■Xa,twtn MiwS" cu J|5hertctift^la6 mt Buitenland. Binnenland. I* 8,4 ,U6 COURANT. f Abonnement per 8 maanden 0.50, franco «r post 0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. No 1823. Zaterdag 31 Hei 1913. 22e Jaargang. Advertentiën van 1—5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Uit hliiil vrmhljnt eiken Binsdair- en Vrijdagavond by deu uitgever C. D1ULHMAN te Breskens. De eenige dochter van den Duit- rxU achen keizer is Zaterdag in het hu welijk getreden met den eenigen zoon m den hertog van Cumberland. i keizer die bijzonder veel aan ip dochter hecht en haar als het zonnetje in zijn huis beschouwt, heeft aaa het bruiloftsmaal haar allerhar telijkst aldus toegesproken Mijne lieve dochter 1 Op den dag van heden, waarop gij ons huis ver- t, dank ik u vau heeler harte voor vreugde, die ge mij en uw moe der bereid hebt, voor dien langen tyd van straleuden zonneschijn, die gij voor mijn huis geweest bent. Gij tóitw hand en uw hart aan een üit een edel, Duitsch vorsten- bui9, uit een Duitsch geslacht ge- k booten. Zoo lang de Duitsche taal zal klin ken, zal zij verhalen van Welfen en hohenzollerns, die zulke gewichtige iu de geschiedkundige ontwik- teling van het Duitsche vaderland ibben gespeeld. Het is u, als wei nigen beschoren geweest om de cei- van uw hart vry te volgen en man te krijgen dien gij uitgeko zen hebt. beste zoon 1 Ik vertrouw u hierbij ons kind toe.. Wij koestereu jdt- beideu u in het volste vertrouwen, dat gij haar koesteren en verzorgen tolt en dat die zonneschijn nu uw huis binnen zal komen. Moge gy oaar de beproefde voorbeelden van ow vaderen uw huiselijk leven inrich ten in echten, ouden, eenvoudigen, Duilschen trant en op God den Heer houwen, en, gelijk het in uw devies heet, alles uit Zijn hand aannemen, i en kwaad, bereid om wat zwaar te dragen, en de schoone dagen tn geluk en vreugde met dankbaar hart te aanvaarden. Vooral echter zal het ulieden, on- oks uw jeugd wel spoedig bescho ren zjjn om andereu te dienen en voor kieren te zorgen. Moge deze taak, tetchoonste die er is, uw heele le- 'w vervulleD, en moge de liefde tot •Mere menschen uwe harten verwar- Moogt gij beiden, en vooral gij, lieve dochter, een trouw kind in ™t ïieuwe huis zijn. Ik vraag u heiden, mede-ouders van het jonge van heeler harte, om ons kind 'elwillend in uw bescherming te ne- en in uwe liefde te besluiten. Al het overige vat ik samen met o Wensch God zegene u op het «venspad, dat gij heden tezamen be- 8'ot. Het bruidspaar leve 1" Inmiddels zyn de hooge gasten, in 6 eerste plaats czaar Nico laas van usland en het koningspaar van En- gemnd, vertrokken. Voor de reis van den czaar waren jzonder strenge voorzorgsmaatrege- Jivoor diens reis genomen en de l(jn van St. Petersburg naar bewaakt en met militairen af gezet. Incidenten hebben zich dan ook niet voorgedaan. De samenkomst van drie zoo ge wichtige en machtige vorsten, van hoe familiaireD aard ook, trekt on willekeurig de aandacht. De „Vossische Ztg." schrijft dat zoo de reis van den Tsaar en den ko ning van Engeland naar Berlijn geen politiek doel h.bben, zij in elk geval politieke gevolgen kunnen meebrengen. Duitschland heeft altijd groote waar de gehecht aan goede betrekkingen met Rusland. Met Engeland tracht het in goede verstandhouding te le ven. Men moet dus hopen, dat dit huwelijk niet alleen tot resultaat zal hebben de huizon Hohenzollern en Cumberland te verzoenen maar boven dien dat het de spanning tusschen de groote mogendheden zal hebben ver zacht zonder dat de houding der re geeringen daardoor volkomen wijzi ging ondergaat. De „Germauia" merkt op: „Het huweliik van 's Keizers doch ter met prins Ernst van Brunswijk- Luuenburg wordt gesloten in een bewogen tyd. De koning van Enge land en do Tsaar van Rusland hebben persoonlijk en in overeenstemming met den Duitschen keizer getracht den Balkanbrand te beperken, en zoo men van de deelneming van Nicolaas II en koning George aan de huwelijks feesten geen al te wydstrekkende ge volgen moet verwachten, het is niette min waar, dat hun aanwezigheid te Berlijn een vriendschappelijke en vre delievende noot brengt in den tegen- woordigen politieken toestand en een soort van waarborg vormt voor de handhaving van den buitenlandschen vrede". Ook de Engelsche bladen voorzien politieke gevolgen van de samen komst te Berlijn. Niemand zal aan het bezoek van koning Gaorge en den Tsaar te Ber lijn een politieke beteekenis toeschrij ven. Niettemin kan de ontmoeting der drie machtigste monarchen ter wereld niet anders dan een gunstige uitwerkiög hebben tot behoud van den vrede. De opstootjes in tal van Fransche kazernes tegen den driejarigen dienst plicht heeft een strenge huiszoeking tengevolge gehad bij verschillende ar beiders-organisaties. De regeering beschouwt de bewe ging als een complot of samenzwering tegen den Staat. Van den uitslag dezer huiszoeken- de politie-operaties, die overal gelijk tijdig, om vijf uur iu den morgen plaats hadden, is nog weinig of niets bekend. De in de provincie in beslag genomen documenten, naam lijsten, propagandageschriften en der gelijke, werden of worden alle naar Parijs opgezonden, waar de rechter van instructie, met het onderzoek naar het „complot" belast, alle gegevens centraliseert. Aan de Parijsche arbeidersbeurs en in de 35 bureaux van de arbeiders- vereenigingen, maakte de politie ver scheidene auto's vol documenten van allerlei aard buit. Volgens de „Temps" zouden een groot aantal brieven van soldaten, leden van revolutionuaire vakver- eenigingen, deg politie in handen zijn gevallen. De secretarissen der betrokken vereenigingen ontkennen dit, „Wij wisten heel goed, dat wij eiken dag het bezoek van de politie konden verwachten zeggen zij en wij zouden alle voorzorg3inaatrege- gelen hebben genomen als dit uoodig was geweest. Maar wij hadden niets te verbergen. Wij hebben onze campagne tegen de driejaar zoo open lijk mogelijk gevoerd. Maar wij pro testeeren in elk geval tegen de ma nier waarop deze huiszoekingen heb ben plaats gehad. Alleen de concier ge werd op de hoogts gebracht van wat er voorviel, en het is duidelijk, dat niet in alle bureaux tegelijk te genwoordig kon zijn. En zoo kunnen de politie-lui nu vertellen, dat zij van ailes bij ons hebben gevonden, bom men incluis. Een troost is, dat nie mand, de regeering uitgezonderd, daar van iets zal aelooven". Wat de huiszoekingen in de pro vincie aangaat, erkent de politie, dat zij te Cherbourg in bet Volkshuis geen enkel belangrijk document heeft gevonden te Angers evenmin te Brest en te Duinkerken werden talrijke documenten in beslag geno men te Marseille werden by een paar particulieren hoogst bezwarende stuk ken gevonden, en aan de Arbeidsbeurs een aantal anarchistische brochures en aanplakbiljetten vau ernstigen aard, een stuk of wat gedrukten, ontvreemd in de bureaux van den geDeralen staf. De huiszoekingen worden in ver schillende kringen sterk afgekeurd. Zij waren de ernstigste die ooit heb ben plaats gehad, maar tevens onpo litiek. De regeering heeft, door bij verschillende machtige vakverenigin gen zooals die van de metaalbewer kers, metselaars, electriciens, timmer lieden, zetters en drukkers, zeelieden, post- en telegraafbeambten, alles ten onderstboven te gooien, zich de ver bittering op den hals gehaald van het grootste deel der arbeidersklasse. De regeering behoeft haar arbeiders voor de verdediging der republiek, die deu een of anderen dag noodig kan zijd. Wil de regeering nu een mon sterproces tegen den Arbeidersbond Dat zou bedenkelijk zyn. De militai re incidenten hebben zich niet her haald en de zeer gestrenge straffen zijn uitgesproken. Wil nu de regee ring geen onherstelbare fout begaan, dan dient zjj het hierbij te laten, te meer omdat iedereen zeer goed weet dat de duizenden burgers die zy als het ware buiten de gemeenschap heeft gesloten, de eersten zouden zijn om het vaderland te verdedigen. Dinsdag heeft zich over een deel van ons land een geweldig onweder ontlast. Uit Montfoort meldt men dienaangaande aan de N. R. Ct. Eerst begon een fijne regen te val len, weldra vermeugd met enkele groote druppels. Het onweer kwam nader bij, de regen werd dichter, de druppels grooterhier eu daar viel een klein hagelsteentje. De regen werd tot een plasregen, de hagelsteenen werden grooter en grooter, eerst zoo groot als hazelnoten, daarna als witte pruimen. Vele spatten by 't neerval len uiteen, aDdere drongen 2 3 cM. in den weeken tuingrond, weer ande re bleven onbeschadigd in 't gras liggen. Om kwart voor éen, toen de hagel slag over was, werden vlug eDkele steenen verzameld, gewogen, gemeten en bekeken. De eerste collectie van 20 stuks woog 270 gramde tweede van 12, 200 gram. Sommige der ha gelsteenen waren zuiver bolvormig, andere schijfvormig, weer andere on regelmatig van voim. De bolvormi ge waren ondoorzichtig, hadden een oppervlakte als van een framboos met fijne spleten tusschen de deelen. Van de grootste bedroeg de diameter ruim 3 c.M. Bij de schijfvormige waren er van 5 bij 5 c.M. Aan de stuk ge- sprongene kon men de inwendige structuur zien. Deze bleek uit enkele lagen te be staan van verschillende doorzichtig heid. De meeste hadden een heldere kern van 1 2 c.M. doorsnedean dere minder in aantal hadden in deze heldere kern nog weer een Kleinere ondoorzichtige gryze kern. Om half drie werden nog stukken ijs gevonden van 4 c.M. lang en ook nog een hagelsteen van 10 gram. Eerst drie volle uren na het, vallen waren pas alle hagelsteenen gesmol ten. De temperatuur daalde tot 61 graden. Op de binnenplaats van de tuchtschool werden twee oude en twee jonge spreeuwen door het weder ge dood gevonden. Te Scheveningen was het gedurende een poosje werkelyk noouweer. De neervallende hagel verbrijzelde hiel en daar vensterruiten, en in sommige buurten liepen de kelders onder wa ter. Te Veendara vielen er platronde stukken ijs, ter grootte van een groo te knikker, uit de lucht en vernielden den oogst in tuinen, kweekerijen en aardappelvelden. De schade is euorm groot. Te Beest werd een man die onder een boom schuilde, door den bliksem getroffen. Hjj werd niet doodelijk gewond. Een hond, koe en een kalf, werden gedood. Te Zeist sloeg de bliksem in een motorwagen van de electrischo tram Utrecht—Zeist. Lampen en geleidin gen werden verbrijzeld.

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1