es 'focmccn ®ladit^nrcu. Buitenland. JBïfiueiilaiul. n Abonnement per P maanden 0.50, franco post ƒ0.55, voor Belgis ƒ0.75 en 1 dollar 8 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij oekhandelaren en brievengaarders. ,8Ei Ito S824. Zaterdag- Juni 1913. 22e Jaargang. Advertentiën van 1—5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vriidaravoud by den uitgever C. DICLEH4Ü te Breskens. ibarones van Zuylen van Nijo de Haar, te Parijs, echtgenoote den president der Fransche au imobielclub, droeg Vrijdagmorgen in barer secretarissen op een chè- ue van 80000 francs to verzilveren. De chèque die de bediende moest aan innen, was in een met vijf ze- gesloten enveloppe gestoken Ook iet geld moest hij aldus terugbren- Bovendien kreeg hij in opdracht brief te doen aanteekenen en een Bodschap te doen in een postzegel- todel. Hij had reeds verscheidene tan dergelijke opdrachten uitsto tend ten uitvoer gebracht, ffiitob werd door een der koetsiers var barones van Zuyle-, por rijtuig Baar deze verschillende plaatsen ge raden. Eerst liet hij zich naar het «stkantoor en vervolgens naar een ik brengen, die hij spoedig verliet, it de kostbare enveloppe bij zich. Toen is hij vermoedelijk voor de groo- Iverleiding bezweken, en is het to bjj hem gerezen, er met 't kp- sale bedrag vandoor te gaan. Daar- cor was het in de eerste plaats noo- den koetsier kwijt, te raken, en ttrbij kwam het toeval hem t- r sip. Wegens een opstopping van lei tuigen kon de koetsier zijn equi pe riet vlak voor den postzegel- «del doen stilhouden, maar moest j er op ongeveer 40 passen vandaan Wittob deed snel zijn boodschap en p daarna ijlings weer heen om dan oorloos te verdwijnen. De koetsier rachtte tevergeefs op hem. Toen het naif uur was geworden, werd hjj «geduldig en ging in den winkel vra- to of zijn collega er nog was. Na ttp ontkennend antwoord te hebben •hangen, wachtte de koetsier nog oogenblikken en reed toen te il caar huis. ®o ontrouwe bediende was verdwe- ®e« is, ondanks Ue ijverige naspo der politie nog niet gevonden, barones heeft een belooning van '0 francs uil geloofd voor den per die inlichtingen ve-strekt, wrl- iaen tot de arrestatie van haar •oiwenen secretaris. gemeentebestuur van Gent. De corresp. te Konstantinopel van de N. R Ct. schreef, dat de Neder- landsche kruiser „de Gelderland" ver leden Dondeidag de leede aldaar ver liet na een verblijf van t>Üna zeven maanden. Heeft het schip voor de bescherming van de Nederlandscbe kolonie gelukkig niets behoeven te doeu, veel, zeer veel hebben komman- dant, officieren en equipage van de Gelderland in dat vrg lange tijdvak gedaan, om de eer van Nederland en van onze marine hier op te houden, en ons hier, waar in nagenoeg een kwart eeuw geen Nederlandsch oor logsschip meer was geweest, weer eens van zeer voordeelingen kant te doen kennen. Van wat in het alge meen onder vlagvertoon wordt ver staan, heeft de Gelderland zich hier bepaald op uitstekende wijze gekwe ten. Kommandant, officieren en equipa ge waren hier in de stad beslist po pulair. Onze Jantjes werden overal opgemerkt en geprezen om hunne flinke houding en hun onberispelijke tenu*>, die men algemeen, daar onze schepelingen steeds aan den wal hun baadjes dragen, de netste en zinde- lijkste vindt van de kleed ij van al de hier in de straten verkeerende ma rine manschappen. In de diplomatieke en uitgaande kringen waren de kolonel, de overste en de officieren allerwegen zeer gaar ne geziene gasten, en de ontvangsten aan boord van den IIollandschen krui ser, waar in den longroom evenals in de kajuit een opreciit gulle gastvrij heid gehuldigd werd, waren altijd druk bezocht en gezocht. Bij het vertrek kon dan ook goed bemerkt worden, hoezeer het heengaan van dat zich hier zoo prettig ingeburgerd bob bende schip wordt betreurd en welk een leegte het den eersten tijd zal achterlaten.' Voor de equipage was het lange verblijf hier ter reedo onder de tegen- woo'rdige omstandigheden voorzeker niet altijd aangenaam, ja op den lan gen duur vervelend, daar bij den be- staanden oorlogstoestand en den staat van beleg hier in de stad de vergun ningen om aan den wal te gaan zeer beperkt moesten worden, van nacht permissies geen sprake kon wezen eu het vele jonge volk aan boord slechts onder geleide zoo af en toe aan land zieh kon gaan verzetten. Toch kon men telkens weer aan boord vaststellen, dat de geest onder de equipago goed was on opgewekt bleef, hetgeen voorzeker voor een groot deel mag worden toegeschreven aan de oordeelkundige en aangename wjjze waarop de kommandant en de officie ren de bemanning behandelden Ze waren er steeds op uit haar zooveel mogeiyk afleiding te verschaffen. Eigenaardig is het bjj zulke inter nationale vlootverzomelingen van ee- nigen duur na te gaan, welke naties zich als 't ware instinctmatig bjj elk ander voegen, omdat ze al kunnen ze in den omgang zoo goed als niet met elkaar praten door zoo onge veer gelijken smaak, geljjke gewoon ten, voorkeur en opvat'ingen of ook door oen gemeenschappelijke» atkeer van dit of dat, of dezen of genen, tot elkaar komen. Zoo waren onze zeelui overal da delijk met de Engelschen te zamen, en ook wel met de Roemeenen, dit laatste waarschijnlijk, omdat die door menigvuldig varen op Rotterdam iet wat Hollandsch verstaan en spreken. Daarentegen bestond er van den aan vang af een merkwaardig gespanneD verhouding tusschon onze Janmaats en die van den Spaanschen kruiser, welke verhouding zich somwijlen in herhalingen in hot klein van den tachtigjarigen oorlog uitte, waarby dan de onzen flink door de Britsche vrienden werden bijgesprongen, ter wijl de Spanjaarden hulp kregen van hun Italiaansche kameraads. De nieuwe centen zijn in omloop. Zjj zijn zoo zwart gemaakt om ver wan ing te voorkomen met het gou den vijfje. Dat wordt tenminste ver. teld, doch we betwijfelen of het waar is. Want zoude het waar zijn, dan zou het zeker niet pleiten voor onze Rijksmunters. In minder dan geen tijd toch kan men het zwarte goedje dat op de centen zit, verwijderen en de nieuwe cent heeft veel meer kleur van het gouden vijfje dan de oude. Men kan terstond de proef nemen. Men heeft slechts een paar seconden met 9en stukje gomelastiek over de cent te stiijken en de cent heeft een goudkleur. Legt men nu een gouden vijfstukje, een oude en de nieuwe cent naast elkaar dan zal ieder moe- ton toegeven, dat de nieuwe (zwarte) cent hst grootste gevaar voor verwar ring oplevert. Een lezer van de Prov. Groninger Crt. wilde met een nieuwe cent een grap hebben. Door middel van een bijtend vocht wilde hij eens zien wat er achter het uegergezicht verscholen was. En ziet de wasch met zoutzuur loste de vuile roetlaag op en ons negertje bleek een echte onvervalSchte blanke te zijn, die geen droppel zwart bloed in de aderen heeft. Prachtig schitterde hij in de zon lachte zijn eigenaar zoo vriendelijk toe, dat deze den indruk kreeg een gouden vijfje voor zich te zien. En kwam deze op de onzalige gedachte het ex-negertje voor een echt gouden vijfje te laten spelen. Hij ging daai toe naar een der groot ste sigarenwinkels ter stede, bestelde voor een kwartje sigaren en zei, on der het neerleggen van den blinken den nieuweling yan 1913 „Hebt u van een gouden vijfje terug En jawel, de argelooze winkelier vloog er in. De gewassch6n cent speelde haar rol zoo natuurlijk, dat ze onmiddellijk in de toonbanklade verdween en 4 groote en 3 kleine stukken zilvergeld er voor in de plaats werden gegeven. Des avonds ging onze vriend naar den sigarenwinkel terug, en gaf den winkelier, onder uitlegging der toe dracht van de zaak, zijn geld terug. Had hij niet met een eerlijk meDsch te doen gehad, dan was de winkelier de dupe geweekt. Het moge als voorbeeld strekken om met het goudschijnende aanzicht onzer koperen munt op zijn hoede te zijn. Men lette op het cijfer 1 en op het woord cent. Men meldt uit 's Gravenhage aan de Tel. d.d. 2 Juni: Sinds eenige dagen had het de aan dacht getrokken, dat een 17-jarige klerk, werkzaam aan het bijkantoor 's Gravenhage van de Algemeene Maatschappij van Lovenverzekering en Lijfrente, te Amsteidam, zich vrij groote uitgaven veroorloofde aan uit stapjes, kleeding, enz. Zoo was hij Zaterdag vóór acht dagen met een 16 jarig meisje naar Amsterdam ge gaan, had daar met haar den nacht doorgebracht in een hotel, om den volgenden dag samen een boottochtje te maken naar Urk. De directie van het Haagsche bij kantoor, aan wie een en ander ter oore kwam, wenschte daarom op het laatst der vorige week, dat hij zijn kas zou opmaken en verantwoording doen van dnor hom geïnde en geboek te kwitanties. Onder voorwendsel, dat hij nog een bedrag van 7.80 te innen had en dan nog een ronde som verantwoorden, wist hjj opdatoegen- blik het opmaken van zijn kas uit te stellen. Toen de gerezen argwaan door zijn uitblijven versterkt werd, beldu men het adres op waar hjj de 7.80 zou ontvangen en waarbij bleek dat hij daar inderdaad kortte voren was ge weest. Uit het daarna ingestelde politie onderzoek bleek, dat hij by een pas sage-bureau een biljet naar Amerika had genomen, om Zaterdagmiddag per s.s. „Noordam" daarheen te vertrek ken. Gebleken is, dat het jongmeusch ruim 1500 had verduisterd. Inmiddels kwamen bij de directie en bjj zijn ouders brieven in, waarin de knaap schreef, dat het zijn plan was, zich zelf van het leven te be- rooven. Eén dier brieven was uit Voorburg geschreven op postpapier van een der café's aldaar. Zaterdagavond, omsteeks 9 uur, is zijn lijk, met een schotwond in de hartstreek, gevonden door een gezel schap, dat in de Nieuwe Schevening- sche Boscbjeq wandelde, Bjj het lijk

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1