fymm Mnbèttn. «tt Jl^erfcnfieBictè poot «top Vrede? IBRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco er post ƒ0.55, voor Belgis ƒ0.75 en 1 dollar j 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij iaekhandelaren en brievengaarders. Io 1543. Woensdag- <3 Augustus 1913. 22e Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMA.Y te Breskens. - De Balkan-oorlog is geëindigd. Be- Ulve de gruwelen in dien ruwen strijd ;d, had ze in den laatsten tijd weinig belangstelling meer. De vrees voor een verstoring van ld evenwicht was dan ook vrijwel uitgesloten geweest. Het stuiten van den vrede maakte u ook geenszins een belangrijke indruk meer. Oi de vrede nu definief zal zijn Ziedaar een vraag welke men zich onwillekeurig stellen mag. Want nog was de vrede tusschen talen Turkije niet geteekend of de tapeesche vijand werd door niet ir dan vier naburen besprongen, en nauwelijks was deze bloedige krijg beslecht of als een onverwacht naspel indien Balkan-oorlog breekt een seede uit, die in hevigheid niet voor ia eerste behoeft onder te doen. Droeviger afloop was voor czaar Ferdinand van Bulgarije niet denkbaar. De eerste en voornaamste overwel- jdiger van Turkije had zelfs een oogen- gedroomd van de heerschappij der Men over te nemen, en ziedaar, her et daar moest hij hulp en medewer- inroepen om den vrede te her stellen, daar een voortduren van den tweeden krijg voor hem en de Bul- pen hoogst erbarmelijk zou hebben kunnen uitloopen. Thans is het woord weer aan de di- plomatie om te onderzoeken of eene |taiening van het jongste vredes-ver- Wg van Londen de onderlinge belan- 3 niet al te na zal komen. Oostenrijk en Rusland staan sterk ■ieene herziening; niet is dit te be huwen als een onderling semen s' doch als onderling tegenwicht. Waarschijnlijk heeft Rusland, dat in ®8 Bulgarije als het ware heeft ge- 5t en het in 1908 uit het gevaar- avontuur, dat vorst Ferdinand zich IJiduitroepen tot onafhankelijk czaar uigaren, heeft gered, geoordeeld, :t Oostenrijk niet mocht toestaan als beschermer der Bulgaren op Heden. Lijnrecht tegen deze verklaring van wtenrijk en Rusland in gaat de mee- |Jg der Fransche regeering, die in Menstemming met de publiekeopinie f ^nkrijk, onveranderlijk trouw blijft £U bet beginsel, dat zij van den aan- af heeft verkondigd er is geen n'eiding tot herziening. Wat Enge- an betreft, kan hetzelfde worden op merkt, Er zijn dus twee mogendheden die j voor, en twee die tegen de herzie ning van het Balkanverdrag zijn en het opmerkelijke is, dat de voorstan ders zooals boven gezegd volstrekt niet bij elkaar hooren. Reeds nu, weinige dagen na het sluiten van den vrede, verklaren de meeste Weener bladen, dat het verdrag van Boekarest den vrede zeer waar schijnlijk niet duurzaam zal blijken te vestigen, en dat het tijdperk der ver wikkelingen op den Balkan nog verre van beëindigd is. Een hooggeplaatst diplomaat te Wee- nen zeide „Het kan als zeker worden be schouwd, dat Oostenrijk de herziening van het vredesverdrag volstrekt nood zakelijk acht. De thans gesloten vrede is slechts een stap vooruithet defi nitief verdrag kan niet gesloten wor den zonder de goedkeuring der mo gendheden. Wat dit betreft bestaat er tusschen Oostenrijk, Rusland en Italië volmaakte overeenstemming van ge voelens. Deze herziening zou reeds hierom alleen noodig zijn, daar Bulga rije geen enkel gebied m Bulgaarsch Macedonië verkrijgt, en dat het in het grootste gedeelte van dit land het Turksche bestuur vervangen zal wor den door een ander bewind, evenzeer vreemd aan het Bulgaarsche. Uit dezen staat van zaken moeten vroeg of laat nieuwe conflicten gebo ren worden. En tegen deze conflic ten, die zijn grenzen kunnen bedrei gen, wil Oostenrijk zich tot iederen prijs vrijwaren". De groepeering der tegen- en voor de herziening gezinde mogendheden verkrijgt nog een ongewoner aanzien door de houding van Duitschland. Te Berlijn heeft men namelijk reeds ver klaard, dat het vredesverdrag van Boe karest de nu pas gesloten Balkan- vrede zonder eenigen druk van de mogendheden is tot stand gekomen en als definitief beschouwd moet worden. En men hoopt daar, dat Europa zoo verstandig zal zijn, zich er toe te be palen, er eenvoudig kennis van te ne men. Het eerste vredesverdrag is niet onbillijk en daarom is de meerderheid der groote mogendheden gekant tegen een huropeesche conferentie die ten doel zou hebben dat verdrag te her zien. De officieuse pers te Weenen slaat weer al een dreigende toon aan, nu de regeering haar voornemens toch wil doorzetten. Maar te Berlijn vat men dat niet te ernstig op. Het wordt er zelfz zeer onwaarschijnlijk geacht, dat Oostenrijk, zonder gehoor te geven aan de voorzichtige raadgevingen van zijn bondgenoot (Duitschland), zich geheel alleen in een nieuw avontuur zal stor ten en aldus een toestand van wanorde zal bestendigen, waaraan men te Ber lijn liefst zoo spoedig mogelijk een einde zag komen. Bulgarije schijnt het intusschen met deze opvatting der zaak geenszins eens te zijn, althans als men mag afgaan op de verklaringen van den Bulgaar- gaarschen gevolmachtigde te Boekarest, die het volgende verklaarde Bulgarije plukt thans de vruchten van vroegere verkeerde politiek; het moet dit dragen en zal het ook dra gen. Het zal uit het nu gebeurde echter een goede les voor de toekomst weten te putten. Bulgarije moet bijna een millioen stamgenooten in Macedonië aan hun lot overlaten, die, door den langduri- gen strijd in kerk en school, nationaal bulgaarsch gezind, thans onder het be wind van Grieken en Serviërs moeten komen. In den loop der tijden zou den gewelddadige of andere, zachtere middelen wellicht veel uitwerken, maar tot dien tijd zou de Bulgaarsche be volking in Macedonië veel meer lijden dan onder de Turken, die hun althans hun scholen en kerken lieten. De geschiedenis zal zeer streng vonnissen over wat er thans geschied is, over het uitleveren van een milli oen Bulgaren, tegen alle nationaliteits- pnncipes in. Europa's publiek gewe ten kan hier nog wijzigingen brengen als men inderdaad voor het geluk der volkeren en voor den vrede wil wer ken, dan moet men zich verzetten te gen de bepalingen, die Bulgarije thans; door vier staten gedwongen, door een vijtden bedreigd, heeft moeten onder teekenen. Dit is geen vrede dien verwacht Bulgarije van Europa. Intusschen vertoeft de Nederlandsche ambulance onder leiding van dr van Tienhoven nog steeds in Servië en schrijft van daar, dat hulp nog zeer dringend noodig is. Door de verbreking van de verbin ding met de slagvelden met Belgrado kregen de doctoren de gewonden di rect van de slagvelden. Zij zochten de zwaarst gewonden uit voor hunne hospitalen en zonden de lichtere ge wonden naar andere inrichtingen. Zij hebben o.a. in een zaal 46 zware gecompliceerde beenbreuken en been- versplinteringen ontstaan door kogels en granaatscherven. Welk heerlijk werk kunnen de uit gezonden doktoren en pleegzusters aldaar verrichten en hoe dankbaar zijn al deze ongelukkigen Vooral dringende behoefte heeft men aan verplegingsmateriaal, linnengoed en beddelakens enz. De vraag is en blijft echterhoe lang zal ons comité dat nog kunnen volhouden Zou het niet zonde en jammer zijnF als we dit personeel moesten terug roepen uit gebrek aan geld. Met ongeveer ƒ2000 zou men het nog een drie maanden kunnen volhou den. Nu de vrede getec^end is, zal dat wel niet langer mee; ..oodig zijn, en zal men de voldoening iicuben de ellende in Servië op zeer groote schaal verzacht te hebben. Want men kan zeggen dat het ru we en onbeschaafde volken z»" dankbaarheid voor de aan t de zorg en ontzettende var de kenmerkt ben allen. Biiiiitjiiiaiiv De dader van den moords dm .veehouder J. Graman, t/ oi.der Sloten, is Vrydagmorge-. teerd. Zooala men zicb herinm Dinsdagmorgen te halt' vier, toeu kuecüis naar het werk waieu, een- gemaskerde inbreker binnengedrongen in de woning van Graman. De inbreker meeuue, dal ook Graman zich naar het land had begeven, om daar te werken. Duoh wijl Graman zich niet wel gevoelde, bleef hij thuis. Zoodoende ontdekte hij den indringer. Deze nam de vlucht en sprong, buiten gekomen, op zjjn liets. Graman liep nem na, doch de inbreker loste twee schoten op zjjn achter volger, waarvan een den veehouder in ue rechter lfbup raakte. Deze staakte toen zijn achter volging en viel gewond neer. De dader had zich uit de voeten gemaakt en bleef zoek. Ondanks zijn vermomming, had men in iiem toch zekeren Trazsel herkend, die vier jaar geleden zich aan eenzelfde daad had schuldig gemaakt. Men meende, dat de gezochte, A. H. Traksel, zich te Amsterdam zou ophouden. De recher cheurs gingen er op uit en van ken nissen van den gezochte vernam men weldra, dat hjj woonde op den N. Z. Voorburgwal 101. Donderdagavond be gaf men zich naar het bewuste per ceel, doch Traksel was niet thuis. Vrjjdagmorgeu was men gelukkiger. Traksel bevond zich Log in zijn bed. Te 0 uur kwamen twee rechercheurs bij zijn hospita en voor de verdachte,

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1