaar, een pannetje, een kistje met thee, drieëntwintig boeken, elf kannetjes zestormaten, eenige bot tels met dranken in soort, een Jesse naar met rommeling van geen belang, drie hoorns, drie priemen, een inkt koker, een trompet, een brandijzer, zeven roeden, eenige stuurmansgereed- schappen, veertien strengen zeilgaren, een bundel naaigaren, een pakje Ber- Hjnsch blauw, drie pakjes garen, een riem en zes boek papier, twee visch- lljnen, een doos met eenige ruiten, een kelder met twaalf fleschjes, een kist met viscbhoeken, een klok, een denstand en op behoorlijken kor ten termijnbetaling van zijn ge leverde waren of verrichte werk zaamheden te verkrijgen. En ten slotte de plicht van het koopende publiek. Meer en meer moet de overtuiging toch veld win nen, dat er iets onbehoorlijks is, wanneer men iets gekocht heeft of werkzaamheden heeft laten ver richten en door de betaling daar van jaren uit te stellen tegelijker tijd het genot van het bezit van het artikel en van het geld heeft. Het is te verwachten dat de oo- gen dergenen wien die annonce betrof, zullen opengaan en hun ge voel ook wel een enkel woordje zal meespreken. In het dorpje Ottowind bij Koburg, waren eenige dagen geleden vier zus ters van den landbouwer Völker, die bij den laatsten een bezoek aflegden, onder vergifiigings-verschijnselen ziek geworden. Drie der vrouwen stierven den volgenden dag. Uit latere berich ten blijkt, dat ook de landbouwer Bürger, diens boeder tn de boeren knecht Kahlfelder, door vergiftiging om het leven gekomen zijn. De vier de zuster, die zich in het ziekenhuis bevindt, is nog niet buiten gevaar. De oorzaak der vergiftiging is nog niet vastgesteld worden. Te Sint Joris bij Hoei (Belië) heeft Vrijdag een verschrikkelijk drama plaats gehad, waarbij een notaris, Hoe- gardy genaamd, zijn echtgenoote en zijn schoonmoeder levensgevaarlijk heeft verwond. De „Gazette van Antwerpen" meldt omtrent deze afschuwelijke misdaad het volgende Tengevolge van een familietwist woon de de echtgenoote van deD notaris bij hare moeder in, te St. Joris. De heer Hoegardy had de kinderen bij strijkijzer, eenige hoornen ruiteD, een peperdoos en wat rommeling Diet waardig te speciliceeren (nader te om schrijven), drie koperen panneD, een tiunen kan, drie strengen garen, twee ledige kisten, een ledig kistje, een Japaneche degen, twee houwers (kor te sabels), alsmede twee slaven ge naamd Cupido en Thomas. De verkoop van zijn nagelaten goe deren en slaven, op 4 Januari 1764 te Batavia gehouden, bracht in het geheel een som op van 1030 rijks daalders. Maar dit bedrag vormde slechts een klein gedeelte van het gansche kapitaal, dat Claeijs naliet. Alles bjj elkander gerekend, vertegen zich gehouden. Doch, terwijl haar man naar Luik was, ging de vrouw hare kinderen halen en nam ze mede naar hare moeder. Toen de notaris des avonds om streeks 11 uur terug huiswaarts keer de, vond hij zijn woning ledig. Hij begreep wat er voorgevallen was. Razend van woede begaf hij zich naar St. Joris, naar zyu schoonmoeder. Toen deze op de deur hoorde klop- p:w, wachtte zij zich wel, te openen, daar zij wel vermoedde dat het haar schoonzoon was, die de kinderen kwam opeischen. Hoegardy drong tot op den koer, waar hij een snoeimes vond. Daar hij wel zag, dat men voor hem niet openen wilde, sloeg hij eenige ruiten stuk en drong hij langs het venster de woniog binnen. Dra stond h\j tegenover zijne schoonmoeder in den gang. Toen deze haren schoonzoon, met een mes gewapend voor zich zag staan, wilde zij vluchten, maar hij verhin derde haar zulks en sneed de onge lukkige een oor en vier vingers af. Dan ging hij op zoek naar zijn vrouw die hij in eene andere kamer aantrof met haar twaalfjarig dochtertje Mar cello in den arm. Hij bracht de on gelukkige verscheidene steken in den schedel toe. Hoegardy snelde, na zijn schelmstuk te hebben bedreveD, de trappen af en ging don pastoor der parochie melden wat er gebeurd was, doch de pastoor dacht dat de notaris krankzinnig was geworden. Na dit alles begaf de moor denaar zich ter ruste. Des morgens, rond 7 uur, hebben de gendarmen van Engis, den misdadiger in zijn woning aangehouden. Uit Angers meldt men aan de „Ma- tin" Woensdag hebben te Chollet de hu welijken plaats gehad van twee broe ders met twee zusters. Gedurende den nacht werden alle geneesheeren van het plaatsje geroepen daar veer tig der uitgenoodigde gasten bij deze huwelijken plotseling door hevige ziekteverschijnselen waren aangetast. Bp hut ingestelde onderzoek werd vastgesteld dat de bewuste personen door het gebruik van zoete spijzen woordigde zijn nalatenschap, na af trek van de bijna achttienduizend gulden, door hem aan legaten bespro ken, een waarde van achtenzeventig duizend gulden, zoodat aan de diaco nie van het Kerkje als erfgenaam voor een derde part, de aanzienlijke som van zesentwintig duizend gulden werd uitgekeerd. „Ongelukkig (zoo vindt men ergens vermeld) geraakte de helft dezer be zitting, onder het beheer van het college's Lands van den Vrije als op- perarmmee8ters gekomen, zoek tijdens het beleg van Sluis in 1794". Gr. J. B. H,

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1