ïfymttn wt ;icun*&- cn MbnvUnüéUb Buitenland. Binnenland. RESKENSCHE COURANT. I Abonnement per 3 maanden 0.50, franco ner post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij handelaren en brievengaarders. No 1816. Woensdag' 7 Mei 1913. 22e Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond bU den uitgever C. DIELEHAN te Breskens. er geen wonder gebeurt, zoo jhrijft de Weenscho correspondent van de N. R. Ct., moet Oostenrijk- "IfloBgarije toch tegen Montenegro en il! misschien tegen Servië gaan vechten. 1 Alle moeite om zoo iets te vermij- den is dus vergeefsch geweest, graaf '5 Berchtold is zoo in het nauw gedre- ven, dat hij zich verdedigen moet, of hij wil of niet. De keizer die op zijn leeftijd van geen oorlog wilde weten, J; liet zich waarschijnlijk toch gedwon- gen het woord aan de kanonnen te ten. Want al is Donderdag nog wel cl niet bet laatste woord gevallen op de iff conferentie der gezanten, niemand ge- T.imff, dat Europa dwangmaatregelen soning Nikolaas van Montene- 1 nemen. In Weenen wordt aan de ideëen itgehouden, dat men den wil van loropa voltrekken zal, nu de Monte- ijn zich Indisch doof houdt tegen- ler de bevelen der mogendheden, die kondigd hebben, dat Skoetari tot [hanië zal behooren. De Engelsche linister Grey heeft zelfs gezegd, dat tel verzet van den koning een mis- ige dwaasheid is, wat de mogend- len echter niet belet heeft om aan dwaasheid geen eind te maken, lota's, vlootbetooging, niets heeft iholpen, en nu verkondigt men luid Weenen, dat de tijd voor praatjes 'oorbij is en die tot handelen is ge- mee, Met Italië wordt over een leenscgappelijk optreden onderhan ild en men gelooft, dat Mentenegro het bevel krijgt, om binnen «<f2( of 18 uren Skoetari te ontruimen, op straffe van executie. Een bezet- van de haven van Antiwari of Wcigno wordt onvoldoende geacht. ~«t moet Skoetari wezen. Nu bestaan er drie mogelijkheden. )J Oostenrijk treedt öf op in gemeen- met Italië en misschien met "geland, öf het laat zich een man- )J 'ut geven door Europa, öf het han- «s!t zonder mandaat op eigen vuist. De politiek van Oostenrijks premier tient steeds met de eerste mogelijk- id,omdat, trots schijnbaar eendrach- I' beslissingende verdeeldheid j»t is onder de mogendheden. De weet reeds te zeggen, dat ultimatum zal gezonden worden "3 dat Italië zal meedoen. Er bestaat tusschen Oostenrijk en slie een verdrag over Albanië, en tór in dat land volgens de jongste "richten regeeringloosheid heerscht, nllen beide mogendheden ook voor *t herstel der orde zorgen. De con- "ls verlangen, dat matrozen in de "Wichtigste havens ontscheept zullen orden om de consulaten te bescber- (Ifon. Wat nu de consequenties be treft van een expeditie tegen Skoeta- l^looft men niet daf Servie open- J i maar wel ondershands Montene- tffo steunen zal. ^°gel\jk ook dat Rusland, ziende dat men te Weenen zich niet langer bij den neus wil laten nemen, den Koning dringend aanraadt om toe te geven, ten einde dezen niet door het Oostenrijksoue leger te laten verslaaD, wat de Panslavisten in opschudding zou brengen. Het is misschien een zeer onaan gename verrassing voor Rusland en Frankrijk, dat Oostenrijk na het maan denlange gezeur ten slotte toch naar het zwaard grijpt en niet meer wil wijken. Wollicht heeft men in St. Peters burg daarop niet gerekend en nu geldt het zijn clienten te beschermen. De intrigue van Essad pasja met Nikolaas is alleronaangenaamst voor Oostenrijk dat nu misschien te doen krijgt met een Albaneesch leger staan de onder bevel van zulk een ener giek krijgsman als Essad. Voor graaf Berchtold een erge tegenva'ler. Al tijd is door de organen van Ballplatz verkondigd dat men de Albaneezen tegen hun doodelijke vijanden, Ser viërs en Montenegrijnen moest be schermen. Daarom moest een vrij Albanië gesticht worden, met Skoe tari tot hoofdstad. En nu zien wij hoe een beroemd Albanees zonder zich aan graaf Berch told te storen Skoetari uitlevert en goede vriendjes wordt met Serviërs en Montenegrijnen. Essad pasja kapi- tuleert om zich met zijn leger terug te trekken en zich als vorst onder de suzereiniteit van den Sultan te plaatsen. Dat hebben de Jong-Turken gewild, in vereeniging met Rusland, Servie en Montenegro, zoodat auto noom Albanië als het plan lukt, een anti-Oostenrijksche staat zal worden, dus precies het tegenovergestelde van wat Berthold bedoeld heeft. Men ziet uit dit alles in welke on houdbare positie men te Weenen ge raakt is en hoe de staat het boeten moet, als ze nu eenmaal invloed hebben wil op de Albaneesche kust— van niet bijtijds gehandeld te heb ben. Typisch dat weer geruchten volgens welke de premier met talrijke brieven wordt lastig gevallen, waar in hom zijn slappe houding in heftige taal wordt verweten. De fout is dat de minister aan een hoogeren wil ge hoorzamen moest, en dat hij, trots een sterk leger, een nieuwe staat heeft willen vestigen met papieren nota's in plaats vaD met ijzeren middelen. En dat nog wel bij volken, die zulke vechtersbazen zijn, die een menschen- leven geen dubbeltje waard achten en bloedwraak huldigen. Klinkt het niet als uit een operet te, dat de oude Kemal bei er een heel stel ministers op na houdt waar onder een voor onderwijs in een land va analfabeten en zonder beschaving En voor zulke menschen moet Oos tenrijk offers aan goed en bloed bren gen. Volgens de laatste berekening zjjn reeds 800 millioen vopr mobili satie uitgegeven. Als nu Essad pas ja zich tot vorst laat uitroepen dan is het theorie zeker waar, dat hij daar mee in strijd handelt met den wil van Europa. Maar wie geeft om dien wil, als volgens de aanstichters van dat fraaie plan, de verwarring er te grooter door wordt. Intussehen kan men in de kranten lezen dat Koning Nikolaas versterkin gen aanlegt op den weg van Cattaro naar Cettinje. Toen ik drie jaar ge leden met eenige collega's daarheen gereisd was heb ik kunnen zien hoe die prachtige weg door forten en batterijen beschermd wordt. Op het hoogste punt (1247 M.) zag ik heel in de verte het meer van Skoetari blinken, zag ik de blauwe golf van Cattaro onder mij en voor mij de rot sen van den Karts. Een rij steenen dwars over den weg markeerde de grens tusschen Oostenrijk en Monte negro en eerst later kwam het eerste huisje in zicht. Het was het douane kantoor en daarachter kruipt de straatweg in scherpe bochten langs afgronden al maar door naar boven. Een leek bugrjjpt hoe men met een daar mitrailleurs de aanvallers kan tegenhouden. Aldoor stijgt de straat weg tusschen struiken, tot wij Nje- goes, de geboorteplaats van den ko ning, bereiken. Daar zag ik weer for ten, die het diep onder ons liggende Cattara kunnen bestrijken. Het was in deze wildernis dat de Petrowisten voor de Turken gevlucht waren en van daar steeds op het oorlogspad gingen. Men wees op den Löwtsen, de hei lige berg van Montenegro, waar, naar de volksmeening, de nationale held. slaapt en ontwaken zal als het uur der bevrijding tegen de Turken is aangebroken. Dit is nu gebeurd, maar de held is niet verschenen. Misschien wel omdat de Turk niet meer de groo te vijand is en de plaats gemaakt voor een machterigen, voor den Oos tenrijker. Te Brussel is een zware brand uit gebroken in het ziekenhuis St. Jean. De brandweer kon door krachtdadig optreden het vuur in een half uur bedwingen. De lokalen waar de brand uitbrak en voortwoedde, zijn totaal vernield. Begrijpelijkerwijze veroor zaakte de brand groote sensatie wijl het gerucht liep dat er tal van slacht offers waren. Omtrent de oorzaak van den brand wordt nader gemeld, dat 't vuur uit: brak in een paviljoen waar lijderes sen aan tuberculose werden verpleegd. Het schijnt dat een schoorsteenbrand de aanleiding is geweest. De ontruiming van de zaal had ordelijk plaata, maar, zooals te be grijpen was, heerschte in alle zalen van 't ziekenhuis groote opgewonden heid. De doktoren en het verplegend personeel deden al hun best om de zieken gerust te stellen, hetgeen ook ten slotte gelukte. Te Brussel is dezer dagen een be kend griffier van de rechtbank aan gehouden, die voor meer dan 80.000 francs heeft verduisterd. De schuldige was een liefhebber van paardenrennnen, d. w. z. van het wedden en verloor daarbij zooveel dat hij tot oneerljjke practijken overging. Dit is, zoo vertelt de „Gazette van Antwerpen" op de volgende wijze aan het licht gekomen Een hoteldief werd onlangs voor het Belgisch gerecht gebracht. Men vond in zijn zakken het respectable sommetje van 19000 frs dat ter grif fie werd neergelegd. Daar de advocaat van den dief in kwestie zijn honorarium verlangde, of ten minste een voorschot, zoo sprak hij griffier Vincent, aan opdat deze hem een deel der voorhanden som zou ter hand stellen. De Griffier beloofde het, maar daar bij bleef het, entoen de advocaat ein delijk zag dat er geen afdoening van zaken kwam, klaagde hjj den griffier aan. Verleden Dinsdag werd Vincent ge dagvaard, kwam niet persoonlijk, maar zond een loopjongen met zijn geschre ven biechthij had gespeeld, verloren en was eindelijk in jodenhanden ge vallen en om eer aan zijn zaken te doen had hij aan de 19000 francs getornd. Een half uur later zat de dief in eenzaamheid opgesloten. Ondertusschen bracht eon huiszoe king te zijnent aan het licht, dat hij het bij die enkele 19.000 frs niet had gelaten hij nam gaandeweg alles wat hem aanstond mede uit de ka mer der overtuigingsstukken. Hij was echter wel zoo slim die stukken niet te verkoopen, maar hij verpandde die eenvoudig in den berg van barmhartigheid. Donderdag was het totaal zijner ontvreemdingen reeds tot 30.000 frs. gestegen en het schijnt 'dat het nog groeien zal. Naar uit Essen wordt gemeld is in het nabij gelegen Blankenstein een groote bende valsche munters ont dekt die er huu werk van maakten valsche bankbiljetten in omloop to brengen. De bende bestaande uit caféhouders handelsreizigers en mijnwerkers i3 in hechtenis genomen. De valsche munters hadden uit München een lithograaf doen komen, die evenwel niets tot stand bracht en de bende nog een groote som gelds kostte. Bij het op Zaterdag jl. in werking getreden Kon. besluit van 25 April 1913 is een wijziging in art. 10 van het Binnenvisscherijreglemeut aange bracht, welke o. a. ten doel heoft te doen uitkomen, dat het van 23 April tot en met 31 Mei verboden is

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1