Mnhun. llacmccu ioitws-.- cn WPortcntiolHab blijft de Muralt voor de kiezeis. No 1813. Zaterdag 20 April 1913. 22e Jaargang. m es 1CENSCHE COURANT. o* abonnement per maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België /0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. >.35 n f.06 i 5.0: due mil Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 oents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Hit lilari verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bi) den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Maandagavond en Dinsdagavond trad de heer do Muralt, de caDdidaat jar vrijzinnigen in het district Oost- iurj in eene openbare vergadering op Zuidzande en Breskens, torbehan- eiing van do onderwerpen „Politie- chriatenen" en „Staat,spensionnee- ing". Allereerst veroordeelde spr. ten eerstede godsdienstige antithese, zoo- )Qta ils die verkeerdelijk in de politiek is pbracht. Geen gebruik, maar mis- iruik wordt gemaakt van den gods- lieist om do politieke macht te krij- pon en de werkelijk godsdienstige klei- a >it 5.51 goede Vto indsi I je luiden tot het stemmen op rechts over te halen. ^1 Uitvoerig besprak spr. hetgeen de «kende Grondwetscommissie heeft ,eld, namelijk om artikel 171 van do Grondwet zoodanig te wijzi- dat de bevoorrechte positie van diüederl. Herv. Kérk verdwijne. grondswetcommissie wil name- k niet de uitkeeringen aan de Ned. irvormde kerk en de Katholieko ïrk bepaald wijzigen, maar zij wil de grootere en kleinere Ker kt! in die er zijn en die nog zullen omen, gelijke rechten geven als de faderlandsche kerk. Wij zullen dus kerk hetzelfde krijgen als nu eeds in de Scholen, n.l. splitsing en og eens splitsing. Do groote kerk loet er onder, dan is de zaak. Np het wel waar, dat het ministerie- leenukerk in zijn grondwetsherzien- I-voorstellen art. 171 niet ter erandering heeft voorgedragen. Dit echter een truc om de coolitie bij en te houden. Duidelijk heeft de Waard, het antirevolutionnaire or- im, reeds te kennen gegeven, dat t zich maar tijdelijk hierbij neer- Als rechts stevig in het zadel ®t in Juni, komt het voorstel van commissie nog wel in bespreking. de Vaderlandsche kerk er uit 8t, blijkt uit alles, ft Utrecht is aan de Hooge school woemd de bekende professor Noordt- Jie de openbare school vergeleek „den satan" en die beslist de Tl. Herv. kerk haat. Ook pro per van Leeuwen on professor Vis tor staan tegenover de Hervormde |k. 0 professoren moeten nu aan de >e school ODze predikanten leeren. et kan Diet anders of dit alles moet nadeel© der Herv. kerk uitloopen. huichelary neemt toe in ons land. "ereenstemming in christelijke poli- ja en christelijke levenswandel is i ziet in verschillende districten .daten van rechts met gebed 'wersvergaderingen openen en slui- D' terwijl iedereen weet dat zij in L ^lijksch leven geheel anders op- 6D' Zulk een voorbeeld kan niet I- 6rs fan verkeerdelijk op het volk 112- werken on hot heiligste wat dat volk bezit: „do religie", door 't slijk sleu ren 3pr. wenscht niot „do vrome" uit te hangen, maar verklaart toch dat, indien 't waar was, dat de libe ralen opzettelijk de godsdienst gingen ondermijnen, voor hem bij die partij geen plaats meer zou zijn. Een volk zonder godsdienst is ondenkbaar, maar politiek en godsdienst maakt, de goe den niot to na gesproken, de gods dienst tot een carricatuur. Voorts toonde spr. aan dat van ban deloosheid der liberalen op het gebied dor religie in de Tweede Kamer bij hot maken dor wetten nooit iets is gebleken. Spr. verwees daartoe naar de on gevallenwet, de leerplichtwet, het ar beidscontract, alle wetten, die eerder van een maatschappelijken christelij- ken geest getuigden dan van het te gendeel, zooals den vrijzinnigen wordt verweten. Evenwel is het klaar als de dag dat bij rechts groot verschil bestaat bij de toepassing van de Christel, rechts beginselen, en haalde tal van voor beelden aan over de wederinvoering der doodstraf waarover gansch geen overeenstemmingtn-ischenhen bestaat, over de eedskwestie, de Zondagswet, de ioterijwet enz. In het tweede deel zijner rede ver dedigde spr. de staatspensionneering en bestreed de indiening van een ou- derdomsverzekeringswet door minister Talma, waarbij van de laagste loonen zelfs, premiebetaling wordt vereischt. Bovendien zal de wet onrechtvaardig werken omdat door afwenteling, in hoofdzaak de middenstand en de boe ren, het kind van de rekening wor den. Scherp keurt hij in minister Talma af, dat deze de weduwen onverzorgd laat. Het kan voorkomen dat een arbei der, die 54 jaar premie heeft betaald en op 69-jarigen leeftijd sterft, zijn vrouw toch naar toch naar de diaco nie moet. Spr. weet, dat, toen hij diaken was 70 pCt. der bedeelden, armen waren buiten eigen schuld. Een staatspensionneering waarbij op 65-jarigen leeftijd aan een man 8, en aan man en vrouw 5 wordt uit betaald, is eerlijk en behoorlijk, na tuurlek alleen voor hen, die het noo- dig hebben. De onwaardigen, dron kaards enz. die moeten maar naar het armbestuur maar niet de fatsoen lijke werkman. Hierna kwam spr. op de kosten der staatspensionneering. De dwangwet van Talma zal aan het Nederlandsche volk kosten 27 millioen, waarvan 81/2 zyn op te brengen door de arbeiders, 81/;, door de patroons en 10 millioen door den Staat. Hierin is weliswaar de invaliditeit opgenomen, maar die behoort niet bjj de ouderdomsverzeke- ringdie moet apart geregeld wor den. Ouderdomsverzorging is het voor naamste. De Staatspensionneering is berekend en komt op 13 14 millioen. Dit geld willen de voorstanders halen uit de Successie, moet niet uit de erving in de rechte lijn. Een vader die voor zijn kind spaart, doet dat voor zijn eigen bloed. An ders is het met de zijlijnen. Erven van verre neven en nichten is heel wat anders dan in de eerste lijn. Ook een pensioenbelasting keurt spr. niet af, mits alleen te heffen van de lieden boven een zeker minimum dat wil zeggen, de arbeidersloonen moe ten er vrij van bljjven. Van de tariefwet wil spr. niet weten. Die 10 millioen komen uit hoofd zaak neer op de ruggen van de boe ren en middenstand. Trouwens, door de tariefwet wordt wel 10 millioen gebracht in de schat kist, maar 80 millioen in de zakken van particuliere fabrikanten. Maar aan de Tariefwet en het onderwijs zou spr. nog wel eens een avond wjjden. Aan het debat werd te Zuidzande deel genomen door den sociaal demo craat E. P. van der Werflf, onderwij zer te Sluis. Deze verweet spr. dat hij de ongevallenwet van minister Borgosius had genoemd. Hij vond dat een zeer slechte wet, die niets beteekende, vooral omdat de landar beiders er niet in waren opgenomen. Hij achtte 't voorts gelukkig dat het ministeriede Meester zoo kort aan het bewind bleef namelijk twee jaar, anders had het nog meer kwaad gulaan. De nu gevormde concentratie beteekent niets. Staatspensionneering heeft deze van de socialisten overge nomen. Eindelijk verweet debater den spreker dat de liberalen ook waren vóór de dwangwetten, en critiseeide het scherp, dat de spr. het goedkeur de om in de scholen de plaat van „Onze vloot" op te hangen. Die va derlandsliefde is onnoodig. De jongens moeten het soldaatje spelen niet mooi vinden. De socialisten zullen zorg dragen dat de oorlog spoedig eindigt. De heer de Muralt beantwoordde den debater uitvoerig. Het verwon dert hem dat iemand durft te zeggen, dat de ongevallenwet niet zegenrijk werkt. Zeker, ze is niet volmaakt en de landbouwarbeiders zijn er nog niet in opgenomen maar door de onge vallenwet is indirect de Landbouw- onderlinge gaan werken, zoodat nu reeds vele landarbeiders zijn verze kerd. De generaal van de socialisten, de heor Troelstra, die spr. hooger acht dan den heer van der Werff, heeft zelve gezegd (zie „Het Volk", 14 April 1909) „Het is overdreven om te zeggen, dat de ongevallenwet kool moet zijn. De ongevallenwet is geen kool, en als het kool is, dan zit er ten min ste voor de arbeiders een flink stuk worst in I Dat zegt Troelstra I Weest gij dus bescheidener in uw oordeei, zegt spr. tot den debater. Dat het ministerie-de Meester zoo kort regeer de, is mede de schuld van de socialis ten, die den minister van oorlog van Rappard lieten vallen, waardoor het ministerie viel. De heer van der Werflf moest we- tdn dat het ministerie-de Moester het arbeidscontractwet in het Staatsblad bracht er dat het gereed had de grond- wetsherziengsvoorstellen om te ko men tot algemeen kiesrecht. Onzinnig dus van den debater te zeggen, dat het goed was dat het mi nisterie—de Meester viel. Trouwens ook al weer Troelstra heeft erkend, dat Heemskerk zit omdat de liberalen ti achtten to bezuinigen op militair gebied. Zijn we nu, met het kabinet- Heemskerk beter af? vraagt spr. Wat betreft de plaat van „Onzo Vloot" verklaart de heer de Muralt koningsgezind te zijn en ook vader landsliefde te bezitten. Hij heeft veel liever een oranje- vorstin waaraan het Nederlandsche volk (althans zeker aan het voorge slacht) zooveel dank verschuldigd is, dan een president van een republiek. De Eransche President kwam met twee oorlogschepen toen hij aan Neder land een bezoek bracht. Onze Konin gin doet het met een schip af. Wij moeten nu eenmaal hoog houden het gezag waaronder men als ambtenaar leeft. In Frankrijk werden door de re geering eenvoudig de onderwijzers bonden ontbonden, omdat zij dingen buiten de school verkondigden, die in gingen tegen de republikeinsche re geering. Dit vindt spr. kras, maar verzet in zijn werk tegen het gezag, hetwelk men dient, past, volgens spr. niet. Critiek is goed, maar buiten ds betrekking, niet tijdens de uitoe fening van het ambt. Die plaat van de vloot wekt in het kind vaderlandsliefde op, maar meer hehoeft en mag het ook niet doen. Elke onderwijzer die de plaat mis bruikt om de jongens tot beroeps soldaat te brengen, begrijpt zijn taak niet. Hij gelooft niet dat er éen on- penbaar onderwijzer zoo dom zal zijn. Jaurès, de groote Fransch socialist, verklaart in zijn bekond boek „dat de sociale opheffing van een volk on mogelijk is zonder krachtig leger. Dat klinkt anders als wat de heer v. d. Werff te hooren geeft. Intus- schen die geldverspilling aan ons leger gaat te ver. Een volksleger is het ware en liever het veel verspil de geld gebruikt voor een Staatspen sionneering om het „arm en oud" uit de wereld te helpen, dan de de fensieuitgaven te verhoogen. Spr. zal, ooit daarvoor geroepen, zich weten te verzetten tegen de op drijving der oorlogsuitgaven. Een le ger schijnt noodig, maar overdrijving en groot doen is niet noodig. Dat dan de socialisten de oorlogen zouden voorkomen gelooft niemand. De Italiaansche socialisten zaten lee- ljjk in de knoei met de Tripoli-oorlog. Zij besloten de leden vrjj te laten in de Kamer omtrent deze zaak.

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1