}l$mm en Jppei:fc«fiéla6 twr ■s%fe lijS ^."^I'ann^eren. Xo 1834. Zaterdag 12 Juli 1913. 22e Jaargang. De Staatsloterij. Een stem van 200. Provinciale Staten. BRESKENSCHE COURANT Abonnement per P maanden 0.50, franco per post /J.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar 13 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij toekhandelaren en brievengaarders. Advertentien van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. l>it blad verschijnt eiken Dtiisdntr- en Vrijöairavniid b(j den uitgever C. MELKMAN te Breskeus. Opnieuw is deze staatsinstelling het voorwerp eener beschouwing, met na me van den heer Merens, die er in de .Vragen des Tijds" het navolgende van zegt De staatsloterij heet te zijn een volksloterij en zij is zóo ingewikkeld ingericht, dat het volk haar niet be- grijpt- De staatsloterij heeft te zijn een volksloterij en de eenheidsprijs van het lot is zóo hoog, dat deze valt huiten het bereik van het volk, in verband waarmede klassikale loten verden ingevoerd en daarenboven onderdeelen van loten verkrijgbaar gesteld. De Staatsloterij heet te zijn een volksloterij en het beperkte aantal loten, welk beperkt aantal door min gewenschte, moeilijk of niet te con- troieeren praktijken, nog meer be perkt kan worden, maakt dan het volk zijn geld in allerlei andere bin nen- en buitenlandsche loterijen steekt. De inrichting van de staatsloterij maakt, dat om haar heen allerlei zwendel rustig kan tieren. De hoofdfout ligt hierin, dat ar tikel 7 van de wet van 23 Juli 1885, bij de vaststelling van de maximum prijzen, waarvoor de klassikale lo ten door de collecteurs verkocht mogen worden, een wissel trok op de slimheid van het domme publiek en daarbij min of meer misleidend te wérk ging. De schrijver ontwerpt dan een nieuw ïsleem in welke geen collecteurs of tbitanten noodig zijn door de uitgifte 's doen geschieden op de post-, bij- f« hulpkantoren, en de eenheidsprijs 'Heen lot te bepalen op ƒ1. Gezien het feit zegt hij dat er drie loterijen per jaar worden ge houden, waarvoor de inleg 's jaars 'en minste 3 maal 1.246.000 of ƒ3.738.000 is, terwijl er daarnaast fcl van andere loterijen spelen Wlke alsdan öf verboden óf onmo gelijk zouden gemaakt zijn en er thans nog geklaagd wordt over te weinig loten, komt hij tot een ra fting van een totaal-inlage per jaar van ongeveer 7.200.000 of van een 600.000 per maand. Men zou op feze wijze per jaar 12 maandelijk se loterijen kunnen organiseeren. Vóór den vijfden van iedere vol lende maand zouden de postkan toren aan de directie deze blijft bestaan en zou worden uitgebreid hebben op te geven, hoeveel lo ten er op het kantoor en de daar onder ressorteerende hulpkantoren in de afgeloopen maand werden geno men en deze kantoorseries zouden zijn te brengen in één hoofdserie. Reeds hierbij zou het kansspel een aanvang nemen. De kantoor series zouden zijn op te nemen in lexicografische volgorde, maar het lot zou uitmaken, welke kantoor serie de hoofdserie zou openen. Voor dit doel zou uit een kleine tombola met de plm. 400 kantoor namen slechts éen naam zijn te trekken. Als om een voorbeeld te kie zen Alkmaar victorie kraaide, zou de reeks zijn te volgen tot en met Zwolle, waarna de kantoren te Aalsmeer tot en met Axel zouden volgen. De winners wil hij om en om met eigen geld laten uitkomen. De Midd. Crt. schrijft over ^de her stemming die de Provinciale Staten in hunne zitting van jl. Dinsdag hebben gehounen over het voorstel van den heer Ysebaert om aan den R. Kath. Boerenbond in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen een subsidie te verleenen van 300.— voor vlasproefvelden, dat die staking van stemmen aan leiding gaf tot het aanwenden van een reeds vroeger in practijk gebracht mid del om de dan noodzakelijke nieuwe stemming niet te moeten uitstellen tot de najaarsvergadering., De zitting werd eenvoudig gesloten verklaard, de heeren gingen koffie drinken, maar kwamen daarna terug, begonnen toen een nieuwe zitting, stemden over dat voorstel dat ver worpen werd, en behandelde daarna de agenda verder. Maar de wet is de wet. Het was een nieuwe zitting. En daar de Sta- ten-leden voor iedere zitting presen- tie-gelden krijgen, deden Ged. Staten het voorstel om de begrooting te ver- hoogen met 200, het bedrag dier presentiegelden. De Statenleden hoor- ,den het voorstel aan, glimlachten in- en uitwendig, maar niemand vroeg het woord om te zeggen dat die toch zeker onverdiende dubbele toelage wel wat mal was, en dat de Statenleden die nu maar moesten afwijzen. Allen zwegen, en zoo werden er 200 gulden uitgegeven voor een bloote for maliteit. Bij slot van rekening was er dus 200 uitgegeven om er 300 van de hand te wijzen. Er blijkt ook hier weer uit dat stakingen doorgaans kostbaar zijn. De zomerzitting werd Dinsdag her vat. Aanwezig waren 40 leden, de hteren de Veer wegens uitlandigheid ep, Louwerse wegens ziekte waren af- wt zig. Als lid der Eerste Kamer werd be noemd met 22 stemmen ds heer mr A. J. F. Fokker, afgevaardigde naar de Provinciale Staten voor het district Ziwrikzee, waardoor aldaar thans eone vacaiure zal ontstaan. Op den heer mr C. Lucasse, aftr. anti-rev. waren 18 stemmen uitgebracht. O. m. werd besloten tot aankoop van grond langs den provincialen weg van Bretkens naar Groede en tot ver koop van grond langs den provincia len weg van Oostburg naar Zuidzan- de. Aan de Ooft- en Tuinbouw-maat- schappij in ons distrit werd een sub sidie van ƒ50 toegekend ter bevorde ring van het houden van deskundige voordrachten. Zonder hoofdelijke stemming werd goedgevonden een stoombootdienst in te richten van Ter Neuzen naar Hoe- dekun kerke en Hansweert, waardoor dan de onpractische wekelijksche vaart op Woensdagmorgen naar Hoedekens- kerke komt te vervallen. Op het verzoek van het hoofdbe- stuuur van den Algem. Ned. Wiel- rjjders-Bond om het begiDsel te laten varen dat voor de verbetering van wegen waarvoor reeds eenmaal een renteloos voorschot is verleend, dit niet voor de tweede maal geschiedt, stelden Ged. Staten voor, hierop af wijzend te beschikken en dus zich te houden aan den bestaanden toestand om maar éénmaal subsidie te verlee nen. (Aan dit bovenstaand verzoek was door verschillende gemeentebesturen o. a Aardenburg, Biervliet, Breskens enz. adhaesie betuigd.) De heer Maarleveld verklaarde zich tegen bet voorstel van Ged. Staten en ook de heer Van Teylingen had daartegen bezwaar. De heer Blum achtte het een groot belang dat aan wegen, waarvoor bijv. voor 50 jaar renteloos voorschot werd verleend, ook deze thans werd ver leend indien dit noodig mocht blijken. De heer Fruijtier wees op het be ginsel door de Prov. Staten aangeno men bjj het toekennen van renteloos voorschot en zou het onbillijk noe men tegenover anderen als thans van dit aangenomen standpunt werd af» geweken. Bovendien wees hij op de gevolgen indien dit voorstel vau Ged. Staten zou worden verworpen. Het zal aan de provincie dan aanzienlijke offers kosten. Dhr Blum wilde de bestaande onbil lijkheid te dezen opziciite liefst zoo spoedig mogelijk opheffen. De neer Van Rompu zeide dat do heer Fruijtier de verdediging van dit voorstel voor hem heeft vergemakke lijkt en verklaarde gaarne met het voorstel van Ged. Staten mede te gaan Op financieels gronden ont raadde hij vooral niet met het reeds jaren bestaande stelsel te breken. Het zou tonnen aau de provincie kun nen kosten. De heer Van Teijliegen kon niet deelen met de meeuing van den heer Fruijtier dat, tweemaal renteloos voor schot kan worden verleend. Hij meent dat bij eeuige controle daar bij een tweede renteloos voorschot wel reke ning mode zal gehouden worden. De heer Van Niftrik was een groot voorstander van het goed onderhou den van de wegen. Zij bevorderen de welvaart der provincie. Bjj goed toezicht kan worden gezorgd dat aan polders die hun wegen hebben ver waarloosd volstrekt geen tweede ren teloos voorschot wordt verleend. Het voorstel van Ged. Staten werd aangenomen met 28 tegen 17 st. Het vooraielYsebaert in zake de proefvelden voor vlasbouw, is hier- voren aangestipt. De heer Kakobeeke verklaarde zich er tegen. De heer mr Dielemao ondersteunde het voorstel krachtig. Het mocht niet baten; de stemmen staakten en na heropening der zit ting werd het voorstel verworpen met 19 tegen 21 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten tot het toekennen van een subsidie vau ƒ150 aan het militair Tehuis te \lis- singen, werd ten zeerste bestreden door den heer van Niftrik die deze instelling niet van provinciaal belang acht en in de uehoeite wurdt voor zien door de openbare leeszaal te VTissingen. De heeren Blurn, Tichelman en Dek ker verdedigden het subsidie, terwjjl de laatste wees op het verschil van een openbare leeszaal en een militair tehuis, waarin de militair zich veel vrijer gevoelt. Het subsidie werd aangenomen met 25 tegen 15 stemmen. Bij de behandeling der begrooting stelde de heer Neeieson voor over te gaan tot het aanleggen van een fiets pad vanaf IJzeudijke naar de Belgi sche grens, in aansluiting met het fietspad van Gent naar de Nederland- sche grens. De heer de Casembroot deelde me de dat Ged. Staten bet verzoek van den heer Neeteson zullen overwegen. Na aanneming der begrooting werd de zomer-zitting gesloten.

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1