fymm 'Mum- cu MbuxUwixéUb W? Geen fraude. Buitenland. Binnenland. Xo 1864. Zaterdag 25 October 1913. 23e Jaargang. BRESKENSCHE COURANT. Cfc ra Abonnement per 3 maanden 0.50, franco jer post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar i 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bjj loekhandelaren en brievengaarders. Advertentien van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEJfiK te Breskens. Naar aanleiding van een aan den Raad gezonden adres door den loefsmid J. Leenhouts, uit welke mak de benedenwaartsche buis de haven alhier, waarvan hem irspronkelijk opdracht is gegeven, iogtans door een ander is gele- ■erd, heeft de voorzitter van a tot een uitleg dezer geschiedenis ge- aan, opdat daaruit zoude kunnen dijken dat allerminst eenige kwa- 'S le trouw, bevoorrechting of voor- jordeel bij Burg. en Weth. mag ^ondersteld worden of blijven. In de eerste plaats is het adres lij den Raad niet op zijn plaats, rodat het een kwestie van uit tering geldt, die bij Burg. en Weth. berust. Maar om deze taak, die al meermalen stof tot lespreking in de gemeente heeft ipgeleverd, en dit adres zoude :unnen worden uitgelegd als de ledoeling hebbende van een rel- :tje, gaf de voorzitter een volle dig overzicht der geschiedenis, Jkierop neerkomende, dat niet het dslid J. de Hullu, maar de itmemer van de rioolleeringswer- lèn C. J. de Smit de bewuste mis heeft geleverd, krachtens de ^epalingen van het bestek, waar een ijzeren klep in de uitmon- g der haven was voorgeschre ven, doch op klachten van de schippers, die zeer terecht en ge ïnd zijn, gebleken is te moeten i een stankafsluiter, ook voor stoom die zich, zonder dat dit tij Burg. en Weth. bekend was, met het rioolwater vermengt. Als nu he heer Salomé er op Mst dat eerst in Juni van dit iar' sprake is van een stankafslui- er en door genoemden de Smit is verklaard van geen enkele Were-opdracht af te weten, dit ten vervloede schriftelijk bevestigt en ^bovendien aan toevoegt dat de 'tóe. oplevering van het werk 15 ictober 1912 is geschied en daar- onomstootelijk geconcludeerd toet worden dat er van een aan- iemer geen sprake kan wezen en r dus een ander leverancier moet in, veegde de voorzitter deze be- veringen weg met de mededeeling An de verklaring van de Smit biet de minste waarde te hechten, ie 't niet gebruikelijk, dat een Knnemer bijwerk levert? Welnu, in het gegeven geval is 't niet anders. De klep voldeed heelemaal niet, waarop na eene toevallige bespreking tusschen den opzichter van den rijks waterstaat en de Hullu een buis ontworpen als nu is aangebracht en tot dat rioolleeringswerk behoort, ook al is dit hoofdwerk reeds opgeleverd. De hoofdzaak is natuurlijk dat men meent te doen te hebben met een verboden levering aan de gemeente door een raadslid. Maar prof. Oppenheim, de ge zaghebbende autoriteit op het ge- bied van het staatsrecht, heeft in zijn standaardwerk over de Ge meente-wet verklaard geen fraude of overtreding te zien uit eene levering door een raadslid aan een aannemer van de gemeente. Welnu, indien zoo'n autoriteit in dergelijke mogelijke voorkomen de handelingen geen juiste ver klaring kan geven dat deze in strijd zoude zijn met art. 24 van de Gemeentewet, dan mag dit voor ons wel een waarborg wezen dat er geen fraude ten dezen is gepleegd, te minder nu de Hullu heeft verklaard niets te willen re kenen voor die buis en haar aan de gemeente cadeau te doen. We moeten erkennen, dat hier, ten opzichte van den geest van artikel 24 der Gemeentewet, een zeer loyale en ruime opvatting ge huldigd wordt, eene opvatting die ook de onze is, al dient elk geval op zich zelf te worden beschouwd dat geen opzettelijke bevoorrech ting de drijfveer is en geene be nadeeling van de gemeente of van hare ingezetenen er het gevolg van is. Hot bekende circus van Barnutn met zjjn collectie wilde dieren is te Leip zig gearriveerd om er eenige voor stellingen te geven. Bij bet verroeren van de wagens waarin deze waren opgesloten, is een ernstig ongeluk gebeurd. Twee stonden er dicht bjj de tram rails op straat stil. Door den mist bemerkte de wagenbestuurder den menageriewagen te laat en reed dozen aan. Het ijzeren bek van den trans portwagen boog en werd opgelicht en de opgeschrikte leeuwen sprongen door de ontstane opening op straat, waar z() enkele oogenbllkken als be dwelmd bleven staan. Een der dieren, dOQr de angstkreten der voorbijgan gers opgeschrikt wist van angst niet waarheen te vluchten en klauterde op een autobus, waar het op de plaats van den chauffeur ging zitten. Daar werd de leeuw spoedig tot mikpunt gekozen van de kogels dor politie en viel kort daarop dood neer. Een tijger werd door een temster onmiddellijk in een anderen wagen getrokken. Ook een der leeuwin kon na enkele minuten weer opgevangen worden. Vijf leeuwen werden dood geschoten en twee in een hotel op gesloten Den volgenden morgen werden de inmi Idels gekalmeerde dieren door employe's van het circus, geassisteerd door beambten van den dierentuin, afgehaald. De eene leeuw bevond zich op den zolder, de andere was opge sloten in een toilet kamertje. Door da vensters werden zjj in de gang ge jaagd en vervolgens mst netten on schadelijk gemaakt. De nachtelijke jacht was door den heerschenden dichten mist zeer be moeilijkt geworden. Op éen leeuw waren niet minder dan 1 0 schoten gelest. Het dier was een zeef gelijk. Een temster had zich tevergeefs tus schen de politie en een leeuw gewor pen om haar te verhinderen op het dier te sshieten. Doch 't mocht niet baten. Het dier werd geveld en naar het politiebureau gebracht. Een ooggetuige vertelt er nog van Even voor twaalf nam ik plaats op een tramwagen in die straat. De tram reed langzaam omdat op de rails ee nige wagens vooruitreden die slechts langzaam vorderden. Op eens stond de tram stil eu hoorde ik: de leeuwen los. Onmiddellijk daarop zag ik aan de linkerzijde der straat een groote leeuwin. Alle passagiers, die op het balcon stonden vluchtten naar bin nen om van daaruit de gebeurtenis sen gade te slaan. Op den hoek van de Blucherstrasse viel de leeuwin het paard van een huurrijtuig aan, maar de koetsier ranselde er zoo heftig op los, dat het wilde dier zjjn prooi los liet en verder vluchtte. Intusschen zag men aan de andere straatzijde drie leeuwen, achtervolgd door agen ten, die zonder ophouden hun revol vers afvuurden en een der dieren doodden De twee andere liepen te rug. Een sprong over een hekje van een tuintje, zich aldus zelf opsluitend. Kort daarop werd ook deze leeuw neergeschoten. Achter de politieagenten liep een temster, die hun vergeefs smeekte hare dieren toch niet dood te schieten. Een groot aantal tramwagens stonden op een rij te wachten en eerst om half een waren de rails weer vrjj en konden zij zich verwijderen. Op de Berlinerstrasse lagen vijf doode leeu wen. Weeneud wierp de temster ziah op de lijken barer lievelingenzij moest met geweld weggevoerd wor den. De schade moet 80 tot 90.000 mark bedragen, België. Sedert eenigen tijd waren bij de Belgische politie in alle plaatsen bij voortduring klachten ingekomen over het in betaling ontvangen van valsche francstukken met den beeldenaar van Albert I, die inderdaad bij duizenden in omloop zijn. Eindelijk is de politie er in geslaagd de hand te leggen op de vermoedelijke daders. To Mecholén werden Vrijdag twee vrouwen gearresteerd die in verschei dene winkels met het valsche geld hadden betaald. De vrouwen werden op het politiebureau ondervraagd eu gaven als plichtigen op, de namen hunner echtgenooten die te Schaer- betk bij Brussel wonen en daar het valsche geld maakten dat zij vervol gens in de provincie gingen uitgeven. De politie te Brussel werd telefo nisch gewaarschuwd en eenige uren later zaten ook Rouwoes en Delvaux achter slot en grendel. Om zeven uur Zaterdagmorgen had er in hun tegenwoordigheid een huiszoeking in hnn woning plaats de twee echt paren bewoonden hetzelfde hui» waarbij een geheele inrichting voor het maken van valsche francstukken in de keuken werd ontdekt, bene vens een groot aantal valsche mun ten. Bij het langdurig kruisverhoor, dat bun vervolgens werd afgenomen, be kende Delvaux ten slotte, dat ook zijn broeder en dions vrouw mede plichtig waren. De politie begaf zich naar het opgegeven adres, ontdekte ook daar een menigte valsche franc stukken en arresteerde het derde echtpaar. Daar d« vrouw nog een persoon aanwees als degeen, die hun het geheim van de valsche muntfabri- cage had medegedeeld, werden ook dat individu en zijn vrouw gearres teerd, zoodat de politie thans vier echtparen in handen heeft. Breskens, 24 October 1913. De Woensdagavond onder voorzit terschap van burg. van Zuyen gehou den zitting van den gemeenteraad werd bijgewoond door 5 leden af wezig met kennisgeving wegens on gesteldheid üe heer J. de Hullueen vacature. Na lezing en goedkeuring der no tulen werd mededeeling gedaan van de navolgende ingekomen stukken a. een scbrjjven van de wed. J. de Hulster, houdende dankbetuiging voor de aanbieding van een laatste rust plaats voor wjjlen ha.en echtgenoot, die zoo lange jaren deel uitmaakte van den Raad. Is het verlies voor haar onherstelbaar, de ondervonden deelneming in dezen vorm lenigt hare smart b. proces-verbaal van kasopname bjj den gem.-ontvanger, waarbij aan-

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1