J-Uiu'inecn 'Mws~ cit MbutUniïélab H%UX\\k ifactn^wtt. No 1836. Zaterdag 14 Juni 1913. 23e Jaargang. COURANT. Abonnement per maanden ƒ0.50, franco per post 0.55, voor België 0.75 en 1 dollar i 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bjj boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit Itlati versrliijiii eiken Diiistiair- eu Vrijdagavond hij den uitgever C. UIIAüHAÜ te Rreskcus. Breskens, 13 Juni 1913. Woensdagavond traden voor een jichtbezette zaal van het Stoomboots- veeihui» alhier op, de heeien de Mu- rait en D. de Klerk van Rotter lam. Ofschoon de heer de Muialt in al le plaatsen van het district Oostburg lezingen heeft gehouden en men in de gelegenheid is gewiest, al is 't misschien wat vluchtig, hem te lee- ren kennen, beroept een deel dei- pers zich er vaak op, dat de Muralt een onbekende is in het district. De heer A. G. P. Hurting, werk tuigkundig ingenieur te 's Gravenha- ge, eon studiegenoot van de Muralt, tond ons een eenvoudige beschaving van hem, en waai uit we zien dat tobert de Muralt in 1871 te Utrecht terd geboren, aldaar de Hoogere Bur- jurschool doorliep om vervolgens te worden ingeschreven als student te Delft. Daar deed zijn enorme wilskracht eu ziji) van nature gezond verstand hem al in zeer korten tijd hot diplo ma van civiel ingenieur verwerven. In 1897 werd hg als ingenieur ge plaatst bij den Waterstaat in Ned. lodië, alwaar hg verschillende groote merken meemaakte en daarma op ver- zoek gedetacheerd werd bij den aan- leg van de Staatsspoorwegen daar te lande. In het vakweekblad „de Ingenieur" w#rd gedurende zjjn verblijf in Indiö meldiug gemaakt van eene bijzondere tevredenheidsbetuiging vau Z. Ex. den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië. Na afloop van zgne vijfjarige ver- biutenia verliet de Muralt den Iudi- Khen staatsdienst en werd na zgn terugkomst in Holland benoemd tot ingenieur van het waterschap Schou ten, welke betrekking hi) nu reeds M tiental jaren vervult. In dien tijd heeft de Muralt veel 'an zich doen spreken door zijne toe tsingen van gewapend beton bij sververdedigiugen en werken op an- fer gebied. Zgne betonglooilogen werden in fenen- en buitenland toegepast en fewel deze nieuwe vinding gelijk '»e andere meermalen aan kri- blootstond, vielen hem aan den Meren kant tal van bewijzen van 'aardéering ten deel. Iu de eerste plaats werd hem in l9'l door het Koninklijk Instituut 'at Ingenieurs de Courad-prijs toe pend, eene onderscheiding, welke slechts éénmaal om de vgf jaar be- schikbaar wordt gesteld voor de bes- verhandeling op het gebied van jet ingenieursvak, voorkomende in 'et bovengenoemde orgaan „De In- maar ook over andere onderworpen zijn meerdere artikelen van zijn hand in het weekblad „de Ingenieur" te vinden, maar begrijpelijkerwijzer zou eene bespreking hiervan hier te ver voeren. Ai" alleen orer oever-verdediging De heer de Muralt, die het eerst het woord voerde, besprak in breede lijnen de tariefwet zooals die voor 't oogenblik weliswaar tijdelijk is opge borgen, maar volgens de stellige ver klaring van minister Kolkman er in 1914 zal zgn, of de regeering is er met meer. Dat tarief beeft een tweeledig doel. Het werkt aan de eene zjjde fiscaal, dat wil zeggen ten bate van de schat kist tn minister Kolkman rekent op eeu tien millioen gulden en aan de andere kant moet bet beschermend werken voor de nationale Dgverheid. Met klare voorbeelden toonde spr. aan, dat van bescherming der alge- heele industrie geen sprake kan zgn en iioogstens een beperkt gedeelte daarvan kan doen protiiteeren tenge volge van de verhoogde prgzen die er zullen kunnen gemaakt worden doordat de buitenlander zijne prijzen moet vei boogen met het bedrag dat de tariefwet voor elk artikel en niet hel minst op al die welke v.oor de „kleine iuydeu" worden verbruikt eu feitelijk een belasting is die in hoofdzaak door deze meuschen wordt betaald in den vuim van verhoogde prgzen. Men krjjgt dus niet een algeheele bescherming, maar integendeel eene bevoorrechting van enkele industri- eelen, en zulk eeue staatsprotectie is niet geoorloofd. Deze bescherming die bovendien 10 millioen in de schatkist meet bren gen, wordt uitsluitend aangewend ten behoeve van de verzekeringswetten die nu al in het Staatsblad prijken. Behalve de tal vau uitzonderingen die heb moeilgk maken om van die verzekeringen te kunnen profiteeren, betaalt hg zelve ten deele de premie en bovendien van de 10 nog 6 mil lioen door de tariefwei. Is deze wet om die reden af te keuren, zg wordt weer vergoelijkt door het lokmiddel van hoogere loonen. Het eeuig mogelijke is eene uitbrei ding van personeel in de enkele be voorrechte iudustriën. En als dat zoo zijn mocht, dan zal dat eeu trek van het platteland naar de stad tengevol ge hebben dat de schaarsche werk krachten aldaar nog zullen verminde ren. Of dan in hoofdzaak de boer niet het kind van de rekening zou worden men denke maar eens een voudig aan de bietencampagne zal ieder voor zich wel kunnen nagaan. Na de onaanneinelgke tariefwet be handelde spr. het onderwijs. In eene oreede beschouwing werd aangetoond dat de pacificatie van 1889, waarbij de voorstanders der bijzondere school genoegen nameD en zich bevredigd achtten met de wet telijke maatregelen die toen ten op zichte van het bijzonder onderwijs werden getroffen, integendeel niet hebben gerust en niet zuilen rusten vooidat de openbare school, zooal niet geheel zal zijn verdwenen, dan toch zoo zeer op den achtergrond zal zgn gedrougen, dat hot bijzonder onder wijs regel en het openbaar aanvullend zal zijn. De grondwetsherziening leidt daar toe door de wijziging van art. 192 in dien geest. Bij de groote rijkssubsidies die het bijzonder onderwgs ontvangt, zgn geen waarborgen gesteld voor dat on derwijs, dat bovendien achtor moet staan bg het openbaar, omdat dezelf de leerjaren over te weinig leerkrach ten is verdeeld en bovendien omdat de beste leertijd wordt besteed aan godsdienstige leerstellingen waaraan bet kind op d.en leeftijd onmoge lijk iets hebben kan voor zijn levens beschouwing. Pal te staan voor het instituut: de openbare school, waar voor ieder kind plaats is, is de dringende eisch voor ieder die vrijzinnig denkt. Na de pauze wees de heer De Klerk allereerst op den grooten ernst der tgden waarin we leven. De groote politieke strijd wordt ten zeerste ver zwaard doordat de godsdienst daarin op onwaardige wordt betrokken en op zalvende wijze den eenvoudigen wordt voorgespiegeld dat het gaat voor of tegen Christus Dat is een misleidende leuze, waarvan men han dig gebruik maakt om een succes bg de stembus te behalen. Die leuze heeft velen wakker ge schud eu een krachtdadige waarschu wing tegen de coalitie doen hooreu. Indien ons land inderdaad niet in christelijkeu zin bestuurd wordt, zoo is dat opzienbarend, want als een ka binet van christelijken zin, dat be schikt over een meerderheid van 59 tegen 41 en de wetten waaruit een bepaald christelijke geest spreekt niet durft te wijzigen, zooals Zondagswet, Staatsloterg, wederinvoering van de doodstraf, dan moet er toch wel iets bij die groote meerderheid haperen. Niet echter om er spoedig wat groo te wetten door te jagen ten einde niet met ledige handen voor de kie zers te itomen. Maar die ziektewet en invaliditeits wet waren voor de linkerzijde onaan nemelijk omdat het systeem werkelijk nadeelig, kostbaar en moeiigk genaak- baai zal werken voor den loonarbei der, voor de weezen slechts een rente uitkeert tot 18 jaar en voor de we duwen niets doet. Elke aangewende poging tot verbetering van deze wet ten, werden vergdekl. De grondwetsherziening gaat den- zelfdeu weg op. Daarin wordt de openbare schooi op zgde gedrongen eu in een hoek geschovon, het kies recht dat algemeen moest zijn en waarvan de zelfstandige vrouw niet mag uitgesloten wezen, zal worden beperkt tot gezinshoofden en die de wet daarmee gelgk stelt. Dat alles zal tot uiting komen als een gevolg van den secte-geesl, die over ons land waait. De geest verwekte ook de opspraak waarin land meermalen, en ook nu weer door zijn fort to Vlissingen, is ge brac nt. Tegen dien geest wordt het Neder- laudsche volk gewaarschuwd, ook om de wetgeving 111 andere banen te lei den. iiaartoe wekte ook spr. op om der wille onzer natie eu van het va derland, dat op andere wijze dan nu is geschied vau zich moet doen spre ken, door middel van zijn haudei en nijverheid, scheepvaart, kunsten eu wetenschappen. De voorzitter J. de Hullu bracht dauk aan de beide sprekeis voor hun krachtig woord en namens hen aan de toeiroorders voor hun groote be langstelling en onverdeelde aandacht, en met de opwekking ftin op 17 Juni trouw op post te zijn. De Dinsdagavond gehouden zit ting vau den Gemeenteraad werd bij gewoond door ledenafwezig de neer P. C. Roest. De notulen werden na lezing onveranderd en zonder be merking goedgekeurd. Intusschen droeg een groot deel dezer notulen allerminst het karakter, dat daar aan moet worden toegekend, nl. een bioote vermelding van wat behandeld is, immers er wurd aan het voorstel van R. eu W. tot wijziging van de verordening op de heffing van den hooldelgkeii omslag, eene beschou wing vastgeknoopt, zoo uitgebreid en bigkbaar ook voor de raadsleden zoo nieuw, dat allen met veroaasdheid uen wooi den vloed aanboorden. Het geheel dezer verhandeling was dan ook meer een weerslag op de door ons geleverde beschouwing, want eene toehentiug als nu up dit voor stel werd gegeven, miste ineu in dien vorm bij ue behandeling in de vorige zitting. I. Ingekomen was eau inisive van Ged. Staten noudende heueukiug te gen het genomen besluit tot al- en oversenruving ad 21t)9.7z, op ue begrootiug van 191 z waarvan een be drag van 1877.29, eene wijziging der begrooting lougevulge beelt eu het besluit in dien gteoi verandeit. Tegen deze administratieve wijzi ging, die aan de zaak zelve geone verandering bieugt, bleek niet het minste bezwaar te bestaan en werd mistdien het des betreffend voorslei van B. en W. zonder hoofdelgke stemming aangenomen. ii. Van den Rgks-Waterstaat is bericht ontvangen dat het verleggen van het voetpad van af Dierx tot aan de Bewaarschool door den aannemer van het verleggen van den rijksweg in hét dorp zal worden uitgevoerd eu dat het bedrag van dat werk ad 285

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1