En zoo de katholieke afgevaardigde Fleskens, die in ons district de can- didatuur van inr Dieleman zal komen verdedigen, in de Tweede Kamer op 2 December van het vorige jaar ver klaart „Ik meen dat een staatkunde dan sltchts gezond kan zijn als zij haar aandacht verdeelt over alle standen eeuer natie. De massa moet in al haar geledingen overtuigd zyn, dat de overheid let op alle belangen. Jtiy een groot deel van het volk is die overtuiging aan het wankelen ge bracht, by de zoogenaamde kern der maatschappy de landbouwers en wel by den kleinen boerenstand. De industrie onttrekt steeds meer en meer werkkrachten aan het plat teland, den boer worden loonen ge vraagd die hy niet kan betalen. Voor de sociale wetten worden steeds zwaar dere lasten op den landbouwer gelegd, zonder dat hy er beter Yan wordt". En ten anderen ryst de vraag on der welken vorm de katholieke pro pagandisten een anti-revolutionair zul len kunnen aanbevelen, als we kun nen zien, dat Zelandia in het jaar 1903, dus ten tyde der regeering van het coalitie-kabinet-Kuyper, by gele genheid van een Staten-verkiezing in het district Hulst, met vette, aan dachttrekkende letter schreef, dat bij die stembus deze leuze gold: „Wij zyn katholiek, en de partyzetels die nen geredten koste van liberale- en anti-revolutionnaire fepensandidaten". Het blad achtte dus het bezetten van een zetel door de anti-revoluti- onnairen even onveilig als door de liberalen. Aan ueze nuchtere, klare feiten be hoeven we niets toe te voegen. Breskens, 3 Juni 1913. Aan het postkantoor Breskens en daaronder ressorteerende hulppostkan- toreu, werd gedurende de maand Mei in de spaarbank ingelegd ƒ13886.99; terugbetaald ƒ9319.04. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven boekje, draagt het nr 6095. Het Ryks-telegraaf kantoor al hier zal op 17 Juni a.s. (ook voor deu telefoondienst) geopend zyn van 8 u. vm. 3.30 nam. en van 4.30 nam. 10.30 des avonds. Aardenburg, 31 Mei. In de Hedenavond gehouden zitting van deu gemeenteraad werd een adres van de bewoners der buurt Smedekensbrugge om aldaar een jaariyksche kermis in te svelleu, voor kennisgeving aange nomen, nadat de voorzitter had be weerd dat het toestaan van openba re vermakelykhedeu te zyner beoor deeling is. Over het voorstel van Burg. en Weth. tot het afstaan aan belang- hebbenben van de uitkomende keien en stoepen in de Markt- en West straat door den aanleg van trottoirs, ontspon zich een wijdioopige gedach- tenwisseling. De voorzitter zeide dat B. en W. van deze gedachtengang uitgaan dat de stoepen en keien zyn gelegd in gemeentegrond en mitsdien krachtens art. 6z6 van het Burgelyk Wetboek aan de gemeente behooren. By den vorigen aanleg der trottoirs hebben B. en vV. van de uitkomendo stoepen en keien niets genaast en zouden nu hetzelfde standpunt wil len handhaven. De heer Wyifels wilde wel de stoep- steenen aan de belanghebbenden af staan, doch de keien, die de gemeeute hier en daar kan gebruiken, behouden.' De heer Reepmaker kon zich daar mede niet vereenigen. Hy meende dat alles of niets moest worden gegeven. Met op één na algemeene stemmen tegen de heer Wyffels werd besloten aan Ged. Staten het besluit aan te bieden tot afgifte van de uit komende materialen aan de belang hebbenden. Hangende de beslissing van Ged. Staten kunnen belanghebbenden die stoepen en keien opbergen, doch zul len ze aan de gemeente moeten af staan indien Ged. Staten dit besluit niet mochten goedkeuren. Aan de nieuw opgerichte „Aarden- burgsche Korfbalclub" werd het marktplein als speelterrein en het oude schoolgebouw als berg- en ver gaderplaats afgestaan. Sluis, 30 Mei. De hedennamiddag gehouden zitting van den gemeente raad werd door alle leden bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der no tulen werden de ingekomen stukken, waaronder enkele missives van Ged. Staten tot goedkeuring van genomen raadsbe-luiten, voor kennisgeving aangenomen. I. Aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te St. Anna ter Muiden, werd na ampele bespreking een gla zen kast in bruikleen afgestaan de heeren de Meyer, Stern eu Janssens stemden tegen. II. Aan het Gasthuis zal een bedrag van 26.11 worden gerestitueerd zynde de helft der kosten wegens op name van zieken. III. Bij de onderhandsche aanbe steding der straatreiniging heeft Ch. Lanoye zich weder bereid verklaard daarmede te belasten mits hem 15 meer wordt toegekend. Burg. en Weth stelden voor hierin tegemoet te ko men mits dan ook de werkzaamheden worden uitgestrekt tot aau de fabriek. De heer Brevet, meenende dat ten vorigen jare is bepaald het pas in de reiniging op te nemen, waarvoor 10 is bestemd, wees den voorzitter ér op dat daaraan weieens aandacht mag worden geschonken. D=» heer de Meijer wees in denzelf den geest op het Moleneinde. De voorz. dankte voor deze wen ken, waarmede rekening zal worden gehouden en hield zich aanbevolen voor dergelijke vingerwijzingen aan gezien sommige der leden meer in die respectievelijke buurten komen. IV. Nu aan school C te Heille geen onderwyzeres meer is, en er toch handwerksonderwijs moet wor den gegeven stelden B. en W. voor, daartoe een niet-gediplomeerde aan te stellen tegen ƒ55.— 's jaars. Op voorstel van den heer de Bruij- ne werd besloten de belooning te be palen op 40 cent per lesuur, tegen 2 uur per week. V. Aan C. F. Zonnevijlle werd op zyn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als marktmeester met ingang van 1 Juli. Aangezien het aantal gegadigden nog slechts twee bedroeg, werd de benoeming van een nieuwe titularis aangehouden en zal een nieuwe oproeping geschie den. In de begrootingen der Goishuizen, Weeshuis en die van de gemeente werden eeuige ondergeschikte admi nistratieve wijzigingen goedgekeurd. Ten opzichte van de laatste deelde de voorz. nog mede, dat, ingevolge de toezegging van den inspecteur der volksgezondheid, getracht zal worden van wege het ryk de helft der kos ten terug te bekomen, wegens de aanschaffing van een ontsmettingskist. Daarna ging de openbare vergade ring over in eene met gesloten deuren. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van IJzendyke, de heer J. A. Neeteson. Breskens. Hedenmiddag werd alhier door het bestuur van het wa terschap Groot en Klein Baarzande c a. aanbesteed het maken van een steenen duiker op paalfundeering tot verlenging van den bestaanden uit wateringsduiker in den zeedijk van den Elisabetbpolder tot aan de Oost- sj uisluis aan de haven alhier. Ingeschreven werd door W. A. Verbrugge, Gouda 12200 Ferdinandusse, Biezelinge 11700 M. Boone, Oostburg 11500 H. la Gasse, Cadzand 11260 P. M. Catsman, Breskens 11001 J. de Bourgraaf Wetaeldinge,, 10881 A. du Burck, Breskens 10863 A. van Dale, Cadzand 10690 A. Risseeuw, Groede 10488 F. P. Christiaansen, Oostb. 10487 M. Jacobs Goes, 10420 J. M. H. v d Sande, Breskens 10184 Door Ged. Staten is de opening der jacht op waterwild in deze pro vincie bepaald op Maandag 7 Juli. Het aantal kiezers in het di strict Oostburg bedraagt 9328 kiezers. Tijdens het zware onweder sloog Vrydagavonü de bliksem iu de schuur van den landb. P. de Putter, onder de gemeente Axel. in een oogenblik stond de schuur en wagenhuis dat er naast stond in lichte laaie beiden brandden tot de grond toe at. De steenen zijgevel viei, nadat de gebin- den verbrand waren, met donderend geweld tegen den grond. Een party hooi en stroo, dat in de schuur ge borgen was, verbrandde eveneens. Het vee, beuevens de werktuigen uit de schuur konden nog gered worden een nieuwe naai-macüine bleef ook in den brand. De schuur en het wagen huis waren verzekerd. VI. Ct School- en kerknieuws. Ger. Keik. Bedankt voor het be roep naar Giessen Oud- en Nieuwkerk, door ds W van 't Sant, te Oostburg. VI. Crt. (jremeiigd. Onder Roosendaal is een man door den bliksem getroffen. De onge lukkige bleef op de plaats dood. Naar het huis van bewaring te 's Gravenhage is overgebracht, een bediende verdacht zich bij herhaling over oen groot tijdsverloop, te hebben schuldig gemaakt aan een reeks ver duisteringen van magazijngoederen, ten nadeele van zijn patroon. De aangehoudene wordt tevens ver dacht van valschheid in geschrifte, bestaande in het doen van valsche aanteekeningen in magazijnboeken, ten einde zoodoende ontdekking van de gepleegde verduisteringen te voor komen. Verschillende goederen zijn door de politie opgespoord. Het totaal der gepleegde verduisteringen voor zoover doze dsnog zyn na te gaan beloopt eon aanzienlijk bedrag. Donderdag heeft zich in een Weener hotel een bloedig familiedra ma afgespeeld. Zekere mevrouw He lena Maubach, geboren Preim von Bülow, werd door haar stiefzuster, Eleonore Tiirk in den slaap aangeval len en door een messteek zwaar ge wond. De aanvalster doode daarop zichzelf door twaalf messteken ih hals en borst. Mevrouw Maubach, die op het oogenblik in een eohtschei- diDgsproces gewikkeld is en dikwijls aan heftige zenuwaanvallen lijdt, werd verpleegd door haar zuster. Des avonds hadden beide dames met haar 75-jarige moeder gesoupeerd en niets gaf aanleiding om het drama, dat zich des morgens zou afspelen, te doen vermoeden. Toen om zes uur hulpgeroep klonk en men naar de kamer der beide zusters snelde, vond men mevrouw Maubach met een he vig bloedende halswonde naast haar zuster, die met messteken overdekt was, op den grond liggen. Voordat medische hulp aangekomen was, over leed deze laatste. Mevrouw Maubach verkeert in levensgevaar. Het blijkt, dat haar zuster uit verkeerd mede- lyden met haar ziekte den moordaan slag bedreef. Te Utrecht is een man die van een bank kwam een bedrag van 3500 kwijt geraakt vermoedelyk is het hem ontrold door een persoon die tweemalen tegen hem opliep en kwansuis een zyner hadschofr vallen. Gedurende een hevig om. te Kuinre een 34-jarige p0stto zijn woning door den bliksem® slagen. Te Hannover is Woensdag jarige Hans Steinz, vorontair engros-zaak van Greifer, het s offer van een mooi daanslag gew gepleegd met het blijkbaar opz« hem te berooven. Des moig8ffl een goed gekleed man van oi 25 jaar in de Bchillerstiasse t mer komen huren en had v® portier den sleutel meegekregen, hij heenging, verklaarde hy voor zyn jongeren broeder te gehuurd. Inderdaad keerde hij; dags terug met een jongen vac veer 15 jaar, met wien hij zich de pas gehuurde kamer beg Even later hoorde een dieoslt dat op de trap bezig was, vallen, eu dadelijk nadenkualj de vreemde heer de kamer uitat en de trap afstormen, terwijl t; een dokter riep. De overige h woner» snelden de kamer binot vonden daar den knaap met dos ten slaap in een grooie bloedp gen. Hy stierf tydens het naar het gasthuis. Een nader zoek bracht atn het licht j vermoorde, Hans Steinz, voor zijn patroons eenjgi cw een totaal bedrag van 190 m;rj geïnd. Op het lijk werd noch geld cheques gevonden, zoodat de i king gewettigd is, dat de onle den knaap, na hem te hebben geschoten, beroofd heeft. De politie meent, dat de us naar, wiens signalement vrij t keurig kon worden vastgesteld, slachtoffer gekend moet hebbei. De Eerlij nsche corp. „Daily Express" deelt het aardige voorhal mede, dat i dens het verblijf van koningi van Engeland in de Duitsche stad afspeelde. Koning George ging gedurew verblijf te Berlijn dik wij Is allee; delen en toen hij op zekeret veufi r gegaan was dan gews riep hy een huurauto aan en a den chauffeur hem naar het pil brengen. De chauffeur die dei niet herkende, biacht hem M zij-ingang, maar de koniDg ga.' het bevel naar den hoofdinga: rijden. De chauffeur zeide, dat 1; niet kon doen daar de hooffi gedurende het verblijf der vit vorsten te Berlijn door soldaten bewaakt. „Dat hindert niet", koning lachend, „rijdt het vw maar op". „Goed", zei de cta „maar alle moeilijkheden kom'. uw rekening". Toen hij zag, dat de politi zijn passagier salueerde, begon veronderstellen, dat hij een of gewichtig personage vervoerde, toen hij de lakeien zag toeloop het portier te openen en den li bij het uitstappen hulp verlet herkende hij den vorst. Hij verbaasd, dat hij den koning te bedanken voor den Engelse!» vereign, die hpm voor een rit vijf minuten in de hand werd go; Ihiryrerl. stand- o BRESKENS. Huw.Voltr. 8_ Abr. Seen, 31 j., jm. en E. "j Velde, 26 j., jd. G. P. Pleijt«. jm. en P. G. Brand, 23 j., jJ- Poissonnier, 43 j., jm. en S. A Male, 32 jjd. Geboorten. Mei. Jan Ph^p. J. Ph. Wesdorp en C. Rlnd®;^ vina Adriana, d. van P. E, C. vaa de Woestyua. Ui*

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 2