fymm wt mUlïfk en SbntUniiMixb 'laan^crett. No 1836. Zaterdag 19 Juli 1913. 22e Jaargang. Zoo gemakkelijk mogelijk. Geen persoonlijke strijd. Binnenland. f Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar i 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. 6 Advertentiën van 15 regels 25' cents, elke gewone regel meer 5 cents. G-roote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den nitgever C. DIELEMAN te Breskens. in een onzer vorige nummers schre ven we, dat het advies van „de Stan daard" is om het nieuwe ministerie 't zoo moeilkijk mogelijk te maken. Waarin dat nu al en bij voorhand bestaat, toonden we reeds in een paar voorbeelden aan, en tot welke grepen verder de toevlucht zal worden geno men, kan eerst blijken uit de verdere omstandigheden. De tegenstelling van „zoo moeielijk mogelijk" is „zoo gemakkelijk moge lijk". Welnu, daar is een tijd geweest, dat men „zoo gemakkelijk mogelijk" aan staatsbaantjes kwam. Op het einde van het bewind van het ministerie Kuyper vaceerde te Kattendijke de betrekking van burge meester. Onder de sollicitanten behoorde ook een zekere mijnheer Veltman, wien een eventuëele benoeming gaarne am bieerde. Het is een herhaaldelijk uitgespro ken griet geweest dat, om zekere lands betrekkingen te erlangen een bepaalde politieke richting de doorslag gaf. Was dit een der wegen langs welke men zijn doel kon bereiken, een an dere was daaraan niet minder bevor derlijk. Zij was de speculatie op de minis- terièele ijdelheid. Van iemand die dat wellicht weten kon, vernam de heer Veltman aldus schrijft deze in „Het Volk" dat dr Kuyper zeer gesteld wab op ëen buste van hemzelf. De heer Veltman liet dr K. een des betreffend aanbod doen, hetwelk in zooverre dankbaar werd aanvaard, dat bij, in plaats van een bronzen, aan een marmeren beeld de voorkeur gaf, en zelfs gaarne de meerdere kosten, die de vervaardiging hiervan zou veroor zaken, voor zijne rekening wilde ne men. Zoo gezegd, zoo gedaan, he buste werd besteld en dr Kuyper poseerde meermalen voor den beeld houwer Antoon Dupuis. Inmiddels brachten de Kamer-ver- kiezingen van 1905 het Kabinet-Kuy- Per ten val. Toch werd door den opvolgenden ■ninister Rink den heer Veltman ter benoeming als burgemeester van Kat- 'endijke voorgedragen wijl die zaak tow dr Kuyper in zoover was gere geld, dat minister Rink geen termen aanwezig achtte, daarin nog verande ring te brengen. De heer Veltman hangt nu verder een heel tafereel op van de financiëele zijde dezer zaak voor wat betreft het aandeel dat dr Kuyper voor zijne re kening nam, maar bij dezen geheel in het vergeetboek schijnt geraakt te zijn. De hoofdzaak van deze geschiedenis is, dat er een tijd geweest is waarin het „zoo gemakkelijk mogelijk" was om aan eene burgemeesters-betrekking en wellicht ook andere te ko men, dat het al heel zonderling is als nu van diezelfde zijde van de daken wordt verkondigd het nieuwe kabinet dat, hoe men 't ook draait of keert, toch een koninklijk is 't zoo moei lijk mogelijk moet worden gemaakt en waarbij men onwillekeurig meer denkt aan eene wraakneming dan aan het waarachtig dienen van 's lands belan gen. ■BBBMWMBMBMBBMMBBWI IHMWll nn t Tot zelfs de Brabantsche pers wee klaagt over het feit dat drie rechtsche leden van Gedeputeerde Staten onzer provincie door vrijzinnigen zijn ver vangen. Zij noemt dat zelfs arrogant, dat wil zeggen aanmatigend, waaruit valt af te leiden, dat de meerderheid zich iets heeft toegeëigend, waarop zij als 't ware geen Vecht zou hebben. En „Zelandia" achtte het bovendien misplaatst dat de heer de Casembroot niet op zijne medeleden van Gedepu teerde Staten heeft gestemd, daar hij zoo vriendschappelijk met dezen om ging, dat de heeren vaak bij elkander logeerden. Door den langdurigen omgang is, begrijpelijkerwijzeeen zekere band ontstaan. De politiek heeft wel al veel warme hoofden en koude harten gemaakt, maar daarom het leven nog niet zoo verdorven, dat in een enge kring tusschen mannen van opvoeding en beginsel, alhoewel van uiteenloopende richting, die voortdurend met elkaar voor eenzelfde doel in aanraking ko men, een slagboom is opgericht, die hen elk oogenblik tot de tanden doet wapenen. Integendeel, er is nog wel waardee ring voor hoogstaande personen, wan neer ze niet zelve van hun voetstuk afdalen, Maar de politieke strijd bakent nu eenmaal de loopbaan van den regee- ringsvorm af. Deze levenswet geldt evenzeer voor rechts als voor links. En ook de aftredende gedeputeerden begrepen dat zoo klaar en duidelijk en zagen het vonnis zoo ouverholen door het kiezerscorps aan hunne man datarissen medegegeven, dat geen hun ner op eene herbenoeming rekende. Door de wisselende volksgunst zijn ze zelf eenmaal tot de hooge betrek kingen geroepen, tot dat de uitspraak van de stembus daaraan een einde maakte. Zoo eindigde het politieke leven der heeren Bybau en Van der Bilt voor het district Goes, die jaren lang lid van Gedeputeerde Staten waren ge weest en waarvan de toenmalige com missaris der koningin gewaagde, dat dit verlies zeer zwaar was, inzonder heid van den heer Van der Bilt die zijne levenskrachten geheel aan Zee land had gewijd. Men kan zich herinneren dat, toen mr Van der Bilt in Goes uitviel, de heer Iz. van Houte zijn zetel voor het district Sluis ten bate van den heer Van der Bilt afstond om dezen althans te behouden voor het Gedeputeerd college. We willen dit enkel in herinnering brengen om te doen uitkomen dat het meerendeel der kiezers en deszelfs lei ders in Goes ongevoelig bleken voor de groote werkkracht ten behoeve der provincie, gedurende bijna een halve eeuw, ontwikkeld, en toch dit hoogst verdienstelijk lid uitwierpen, met geen ander doel dan om op die wijze tot een ander regeerstelsel te komen. En dan gaat 't over de richting en tellen noch vriendschapsbanden, noch persoonlijke achtenswaardigheid mede en wordt enkel gestreefd naar de over winning van het beginsel op dat van den politieken tegenstander. Dat in dien strijd en tengevolge van dien, slachtoffers vallen, is eenmaal niet anders dan te verwachten. Men kan dat bejammeren, doch over en weer heeft men er zich bij neer te leggen, vrijwel als bij een geboden natuurwet. De massale strijd gaat niet over personen. Nu men echter de persoonlijke vriend schap er bij betrokken heeft, en men het den heer de Casembroot, het eeni- ge vrijzinnige lid van Gedeputeerde Staten, euvel duidt, dat hij op vrij zinnigen stemde, ofschoon hij op Zuó'n vriendschappelijken voet met zijn me de-leden stond, is een enkele opmer king gewettigd. Ze is dezeof het van dezelfde leden met wie hij zoo vriendschappe lijk omging, dan wèl vriendschappelijk was, door bij de aftreding van den heer de Casembroot hein wel is waar te herbenoemen, doch steeds in vaca tures van leden die moesten aftreden wegens hunne aftreding als lid der Prov. Staten en hem daardoor immer bestendigden als Gedeputeerde met een tijdperk van drie jaren, in plaats van hem een volle zitting-periode toe te vertrouwen. Er schemerde zoo in door dat zijn lidmaatschap van Gedeputeerde wel niet geheel con amore werd geduld. Zoo puur vriendschappelijk was dat toch zeker ook niet te noemen. Door den bond van koffiehuis- en restauianthouders is te Tilburg een congres gehouden waarin o.m. door het kamerlid Fleskens een betoog is gehouden over de huidige drankwet. De heer Fleskbus bogOli lllot te zegen, dat de Drankwet fameus slecht is geredigeerd en bijna onleesbaar is; ieder die met de toepassing van deze wet belast is, stuit teikensop onover komelijke moeilijkheden. Zij die er als belangstellenden rekeuiug mee te houden hebben, haten en verfoeien haar eu zoowel politie als colleges van B. en W. en öed. Siaten nemen haar met toenemende tegenzin ter hand. De oud-minister Kink en minister Heemskerk vinden het een slechte wet en zjj vinden daarbij steun in de ver slagen van de inspecteurs. Overheids personen zoowel als staatsburgers roe pen dan ook met roerende eenstem migheid urn een nieuwe draukwet, klaar en helder van redactie en reke ning houdend met het volle leven en met de praktijk. Aan de hand van verslagen van den inspecteur in de derde inspectie be handelde hij daarna de fouten van de wet. Het begint reeds bij de split sing van art. 1, die intusscheu mage re resultaten heeft opgeleverd en bo vendien het misbruiken van de wet in de hand gewerkt. Vele logemeDts vergunningen wor den aangevraagd, niet om alleen lo geergasten, maar om Jan en alleman sterkendraDk in het klein te verkoo- pen. De verklaring van die vergun ninghouders, dat zjj geen ander ge- bi uik daarvan zulleD maken dan voor de logeergasten, is onvoldoende. De jenever wordt bij het vat ingeslagen, ook al komt er in maanden geen lo geergast. Er is spr. een logement bekend, waar in een jaar 8 manschen

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1