'ictut>£~ cu J|6i>ctfcuticBla5 lei >kt -en la.cmc'cu POOt Provinciale Staten. Buitenland. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT. II ÏOl «pit Abonnement per maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België /0.75 en l dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Mo 1812. lt'oen«Mla£ 23 April 1913. 22e Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt elltcn IMnstlajr- en Vrijdagavond bij den nitgever C. IPIELEJIAN te Breshens. Zondagmiddag vergaderde de vrij- zinnige kiosvereeniging te Oostburg, j„ hoofdzaak tot het stellen van voor- v, loopige candidaten voor de Provinciale Staten in het district Sluis. De voorzitter, de heer M Lmcieer, ie|de mede, dat de drie aftredende leden, de beeren J. Erasmus, H. G. Bammacher en G. A. Vorsterman van Oyen zich niet weder voor eene eventuëele herbenoeming beschikbaar stelden. De voorzitter achtte zich de tolk van het bestuur en van de vereeni- als hij de aftredenden bij het neerleggen van hun mandaat een woord van hulde bracht voor de wij- dag i lui n. DÖ ze waarop zij het district hadden vertegenwoordigd en de provincie hadden gediend, respectievelijk van af de jaren 1895, 1879 en 19Ó6 en in do Staten het vrijzinnig beginsel had den hoog gehouden, m.' Thans rustte op de vergadering den I plicht mannen aan te wijzen die hen op zoo na mogelijke wijze zouden ver- ert Yli Voor de vacature - Erasmus werden penoemd de heeren P. Erasmus te Cadzand, D. H. van Zuijeu te Bres- leasen P. Adama Zijlstra te IJzen- dtt 1)0 beide eerstgenoemden, ter ver- f® gadering aanwezig, verklaarden eene ventueele cuandidatuur te aanvaar- Van den heer Zijlstra, die niet „jjaanwezig was, konden de voorstellers jlt niet de verklaring afleggen dat deze «veneens eene candidatuur zou aan vaarden, zooals dit bij het reglement erd vereischt, tengevolge waarvan i voorzitter de voorgestelde naam oiet kon accepteeren om op de lijst Ie plaatsen. Hierover ontspon zich eene lang- krige discussie. Do voorstellers konden, zelfs onder Btuigen, eene dergelijke verklaring loven, en deelden niet de zienswijze '«n den voorzitter .dat dit schriftelijk ®>est gebeuren. Daartegen werd opgemerkt dat het «uur gedekt moest wezen om stel- 'jite weten dat eene eventueels can- Watuur zal worden aanvaard ten ein- oene herhaling te voorkomen van "'geval dat men zich vóór de defi- Wieve candidaatstelling terugtrekt en drietal verbreekt zoodat de keuze 'oor de leden tegen -hun wil beperkt *ordt. 7an andere zijde wees men er op, de voorstellers met de uitleg van D'ei; dermate op de zullen zijn geweest om zich die «Wenschte verklaring te verschaffen. *aar d® vergadering zou toch kun- en vo|staan met hunne pertinente orklaring dat de heer Zijlstra eene «ns za' aanvaarden, wijl men riders die voorstellers wei „in de zou behooren te houden". "Ertegen werd weer aangevoerd dat, wanneer liet reglement zulk eene verklaring pertinent vordert, men ook de hand daaraan moest houden, en zoo dus de voorstellers de bedoelde verklaring niet konden overleggen, do voorgestelde naam niet op de lijst kon worden gebracht. Van de zijde van de bestuurstafel werd medegedeeld dat de heer Zijl stra, in een particulier schrijven, dat evenwel om zeer intieme redenen niet koii worden overgelegd, verklaarde candidaatte willen zijn, doch van de zelfde zijde meende men dat, als het voorstel, zooals nu gedaan, gepaard ging van de gevtaagde verklaring, be vestigd door yiinstens vijf leden, de naam wel kon worden toegelaten. De voorzitter nam deze gedachten- gang over en bracht, nadat de ver gadering zich daarmede blijkbaar had vereenigd, de drie namen in stemming met het resultaat dat 159 briefjes den naam van den heer P. Erasmus, 29 die van den heer van Zuijen en 13 die van den heer Zijlstra, zoodat alle drie deze personen op de voorloopige candidateulijst werden geplaatst. Voor de vacature-Hammacher wer den op de voorloopige ljjst gebracht de heeren J. B. Becu Sr. te Groedo met 101, M. A. Bleijker te Schoon- dijke met 54 en W. C. de Smidt met 35 stemmen, terwijl in de vacature- Vorstoman-van Oijen de voorloopige candidaten zijn do heeren D. H. van Zuijen te Breskens met 97, Bleijker voornoemd met 46 en de Smidt voor noemd met 37 stemmen. Bij de bespreking van de candida ten werd ten opzichte van de heeren Erasmus en Becu in het midden ge bracht dat beiden als landbouwman- nen en werkzaam zijnde in belangrij ke waterschappen waardige vertegen woordigers in de Staten zouden zijn, en als afgevaardigden de deelen van het district waar de nu aftredende led n vertegenwoordigd waren, dier plaatsen waardig zouden vervullen. Ten opzichte van den heer Bleijker werd een woord van aanbeveling ge sproken in zijne hoedanigheid van ad ministratief man, door zijn werkkring in polderzaken met tal van landbouw belangen vertrouwd zijnde, tevens een goed afgevaardigde zou wezen van den middenstand. Eindelijk werd de heer Van Zuijen aanbevolen als iemand die van zeer nabij bekend is met den handel, eene omstandigheid die te stade kan ko men aan ons district, het afgelegen hoekje van ons kortzichtig landje, dat in zake handels organisatie wel wat van onze naburen kan leeren, en waar de beer Van Zuijen in ruime mate gelegenheid had voldoende ervaring op te doen, om die aan de handels belangen in dit district ten goede te doen komen. Maar nog een andere omstandigheid is voor diens candidatuur gunstig. Hij maakt deel uit van het hoofd bestuur van het Groene Kruis in onze provincie, dat eenmaal eene subsidie vroeg tot steun van de bestrijding van ziekten onder de menschen, doch dat geweigerd werd, terwijl men wel steeds hulp en steun verleent als het betreft de bevordering van den vee stapel het schijnt wel alsof het menschdom beneden het vee staat. Welnu, als een afgevaardigde van dat boofd-bestuur zitting mocht nemen in de Staten, dan bestaat er mogelijk heid dat ook in die vergaderzaal een andere gedachtengang te dezen op zichte komt. Van andere zijde werd een tipje opgelicht van den sluier die zou han gen over de staatkundige gevoelens van den heer Van Zuijen, omtrent wiens vrijzinnige beginselen twijfel bestaat wegens zijn zeer intiemeu om gang met een bekend anti-revolutio nair, die als candidaat voor de Twee de Kamer 1e vrijzinnige zetel in dit district tracht te bemachtigen. Daartegen werd opgemerkt dat de intieme omgang met een andersden kende geen reden tot twijfel is, in dien geen bepaalde feiten, die dien twijfel wettigen, kunnen worden aan getoond. De heer van Zuijen, na zich te heb ben verwijderd, weder ter vergade ring verschenen, verklaarde na de geopperde bemerking, de liberale ideën dermate te zijn toegedaan en met het concentratie program zoodanig in te stemmen, dat hij hoopte, dat de Juni-stemming een zoodanigen uit slag zou geven, dat als het schip van Staat opnieuw zou uitvaren, dit niet zou zijn, zooals minister Heemskerk het uitdrukte onder de roode vaan in den mist, noch onder de zwarte vlag, waaronder het nu vaart, doch ouder de banier der vrijzinnige be ginselen. Binnenkort zullen uit deze drietal len de deflnit.eve candidaten gepro clameerd worden. Na overlegging van de rekening en vaststelling van de begrooting werden de heeren F. M. Dikkenberg te Zuid- zande en P. W. Maarleveld te Bier vliet als bestuursleden herkozen. Ten slotte zij nog vermeld dat eer lang nog als spreker zal optreden de heer A. Roodhuijzen, Kanjerlid voor Brieiie en dat voorts eene vrijzinnige partijdag in de open lucht zal wor den georganiseerd, waarbij krachtige figuren uit de vrijzinnige gelederen het woord zullen voeren. De staking in België breidt zich gestadig uit, doch het is tot heden toe rustig. Te Charleroi staakten 36,000 mijn werkers, 21,350 metaabewerkers 10,250 glasblazers, 4625 andere werk lieden. In de kolenmijnen van het Luiksche bedraagt het aantal stakers 31,561, dus 408 meer dan Vrijdag, 27,782 metaalbewerkers en andere werklie den, dus 300 minder dan Vrijdag. Volgens de officieele opgaven voor de provincie Henegouwen staken 86 030 mijnwerkers (132 meer), 41.353 metaalbewerkers (1230 meer), 18.473 glasblazers (23 meer), 16.495 steon- houwers (1259 meer), 9569 andere werklieden (257 minder dan Vrijdag.) In de mijnen van Bergen is de toe stand gelijk gebleven. In de nijver heidsinrichtingen buiten de Borinage is de hervatting van den arbeid op gehouden omdat de week teneinde liep, in de steengroeven van Soignies en Mailles duurt zjj voort. De Fransche werklieden in de nij- verhoidsondernemingen bij de Fran- sche-Belgische grens dreigen te sta ken als Fransche steenkool naar België wordt gezonden. Volgens de Dernière Heure is er in de i treek van Bergen haast geen handel in koopwaar meer. Overal lieerscht vreedzame maar doodsche rust. Te Gent is het moeilijk 't bedrijf in de katoen- en linnenspinnerijen voort te zetten, uit hoofde Jder sta king van dorschers, kaarders, kam- mers en hekelaars. Door den gemeenteraad van Vlis- singen is besloten tot het aangaan van een contract mot het rjjk en de maatschappij „de Schelde" tot de in eigen exploitatie brenging van de ha vens aldaar. Donderdag hield het hoofdbe stuur met de afgevaardigden der af- deelingen van de Zeeuwsche Land bouwmaatschappij hare voorjaars-ver gadering, in welke als punten voor de op 25 Juni te Zierikzee te houden algemeene leden-vergadering werden opgegeven de pachten, de hooge on kosten bij publieke verkoopingen van onroerende goederen en de wensche- lijkheid eener tninbouworganisatie in Zeeland. Breskens, 22 April 1913. Het is in deze maand 200 jaar ge leden dat ten gevolge van het sluiten van den vrede van Utrecht vele Her vormden naar Westelijk Staats-Vlaan deren overkwamen uit den omtrek van Rijsel om zich te voegen bij de uit de buurt van Calais gevluchte.fa- miiles die zich reeds een dertig jaar vroeger hier hadden neergezet. Op initiatief van de predikanten te Oostburg, Aardenburg, IJzendijke Groede en Cadzand zal het tweede eeuwgetijde van deze gebeurtenis met eenige plechtigheid worden herdacht, waartoe dr J. de Hullu te 's Graven- hage zich bereid heeft verklaard eene gedachtenisrede uit te spreken in de Hervormde kerk te Oostburg op He melvaartsdag.

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1