fyemen mm- en M>utieni\el\nb neet '$eê>fe lijft Wo 1840. Zaterdag- 2 Augustus 19Ü3. 22e Jaargang. Socialistische ministers. Binnenland. V MI'S BRESKENSCHE COURANT! Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België 0.75 en 1 dollar j 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij toekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elk gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIELEfl.VN te Breskcns. Deze kwestie die aan de kabinets crisis ten onzent verbonden is geweest, en ook in Denemarken aan de orde is, geeft aan de Frankf. Zeitung aanleiding lot de vraag of sociaal-democraten mi nister moeten worden. In Zwitserland is zij opgelost. Daar aanvaarden sociaal-democraten ambten die overeenkomen met ministerposten in groote staten. In Frankrijk zijn al verscheidene socialisten minister ge weest. Echter betreft dit juist landen die geen monarchale regeeringsvorm tobben. Maar niemand heeft er nog aan her- iierd dat tusschen de jaren 1860 en 70 de Pruisische liberalen, gelijk nu let meerendeel van de sociaal-demo craten, in beginsel geen ministerschap wilden aanvaarden. Ofschoon zij in dien tijd de meerderheid in de Kamer hadden, dachten zij er geenszins aan, om zeiven te regeeren. Te dier tijde klaagde Simson, dat de liberalen in de Kamer voor niets Ier wereld ministerieel willen zijn wie tot de regeering in betrekking slaat, lijkt hun als dubbelzinng per soon verdacht, onverschillig wie er tegeeren en hoe zij regeerenwant li) zijn naar hun meening door het land opzettelijk afgevaardigd, om op de ministers controle te oefenen dat is hun opvatting van een parle mentaire regeeringen daarom be schouwen zij het als hun plicht, in ie oppositie te zijn. Zij kunnen niet gerust naar bed, zonder het bewust- hjn, dat zij de ministers in den loop 'an den dag behoorlijk toegetakeld hebben. En Barnhardi laakte het, dat de li- heralen te weinig eerzucht hadden de lui dachten er heelemaal niet aan 'm zich van de regeering meester te *ken, en hij vond dat verwerpelijk, gelijk het verwerpelijk is, dat elke po- ®eke partij die aan de regeering kan komen, dit nalaat. Elke oppositie die zichzelf niet als toekomstige regeering beschouwt, eischt onmogelijke dingen. Die stemming onder de vroegere li- heralen is te verklaren uit het karakter Van den staat in hun tijd. De staat Was toen nog de echte oude bureau eraten- en politiestaat, waartegenover een goed liberaal niet anders dan op- Positie kon voeren, en de liberalen, ie nog geen parlementaire ondervin ding hadden, konden niet begrijpen, dat het beste middel tegen zulke toe standen juist is, om zich van de re geering meester te maken en door haar den staat te hervormen. De liberalen bebben dat intusschen ingezien, de sociaal-democraten niet, ten minste niet in hun groote meer derheid. Wie een echt sociaal-democratisch afgevaardigde is, moet eiken dag een burgerlijk minister verslinden, maar er niet aan denken, dat hij zelf misschien eens minister zou kunnen worden, naardien dit verraad is. De Marxis tische theorie trekt immers een scher pe scheidingslijn tusschen sociaal-de mocraten en burgerlijken. De soci aal-democraten zijn, theoretisch ge sproken, altijd de doodsvijanden van de burgerlijke maatschappij en kunnen daarom geen politieke arbeidersge meenschap met haar aangaan. Dat de praktijk dit beginsel al tallooze ma len omver heett geworpen, verandert niets aan de theorie en aan de opvat tingen van hen, die de beginselen zooveel mogelijk hoog willen houden. De houding van de sociaal-democraten is eenigszins te vergelijken met wat de tegenwoordige paus doet. Al zijn encyklieken en motuproprio's zijn in hoofdzaak hierop gegrond, dat hij het katholicisme zooveel mogelijk wil vrij waren voor aanraking met de overige wereld, opdat het heele stelsel blijft zooals het is. Om de gevolgen die dat kan hebben, bekommert hij zich niet. De Marxisten doen het op hun manier evenmin, en men kan daarom zeggen, dat zij ook een soort van con- fessionalisme nastreven. Het blad geeft dan een korte uit eenzetting van den politieken toestand in ons land en in Denemarken en haalt daarbij eenige zinsneden aan uit een artikel van den heer Vliegen, ten be- tooge dat hij de crisis het liefst in dier voege geregeld zou zien, dat een ka binet, gevormd uit de liberale concen tratie, zich verbond om de kwestie van het kiesrecht en het ouderdoms-pen- sioen te regelen, waartegenover de so ciaal-democraten de verplichting op zich zouden nemen om het ministerie tegen de aanvallen van de rechterzijde te beschermen. Intusschen blijkt het hoe langer zoo meer, dat het intellectueele deel der 1 sociaal-democratisch partijbestuur, de 1 redactie van Het Volk en de Kamer- fractie de overhand hadden op de self- I made-mannen. By de gehouden nastemmingen voor de Tweede Kamer in de districten Amsterdam II eu VI alwaar respec tievelijk gekozen zijn de hb. Mendels en de Beaufort, die voor de districten Hoogc.zand en Amersfoort zitting zul len nemen, zijn gekozen de heeren Gehrard, suc.-dem. en Nierstrasz, u.- 1 Üi Bob die iu Groningen eu Win schoten is gekozen, heeft voor eerst genoemd district bedankt. - We bevinden ons schrijft „do Maasbode" op het oogeublik in een zelfde stadium als ruim vier jaar ge leden. Misschien zal men nog wel herinneren, dat ook toen op groote schaal het edele gilde der zakkenrol - Iers zijn winstgevend bedrijf uitoefen de ten nadeele der reizigers op de I internationale titineu Amsterdam via den Haag, Antwerpen, j Wij kunnen hut ons nog zeer goed herinneren, dat, dank zij het actieve optreden der Haagsche recherche, hieraan spoedig een einde gemaakt werd. Ben optreden, dat groote er- kouielijkhuid verdient, maar toch ei- gutilyk niet door de recherche van een gemeente op een internationale lyn verricht behoefde te worden. Nu schijnen de zakkenrollers van dit laatste lont geroken te hebben en zoodoende worden ze steeds brutaier in huu optreden. Het is daarom niet onwemchelijk er de betrokken auto riteiten op te wijzen, dat maatrege len dienen getroffen te worden om in te grijpen, maar hier schuilt de moei lijkheid wie iu zal grjjpeti. Het ligt niet op den weg van de recherche van Amsterdam, Den Haag of Rotterdam om hunne mannen op de internationale treinen mede te la ten reizen, omdat de straf hare han delingen builen de kom van de ge meente plaats hebben en zy dus ee nigszins in de taak van de rijkspolitie zouden treden. Verwonderlijk is het echter, dat de betrokken spoorweg-maatschappijen de rijkspolitie er nog niet mede in keuüa gesteld hebben. Op veizoek van het Rijk zouden zeer gemakkelijk Amsterdam, Den Haag en Rotterdam twee rechercheurs kunnen afstaan. De spoorweg mij zou vrij reizen kun nen geven eu het Ryk vergoeding of toelage voor voeding. Wanneer men in eeD huis last heeft van veel muizen schaft men zich een kat aan en de gevolgen zijn, dat zon der dat de kat de muizen vangt, de ze op de lucht reeds wegblijven en de bewoners van het huis met vrede laten. Hetzelfde zal dan ook hier plaats hebben. Alleen reeds door het feit dat de j treinen onder politietoezicht komen te staan, zullen de zakkenrollers voor zichtig worden, daar zjj allicht in hun medereizigers een detectieve yermos' den. De gevolgen zullen dus zijn dat het publiek voortaan veiliger zal kunoen reizen. In een woning aan de Gaslaan te 's GravenUage heeft zich Zondagmid dag een ernstig drama afgespeeld. Aldaar woonde de 52ja ige, D. Hid des, stoker van de Gasfabriek aldaar, met zijn (tweede) vouw, een zoon (voorkind van de vrou v), en een on- gevoer öjarig dochtertje uit het huwe lijk van genoemden Hiduos met zijn tweede vrouw. De zoou, oud 17 jaar en Christiaan de Jong geheeten, was eerst sedert eenige maanden len huize van zijn moeder eu haar man woonach tig. Hij was van zijn jeugd af in Gro ningen of Friesland verpleegd en Hid- des wist vermoedelijk bij zijn huwe lijk met zijn tweede vrouw van het bestaan van haar zoon niet" af. De jongen heeft, naar men vertelt, blijk baar er naar verlangd om te 's Hage by zijn moeder te komen wonen, of wel de moeder verlaügde naar haar zoou. Hoe dit zy, de jongen kwam voor eenige maanden bij zijn moeder inwonen en werkte nu als smidsknecht. De verstandhouding tusschen dezen vader en zoon schijnt al van den aan vang der samenwoning Diet gunstig geweest te zyn. De vader maakte vaak misbruik vau sterkeu drank en moet den jongen meermalen tever geefs tot bezoek aan herbergen en kufflehuiz-jii hebben uitgenoodigd. Deze weigering en ook andere om standigheden schijueu er toe goleid te hebben dat de vader deu jongen niet kon verdragen en hem gedurig scheld woorden eu verwyteu deed hooren. Ook Zondagmiddag schijnt er tus schen hen beiden ongenoegen te zijn ontstaan, nadat de vader te ongeveer 1 uur o ir den invloed van sterken drank w thuisgekomen. Terwyl de vrouw de keuken bozig was met het ge d maken van het middag eten, li rde ze plotseling in de ach- terk.im r harer woning, waar haar man eu haar zoon zich bevonden, hevige woorden en onmiddellijk daar op revolverschoten. Toen zij dadelijk daarna in de ach terkamer kwam, zag zij haar man blijkbaar bewusteloos in een rieten stoel zitten en de zoon een revolver op zichzelf richtende en zich een schotwond toebrengende aan het hoofd Ook later heeft de jongen nog eens het wapen nog eens op zichzelf ge richt, waardoor hij ook in bewuste- loozen toestand vei keerde. De vrouw riep onmiddelyk om hulp, politie kwam opdagen en de gemeen telijke eerstehulpdieiist wed geroepen. De geneesheer van dien dienst con stateerde den dood van den vader. Deze had een schotwond iu den mond en één iu den hals. De zoon werd naar het Diacones- senhuis overgebracht. De toestand van den zoon is n.etj ongunstig te noemen,

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1