IfytWèti Mnm~ m MbnvUntuHab A Mt Mtihun. mtt lijft No 1852. Zaterdag* 13 September 1913. 22e Jaargang. De Balkan-crisis. Binnenland. BRESKENSC Abonnement per 3 maanden 0.50, franco er post ƒ0.55, voor Belgie ƒ0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij »ekhandelaren en brievengaarders. Advertehtien van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag twee te ure. Dit blad verschijnt eiken Diusdar- en Vrijdagavond by den ultpever C. DIELEHkS te Breskens. 18. C ;ea c7.{| ;en t De laatst gesloten vrede heeft op :n Balkan schrijft de Hon- '1 arsche correspondent van de N. Crt. helaas niet die ont panning gebracht, welke na het inde van een oorlog door de be- \kken volken steeds met zooveel 'reugde wordt begroet. De pen, a.°ï aarmede die vrede werd getee- 11 end, is nauwelijks droog, maar de overwinnaars, die toch "ïlles bereikten, wat zij in hun rermoed maar konden eischen, chijnen met den toestand nu al jet tevreden te zijn en de toe- a! rast njet rooskleurig in te zien', lalli Hoe geheel anders was onder A] Balkan volken de stemming na i eerste vrede. De bondgenooten idden bereikt wat zij wenschten; urkije was vernietigd en had op- n,j ïhouden een Europeesche mogend- leid te zijn. Alleen de buit moest ut og worden verdeeld, en alom was len overtuigd dat dit geen moei- 3f) ijkheid zou opleveren. Wat daar- ja gebeurde, is bekend, lei Hetzelfde Bulgarije, dat door i 8j ijn uitstekend leger, en met de 8<i* motste offers den 'eersten oorlog ad beslist, werd tengevolge van Vla 6 grove fouten zijner diplomaten, snóa oor zijne bondgenooten van vroe- [il" er verslagen. Niet vernietigd, aaar verslagen en vernederd, en weerwraak in de toekomst ho- nde, heeft het een smadelijken e geteekend, en aan Roemenië, ervie en Griekenland moeten af ten, wat deze staten verlangden, swijl zijne gevolmachtigden thans Konstantinopel vertoeven, om »r een ootmoedig optreden te- mover den pas verslagen vijand, i bet veroverde gebied nog te tóen wat mogelijk is. In alle groote mogendheden tóen bij dezen grooten om beer op den Balkan hun invloed fe doen gelden. De naijver tus- K de beide groepen der groote tögendheden en het verlangen om minste onder alle omstandig- tóen den vrede in Europa te be dden, waren daartoe te groot. eel Europa is dankbaar dat de- uitkomst bereikt is, maar dat eemt niet weg dat daardoor het jevaar voor een derde botsing op ,n Balkan niet kon worden uit len weg geruimd Gedurende 35 jaren heeft het Bulgaarsche volk groote offers aan bloed en goed gebracht, om zijn stamgenooten in Macedonië van het Turksche juk te bevrijden, en de fout te herstellen, die in 1878 te Berlijn is gemaakt, waar de de groote mogendheden evenmin met de eischen der verschillende nationaliteiten rekening hielden. Door den oorlog met Turkije was aan de bestaande toestand een einde gekomen en gedurende kor ten tijd scheen het alsof die te Berlijn gemaakte fout voor goed zou worden hersteld. De grenzen zouden zoo worden getrokken dat geen der christen- volksstammen onder vreemde heer schappij zou komen. Zoo was al thans een tijdlang het plan, maar bij de laatste vrede hebben de overwinnaars daarvan niets meer willen weten. Zij stelden een nieuw beginsel op waardoor Servië en Griekenland te zamen ten minste zoo sterk moesten zijn als Bulga rije, zoo mogelijk nog sterker. Een groot deel van het Bulgaarsche volk is zoodoende opnieuw onder vreem de heerschappij gekomen, die dit maal veel gevaarlijker is dan de Turksche, omdat de christelijke volken op den Balkan op nationaal en godsdienstig gebied veel minder verdraagzaam zijn dan de Moham medanen. Het is niet te ontkennen dat de Bulgaarsche regeeringsmannen aan dit ongeluk van hun vader land de meeste schuld hebben, maar daardoor is het feit niet weg geredeneerd dat door de gesloten vrede de Balkan-crisis niet opgelost en het gevaar voor conflicten en botsingen niet verminderd is. En deze onzekerheid op den Balkan zal voor den vrede in Eu ropa een voortdurend gevaar blij ven, dat nog grooter is dan voor heen omdat het aanzien en de in vloed van alle groote mogendhe den, Rusland inbegrepen, op den Balkan tot een minimum is gedaald want in geen der Bal- kan-staten bekommeit men zich meer om de wenschen of bedrei gingen van Europa, omdat de er varing der laatste maanden heeft t bewezen, dat de vrees voor een Europeeschen oorlog de mogend heden tot onmacht doemt. Reeds sedert jaren doet zich de be hoefte gevoelen naar een werktuig, om de suikerbieten uit den grond te bren gen en den kostbaren handenarbeid te vervangen. Vele fabrikanten hebben de oplossing van dit vraagstuk gezocht door een werktuig te construeeren, waardoor de bieten met een soort ploeg schaar uit den grond worden gelicht, op dezelfde wijze ais thans nog gebrui kelijk is voor het rooien der aardap pelen. Deze werktuigen vorderen ont- zettenl veel kracht, beschadigen de ondereinden der bieten en brengen het land in een zoodanigen lossen toestand, dat het vervoer met wagens ten zeerste wordt bemoeilijkt. Het is aao den heer Massart gelukt een bietenrooier te maken, waardoor de bieten uit den grond worden ge licht zonder beschadiging der wortels en waarmee men tevens de koppen alle op de juiste hoogte kan afsnijden. De machine wordt door 2 paarden getrokken, bewerkt 1 rij tegelijk en is ingericht voor alle gebruikelijke rjjonaf.standen van 40 tot 50 c. M. Het loof wordt terzijde en achter de machine neergelegd. Als men den kopafsoijder niet wenscht te gebruiken, kan deze buiten working worden gezet. Proefnemingen zullen worden gehou den in Zeeland, West Brabant, Fries land, Noord Holland en Groningen. Op de landbouwtentoonstelling in Den Haag, zal een dezer machines door de firma Boeke en Huidekoper worden geëxposeerd. Dinsdagavond werd brand ont dekt in het pand „Afrika", gelegen aan de Handelskade te Amsterdam en toebehoorende aan de N V. „Het Blauwhoedeveem". De brand is ver moedelijk ontstaan door broei in een voorraad kapok, welke op de eerste verdieping van het vier verdiepingen hooge pand lag opgeslagen. Geen half uur na het constateeren van den Orand woedde in het perceel een ware vuur zee, waarvan echter buiten aanvan kelijk weinig te zien was. Slechts door de reten der zware deuren zag men een hellen gloed uitstralen, ter wijl de rookwolken naar buiten dreven. De brandweer was spoedig met veel materiaal ter plaatse en tastte het vuur onmiddellijk aan. Zooals zich begrijpen laat, was het blusschinge- werk niet gemakkelijk daar het per ceel overal gesloten was. Daarom wer den de deuren geforceerd. En toen deze onder het beuken der bijlen be zweken, laaiden vervaarlijke vlammen naar buiten, zoodat de brandweerlie den ijlings achteruit moesten wijken. Een hunner bekwam daarbij echter brandwonden aan gelaat en handen, doch gelukkig niet ernstig. Met lan ge haken werden ook de vensters uitgerukt om het vuur te kunnen be reiken, Door de openingen sloegen j nu de vlammen uit, terwijl ook de scherpe rook in ondoordringbare wol ken naar buiten drong. Bundels stralen wierpen geweldige watermassa's in het pand, waardoor de vlammen wol een oogenblik ge doofd werden om echter weer aan stonds op te laaien. In het brandond perceel lagen groo te voorraden koloniale en koopmans goederen opgestapeld, als Kapok, meol, Java- en Sumatratabak, cacao, cacao boter, rooting, olienootjes en derge lijke, welke er alle lagen buiten be zwaar van de directie. Alle voorraden kunnen als verloren worden beschouwd. Een gewonde brandweerman werd naar het gasthuis overgebracht. De burgemeester die in het konin- lijk paleis aanwezig was bij het ko ninklijk bezoek aan de hoofdstad, spoedde zich naar het terrein va., den brand en bleef daar met meerdere autoriteiten tot diep in den nac t. De aangrenzende panden bleven be houden. Alles is verzekerd. Een flauw denkbeeld van do ver oorzaakte schade (in het ruwe schat men haar op een millioen) laat zich nog niet vormendat zal eerst mo gelijk zijn, wanneor de lijsten wor den nagegaan van wat in het ver brande veemgedeelte opgeslagen is geweest. Alle zolders zaten van on der tot boven letterlijk volgestopt, zoodat er nauwelijks ruimte overbleef Om zich te bewegen. Zoo grootscn 's het schouwspel des nachts is g st. zoo jammorlijk was de aanblik vt rwoesting des daags. Voor de p i -noortcn en de vensters zag men in ei Kaar gezakte, half door het vuur verteerde, door en üoor gedrenkte pakken en balen drui pend door elkaar liggen. Uit sommige gulpten in smalle straaltjes de bedorven cacaoboontjes omlaag, die trouwens overal op de kade in heele stapels verspreid lagen of dreven in de breede plassen biusch- water en daarin tot een kledderige moes vertrapt waren. Honderden straatjongens laaiden er hun zakken mee vol om ze dan ijverig in het grachtwater te gaan „schoonspoelen". Nog steeds stegen dikke rookwolken op, waardoor af en toe een felle gloed flikkert, die door een waterstraal be dwongen werd. Breskens, 12 September 1913. Herplaatsing Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de tweede post bestelling in de buitenwijk Nieuwe- sluis, gedurende het tijdvak van 16 September a.s.14 April 1914 zal ge schieden ten 1.nam. na aankomst van de boot van 12.40 nam. Op het terrein van de Gent-«che tentoonstelling heeft zich Zondagavond een ernstig ongeluk voorgedaan.

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1