Jbinneniand. liemengd. aan de haren, die braaf haar best deed, om met hoera's het gedreun der kanonnen te overstemmen. Opzettelijk om Z. M. te begroeten had de Deeosche regeering het kruis erken „Olfert Fischer" naar hier ge zonden met prins Alex aan boord. Speciaal voor deze gelegenheid hier heen gekomen, was ook het Belgisch schoolschip „L'Avenir". Er zijn ontzaglijk veel' socialisten te Gent. Zij beschikken zeker over een derde van de kiezingsmacht. Dat wil nu niet zeggen, dat iemand zich aan eenige onaangename betooging tegen den Koning verwachtte, maar zóó hartelijk en geestdriftig als het, vooral vanwege het werkvolk en de kleine burgery geweest is, zal toch wel niemand zich het onthaal van den Vorst hier hebben durven voor stellen. Het was niet slechts een „blijde", maar tevens ^en triomfantelijke in tocht. Door heel de stad rolde een oorverdoovende donder van gejuich met het koninklijk rytuig over de tien-, twintig-lijven-dikken menschen- haag mee, en schier aan eiken straat hoek moest de Koning leusachtige bloemtuilen in ontvangst nemen, die hem, door jonge, in het wit geklee- de maagden, uit naam van de hier nog welig tierende „dekenijen" (ge buurtekringen) werden aangeboden. Er kwamen er zóóveel, dat de kleine prinsjes lotterlijk onder de bloemen bedolven werden. De oudste zat aan den linkerkant zijns vaders in de gala-karosde jongste op de voor bank. Met hem waren de ministers van spoorwegen en van openbare werken meegekomen. Onder de overheidspersonen, die den koning verwelkomden bij zyn ontscheping op Genttchen bodem, wa ren ook de socialistische senator Cop- pieters, de sociale volksvertegenwoor digers, tevens schepenen der stad, Anseele en Lampens, en al de soci alistische leden van den gemeente raad. In den loop der rede ten stadhuize vond de burgemeester gelegenheid om zyn dank te betuigen voor den wei- willenden steun, dien het Gentsch Magistraat steeds b(j de Nederland- sche regeering heeft mogen vinden. „De regeering van H. M. de Konin gin", zoo sprak hij, heeft, by deze onderhandelingen, bljjk gegeven van veel goeden wil, terwijl zijn ingeni eurs niet minder talent betoonden. De koning antwoordde met een krachtig uitgesproken Nederlandsche rede, waarin hij zyn beste wenschen en warmste bezorgdheid te kennen gaf voor den vooruitgang en de wel vaart van de Arteveidestad. De Directie van Het Persbureau M. S. Vaz Dias te Amsterdam doet, nu de verkiezingsdrukte tot het ver leden behoort, een beroep op onze gastvrijheid, teneinde een woord van erkentelijkheid te kunnen richten tot de hoofddirectie, de betrokken direc teuren en ambtenaren van den Neder- landschen Telegraaf- en Telefoon dienst. Zi), die het voorrecht genoten op de avonden van den 17en en 25en Juni een blik te aunnen slaan in de ruime seinzalen van het Rijkstele- graafkantoor te Amsterdam, hebben daar met groote verbazing de gesta dig golvende stroom van oranjekleu rig papier aanschouwd. Het was te kwart over zessen, dat de vloed van dringende telegrammen begon te stroomen en met verbazing wekkende snelheid tot 's avonds 10 uur, rusteloos zijn uitweg zocht naar de honderden seintoestellen. Tienduizend telegrammen bestemd voor alle steden en dorpen, ja zelfs voor de kleinste gehuchten in ons land, voor de hoofdsteden van Euro pa, voor onze Oost en West, alle ver meldende de gedetaileerde uitslagen )q verschillende districten moesten in enkele uren tijds worden overgeseind. Zuiden was de belangstelling in het resultaat van den politieken strijd zoo groot als dit jaar en toch moes ten op het telegraaf- en telefoonnet op zulk een abnormale massa berich ten niet berekend, die duizend draad- berichten in een kort tijdsbestek ver werkt worden, want ruim één uur vroeger dan vorige jaren waren de laatste districten bekend. Dit maakte niet alleen het treffen van bijzondere maatregelen door het hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie noodzakelijk, eischte daarbij van aile ambtenareu van de Rijkstelegraaf' een buitengewone krachtsinspanning. Breskens, 27 Juni 1913. Nu de omstandigheid dat de heer H. Weijkmau niet meer in aanmer king wenscht te komen als lid van den raad, aanleiding heeft gegeven tot eeue te houden stemming, zij het ons vergund het bestuur der muziek vereniging in herinnering te brengen de groote ontstemming die ten vori- gen jare i3 veroorzaakt door het bren gen van eene serenade aan een nieuw gekozen raadslid en het daarop ge voigde besluit om zich voortaan van eene dergelijke ovatie te ontnouden. Wordt het gebruik nagevolgd, dan zal diezelfde muziekvereniging Don derdagavond bij de opening der kor mis weder hare medewerking vorlee- nen. Maar alsdan staan we tevens aan den vooravond eener gemeenteraads verkiezing, waarbij bovendien nog een bestuurslid der muziekvereniging be trokken is, en bij de licht ontvlam bare gemoederen in dagen van stem ming, zouden we het bestuur in over weging willen geven, ditmaal hun rondgang op dien eersten kermisdag niet te doen. Dan wordt in elk geval alles vermeden, wat er op zou kuunen wijzen dat ze bovendien oe^e muzie- kale propagandiste wordt. Het devies is wei „uit het volk- voor het volk", maar in tijden van verkiezingen en niet het minst bij de plaatselijke voor den gemeenteraad, zijn de ingezetenen in deelen gesplitst, waarbij verenigingen als deze, die eigenlijk bestaan uit die verschillende deelen van menschen, zeker niet den schijn op zich mogen laden tot de veronderstelling dat ze langs zoo'n weg middellijk voor deze of' gene zou kunnen propageeren. Jl. Dinsdag zijn o. m. candidaat voor den Gemeenteraad gesteld Groede, P. Lombaard bn Adr. 8a- lomé. Schoondijke, P. Risseeuw Az. en Iz. van de Sande. Oostburg, C. I. Kense en J. H. van Peenen, allen aftredende leden, die bij enkele candidaatstelling gekozen zijn verklaard. Voorts zjjn candidaat gesteld, waar tevens stemming moet plaats hebben Breskens, I. Brakman, J. de Hul ster, aftr. lid en J. P. Salomé. De heer H. Weijkman weuschte niot meer in aanmerking te komen. IJzendijke C. L. Haverbeeke (r.-k.), Em. van Hyfte, (r.-k.), en Iz. Schjjve (vrijz.) De heeren J. A. Bekaar en B. J. Doens hebben verzocht niet meer in aanmerking te komen. Aardenburg: E. Cuelenaere, J. de Mu(jnck aftr. en K. L. Reepmaker, aftr. Schoondijke, 27 Juni. In de hedenmorgen gehouden zitting van den Gemeenteraad is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier de heer A. Salomé te Groede (thans tijdelijk onderwijzer al hier.) IJzendijke, 2B Juni. Heden had hier de jaarijjksche vergadering plaats van de classis IJzendijke. In het classikaal bestuur werden herbenoemd als leden-predikant dss R. Meeuwenberg te Breskens en H. Akerslbot van Houten Roos te Sas van Gent, die mede werden herbe noemd als praeses (voorzitter) en als scriba (secretaris) evenals hunne res pectievelijke secundi (plaatsvervangers) dss E. Raaras te Hoek en H. F. de Puy te Cadzand, en als lid-ouderling R. Scheele te Ter Neuzen en tot zijn secundi M. de Bruijne te Cadzand. Als quaestor (penningmeester) werd herbenoemd ds Akersloot voornoemd en als zyn secundi dS| H. F de Puy. Met algemeene stemmen wetd goed gekeurd eene door de Synode voor gestelde wijziging in zake te doene uitspraken door de Synode. Met 41 tegen 1 st. werd instem ming betuigd nut den geest en het beginsel van eene invoering van een reglement op de wijkgemeenten, in gemeenten met meer dan ééne predi- kantsplaats. Allen spraken voorts den wensch uit, dat de Synode in overweging zou nemen de bezwaren van don Êotter- damscheu Kerktraad tegen de redac tie van sommige artikelen ingebracht. Betreffende de samenstelling van de kiezerslijst van stemgerechtigden is door de Synode voorgesteld de leemte weg te nemen, dat de lijst en kel dioDt voor de stemming „kerke- raad of' kiescollege." Voor deze wij ziging verklaarden zich allen op 2 na, en voor wat betreft de claasule in alle gemeenten wordt deze stem miog gehouden naar eene kiezerslijst waarop de namen geplaatst worden van hen, die op den dag der stem ming stemgerechtigd zullen zijn, wenschten 29 leden daarvoor in de plaats gesteld te zien, dat alleen zij, die op 1 Jan. Stemgerechtigd zijn, op de lyst worden geplaatst. Algemeene instemming verwierf eene toevoeging in het reglement voor de kerkeraden, waarbij de notulen van het verhandelde op kerkeraadsverga- deringen geteekend mouten zijn door den voorzitter en secretaris of een der ouderlingen. Eene wijziging van het reglement op de Alg. weduwen- en weezenbeurs bedoelende het minimum per trek kende partij van 170 op 180 te brengen, werd algemeen goedgevonden, evenals de daarmede samenhangende wijzigingen. Ook werd met alg. stemmen beslo ten instemming te betuigen met een concept-reglement van dr J. A. Bruins, hetwelk beoogt te waken tegen mis bruiken in de gemeenten met zooge naamd „vrij beheer". Een concept reglement op de ker kelijke ordening van zendeling-leeraren, lidmaten der Ned. Herv. Kerk, bedoe lende dezen op hun arbeidsveld het recht te geven tot uitoefening van de Evangelie-bediening in haar vollen om vang en bjj terugkeer in het vader land dezen te beschouwen als Hulp- predikeis met het recht de sacramen ten te bedienen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Adressen bedoelende verscherping van de proponents-formule, belijdenis vragen enz. werden voor kennisge ving aangenomen. Een 48-jarige schildersknecht te Rotterdam sloeg Dinsdagochtend door kantelen van een vliegende stelling, die uit het raamkozijn van een der de verdieping hiug aan de Hoog straat, op de straat. In zijn val had de man zoodanige kwetsuren bekomen dat de dood na enkele oogenblikken intrad. N. R. Ct. Een schilder te Beugen (N.-B.) krabde een klein puistje aan den neus open, waardoor bloedvergifting ont stond. Zondag is hg aan de gevolgen overleden. Te Klein Ulsda kreeg een 14 jarig meisje ruzie met een pasr klei ne broers, terwijl de ouders even naar bet land waren. Toen ze terugkeer den vonden Ze hun dochter geworgd liggen in de gang. Een gehuwde landbouwer te Al- ting (gem. Bellen) is by het op slaan van zijn paard ouder zjjii Wj' gen geraakt, zoodat hij spoedig over" leed. Hij laat een vrouw met kinderen achter. Dinsdagavond omstreeks e en ib er op de openbare straat in t,; Haag een moordaanslag gepleegd m den kuipersbaas Polak van de Zu;' hollandscbe Bierbrouwerij aan Noordstraat, aldaar, door den Brj wer Bierman. Laatstgenoemde uit zijn betrekking wegens voort® rend ziekelijke omstandigheden, o Bierman dit ontslag nu meende t( moeteu wijten aan Polak, dan welt er tusscheu hen beiden eenigerleiaj dere veete bestond is niet bokeni zooveel is zeker, dat bij bet uitgas, van de fabriek Bierman Polak wachtte en B. op den boek van Noord- en Sirtemas-raat twee revoi- verschoten loste op Polak. Het eene schot trof hem in wang, het andere in het hoofd hoogte van den slaap. B. zotte op een loopen maar werd door foor bijgangers gegrepen. Hij verkeerden een zoodamgen overspannen toesta dat hij, nadat men hem de revolte had afgenomen, op een wagen riawl roomsch-katholreken ziekenhuis wc, vervoerd. Daar bleef hij tydelyk to; de politie, nadat er inmiddels au- gifte van den aanslag geschied wat hem daardoor een rechercheur li af halen en deed overbrengen taa: het politiebureau, waar hij in voor- loopige bewaring bleef. De pol» commi.-saris heeft reeds verhoortmaf genomen van getuigen van het voor gevallene. De toestand van den ma: is wel ernstig, doch niet levensge vaarlijk. Tel. Te Viucy-Manouvre, niet van Parys, was men bezig met k graven van een put, toen Maandij avoud om halfzeven deze instormt en de grondwerker Paul Bayet beid- ven werd. Onmiddellyk wendde pogingen aan om den man te re die weldra krachtig ondersteund ka den door een afdeeling genie-sotii- ten, onder bevel van ten luitenant uit Versailles gekomen. Arbeiders® soldaten werkten moedig voort, mar Donderdagavond had een nieuwen- storting plaats. Ofschoon men oieet- de, dat de man daar beneden nu we dood zou zijn, werkte men toch os verpoosd verder, om hem te bereikt: Uit voorzorg, tegen nieuwe inator- tingeu, had men de gravers aansiia. draden vastgemaakt, om hen te kas neu optrekken, zoodra er iels mocii gebeuren. Vrijdagmorgen om M twaalf bereikte men den bedolven en van den bodem van den put klooi de: „Hij leeft", wat boven vanmom tot mond ging. In den namiddag lu: men zijn hoofd vrijgemaakt en ie man was nog krachLig geooeg, d»t hij kon spreken en de bijzoudertóK van het ongeluk vertellen „Ik stond zeide hij toen i instorting plaats had, tusschenS* ken, een gevuld met steenen, eeotl aarde en een ledig. Ik sprong den ledigen bak, in de hoop, dat wel spoedig zou worden opgetrokke: maar dit gebeurde niet. Ik ben dai al dien tijd gebleven en lrebm(jkü:' nen beveiligen tegen de neerstortend aarde en steenen". Een dokter ging naar beneden o£ hem alvast hulp te verleenen. Bi klaagde over dorst en de dokter 1» hem eeuige aardbeien geven. In'1' schen werkten soldaton en arbeidt-1 hard door om dun man geheel les* maken en tegen den avond had u(; zijn bovenlijf bevryd. De dokter,® bij hem bleef, constateerde dat U pols onrustig sloeg. De man Itonnt niet meer spreken en verloor welo-1 het bewustzijn. Men gaf hem DCj een inspuiting maar het mocht d» baten. Het lichaam werd koud e! verstjjfde en den dokter bleef o"" anders over dau den dood te coo$' teeren. Niettemin ging men met g^' ven voort en om vyf uur 's Werd het lijk bovengebracht.

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 2