Gemengd. tijd gaven ze hierover hün ongehóe- gen te kennen, wat meermalen tot onaangenaamheden leidde. Ook klaag den de heeren over onvoldoende voe ding, ze hadden bezwaar tegen het gebruiken van gort in allerlei vorm. Dit voedsel zou volgens hen, niet sterk genoeg zijn, om het inderdaad zware werk te verrichten. Zoo heeft de gisting reeds lang ge duurd en in de afgeloopen week heb ben de veroordeelden hun eischen ge formuleerd en aan den directeur .der Rijkswerkinrichting overhandigd. Ze vroegen betere voeding, betere ver- zorgmg en meer vrijheden. Toen hun medegedeeld werd, dat de eischen niet voor inwilliging vat baar zijn, weigerden ze te werken. De directeur liet éen der belhamels in de cel stoppen, waarop de anderen party voor hem kozen. Ze dreigden de messen te zullen halen uit hun verpleegden kastjes en de toestand werd ten slotte zoo, dat de directeur en de bewaarders er toe moesten overgaan hun sabels te trekken om de mannen van het vieze métier in hun cachotten te kragen. Het voorloopig onderzoek heeft er toe geleid, dat zes belhamels in ver zekerde bewaring in het Huis van Be waring te Alkmaar zijn gesteld. Van een zijde, die het blad zeer betrouwbaar acht, verneemt de N. Crt. dat mr. Cort van der Linden gestadig vordert met de samenstelling van een Kabinet. Het blad meent hieraan nog te mogen toevoegen, dat ook de verdere voortbouw aan onze defensie een be langrijk punt op het program van het te vormen Kabinet zal uitmaken. Breskens, 19 Augustus 1913. Blijkens achterstaande advertentie zal binnen enkele dagen onder direc tie der heeren I. en P. C. van Melle eene electrische wasscherij, bleekerij en strykinrichting worden geopend. De directie stelde ons in de gele genheid tot het bezichtigen dier in richting. De benedenverdieping is bestemd voor het sorteeren, wasschen en blee- ken, en de bovenverdieping voor het mangelen en fijnstrijken. Voor het wasschen treft men een groote waschmachine van de Troy Laundry lim aan. In deze waschmachine wordt het water door stoom verwarmd, teiwijl de machine op zich zelf evenals de andere machines in deze inrichting door electriciteit worden gedreven. Nadat de goederen zijn gewasschen, worden deze gebracht in de centri fuge, een machine, afkomstig uit de zelfde fabriek, die door met een ver bazende snelheid rond te draaien de goederen naar de kanten stuwt waar door het vuile water wegloopt en de goederen drooger worden dan door wringen, terwyi ze in 't geheel niet te lijden hebbeo. Nadat de wasschen eenige malen achtereen door verschillende soppen en door de centrifuge gegaan zijn en al het vuil verwyderd is, komt het bleeken. Vooral de inrichting die hiervoor aangebracht is trok in 't byzonder onze aandacht. Waar iedereen toch weet, welke invloed de chloorkalk op het waschgoed heeft en vooral den wasscherijen wel eens wordt toege dicht dat zy hiermede nog al royaal omspringen, vernamen we dat hier in 't geheel geen chloor gebruikt wordt, maar dat de goederen gebleekt wor den langs electrolytischen weg, wat in 't geheel geen schade aan de goe deren doet. Op de bovenzaal vraagt de stoom- mangel onmiddeliyk de aandacht door haar reusachtigen omvang, waaraan een enorme capaciteit is geéevenredigd. De gewone en fynstrykery worden hier eveneens door kunstig bedachte en electrisch gedreven machines uit geoefend, waarvan het styken van glimmende boorden in hunnen ver schillenden vorm, en manchetten een belangrijke plaats innemen. De directie heeft het plan om het publiek in de gelegenheid te stellen een kijkje in de inrichting te nemen en zal daarvan ongetwijfeld een ruim gebruik gemaakt worden, ten einde persoonlijk de bewerking en behan deling der goederen te kunnen nagaan gelijk men ons reeds vertoonde. Door het gemeentebestuur van Groedo is op de missive van Ged. St. in zake de aanvrage van B. en W. alhier om tusschen de beide gemeen ten eene grenswijziging te bevorderen waardoor de twee z.g. armenweiden, behoorende tot de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Breskens en in de on middellijke nabijheid van de kom dier gemeente liggende, doch ressorteeren onder het gebied der gemeente Groede, geadviseerd dat er in geen enkel op zicht aanleiding voor die grenswijzi ging bestaat. Te Middelburg is op 60-jarigen leeftijd overleden de heer H. P. den Bouwmeester, lid der Prov. Staten. N. R. C. Groede, 18 Aug. De hedenavond onder voorzitterschap van den burg. gehouden zitting van den gemeente raad werd door alle le iea bijgewoond. Na lezing en goedkeuring .van de notulen, werd mededeeling ge aan van de navolgende ingekomen stukken a. missive van Ged. Staten houden de bericht, dat het gemuentebostuur van Heinkenszand heeft besloten de veemarkten op de eerste Zaterdagen der maanden April en November af te schaffen. Hiertegen bleek geen bezwaar te bestaan. b. Verslag van het Alg. Burg. Arm bestuur over 1912, waaruit blijkt dat het aantal bedeelden vermindert, het geen ook weerslag vindt in de straks te behandelen begrootiug voor dat be stuur. c. Proces-verbaal van kasopname over het 2e kwartaal, waai bij aan wezig bleek ƒ4496.61. d. Jaarverslag der vereeniging „Zee land." e. een tweetal missives van Ged. Staten houdonde mededeeling dat aan E. Huyghebaert te Assebrouck, con cessie is verleend tot den aanleg van een stoomtramweg Breskens via Groe de, Nieuwvliet en Retranchement naar Sluis, met zijlijnon naar Cadzandsche haven en van Retranchement naar de Belgische grens en 2e dat genoemde concessionnaris aan de hem in dezen gestelde voorwaarden heeft voldaan. Alle worden voor notificatie aange nomen. II. Door het Bestuur der vereeni ging tot bevordering der belangen van opvoeding en onderwys is het verzoek gedaan andermaal een subsidie te ver- leenen tot het bedrag van 150 ten behoeve der van wege het Nutsde- dartement bestaande bewaarschool. Van wege de muziekvereeuiging een verzoek van gelijke strekking tot een bedrag van ƒ5 Eindelijk was ingekomen van de 4 jongste onderwyzeressen en onderwij zers aan de openb. scholen in do kom en aan de Kruisdijk om verhoogiug hunner jaarwedde. Overeenkomstig het voorstel van den voorz. werden alle deze adressen aan gehouden tot bij de behandeling der gem.-begrooting. III. De geloofsbrieven der herbe noemde raadsleden A. Salomé en P. Lombaard werden ter fine van onder zoek gesteld in handen der hh. Ris- seeuw en de Vlieger, welke commis sie bij monde van eerstgenoemde ver klaarde dat het onderzoek tot geene bedenkingen aanleiding had gegeven. Mitsdien werd tot beider toelating be sloten. IV. Ingevolge de nieuwe Armen wet is een nieuw reglement ontwor pen voor het Burg. Armbestuur. Hier in is het noodzakeiyk overleg tusschen dit en andere armbesturen gewaar borgd terwijl dit by de oude wet volkomen afgescheiden was. Thans wordt voorkomen dat dubbele bedee ling plaats heeft. Het concept werd zonder hoofd, stemming aangenomen. V. Goedgekeurd werd de begrootiug van het Burg. Armbestuur waarin be lichaamd is het subsidie uit de ge meentekas ad ƒ75, alzoo tot op de helft teruggebracht. VI. Wegens overschrijding van den post Reiskosten in zake ue onder- wijzers-vacatu-e aan oen Kruisdijk met ƒ7.90 door do vergoading aan do sollicitanten van hetgeveil der proef les, werd dit bedrag aigeschreveu van de onvoorziene uitgaven. VII. Aangeboden werd de gemeente- rekening ovur 1912. 'Zij wyst aan ontvangsten ƒ362.63 meer aan dan is geraamd, terwijl er ƒ1590.981/, min eer is uitgegeven dan er was geraamd, zoodat er een batig saldo is van ƒ1973 611/,; dj ontvangsten beliepen ƒ23.341.69 en de uiig. ƒ21.3bö.0712. VIII. Bij de aaübieurng van het ontwerp gem.-begiooting voor 1914, deelde de voorz. mede, dat in de be- grooting is voorzien in de aflossing van twee aandeelen van ƒ600 in plaats van éeu, waartoe men verplicht is en toch nog over een sluitpostbeschikt van ƒ1658.88. In deze toelichting zijn echter nog niet geraamd ,de oukosteu veroorzaakt door de wet van 21 Juni 1913 voor de pensionneering vau gemeente amb tenaren en van de weduwen van ge- peusionoeerae gem.-ambtenaren. De begrootiug wijst een balanscijfer aan vau ƒ19.314.06. Na afhandeling der agenda vroeg de hoer Hammacher of de voorz. alle drie de vorenbedoelde adressen ver daagt. De voorz. antwoordde hierop dat vóór de indiening der begrootiug moei lijk over die adressen kan worden be slist en dat de raad niet hij ze laarom verdaagde tot by de be- hanaeiing der bsgrooting. Dhr Lombaard vroeg of er al over leg was gepleegd met den districts schoolopziener in zake de noodzake lijke herstellingen aan de school te Kruisdijk, waar de toestand dringend verbetering eischt. De voorz. zeide dat de nieuwe schoolopziener zich tusschen 2U en 30 Aug. te Middelbuig zal vestigen en dan deze zaak, waarover hij Z.Ed. reeds op zijn vacantie-reis had ge sproken, verder tot afwikkeling kan- komen. Met het vooruitzicht der verwisseling van lunctionaris hebben B. en W. nog wat gewacht, omdat men bezwaarlyk iemand kon krijgen die moeilijker in zyu eischen zou zijn dan de heer Jansen was, doch inte gendeel wel gemakkelijker. Dhr Lombaard deed de vraag in verband met de vacantie der school kinderen. De voorz. zeide dat de gemeente de herstelling kon doen op eigen hout je, maar dan kwamen de gan&che kosten voor hare rekening. Dit nu, achtten B. en W. niet in het belang der gom.-financiën. Door nog wat te wachten, terwyl men in- tusschen voor doorlekken is gevrij waard, kan men zich de steun met 25 pCt. van het rij* verzekeren, het geen toch ook niet uit het oog mag worden verloren. Zonder een buiten gewone vacantie aan de schoolkin deren zal men het toch wel niet kun nen stellen Met dank voor deze toelichting word de vergadering gesloten. Het ten overstaan vau notaris A. Mys geveilde le Bt Kruis bouwiaud ter giootie van 5.57.86 H A. is toege wezen aan I. de Marrée te Aardenburg voor ƒ7270 en een perceel van U.88.68 H.A. aan P. B. de Backere Jr te öt. Kruis voor ƒ1100. Het perceel weiland te Aardenburg is toegewezen aan de Marrée voorn, voor ƒ7080. School- en kerknieuws* Tot predikant by de Ned. Herv. gem. Paramaribo iNed. West-Indië) is benoemd da J. W. C. Ort te Aarden burg, N. R. C. Wij Donderdagmorgen tegen elf Uttt reed een trouwstoei, komende van Koningsplein te Amsterdam de bri van de Heerengracht op. Middem de brug botste een jonnen, die p, fkts van den andeien kaut kwaï tegen de paarden van het trouwtr. tuig, waauu een inspecteur van pj litie in groot tenue en zijn keurig 't wit gi kleede bruid-zaten. De jou- gen tuimelde op het trottoir, paarden begonnen te steigeren, trapten de voor op het rijwiel beves tigde mand stuk en vui bi ij zelden te vens eenige kruiken brandewijn, taal een 20 liter, zoodat deze over de brug stroomde. De paarden, verschrik door het gei aas der brekende knit keu, sloegen op hol, de bruid sprong uit het rijtuig en kwam met baar witte bruidskleed te vallen iu de p,M brandewijn. Toegeschoten menschm hielpen het arme ontdane bruidje overeiod. Intusschen waren de paar- deii weer gegrepen, terwijl do koet sier, die zijn best had gedaan paarden tot staan te brengen, ws blijven zitten. Do bruidegom k nu eveueeus zeer ontdaan voor dag en werd aangeklampt door ca jongen, die schadevergoeding vo« zijn vernielde fiets en zyu gebrokt kruiken eischte. Een agent en enke le burgers zorgden echter, dat bruid ipaar ongehinderd voort kon rij den, terwijl de jongen met een agent naar het politiebureau stapte. Honderden nieuwsgierigen bleven natuuriyk nog lang over het gevi napiateu en ktkeu meewarig naaut V' geheel met brandewijn doortrokkei r' biug. Een grappenmaker meende, dat de Leidscuestraters dien dag nt.| 'iff een het hoofd konden kwyt raket |w Dezer dagen heeft een grool arend iu het dorp Aodeer (Dunsel- land) een kind meegevoerd. De der, die landarbeid verrichtte, zagae vogel in de lucht stijgen met zij: prooi. Tevergeefs werden uasporn- 'gen in het hooggebergte ondernomen By Riechfield in den staat Ne- braska had een ongeluk plaats den uit veertig wagons bestaand#! trein van het bekende circus Baruii en Baily. Verschillende wagens vij len om, waarbij dertion personen ere stige kwetsuren bekwamen. De verwarriDg werd door het brul len van de wifae diereu, die zich de menagerie bevonden, nog groot# en bereikte haar hoogtepunt, toen verscheidene leeuwen en tijgers erin slaagden zich uit de overblijfselen van de vernielde wagens te bevrij den en te ontsnappen. Een compaj- nie soldaten .s dadelijk" van daar vet trokken om jacht op de ontsnapte roofdieren te maken. Te .Lemmer was liét de vori» wenk ver van rustig ouder de schersbevolking. Een Uunner niet gonegeu zijn aanslag (prena voor do ongevallenwet te beLaieu, deze hem wat hoog voorkwam. De Rijksverzekeringsbank liet daar op beslag leggen op zijn inboedel e: deze zou nu publiek woideo verkoelt Veieu zijner kameraden stoofd voor zijne woning; een hunner booi voor eik stuk éen cent. Iemand in het huis, die later kol mies bij de belastingen bleek te zijo bood eindelijk voor éen kast ƒ3 Toen kwam er onder de VissclM gisting m .u eischte, dat de bied# ook buiten zou komen en hij daartoe gedwongen, zoodat de pol®' er weinig aan kou doen. De kommies bood nu niet meer; verkoop ging verder door niet bieden van een cent. Echter, de Verzekeringsbank kwe® niet tot haar bedrag. Vooral door het kalmeerende of" treden van den waarnemenden W' gemeester, kwam de gisting niet tot handtastelyke uiting. Alleen B°f men den hoed van den kommies i' stukken getrokken hebben. Stat iën

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 2