fymm én MbutUnüéUb t>00f Binnenland. Zartedag 9 Augustus 1913. 23e Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee me. Welke regeering? BRESKENSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden 0.50, franco jer post 0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bp «ekhandelaren en brievengaarders. No 1843. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den nitpever C. DIELEMAN te Br^skens. in De politieke crisis in ons land kan oogenblik rusten in stille afwach- van het resultaat der opdracht ui mr Cort van der Linden. Gelijk men weet is aan dezen, thans j van den raad van state en vroe- «er minister van justitie de taak op een extra-parlementair kabinet amen te stellen. Wat daarmee bedoeld wordt? Dit: een ministerie te vormen van •jnen die buiten de volksvertegen- sordiging staan, waarmee in hoofd lij is bedoeld, buiten de Tweede bier, die rechtstreeks door het kie- scorps wordt gekozen. «en zou dan, slaagt deze opdracht, i stel mannen krijgen, die vrij wel ilen den stembusstrijd stonden voor iteen werkzame deelname aangaat. Daar zouden dan feitelijk de soci- l-democraten buiten vallen. De door hen afgeslagen aanbieding li drie minister-portefeuilles zou hen dermate duur kunnen te komen 1, dat het bij de verkiezingen door beoogde doel zou te niet gaan, thans voor de naaste toekomst. Of die vrees hen tot bezinning heeft ïbracht, en hen op het genomen be nt om geen portefeuilles te aanvaar- eti heeft doen terug komen Het ■Kit er wel wat van. Een andere vraag is of het pogen ut mr Cort van der Linden zal ge iten. lal hij mannen bereid vinden om ing te nemen in een kabinet dat oonweg zaken afdoet die buiten politieke kwesties liggen, of zou een kabinet toch grondwetsher- ng en staatspensionneering aan een. fe moeilijkheid van de oplossing crisis wordt door de soc.-dem. •eten aan de vrijzinnige concentratie. is dat verwijt ongegrond. »mers, in het manifest der concen ts is duidelijk uiteengezet, dat, in- zij in de nieuwe Tweede Kamer '•tover eene meerderheid beschikt, iiiet het bewind zou aanvaarden, 4,1 si kwam rechts in de minderheid. ö'e toestand, alsof ze die klaar had tohien, is werkelijkheid geworden, toars inziens bracht de politieke 'istellatie van het parlement mede, soc.-dem. door haar aantal le- I-» in de Kamer een deel der ver- woordelijkheid van dien toestand éeszelfs gevolgen moest mededragen. En we moeten aannemen dat het overwegend advies aan H. M. de Ko ningin van gelijke strekking is geweest, daar de opdracht aan dr Bos in dien uitdrukkelijken vorm luidde. Het is niet mogelijk gebleken een zoodanig kabinet samen te stellen, ten gevolge waarvan H. M. den heer Bos vroeg dan een kabinet te vormen uit de concentratie. Maar de concentratie is aan haar woord getrouw gebleven en wenschte alleen uit haar midden of omgeving niet de regeeringsverantwoordelijkheid op zich te nemen. Daarop is de aanbieding aan mr Cort van der Linden gevolgd, gelijk hier boven omschreven. Nu zal Zaterdag en Zondag het aan vankelijk afgelaste buitengewone con- gres der soc.-dem. arbeiderspartij plaats hebben om over de brandende kwes tie te beraadslagen. Geschiedt dat nu alsnog om door eene mogelijke uitspraak ten gunste van de aanvaarding van minister-por tefeuilles de afbakening der aan mr Cort van der Linden gegeven opdracht nog eenigszins te voorkomen? Maar waarom dan de fout begaan met aanvankelijk te weigeren? Want een fout is 't en blijft 't, dat zij de portefeuilles niet aanvaard heb ben. Trouwens, die erkenning komt ook reeds. De heer Schaper zegt in „Het Volk" dat de kabinetscrisis niet slechts is veroorzaakt door de vrijzin nigen of de burgerlijke partijen, maar ook door de sociaal-democraten. Ze zijn een politieke partij gewor den en moeten ook politieke gevolgen dragen. De toestand waarin de Nederland- sche S. D. A. P. zich bevindt, is een der moeilijkste waarin sedert langen tijd eene der partijen van de Internat, is gewikkeld, schrijtt Kautsky, een der soc.-dem. hoofdmannen, wien Troel stra om raad vroeg. Hij vindt 't onmogelijk van uit het buitenland eene oplossing aan de hand te doen. In het algemeen beschouwt hij ech ter de intrede van een socialist in een burgerlijk ministerie met zoovele ge varen en nadeelen verbonden, dat de Internationale haar steeds met vrees ziet komen en zich daarmede hoog stens dan kan verzoenen, als haar om zoo te zeggen de noodzakelijkheid is opgelegd. Of die noodzakelijkheid er is, zal het congres op morgen en over morgen uitmaken. Maar als het congtes zich in meer derheid vereenigt met het denkbeeld om toch, zoo mogelijk, in het ministe rie zitting te nemen, dan zal het de groote vraag zijn of zij daarvoor nu nog wel in de gelegenheid zullen ko men, want Cort van der Linden zal zich in geen geval aan een weigering bloot stellen. Een tweede opdracht aan of in den geest als aan dr Bos, indien de vor ming van een extra-parlementair kabi net niet slaagt, is kwalijk denkbaar. Maar ondertusschen verloopt de tijd en wordt de toestand moeilijker. De concentratie komt ondanks haar fiere eerewoord in een eenigszins andere positie. Nu de zaken loopen gelijk ze nu doen, treedt een zekere teleurstel ling aan het licht met hare weigering. riet is waar, dat haar geen blaam kan treifen ten opzichte harer voorop gestelde houding, maar met het oog op den toestand van het oogenblik dienue iets meer met die situatie reke ning te zijn gehouden dan dat ze bleef vasthouden aan de uitdrukkelijke voor waarde van het mederegeeren der so ciaal-democraten. Er zijn beloften afgelegd, waarvan natuurlijk de nakoming zal worden geëiscnt, en indien men dan met ledi ge handen zal staan, zal daar een ze ker vertrouwen zijn ingeboet. Men vraagt dan minder naar het hoe en waarom, noch naar de overwegin gen en overleggingen der politiek, dan wel dat men onverholen zijne ontstem ming daarover zal uitspreken. De concentratie mag de mislukking van een gemengd kabinet aan de wei gering der soc.-dem. wijten, maar nu als 't ware alles aan haar lot over te laten, lijkt een zeer gewaagde onder neming. In elk geval heeft zij, door den schijn van de onafhankelijkheid juist een afhankelijkheid aan den dag gelegd die voor haar bedroevende ge volgen kan hebben. Elke phase moet op zich zelf wor den beschouwdze kan niet door te voren bepaalde regelen worden be- heerscht, noch vastgelegd. En dan had het in het land een verademenden in druk gemaakt als de concentratie des ondanks aan Harer Majesteits roepstem had gehoor gegeven, in plaats van nu stof te geven tot de veronderetelling, dat zij, gelijk van de socialisten wordt gezegd, de praktijk harer theoretische politiek niet aandurft. Gedurende eenige maanden heeft eon geheimzinnige insluiper te Am sterdam tal van inbraken gepleegd. Naar de Tel. echter mededeelt, is de politie er Zondagmiddag in geslaagd, den geheimzinnige met twee zjjner handlangers in zijn woning te arres- teerer. Het bleek te zyn de 21-jarige L. Druijff; zyn handlangers zjjn res pectievelijk 18 en 19 jaar oud. Hun wyze van werken is overbekend uit de talrijke benchtm van hun diverse inbraken. Met geraffineerde sluwheid zijn zjj steeds te werk gegaan de politie altyd op een dwaalspoor bren gend. De heeron insluipers zijn al te ijverig geweest. En daardoor moesten zij den een of anderen dag wel tegen de lamp loopen. Ju totaal hebben zij voor een bedrag van 4750 geroofd. In de woning van Druijff, was men Zor.dag juist bezig den buit te ver doelen, toen de politie er aanklopte en het drietal overviel. Zij werden naar het hoofdbureau gebracht. Hoe de insluipers te werk gaan „De Telegraaf" vertelt daarvan het navolgende Maandagmorgen, te half negen, had mejuffrouw Lijmberg, wonende op de .kattenburgerkade, haar woning, die op de derde verdieping is, verlaten. V ier kinderen bleven thuis, onder be waking van den oudste, net elfjarig zoontje. Nauweljjks was zy heenge gaan, of er meldde zich aan in de woning een twintig-ja ó- man, ge kleed in blauw colbert costuum, met fantaaienoed. Later blees, dat te zyu de twintigjarige stoker W. Hagman. Tegenover het zoontje deed hij het voorkomen, alsof hij door den patroon van den vader gestuurd was. Je vader heeft een ongeluk ge kregen, zoo voegue hij hem toe. En nou moet ik alles even komen op schrijven 1 Hü vroeg vei volgens hoeveel kin deren er waren, hoorde den knaap een en ander uit, waarop hy plotse ling de vraag tot hem richtte Heeft je moeder ook pen en inkt in huis Neen, antwoordde de knaap. Ga het dan even halen. Hier heb je geld. En tegelijkertijd gaf hij den jongen 7 cent. De knaap ging heen, waai op de man de deur der woning achter hem sloot. Plotseling kwam de juffrouw thuis. En nij de nadeiende Toestappen had de man viug plaats genomen vóór de tafel in de keuken en deed hy, of hij iets noteerde in een boekje. Ik kom voor de belasting. Je hebt te weinig betaald. De vrouw ondervroeg haar onge- wenschten gast. En de antwoorden die hy gaf, overtuigden haar langza merhand, dat do man niet degene kon zyn, waarvoor hy zich uitgaf. Hy

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1