iUijemecn en JPwfeit mt ii t ■»»ng<aw?> vtesm>,m Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor Belgiö ƒ0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. a\o 5*1». Woensdag 21 Mei 1»I3. 22e Jaargang. Advertentien van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. l)i< blad verschijnt eiken l»insd*jf- en rjjduffavund bfj den uitgever O. DIKI.KJIt.\ te Rreshrns. 18 Mei. Aüii hoeveel spot de voorstanders der vredesbeweging ook mogen bloot gestaan hebben en vaak nog bloot staan, tocb berdenken zy telken jare deze dag sedert de opening der eer ste Vredesconferentie op 18 Mei 1899. Wie nu niet alleen zyn oog richt opooriogen en legervermeerdering, de zoo betreurenswaardige gevolgen van den nog bestaanden ouden internatio nalen toestand, maar bovendien de .moeite zich wil getroosten kennis te nemen van de vele kenteekenen van de nadering van een beteren tyd, zal moeten toegeven, dat het afgeloopen jaar tot een meer opgewekte beschou wing aanleiding geeft. Mier, een nieuwe oorlog is uitge broken en nog is de vrede tusschen de Balkanstaten onderling en tusschen lenen Turkye niet geheel verzekerd. Duizenden menachcnlevens zijn ver loren, millioenen guldens, in plaats van aan voortbrenging, aan vernieti ging besteed. Maar bedenkt men wel, dat naast dezen Balkanoorlog ook mag worden melding gemaakt van den algemeenen Europeeschen Oorlog, die niet is uitgebroken Hoe vaak betoogde men niet, dat de Europee- sclie oorlog komon moést en komen moést en komen zou, zoodra zich maar een geschikte gelegenheid voordeed Welnu, tijdens de Balkan-crisis is herhaaldelijk gebleken van tegenstrij dige belaDgen tusschen de groote Mo gendheden, die tot moeilijkheden aau- n leiding gayen. Maar al deze moei- [jj ljjkhoden zijn overwonnen, omdat de regeeringen inzagen, dat groeter ramp, dan toe te geven op een eDkel punt, ZOU zijn de oorlog, omdat zy inzagen dat de oorlog zijn zou het grootste nadeel voor hun volk. Eo de Balkan-crisis is geöindigd met regelmatige bijeenkomsten te Londen 'an de vertegenwoordigers der tegen over elkander staande Statengroepen, die ten slotte oendrachtih samen wer- bn tot behoud van den yrede. De oiet-uitgebroken Europeesche krijg is 'fcl belangrijker dan de Balkan-oorlog d» wel is uitgebroken. Do legeruitbreidingon in Duitsch- land en Frankrijk kunneD Diet be schouwd worden als een gevolg van oot nog bestaande wantrouwen tus- beide landen tegenover do min der besproken vredelievende kenteeke nen. Het Amerikaansche Parlement heeft 'hans voor den tweeden keer de voor genomen vlootuitbreidiug verminderd, nieuwe president van Amerika het tot een zjjuer regeerings- gemaakt om een wereldverdrag 'oor te bereiden waarbij a"e Staten zich zullt-n verbinden geen oorlog te verklaren voordat een geschil aan een internationale commissie van onder- zo« zal zijn onderworpen. Herhaaldelijk leest men thans we er onrustbarende berichten over de erhouding tusschen Frankrijk en Hitschland. Ongelukkig vergeten ve Pt len dan, dat het vorige jaar niet min der onheilspellend word gispioken over de vet houding tusschen Enge land en Du tschland. [s men dil ver geten, wanneer ruen't afgeloopen jaar ongnnstig voor de Vredesbeweging noemt? Do verbeterde verstandhou ding tusschen Engeland en Duitsch- land is toch waarlijk wel een belang rijk en heugeljjk feit 1 En is de ver houding tussclien-Frankrijken Duitsch- land waarlijk zóo ongunstig Men bedenke toch, dat niet minder dan 180 Fiansche Pailementsleden de toe- iiaderingsbijeenkomst te Bern hebben bijgewoond, waar ook de parlemen taire groepen die de meerderheid van den Rijksdag uitmakeD, van hun ver langen naar een goede verstandhou ding deden blijken en 40 dezer par lementsleden daarvan door hun tegeu- woordigheid getuigenis aflegden Het jaar, dat sinds 18 Mei 1912 is verloopen, was rijk aan dergelijke nationale bijeenkomsten. Nietalieeu de gebruikelijke zuiver pacifistische congressen werden in grooten getale gehouden, noen, juist ook de buiten gewone congressen tot behoud van den Vrede trokkeD de aandacht. Bui te aland. Do opening van de Nederlandsche afdeoling op de GentsciM tentoon stelling is in alle opzichten een wel geslaagde plechtigheid. De Belgische minister van arbeid Hubert werd bij zijn aankomst ver welkomd door den Nederlandschen commissaris-generaal mr. Stuart, om ringd door de meeste leden der Neder landsche commissie. Onder de aanwezigen merkten wjj op jhr. Melvill van Cambee, gezat- schapssecretaris, den voorzitter der Nederlandsche Kamer van Koophan del te Brussel en bestuursleden van dat lichaam, den Nederlandsche con sul en aan Belgischen kant de hee- ren Hubert, minister van arbeid, Cooreman, minister van Staat, den burgemeester van Gent Braun, baron de Kerchove Exaerde, gouverneur van Oost-Vlaanderen, de twee directeuren- generaal der tentoonstelling en Jean de Hemptinne, commissaris-generaal der Belgische regeering. In zijn welkomstrede wees mr Stu art op het belang dezer gebeurtenis. Hij legde de nadruk op de voldoening te Gent onder de stamverwanten de Vlasmsche taal te hooren, en zeide dat te Gent mannen wonen, die beleid paren aan durf, die met opgewekt heid groote zaken ondernemen, maar vooral hun hart laten spreken. Voorts schetste hij in groote trek ken de redenen die ons land er hebben toe geleid deel te nemen aan deze tentoonstelling, en wees op de pi Ijzen reeds op het gebied van sport en tuin bouw dezer dagen door de onzen be haald. Hy bracht ten slotte hulde en dank aan al zijne medewerkers en hoopte op het succes van den vooruitgang van onzen Nederlandschen handel en nijverheid. Deze zeer toegejuichte redo werd beautwoord door minister Hubert, die den nadruk legde op liet bijzon dere en nationale karakter van de Nederlandsche afdeeling. Hij bracht hulde aan de samenstellers en de in zenders en wenschte hun met warm te geluk met hun wel-lagen. Verder wees hij op het streven naar voor uitgang in de Nederlandsche kolonie» en op de aanzienlijke koopvaardijvloot van ods land, die gedurende 50 jaar steeds grooter wo:dt. en van een bloei enden handel goluigt. Door deel te nemen aan de tentoonstelling, heeft de Nederlandsche regeoriug Belgié op nieuw een bewijs van achting en waar- deering gegeven, waaarvoor hij zijn diepgevoelde erkentelijkheid betuigde. De minister van staat. Cooreman dankte uit naam van het uitvoerend comité de Nederlandsche regeering voor haar zoo ruime deelneming aan de tentoonstelling. Hy schetste het belang van de handelsbetrekkingen tusschen de beide nabuiige eti be vriende landen, tevens een pand voor de belangen van den vrede en eindig de zyn Vlaamsche rede met eenige woorden van hulde voor den persoon en het werk van mr. Stuart. De burgemeester van Gent zeide zich te verheugen over de uitsteken de betrekkingen, welke zijn stad met ons land onderhoudt on sprak de hoop uit, da't het onze Koningin moge be hagen de tentoonstelling met een be zoek te vereeren. Spreker verzekerde, dat de bevolking Haar een bijzonder hartelijke ontvaugst zal bereiden, en eindigde met een leve Nederland Nadat mr Stuart de toegejuichte redenaars bedankt had, begon de rond wandeling langs onze zeer bewonder de stands en werd een bezoek ge bracht aan do welvoorziene buffetten. Een opgewekt strijkje liet intus- schen de vaderlandsche liederen en vroolijke wijzen hooren. Dezer dagen vervoegden zich twee Grieken aan het douanekantoor te Alexandria om verlof te vragen voor het doorzenden van een tweetal kis ten gevuld met tal van costumes be stemd voor een gemaskerd bal. De kisten werden geopend ora na te gaan of er zich geen smokkelwaar tusschen bevond, en bleken op bet oog werkelijk overeenkomstig de de claratie te zijn. De kisten zouden juist weer worden dichtgespijkerd en van het douane- merkteeken worden voorzien, toen een hoofdambtenaar der douane, die toe vallig voorbijkwam en uit loutere nieuwsgierigheid een blik wierp op de costumes en onwillekeurig bij zich zelf de opmerking maakte, dat de knoopen buitengewoon groot waren voor dit soort costumes. Men sneed daarom een der knoo pen open en deze bleek een vry groo te hoeveelheid van een verdoovend middel, in uitwerking niet veel van opium verschillend, te bevatten. Alle andere knoopen werden nu geopend en alle bevatten zij oen hoeveelheid van de verboden waar. Natuurlijk werden de beide Grieken dadelyk in verzekerde bewaring genomon. Bmneulüiid, Woemdagmiddag, terwijl de auto, waarin gezeten waren H. K. H. Prin ses Juliana met enkele hofdames, don Arnhem8cheweg passeerde, kwam uit tegenovergestelde richting de sh epers- wagen van den voerman Harms, waar van het paard op hol was geslagen, aangehold. Het gelukt# twee werk lieden echter tijdig, door flink optre den, het paard tot staan te brengen, waardoor zij een groot ongeluk wis ten te voorkomen. De auto kon zon der oponthoud haar weg vervolgen. Wij hebben dezer dagen geie- zen, dat nieuwe centen iD omloop komen. Inderdaad is het Diet te ont kennen, dat er eenig bezwaar is ge legen in de overeenstemmende kleur van onze gouden munten en die van de nieuwe bronzen stukken. Er be staat daardoor eeuige kans op ver warring, wanneer bij de uitgifte min der nauwkeurig wordt toegezien. Dezelfde moeilijkheid heeft zich in Engeland voo-gedaan bij de bronzen centstuk ten opzichte van het halve pond-stuk. Men heeft daar het be zwaar ondervangen door de bronzen cent bij liet slaan een donkerbruine kleur te geven. Geleidelijk slyt deze kleur in den omloop afde aan het licht komende tint is niet die van het op goud gelijkende nieuwe brons, maar die van brons dat reeds in circulatie is geweest, daarvan de kleur veel minder gelijkenis vertoont met die van goud. Dit denkbeeld zal ook bij de Neder landsche bronzen munten in toepas sing worden gebracht en in het ver volg zal de nieuwe bronzen specie in bovengenoemde kleur worden uit gegeven. Intusschen is het ter bevor dering van de circulatie der vijfjes gewenscht, dat de reeds in 't begin van 1913 vervaardigde I-centstukken, die nog slechts ten deele in circula tie zyn, voor het overige (grootere) gedeelte aan kleur proces worden on derworpen, hetgeen dan ook op dit oogenblik aan 's rijks' Munt geschiedt. Deze bewerking op reeds gereed gekomen muntstukken heeft echter een schaduwzijdede kleuring daar van toch veroorzaakt, hoewel tijdelijk, een minder fraai uiterlijk dan wan neer hutzelfde pieces wordt toegepast op de muntplaten, vóór den eigenlij ken muntslag. Men heeft zich hier door echter niet lateii wuerhouden om reeds aanstonds de nog voorradig»

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1