J dus geen motief. Dan werd gewezen op verlofdagen wanneer de stillig gende booten echter bovengenoemde reizen moeten maken, zouden wij deze moeten missen. Ingeval wij deze ver lofdagen niet moeten missen, evenals het uitbetalen van salaris bij ziekte, zijn dit dan motieven om daar tegen over den al reeds zwaren dienst daar nog eenige uren aan te voegen. Het geacht college van H. H. Ge deputeerde Staten zal dan ook wel overtuigd zijn dat ook bij den door haar geëxploiteerden dienst niet alles couleur de rose is. Nu de voorgestelde uitbreiding. Moeten de varende booten deze uitvoeren, dan zijn de werkdagen voor het personeel zooals reeds aangetoond buitensporig lang. Moet het personeel der stilliggende booten zulks doen, zoo missen zij daargelaten de Woensdagavonden, de zoo zeer door hen, zoowel als door ieder christenmensch gewaardeerde Zondagen. Iedereen heelt ontspanning, behalve het personeel der provincie. Wil men nu nog eens verlof heb ben gedurende stil liggende dagen en werd dit verleend, zoo zullen dan na tuurlijk deze dagen er bij inboeten in hun belang van den dienst. In de hoop de aandacht van uw geacht college op 't een en ander te hebben gevestigd, opdat het publiek later met vertrouwen en gerustheid van den dienst kan gebruik maken. Breslcens, 29 April 1913 Bij de hedenmorgen gehouden aan besteding van het herstel, de vernieu wing en het onderhoud tot 30 April 1914 van de aarde-, kram-, rijs-, paai en steenglooiïngwerken aan de water- keering van het Calamitous Water schap Oud en Jong Breskens werd ingeschreven als volgt Joz. Haartsen, Groede 7000 J. de Bree, Terneuzen 6690 J. de Jonge, Middelburg 6684 A. du Burck, Breskens 6B89 Jac. Cambier, Retranchement 6573 J. M. H. v. d. Sande Breskens 6533 H. La Gasse, Cadzand 6530 M. Jacobs, Goes 6499 Ter voorkoming van misverstand in zake de oprichting der electrische centrale te IJzendijke, waarvan in het verslag der raadszitting aldaar in ons no. van 16 April sprake is, die- ne dat de daarin vervatte mededee- ling nopens de toepassing van draai stroom, sloeg op een desbetreffend besluit reeds in eene enkele dagen te voren gehouden zitting genomen, zoo dat de verhooging voor die inrichting reeds in de berekening lag opgesloten, en het raadsbesluit geene wijziging meer behoeft noch de oprichtingskos ten behoeven te worden verhoogd. Groede, 27 April. Hedenochtend had onder deze gemeente op de hof stede van den landbouwer Abr. Cij- souw een zeer droevig ongeval plaats. Terwijl C., zijn vrouw en de oud ste dochter naar Groede ter kerk waren vermaakte een der kleine kin deren, nog slechts twee jaren, zich met het spelen met de jonge eendjes in de waterput. Toen de beestjes wegzwommen en de kleine ze niet kon vangen is ze vermoedelijk ver diept in het spel, te water gevallen. Niet zoodra was dit bemerkt of men vlood om geneeskundige hulp, doch toen deze kwam, mocht zijn hulp niet meer baten, daar de levens geesten zoo goed als geweken waren en niet meer konden worden opge wekt. Welk een thuiskomst dit voor deze menschen was, toen ze inmiddels ge waarschuwd waren, laat zich beter bedenken dan beschrijven. Zaterdag is van een viermast- schip, toen dit Walsoorden passeerde een matroos te water gesprongen. Het was blijkbaar een deserteur, althans hy weigerde een hem toegoworpen reddingboei te grijpen en zwom naar deu wal. Dit zou hem wel gelukt zyn als hij den kortsten weg genomen had, doch hij wendde zich westwaarts af, geraakte in draaikolken en is na dat hij wel een half uur met den stroom geworsteld had, in de diepte verzonken. Een aantal menschen heb ben een en ander van den wal gezien maar waren onmachtig help te ver- leenen, daar wegens laag water alle beschikbare roeibooten hoog op het droge zaten. Gemengd Een 13jarig meisje, werkzaam op 'n mode-atelier te Rotterdam, schonk bij het zoeken naar een ge vallen voorwerp geen aai dacht aan de as van een electromotor, onder een tafel op dit atelier aa igebracht. Hot haar van het meisj werd door de as van den motor gegrepen, de scht iolhuid werd met het baar afge rukt. Zij is naar het kinderzieken huis overgebracht. N. R. C. Te Bologna meldde vich iemand aan het paleis van prins Herkolani aan, die geen r.aam wilde noemen, i om dun heer des huizes te spreken. Daar deze afwezig was en de man niet heen wilde gaan stond de prinses, hem een onderhoud ouder vier oogen toe. Plotseling hield hij haar een re volver voor en verlangde uit naam van de beruchte bandiet er bende de Zwarte hand de oogenblikl elijke uit betaling van 1000 lire. Do prinses had dit geld niet in huis, doch zeide bereid te zijn haar juweelon af te staan. De roover had daar niets op tegen. Terwijl zij de ringen van haar vingers trok en haar halsketen los maakte, gelukte het haar, door een onverhoedschen sprong, uit het ver trek te vluchten en de'deur te slui ten. De vensters van de kamer zijn van tralies voorzien, zoodar, de ban diet niet ontvluchten kon. De doode- lijke verschrikte vrouw liet, de poli tie roepen, en na een langdurig beleg en een wanhopig revolverg* vecht ge lukte het de agenten om den indrin ger te overweldigen. Men hoeft hem herkend als een vroegere orbcier van de cavelerie. Zondagavond ongevi or kwart voor elf, werd te Zaandam A and ont dekt in een houten percee:, staande diep in de Oostzijde, aan den hoek van den Piederspad. De bewoners, de wed Kroonenberg, en haar 7 kinde ren, lagen reeds te bed. De vrouw zelve werd wakker door het knetteren van het vuur en vermoedelijk ook door de scherpe brandlucht. Zij snel de naar boven om haar kinderen te rodden, wat haar echter niet gelukt? zonder brandwonden op te loopen. Het perceel telde twee woningen. Beide perceelen gingen geheel ver loren. Tel. In de Ned. vuurwerkfabriek te' Utrecht heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Eenige werklieden waren daar Za terdagmorgen bezig met het vervaar digen van vuurwerkstukken, toen door wrijving plotseling een ontplof fing ontstond. De beide mannen, die hier aan het werk bezig waren werden aan hoofd en aangezicht deerlijk verwond. Vrijdagavond omstreeks half- negen werd aan de woning Van Mer- lenstraat 37, bewoond door mevr. de wed Haus"Werner te 's Gravenhage door een jongeman, als beer gekleed, van wiens signalement niets verder bekend is geworden dan dat hij een pet droeg en eenigzins trok met het rechterbeen. Hem werd opengedaan door de jongste dochter van 19 jaar, terwijl mevrouw Haus met de oude re dochter boven was. Na een heel kort gesprek, waaraan voor zoover men kon afleiden, geen twist is voor afgegaan, lieett de jongeman met een revolver voetstoots op het meisje een scbot gelost. Hij trof haar in het achterhoofd bij den halszy werd naar boven gebracht en heeft nog eenige oogenblikken geleefd, doch is niet meer bij bewustzijn gekomen. Toen de gemeentelijke hulpdienst kwam was zij reeds overleden. De polite werd onmiddelijk gewaar schuwd on verscheen dadelijk ter plaatse tot hot instellen van een on derzoek. Later verscheen ook de ju stitie. Van den dader, die zich onmiddel lijk na het plegen van den moord had verwijderd, was intusschen geen spoor te ontdekken. Ook een onder zoek met de politiehondenbrigade had te middernacnt nog niet tot, ontdek king var den dader geleid. De fami lie van het vermoorde meisje heeft ook geei erlei vermoedens omtrent, de oorzaak welke tot de daad heeft geleid. De vei slagene was verloofd met een Leidsch studentverzekerd wordt dat de verstandhouding tussdhen bei den niets te wenschen liet. Later is de student van L. uit Lei den aangehouden en hoeft tevens be kend de moordaanslag te lïebben ge pleegd. Op de mijn „Wilhelmina" te Ter Winkelen vloog een nieuwe ma chine tijdens een proef door tot nu toe onbekende oorzaak uit elkaar. Een mijnwerker uit Spekholzorheide werd zoodanig door een der overal heon vliegende stukken getroffen, dat hij op slag gedood werd. Andere ar beiders kwamen met den schrik vrij. De getroffene was gehuwd en vader van vier kinderen. In de Graaf Lodewijkstraat te Arnhem had een droevig ongeval plaats. Een 13-jarig meisje dat te dicht bjj het gascom- foor stond, is met de vlammen in aanraking gekomen en in brand ge raakt. Zij kreeg zulke ernstige brand wonden, dat zij in zorgwekkenden toestand naar het Kinderziekenhuis is vervoord. Een 7-jarig knaapje te Swalinan werd Vrijdag door een val op de tramlijn zoodanig verwond dat bet Zondag aan de gevolgen is overleden. In een onbewaakt oogen- blik geraakte te Veenendaal een drie jarig kind in de oabjjheid der ouder lijke woning tewaier. Toen de kleine werd gemist en men het ging op zoeken, bleken de levensgeesten ge weken te zijn. Tel. Ingezonden. Den Heer J. B. Becu Sr., Groede. In een ingezonden stuk, voorko mende in het nummer van Zaterdag jl., schrijft U nog al heftig over een persoon uit Schoondijke, die zou uit strooien, dat U steun verleent aan de chr. school te Groede. Het is mij onbegrijpelijk, hoe U aan zoo iets komt, daar dit nimmer door iemand beweerd is Ik acht dit dan ook gewoonweg een verzinsel. Doch wel wordt er gezegd, en voor al in Groede, U behoeft dus niet naar Schoondijke te komen om dit te hooren dat U geldelijke steun ver leent of verleend hebt aan het chris telijk muziek te Groede. En hiervan zijn de bewijzen bij zeer betrouwbare personen te verkrijgen. de door op het oog hebbende schoondijkenaar. Met dank aan de Redactie voor de bereidwilligheid om mij in de gele genheid te stellen terstond een ant woord te geven op bovenstaande vraag, verklaar ik hierbij openlijk noch gel delijke steun te hebben verleend noch te verleenen aan het door hem be doelde muziekgezelschap. Indien de onbekende de bewijzen van het door hem beweerde kan over leggen, dan tart ik hem zulks in het openbaar en zonder masker, te doen, opdat het publiek zal kunnen oor; len welke kleine, onmogelijke en* achtelijke middelen vooral in dez: gen gebruikt worden. Achtend, J. B. Becd Ss, Groede, 29 April 1913. ..O: Mijnheer de liedacteur. Het zij mij vergund naar aa ding van het verslag der door' heer de Muralt to Zuidzande ge den redevoering en het daarop mij gevoerde debat, een enkele merking te maken in hoofdzaak de platen van de vereeniging Vloot". Ik zou te dien opzichte, volgens verslag gezegd hebben dat vaderla: liefde onnoodig is. Dat is een bewering, die ik slist onwaar moet verklaren. De geachte spreker heeft er da zijn repliek wel van trachtten te ken, maar ik beweer met kracht ik het zoo niet gezegd heb. Het is een van de staaltjes demagogie, waarmee de spreker tegenover de vergadering wil aft ken. Hij doet het voorkomen also' sociaal-demokraten niet vaderlar lievende menschen zijn. De verga ring smult dan, dat is te begrijp Maar wat ik wel gezegd heb is De platen van „Onze Vloot" ten door ieder weldenkend mensd zeker door ieder onderwijzer en veel te meer nog door een opent» onderwijzer woi.den afgekeurd omi ze ten doel hebben jongens van tien, veertien jaar, te verlokkers omdat ze ton doel hebben deze deren, die nauwelijks weten wa! doen, te laten teekenen als mate omdat ze ten doel hebben die j gens te brengen in een betrekki waar ze door hooge en lage autoril ten gekankerd en genegerd wort; Zoo ongeveer heb ik dat gezeg En ik weet zeker, dat al mijn lega's, tenminste die van de q bare school, niettegenstaande zij mij van politiek inzicht verschil mij zullen gelijk geven, als ik bei dat de school nooit mag worden t, derronselaarster. De onderwijzers wilh n niet, hun oud-leerlingen als ze daar maal verbonden zijn en hetoogei vervloeken waarop ze toekenden, ze dan zullen zeggen Dat heefi meester hem getapt. Daarvoor hebben we teveel fci voor onze leerlingen, nog teveel a peet voor ons zolf. U inmiddels dankend voor ruimte, Hoogachtend, E. P. v. d. WEER Sluis, 27 April 1913. Bi [W l)i !Vi J |Vi lij M. d. Ii. Zelfs voor hen (lie zich niet bijl der voor de politiek interesses was het merkbaar, dat voor de zers in onze omgeving gewichtige gen volgen moesten. Een stil gedoe, een gekonkel drang van buitenaf zijn reedseenis tijd merkbaar geweest. Daarbij-1 hoort het aanwerven van kieJ als leden voor de vrijzinnige kiesvt eeniging, vooral onder de onontri keiden. Niet 's lands belang, doch beweegredenen zitten hierbij vï Luidjes wien alle stemmerij tot t- toe onverschillig was, ja, die er' tens hun beginsel niet thuis bete ren, kon men op de laatstgehoude vergadering te Oostburg zien, hebben daar zelfs hun stem til? bracht, een recht, dat deze niet* lingen alsnog missen. Tegen haling van dit feit moet ik waarschuwen. Ik veronderstel dat onzen burgemeester in dezen geen bltf mag treffen. Wel betreuren vei met mij, dat de heer Van Zuijenzi- terugtrok, toen hij genoemd werd'] candidaat in de vacature Hamma®' D

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 2