Een accoord. Binnenland. Gemengd. bewaking. Na ons souper werden we „ingesloten", elk in een cachot, ge vangenen in optima forma. De cipier smeet, zoodra we binnen waren, de zware ijzeren deur achter ons dicht, die met dikke grendels alweer uiterst secuur werd gesloten. Wij stonden in het pikke duister en konden geen hand voor oog-m zien nu hebben de Duitsche gevangeniscellen een electri- sche bel en ons eerste werk was dus te schellen en den bewaarder aan zijn verstand te brengen, dat we ons toch eerst eens behoorlijk wenschten uit te kleeden n poolshoogte te nemen van het interieur van het chachot. Waarom men ons als gevangenen be handelde en voor een ganschen nacht als misdadigers in een cel opsloot we konden er niet achter komen en kregen op desbetreffende vragen al door een ontwijkend antwoord. Er zat niets op, dan maar kalm te gaan slapen op de brits, die ons als rust plaats was aangewezen. En geslapen hebben we dan ook, tot Zaterdag morgen 7 uurtoen klopte de cipier weer op de ijzeren deur, om te wek ken en ons mee te deelen, dat we kiezon mochten tusschen het gevan- geuisontbijt of een ontbijt uit het hotel, voor onze eigen rekening. We deden natuurlijk weer het laatste, inmiddels eens informeerende, wan neer men nu eindelqk van zins zou zijn ons vrij te laten. Daar kon nie mand ons iets van zeggen en de celdeur klapte weer in het slot met z'n grendels. De Duii/sche politie was zeker nog steeds aan het onderzoeken, had naar Mühlheim geseind om onze ballon- mand te doen inspecteeren en was in afwachting van het resultaat daarvan ijverig aan het studeeren op onze brevetten en in ons aanteekeningen- boek. Je laat spionnen maar niet zoo aanstonds weer los. Dat onderzoek duurde nog tot half 's morgens een -inspecteur kwam toen mededeelen, dat we "vertrekken kondenmen was tot de wetenschap gekomen, dat we geen spionnen wa ren, dat men er althans met het minste bewijs voor had. Dat moest hun ook wel uit ons reisboek geble ken zijn, waar geen enkele stad in opgenomen was, waar wij op onzen tocht een fort of vesting hadden ge passeerd. De commissaris zei, „dat het hem erg speet, maar" waarop verder natuurlijk volgde, dat men zich vergist had. Heel gemakkelijk voor de Duitsche politie, maar minder aan genaam voor ons, Hollanders, die 'n aardigen tijd gevangen hadden geze ten. Eenvoudig, omdat een Duitsche luitenant ons zonder eenigen grond daartoe, voor spionnen had willen aanzien. De politie liet onze bagagi naar het spoor brengen en 's avonüi te 10 uur (Zaterdag) arriveerden wij weer in Utrecht. Met 'n ervaring rijker I Merkwaardig is, dat dergelijke din gen altijd gebeuren in Duitschland. Het komt herhaaldelijk voor, dat Duitsche ballonvaarders in een onzer provincies landen, maar nog nooit is het iemand in zijn hoofd gekomen, die Duitschers te arresteeren, omdat deze of gene „meende" dat het spi onnen zouden kunnen zijn. Zoo iets moet natuurlijk wèl een Hollander in Duitschland passeeren. In ons overzicht van de Staten- zitting heeft men kunnen zien, dat twee leden afwezig waren. Een van rechts en een van links. De heer de Veer bevindt zich in de Nieuwe Wereld voor zaken de Zeeuwsche Hypotheekbank, waarvan hij mede directeur is, rakende, en de ander, mr F. J. Sprenger, mede in de bestuursorganisatie van die Bank be trokken, is bij de stemming voor de leden van Gedeputeerdo Staten weg gebleven op belofte met genoemden heer de Veer, die elkanders absentie uitwisselden. Dit compromis is reeds geruimen tjjd gesloten in tegenwoor digheid van wederzijdscbe politici. Indien de heer de Veer in Amerika onv hoopt ziek zou wezen, zoo, dat hij tehuis zijnde, onder dezelfde om standigheden niet aan de Staten-ver- gad. ring zou kunnen deelnemen, dan zou hij dit onverwijld per draad doen berichten, waarmede dan tevens de heei Sprenger van zijn belofte werd ont-lagen. Aldus hebben we de situatie van deze zaak hoeren verklaren. A'e meei en met de vermelding er van, geen indiscretie te begaan, te minder nu het korte bericht elders is vermeld. De verklaring kan echter aan een globaal oordeel bevorderlijk z(jn. Dat de heer Sprenger zijn woord gehouden heeft, was niet anders te verwachten. Een gentleman breekt zijn woord niet. Maar daarmede is zijne houding niet goed te praten. iüen afgevaardigde heeft zich te rich ten in de allereerste plaats naar den grondslag van het mandaat, n 1. te zijn ter plaatse waarheen de afvaar diging geschiedt en daar te bandelen zooals hij meent dat naar zjjoe over tuiging de belangen het best behar tigd worden. Het spreekt van zelf dat die overtuiging in hoofdzaak ho mogeen is met die der meerderheid van het kiezerscorps. Wordt nu ge handeld in strijd met de hoofdlijnen dier overtuiging, dan verzaakt feite lijk zoo iemanJ zjjn onuitgesproken eerewoord om, speciaal bij spannende gevallen en bij pnncipiëeie zaken, te handelen naar die vooropgezette over tuiging. Het accoord is getroffen ten tijde dat van het resultaat der provinciale stemmingen absoluut nog niets was te voorspellen. Had de afspraak toen dus weinig zin, het profijt was niet temin aan de zijde der voorstellende partij baatte het niet, schaden deed het allerminst. En gesteld eens, dat het onafhan kelijk katholieke lid van Dalsum niet op links, maar op rechts had gestemd, dan was de stemmen-verhoudiDg 20 tegen 20 geweest en zou bij loting ten slotte zijn uitgemaakt op welke wijze het Gedeputeerd collage zou zijn saamgesteld, alleen dooreen niets gerechtvaardigde afwezigheid van een der leden. Het wil ons voorkomen dat de af- gevaarigue in dezen geen afspraak had te maken met een negatief doel. ERRATUM. Van het hoofdartikel „Zeelands Sta ten" is in de 18e regel van boven der eerste kolom aan de voorzijde het woordje „deel" weggevallen. Men lassche in gedachten dit er bij en le ze dus„en een deel der Walcher- sche kiezers". Red. De heer de Muralt heeft, we gens zijne benoeming tot lid der Tweede Kamer, met 1 Oct. as. zijn ontslag aangevraagd als ingenieur van het waterschap Schouwen om zich daarna te 's Gravenhage te vestigen. Breskens, 4 Juli 1913. Aan het postkantoor Breskens en daaronder ressorteerende hulppostkan toren, werd gedurende-de maand Juni in de spaarbank ingelegd 10197.48; terugbetaald 13847.48 Het laatste, door dat kantoor uit gegeven boekje, draagt het nr 6118. Het toelatingsexamen tot de eerste klasse der Rijks Hoogere Bur gerschool te Middelburg is o. m. met gunstig gevolg afgelegd door Jacques de Thouars alhier. De perceelen bouw- en weiland te Oostburg en Zuidzande, ten over staan van notaris A. Mijs te Oostburg geveild, zijn toegewezen aan Perc. 14 groot 1.21.16 H.A. To- renweide, aan den heer Ch. Mabesoo- ne te Oostburg voor ƒ3700. Perc. 6 groot 1.90.90 H.A. aan den Blindeweg, aan Mej S. Mazure te Oostburg voor ƒ3300. Perc. 6 groot 2.02.02 H.A. als vo ren, aan den heer W. Brujjnooge te Oostburg voor 3300. Perc. 7 groot 2 59.40 H.A. Stara- pershoekpolder, aan den heer I. van Houte te Oostburg, voor 3120. Perc. 8 groot 1 55.80 H.A. te Zuid zande aan den heer P. Cornelis al daar voor ƒ3343. Dinsdagavond zou de zoon van den landbouwer A. de W. te Water landkerkje zijne moeder afhalen met een karretje. Aan den tol stapte hij even ai en liet het paaid een oogen- blik onbeheerd staan. Op eens schrok het dier en sloeg op hol. De jongen kwam naar buiten geloopeD en kon het nog grijpen, doch ongelukkig kwam hij hierbij te vallen, een wiel ging hem over beide beenen, zonder hiervan letsel te ondervinden. Aardenburg, 3 Juli. Voor de stcuomiug van 2 leden van don ge meenteraad werden 390 geldige brief jes ingeleverd. Herkozen werd de heer K. L. Reep maker, lib., aftr. met 199 st. Herstemming tusschen de heeren M. J. de Muijnk, lib. aftr. met 188 en E. Cuelenaere, r. k. met 168 st. Hoofdplaat, 2 Juli. Bij de he den gehouden stemming voor twee leden van den Gemeenteraad brach ten van de 176 kiezers 140 huDue geldige stem uit. Hiervan verkregen de heeren M. J. Dhont 90 en Th. O. van Haalst «3 stemmen (beiden aftr.), zoodat beiden zijn herkozen. Op den heer J. J. Scherbeijn wa ren 43 st. uitgebracht. Sluis, 1 Juli. Als lid van den gemeenteraad is herkozen de heer E. J. de Meijer, aftr. r. k. Gekozen de heer A. Buyck, r. k., met 198 stemmen tegen 183 op den heer H. C. Bakker, aft. lib. De raad bestaat nu uit 4 katholie ken, 2 liberalen on 1 chr. hist. Zondagavond droeg een veld artillerist te Breda een burgerpet. Een officier, die dit zag, gelastte den artillerist zijn kepi op te zetten, doch hieraan voldeed deze niet. De offi cier wilde hem daarop arr^steeren hiertegen verzette zich de delinquent op hevige wijze, waarop de officier een korporaal bevel gaf hem to ar resteeren, doch ook de korporaal wenschte hieraan niet te voldoen. Van deze gelegenheid maakti de artilleiist gebruik om te ontkomen. De korporaal werd door den officier aangehouden, en naar de kazerne ge bracht. Woensdagavond is een man uit Haarlem, die op een wei bij de cen trale werkplaatsen der H. IJ. S. M. op 't baanvak Haarlem Amsterdam aan 't gras maaien was, door een trein gegrepen en gedood. De man die dit werk al jaren deed, was wat doof. Hij heeft daardoor den trein vermoedelijk niet hooren aankomen. In een onbewaakt oogenblik is een tweejarig meisje te Lobith in een een zinkput gevallen. Alhoewel de levensgeesten eerst waren waren op gewekt, is het later toch aan de ge volgen overleden. De vorige week werd op een der buitenwogen onder Zevenbergen de haarvlecht van een meisje van 13 jaar afgesnedeD. De dader was niet te vinden. Gisteren heeft men op 6en andaren weg wederom van een mei} je gedeeltelijk het haar afgesneden Terstond is hiervan aangifte gedaj, b\j de politie, waarna de heele brim, de marechaussee en de gemeente v litie op onderzoek zyn uitgetrokken Verschelde burgers staan de politij b(j. Te Lissabon is op een der pij, nen, waar drie straten te zamen k; men, een bom ontploft. Een kini dat zonder het te weten, den bon gedragen had en vallen liet, werd j0 stukken gescheurd. Volgens een aj. dere mededeeling van het ge val, haj het kind den bom op den grond zien liggen en er met den voet tegenaan gestooten, waardoor het projectiel ontplofte. Een arbeider, die ongeveet 100 metpr van de plaats verwijderd was, werd ernstig aan de borst rei. woud. Een eenjarig kind te Boskoop viel in een pot met kokend water m overleed na smartelijk ljjden. Op het westelijk handelsterreii aan de Van Vollenhovenstraat te Ra terdam heeft een ernstig ongein) plaats gehad. De sleeper J. Broersti 40 jaar, in dienst van de firma J.en A. v. d. Schuyt, wilde op het terrein een wagen, bespannen met twee paar. den, doen keeren. De paarden liepen door, waardoor de man met den lan gen boom tegen den muur werd g#- drukt. De borstkas werd hem ingedrukt, zoodat hij onmiddellijk dood was, De ongelukkige laat een weduwi met zeven kinderen achter. Dezer dagen werd in het turn- gebouw aan de Marnixstiaat een de uenjaiige jongen er op betrapt, da hjj in de kleedkamer uit de jas vat een der in de zaal werkzaam zijnde turners een horloge wegnam. Da po litie werd gewaarschuwd, bracht de jongen naar 't bureau Leidschepleit en daar kwam aan het licht, dat de knaap met een viertal vriendje, allen van zijn leeftijd een geregelde dieven bende vormde. De jougens hadden een vereeniging gesticht met statuten en een huis houdelijk rt-glement.'Doel van een en ander was, zich alles wat binnen ha» bereik kwam, toe te eigenen, te ver- koopen en van de opbrengst gezamen lijk naar een bioscoop te gaai. Gebleken is, dat alle diefstallen, die de laatste maanden in de badin richtingen aan den Heiligenweg e« den Westerdoksdqk, op het sportter rein achter 't rijkmuseum en in bet turngebouw in de Marnixstraat voor kwamen, door deze veelbelovende jongelui werden verricht. Rywielen, horloges, portefeuille, alles was vu hun gading. De knapen die in verschillende deelen der stad wonen en dientenge volge b(j verschillende politiebureau! gehoord werden, bezochten een derdi klasse school. Hunne ouders behrt ren allen tot den meer gegoeden stanu, Het is tusschen de BalkaDbood- genooten, speciaal tusschen Bulgarije en Servi9, volslagen tot een gekomen. Maandag heeft een formeel plaats gehad, waarvan de N. K. C- de volgende geregelde beschryviag geeft De Bulgaren vielen aan met mee' dan 100 bataljons infanterie met 200 veldkanonnen en houwitsers. Aan Servische zijde stredeu 30 tot 40 ba taljons met 80 kanonnen. De aanval had het karakter van een verrassing met een groote troepenmacht op ver soheiden punten tegeljjk. Kon men zich ook al voorbereid houden op kleine aanvallen bij verrassing, zoo als bij Zletowo, men kon toch onmo gelijk vermoeden, dat het Bulgaarscbe leger aanvallen zou ondernemen voor nog de diplomatieke betrekking811 waren afgebroken. Deze aanval wai i ■d

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 2