itymm 'Mms* i\x MbutUnüMab Buitenland. I Afgewend. Het Landbouw Eeuwfeest. BRESKENS o abonnement per 3 maanden 0.50, franco ipost ƒ0.55, voor België 0.75 en 1 dollar kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij iAhandelaren en brievengaarders. No *849. Woensdag 29 Augustus 1913. 23e Jaargang. Advertentiön van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag twee te ure. Dit blad versciiynt eiken Dlusdar- m Vrijdagavond bij den oitsrever C. Dl F, EE HI AN te Breskens. ffe zeiden vorige week dat de lestie van Adrianopel tot eigen- tdige verrassingen kon leiden. iermee was min of meer bedoeld )le it er nog wel kwestie kon ko- lg' a tusschen de groote mogend- jden, waarbij Rusland niet weinig blaaspijp hanteerde. Toch is het gevaar voor eene astoring van den vrede als af in-end te beschouwen. Het aanvankelijk voornemen om j Turken met geweld uit Adria- A te verdrijven, heeft men la ntaren, en ook Rusland dat de ïgrijkste rol hierin speelde, is elk gewelddadig optreden te- de Turken in de Adrianopel- tie afgezien. Tan uit Adrianopel is eene de- ïtatie afgevaardigd bestaande uit len der Turksche, Grieksche en Ische bevolking, naar verschil- iropeesche hoofdsteden om de ite mogendheden te verzoeken it Adrianopel in zyn geheel bij rkije blijft. Over de ontvangst te Berlijn is ie particuliere afvaardiging zeer eden. Het is alsof de Balkan- ïrs in de Duitschers een buiten- woon invloedrijke natie zien, ier leger haar trots is. Toch moet dat veel te wenschen erlaten. Het is August Bebel ge feest, de machtige leider der so l-democraten daar te lande, die a Fransch partijgenoot te dier ake een zeer belangrijk schrijven 3 toekomen, zeker wel de laat- brief die van zijne hand ver benen is. Hij schrijft daarin De Duitsche keizer heeft in den top van den Balkanoorlog kunnen <n, dat ons leger totaal op de '«ch is dat wil zeggen onze 'leieren kunnen niet bevelen en J materiaal is absoluut onmoge- Als de Fransehen ons had- willen aanvallen, zouden zy Waarschijnlijk succes hebben ge- K want zij waren aan de grens -iet sterk genoeg, zooals Kider- '®-Wacht er heeit moeten toegeven. Als de Franschen hadden kun nen vermoeden, dat wy niet sterk genoeg waren, dan zouden zy zeker jonnen zijn. De Duitsche keizer heeft gemerkt, dat de Fransche Openen in den Balkanoorlog veel meer gewicht in de schaal legden, dan de Duitsche. Hij wist even zeer, dat het Duitsche militaire element, hetwelk de Turken bij stond, de schuld droeg aan hun rampen. Het is trouwens een publiek geheim, dat Duitschland de schuld trof voor de Turksche nederlagen, daar het meest belangrijke werk in handen van Duitschers lag, en dit is te compromitteerender voor ons, daar de Fransche wapenen de Bulgaren en Serviërs voor het eerst bijstonden. De keizer, practisch als altijd, moest iets doen, en natuurlijk gaf, wat hij deed aan de Franschen aanleiding, om te denken, dat de Duitsche militaire maatregelen tegen hen gericht wa ren. Ik kan u echter verzekeren, dat de keizer zelf blij is, dat de Duitschers met rust worden ge laten, want het zal lang moeten duren, voor déze maatregelen be ëindigd zijn. Ik ben hier zeker van, en ik kan u mijn woord geven, dat dit het geval is. Zoo niet, dan zou onze houding wel anders geweest zijn, maar het was voor ons van het grootste belang, dat wy niet in een gevaarlijken toestand wer den gebracht, hetgeen stellig het geval zou zijn geweest, als wy geen nieuwe maatregelen hadden getroffen. Zooals reeds vroeger is opge merkt, is Poincaré, de Fransche president, een geweldige macht en zijn woord ten gunste van een oor log zou een groot gevaar kunnen opleveren, gezien Poincaré's on metelijke energie. En juist omdat Poincaré er is, mag Duitschland zich niet in gevaar brengen. Het heeft meer dan genoeg gehad van de Turksche nederlaag. Aanstaande Vrydag zal Prins Hendrik de groote Landbouw ten toonstelling, ter herinnering aan onze honderdjarige onafhankelijk heid openen. Onmiddellijk daarop komt in den ring vóór de tribu nes een optochtachter elkander de elf piovinciën, elk gesymbo- leerd door den wagen, die honderd jaar geleden dienst deed in de provincie, voor het weghalen van den oogst. Deze elf wagens zyn met snij werk versierd en beschilderd op de wijze zooals in vroeger tijden bij feestelijkheden gebruikelijk was, met bloemen- en dierenvoorstel- lingen. De bespanning dezer wa gens zal geschieden naar den eisch van de betrokken landstreek. De Friesche wagen bijv. wordt getrokken door twee zwarte lang staarten die uit Noord-Holland door „platte" paarden, die uit Zeeland door Zeeuwsche paarden, die uit Noord-Brabant door een ^.rdenner paard. De wagens zijn beladen, zooveel mogelijk met de hoofdproducten van elke landstreek. De wagen uit Noord-Holland met Alkmaarsche kaas en kool uit „de Streek". De Zeeuwsche svagen met tarwe en suikerbieten. De Geldersche krijgt ooft in manden de Friesche wa gen is beladen met boter en zoo vervolgens. De ladingen worden versierd met dennenslingers en rozen, ter wijl in die provinciën waar vlas wordt verbouwd, ook dit product voor gelijk doei zal worden toe gepast. Elke wagen wordt omgeven door een 10- tot 12-tal boeren en boe rinnen in de kleederdracht van de landbouwbevolking in die piovin ciën zooals vóór honderd jaar in gebruik. Deze costumes zijn zoo getrouw mogelyk bestudeerd naar gegevens uit dat tijdperk. Een 125 tal dames, heeren en kinderen hebben zich welwillend beschik baar gesteld om deze rollen te ver vullen. De voerlieden der wagens zijn eveneens gekleed in een cos- tuum uit en voor elke provincie toepasselijk. Ook de dragers van de provinciewapens, die herauts- gewjjze voor de wagens uitgaan, zullen op gelijke wyze uitgebeeld zyn. De stoet wordt gesloten door een Meiboom, gedragen door eenige boeren, die midden op het terrein vóór de Koninklijke tribune zal worden geplaatst, en waaromheen een 24tal kinderen een boerendans zullen uitvoeren, in vroegere tyden in zwang. Gedurende dien dans zullen de elf provinciën naast el kander tegenover de Koninklijke tribune worden opgesteld, de he rauten zich links en rechts plaat sen en vóór de wagehs de boeren en boerinnen. Tijdens den optocht zullen door de boeren- en boerinnen oud Hol- landsche landbouwliedjes worden gezongen, terwijl naden dans het Wilhelmus op de pude wijs zal worden ingezet en daarna het be kende lied „Wy willen Holland houen". Ook het langviugerige gespuis heeft zijn seizoen,dus schrijft de Londensche correspondent van de Telegraaf: Als welgestelde families uit de stad gaan, dan blijven juist de inbrekers thuis, maar niet met hunne handen in den schoot zitten Terwijl de rijke Londe- naars zich naar hunne buitenplaatsen begeven voor de jacht, halen in hunne woningen hier de inbrekers alles onder steboven en sleepen er in de wacht, wat van hun gading is. De kostbaarste dingen hebben de minste kans, door hen gespaard ta worden. Inbraken zijn iv-r thans aan de orde van den dag. Ei'. >ke families ver lieten in de vacm ijdeljjk hun wo ning, en ofschoon Leooy daar 's avonds speciaal op let, mei zyu lantaarnlje er spiedend langs eu omheen gaat, zelfs vojit of de ramen en deuren wel goed gesloten zijn, toch weten de in- brek is iu de woui.,g u to siuipen, als Bobby er zijn visite heeft gebracht. Hij kan toch niet voor elke tijdelijk verlaten woning de wacht hou len, en dikwijls ziet een op vacantia gegane familie niet nauwkeurig toe, dat de ramen harer woning van binnen door een knipje goed gesloten werden. Het ho'ifdcommissariaat der politie publi ceerde pas een daartoe strekkende waarschuwing. Bj ee.i zeer rijke Eugelsche dame bleek en groot aantal kostbare voor werpen te zijn gestolen. De huisbe diende vond bij zijn thuiskomst heel den huisboel overhoop. Aanvankelijk dacht hij aan inbraak, maar de ver dwijning van twee leden van het huis personeel verwekte argwaan. De po litie zoekt naar hen, docti tot heden tevergeefs. Een nieuwe inethodo van diefstal, heeft ook vele deftige families hier last en schade berokkend. Het is een diefstal van waschgoed, gereed ge maakt voor uitzending, of pas ont vangen. De dieven geven zich uit voor personeel van wasscherjjen eu komen de vuile wasch afhalen, die dan nimmer moer terecht komt. Of wel zij letten er op, waar ergens juist een mand niet schoone wasch werd afgeleverd en vragen die terug, met de brutale opmerking, dat een verkeerde mand werd afgeleverd. Op die wijze raakte zelfs de vrouw van den minister van Marine, een groote mand met waschgoed kwijt, Van een brutale inbraak word oen Amerikaanscbe bier bet slachtoffer

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1