fymm m ÊbmUnüéUb mx itmnhun. StetotjS Binnenland. No 1850. Zaterdag 6 September 1913. 22e Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag twee te ure. Kareis is bij zijn ouders (buis, bos Abonnement per 3 maanden 0.50, franco er post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij ioekhandelaren en brievengaarders. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bif den uitgever C. DIELEMtiï te Breskeits. Breskens, 5 September 1913. uitgebreide plaats die het relaas 35 fcr zitting van den Gemeenteraad al- lier zal innemen, noopt ons in korte [rekken mededeeling te doen van eo- iele besluiten, om eenige nadere be- riiouwingen aan sommige zaken ge- iyd, in een volgend nummer te be- landelen. Allereerst werden de benoemde eden de Hulster en Salomé beëedigd ugelut gewenscht door den voorzitter, novel met het feit dat eerstgenoemde lirkaaldelijk door de ingezetenen met mandaat werd vereerd en waar- ra hij hoopte dat hij het opnieuw te volle mocht vervullen, en wat het sawe lid betreft dat het dezen «.'leende mandaat hem die verwach- igen en die hoop mag geven, welke ij er van mocht koesteren. Beiden dankten voor de woorden na gelukwensch en welkom en in- tnderheid de heer Salomé knoopte kraan de belofte vast dat hij hoopt 1st den voorzitter, zyne medeleden «den secretaris zooveel mogelijk de Wangen der gemeente te helpen be- Brderen. Sa lezing en goedkeuring der no llen hoewel zo ditmaal eenigszins Men van de werkelijkheid, werd u wethouder herbenoemd de heer s Hulster met 5 st. tegen 1 blanco, velke functie deze weder onder dank- ligging aanvaardde en waarmede de loorz. hem geluk wenschte en de toop uitsprak dat de goede verstand- hiding nog lang mag voortduren. En in de vacature-Werkman werd iï wethouder benoemd de heer A. itBurck met 8 st., tegen 2 op dhr de Hullu en 1 blanco. Dhr du Burck desgevraagd verklaar ie, onder daukzegging voor het ver duwen, zich deze keuze te laten 'ilgcvallen, belovende ook in deze Mrekking het belang der gemeente W dienen, dat hy naar zyne meening *ds gedurende 22 jaren als raadslid 7 het oog heeft gehad. De voorz. voegde aan zijn woord ^gelukwensch een beroep toe, om 'goede verstandhouding die steeds '-let college heeft bestaan, te hel- A bewaren. karna werd mededeeling godaan "j de ingekomen jaarverslagen om- *fI)t den landbouw, de drankwet-in- fctie en de visscherij, welk laatste J'oorz. voor de visschers van zoo- ^ig belang acht, dat hij er zelf3 denkt het in een der herbergen 'M' dezen ter lezing neder te leggen. Hat nieuwe reglement voor het Jr8erlj)k armbestuur was door Ged. «en goedgekeurd. tengevolge van de inwerkingtreding 'aarvan werden de bh. J. P. W. Be- "ter en Jac. van Kampen herbe en in de vacature wyien-Rog* benoemd dhr J. A. Buyze. w suppletoir kohier der school* gelden werd vastgesteld op 125. De rekening van de Wilhelmina- Bewaarschool werd goedgekeurd tot een batig saldo van ƒ5.31 even als deszelfs begrootiDg waarvoor een ge meentelijk subsidie werd aangevraagd en verleend van ƒ460 tegenover 390 voor het vorige jaar. De gem.-rekening werd vastgesteld met een goed slot van ƒ83.28. Dhr Becu vroeg waarom de heer Minderhoud als opzichter had gefun geerd bij de riooleeringswerken, welk toezicht de eerneente ƒ100 had ge kost, terwijl we toch een eigen op zichter hebben. De voorz. zeide dat dit een bijzon der werk was dat meer tot water bouwkunde behoorde dan tot de func tie van den gem.-opzichter die meer in verband met de bouwverordening is aangesteld. De aangeboden gemeeutebegrooting en wat daarmee in verbaud staat, be spreken we in een volgend artikel. Groede, 2 Sept. De hedenavond gehouden raadszitting werd bijge woond door 6 leden afwezig wegens ambtsbezigheden dhr Hammacher. De herbenoemde raadsleden Adr. Salomé en P. Lombaard legden in handen des voorzitters de voorge schreven eeden af, wenschte hen daar na met het hernieuwd blijk van ver trouwen der burgerij geluk en wees met een zeer gemoedelijk woord op de taak der raadsleden. Na zitting genomen te hebben wer den de notulen gelezen en goedge keurd. Als wethouder werd herbenoemd de heer Adr. Salomé met op 2 na al- gemeene stemmen. Hij nam onder dank aan zijne mede leden de functie aan en werd deswege door den voorzitter geluk gewenscht in het vertrouwen dat de samenwer king zich op even aangename wijze zal doen kennen als tot dusver. Het resteerende en laatste punt der agenda, de begrooting, gaf tot alge meens beschouwingen geen aanleiding. Alleen zeide de voorz. er van, dat de uitgaven ruim en de inkomsten laag genomen zijn om een zuivere en niet een geflatteerde begrooting te krijgen. In de ontwerp-inkomsten werden geene wijzigingen aangebracht. En de uitgaven oodergingon hoe genaamd geen veranderingende on kosten voor onderhoud, meubileer.ng enz. van het raadhuis, waarvan de raming van den architect ruim ƒ41 bedraagt, werd van het gewone cijfer 150 teruggebracht tot 100, waar mede men dan nog ruimschoots toe komt. Voorts is in de uitgaven begrepen de aanschaffing van eene schrijfma chine, waardoor het mogelijk zal zijn bij de gestadige uitbreiding die de administratie ondergaat, het werk veel vlugger klaar te hebben en bo vendien te bezuinigen op den post „drukwerken". Dhr Risseeuw voelde er veel voor, als 't langs dezen weg voordeel voor de gemeente zou zijn. Dit was de persoonlijke meening van den voorzitter en ook de sceretaris deelde die, maar om nu met juistheid te zeggen dat dit zoo zijn zal en hoe veel, dat kon natuurlijk niet, want men weet niet welke wetten er weer bijkomen, die, zooals bijv de landstorm wet, enorm veel drukwerk eischen. Maar als de toestand blijft zooals die nu vrijwel is, dan betaalt op den duur de machine zich zelf. Met dit vooruitzicht voteerde de raad de gelden voor de aanschaffing. Bij de jaarwedde van den veldwach ter vroeg dhr Lombaard ter loops of deze ook wel verlof had, vooropstel lende dat hij daarop toch wel recht heeft. De voorz. zeide dat diens instructie die door den Commissaris der Konin gin wordt vastgesteld, daaromtrent niets bepaalt. Dhr Lombaard las laatst dat de Commissaris in Noord Brabant de da gelij ksche besturen had aangeschre ven dit voorrecht voor deze ambte naren zooveel mogelijk te bevorderen. De voorz. merkte daartegen op, dat dit niet voor alle provinciën gelijk is. Er was nog hedenmorgen een ver zoek ingekomen van den koster Eras mus om de vergoediDg voor het klok luiden, nu ƒ1.50 bedragende, te ver dubbelen. Algemeen was men het over de billijkheid daarvan eens en zonder hoofdelijke stemming word goedge vonden de post voor klokkenist van ƒ55 op ƒ60 te brengen en dan daar uit dat klokluiden te betalen. Een minder gunstig onthaal onder vond het adres der onderwijzeressen van As en Mennes en der onderwij zers Kareis en Therie met hun adres om verhoogiug. Zij voerden er in aan, dat de aan- vangsjaarwedde die niet noemens waard boven het wetteiyk minimum is, te laag is voor hun bestaan. Als er alle noodzakeiyke uitgaven, alsƒ36.75 voor pensioensbydrago, ƒ324 voor kostgeld, ƒ60 voor klee ding en schoeisel, ƒ50 voor studie en ƒ6 voor oontributies, dan rest er voor verdere uitgaven, waaronder ook va- cantiereizeo, ƒ49.25. Dhr Lombaard vond 't wel wat over dreven voorgesteld. De voorz. zeide dat de positie er volgens het adres wel naar uitziet, maar dat verandert wel wat als men het uitrafelt. Mej van As heeft ƒ625ze ver klaarde niet aan hetstudeeren te zyn, zoodat ze, met het overschot van ƒ49, de ƒ50 van de studie en de ƒ100 bo ven het minimum, een ƒ200 over heeft. Mej. Mennes is pas in functie, zoo dat misschien memgeen der raadsleden haar niet eens kent, en komt nu al mede klagen. wel dat in 't algemeen niet in aan merking mag komen, doch voor hem toch een voorsprong heeft en Therie heeft na verloop van 2 jaar ook ƒ625. Het vrywel onbillijke van het ver zoek blijkt ook hier wel uit, dat Har don en mej. Frelier weigerden mede te requestreeren. Hat beroep op hot gedeeltelik hand- werksonderwijs, dat overwerk zoude zijn waarvoor niet betaald wordt, is ongegrond, want de regeling was al dus toen ze hier kwam en is daarop benoemd. Het medenemen van school schriften ter correctie door de onder- wgzers zou dan ook wel overwerk kunnen genoemd worden. Op al deze gronden stelden B. en W. voor, afwijzend op hetveizoekto beschikken. Dhr v. d. Plassche zei dat ter eenige tegemoetkoming de periodieke ver hoogingen in plaats van om de 5, om de 8 jaar konden worden toegepast, of na 3 jaar 50 en na 2 jaar weer 50. De voor*., moest dit om administra tieve redenen, in verband met de rgksbijdrage, waardoor de begrooting telkens zou schommelen, ontraden. Dhr Lombaard vroeg of de thans geldende regeling van het handwerks- onderwys inderdaad noodig was, waar op de voorz. bevestigend antwoordde. Het verzoek werd met algerneene stemmen van de hand gewezen. De Bewaarschool kreeg weer haar subsidie van ƒ160 en de muziekver- eeniging die van ƒ50. Afgelost zullen worden in de geld- leening van ƒ14000 tweo aandeelen van ƒ600 en in die van ƒ4600 éen van ƒ250. Met een onvoorzien bedrag van 1706.88 W6rd de begrooting vastge steld op ƒ19314.06 in ontvaDg en uit- Ten slotte bracht dhr Risseeuw de pomp op de markt ter sprak waar omtrent de voorz. mededeelde, dat zy eene herstelling behoeft en met de heerschende droogte slechts bepaalde uren zal zyn opengesteld. Daarna werd de zitting gesloten. IJzendijke, 2 Sept. De heden ochtend gehouden raadszitting werd door alle leden bygewoond. De heeren C. L. Haverbeeke en E. vaD Hytte legden de vereischte eeden af en wedden, na eene dankbare her denking der heeren J. A. Bekaar en B. J. Doens voor wat ze in het be lang der gemeente hadden gedaan, door den voorz. geluk gewenscht en beval hen de belangen der gemeente aan. I. Na lezing der notulen trerktedhr Hendrikse op, dat hieruit niet bleek in welke klasse van den Hoofd. Om slag de .reclamanten die tot lagere klassen zyn teruggebracht, waren aan geslagen. Daarna werden ze goedgekeurd en geschiedde mededeeling van de inge komen stukken, als goedkeuring uoor Ged, Staten van de aan tegauegeid'

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1