Kiem*- en ÉfrwtUnfuUtib wr lUmfotm. in BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 7.d B.Oi: inga VI* maanden Z0.50, franco per post 0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. No 1811. Zaterdag 19 April 1913. 32e Jaargang. Advertentiën v .n 15 regels 25 cents, elke gewone regel meei cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagravond by den uitgever C. DIELEMAN te Breskeus. De werkstaking in België. De Brusselscho correspondent van ,N. R- C. heeft een onderhoud ge- £met den leider der -socialisten der Velde en met den minister- jdent De Broqueville. - Denkt u, vroeg hij den eerste, t de staking algemeen zal zyn - Ik schat het aantal stakers tus- ebt) schee de drie en vierhouderdduizend. Bet grootste gedeelte daarvan bevindt zich natuurlijk in de industrie-distric- ten, in de steenkool-Borinage in de uuh. berste plaats maar ook in de groote htei steden, vooral in Brussel, zal het aan tal stakers zeer aanzienlijk zijn. Te Gent bijv. zouden Dinsdag 20000 man dsn arbeid moeten nederleggen. -Waarom Dinsdag? - Oiodat er Maandag nog velen Ajl zullen zijn die het eerst nog eens [gillen aanzien. Maar als zij het be merken welk een geweldige strijd macht aantreedt, zullen de wankel- (■'moedigen vanzelf het voorbeeld van ol hunne meer voortvarende makkers rolgen. - Dus u denkt dat het aantal sta- ira gaandeweg zal toenemeD - Zeer zekerde twijfelaars moe- d slechts de uitwerking gezien heb ben om overtuigd te zijn van de kracht, die van de stakenden uitgaat. -Indien de staking werkelijk slaagt, jojj wanneer zal men dan meenen de over winning te hebben behaald Dat is niet stellig te bepalen, zei de heer Van der Velde, ge moet niet vergeten dat we niet strijden ff» j voor de invoering van het algemeen kiesrecht, maar dat wij tevreden zul ke zijn indien de staking uitwerkt, dat de bestudeering van het kiesrecht- vraagstuk in behandeling wordt ge nomen. Dit moet, lettende op de op vatting behalve bij links, ook bij een wel van rechts, toch tot herziening - Dus zoodra een daad of verkla ring van de regeering er aanleiding geeft, aan te nemen dat de deze voor herzieniDg geopend is, zal men 'n de staking oph,ffen - Zeker. - Bestaat dan niet de kans, dat stakers met dit weinig tastbaar resultaat niet tevreden zijn en deD strijd zullen willen doorzetten - Dit is een vraag, waarop ik u zoo vlak voor het uitbreken der sta king het antwoord schuldig moet blij ven. Zullen intusschen de socialisti- *che leiders geen moeite doen, om zoo spoedig mogelijk tot een vergelijk te komen - De socialistische parlementsleden zullen Dinsdag bijeenkomen om hunne houding in de Kamervergadering te 7an de woning van den heer Van der Velde begaf de correspondent zich nssr het ministerie van oorlog, waar Premier hem de houding, die de iD de komende dagen zal aannemen, ten duidelijkst uiteenzette. De minister wees erop dat ^e over winning door de katholieke party ten vorigen jare bi] de stembus behaald, mede een der hoofdoorzaken is van het uitbreken der staking De ontevredenheid toch, zeide hij, naar aanleiding van deze over winning, die de katholieke meerder heid met 10 zetels versterkte, veroor zaakte het uitbreken van gedeeltelij ke siakingen in de industriecentra. De opwinding kon toen alleen door de meer bezadigde socialistische lei ders gekalmeerd worden, door een al- gemeene werkstaking voor het ver krijgen van het algemeen kiesrecht in uitzicht te stellen. Ik heb den indruk ontvangen, en met mij velen, dat de leiders als de heer van der Velde, een man dien ik zeer hoog schat en persoonlijk als een mijner sympathiekste tegenstanders beschouw slechts hebben toegegeven aan den grooten drang, uitgeoefend door de massa, die opgezweept is door de kleine leidertjes, de werkelijke agi tators. Want ik heb hun dikwijls gezegd: „Wacht toch tot het volgend jaar wanneer de algemeene verkiezin gen weer plaats vinden. De kiezers hebben ziqh nog geen enkele maal be treffende hot vraagstuk van herzie ning uitgesproken. Indien de kiezers zich dus op dit punt kunnen uitspre ken, dan hebt gij op grondwettelijke wijze verkregen wat gij nu door uw onwettig optreden niet kunt verkrij gen. Doch het is maar al te waar, dat de meer bezadigde elementen in de socialistische partij niet steeds hunne opvattingen ingang kunnendoen vinden. Staat dan de regeering sympa- hiek tegenover het beginsel van her ziening Ik ben van oordeel dat onze kieswetten niet zoo volmaakt zijn, dat zy niet voor verbetering vatbaar zijn en ik ben de laatste om bespre kingen betreffende dit vraagstuk te ontwijken. Doch u zult mij toegeven dat dit niet onder dwang van buiten mag geschieden. Ik ben de vertegen woordiger van hst bewind en als zoo danig heb ik er voor te waken dat de constitutioneele bevoegdheden van de regeering worden geëerbiedigd. Onder den druk van een bedreiging mogen wij niet toegeven, ook omdat dit een precendent zou scheppeD dat maar Al te gevaarlijk voor "de toe komst zou blyken. Excellentie, wilt u mij een op merking vergunnen. Van socialistische zijde wordt bewoerd dat het doel der stakiDg niet is herziening te eischen, maar dat men slechts wenscht dat de bestudeering van het kiesrecht- vraagstuk in behandeling worde ge nomen. Indien nu de regeering het beginsel van herziening niet ongene gen is, had men toch het uitbreken van de staking kunnen voorkomen zonder zich tot iets te binden. Het denkbeeld van de commis sie ziet er onschuldiger uit dan het is, z:i de minister. Wanneer in de kamer iets naar eene commissie ver wezen wordt, wil dit wel eens zeggen dat het op de lange baan geschoven wordt. Maar een commissie die het vraagstuk van de herziening zooge naamd ter bestudeering in behande ling neemt, is uit den aard der zaak een grondwettelijke commissie, en haar arbeid moet dus uitloopeu op eene herziening van de grondwet. Dit nu is eene principiëele kwestie ten opzichte waarvan wij niet van ons standpunt mogen afwijken. Ik ben trouwens zooveel moge lijk aan dezen wensch tegemoet ge komen. Ik ben zelfs in deze verder gegaan dan vele van mijne vrienden verlangden. Men heeft gezegd La ten wij praten. Ik heb geantwoord Gij weDscht een geschikt salon voor conversatie over deze kwestie? Wel nu, laten wij een commissie benoe men, waarin de herziening van de provinciale en gemeentelijke kieswet ten besproken wordt. Men zal dan tevens gelegenheid vinden van gedachten te wisselen be treffende het kiesrecht vraagstuk voor het geheele land. Als hoofd der re geering kou ik niet verder gaan De heer van der Velde begreep dit zeer goed nu gaf hij in zijn rede blijk, dat hij met mijn plan meeging. De heer Paul Hijmans, de liberale leider, die eenig8zins opgewonden was door een rede van den heer Woeste, die soms een scherpe vorm aansloeg, maakte zich echter hierover te heftig en zag den stap voorbij, dien ik ge daan had. Ik geloof dat we in die zitting hadden kunnen hereiken dat de staking van de baan was geweest, 't Is jammer. Meer kon ik niet doen. U moet niet vergeten dat voor eene verandering in de grondwet een meer derheid van tweederde vereischt wordt. Bij de laatste verkiezingen is echter van kiesrechthervorming geen sprake geweest. Is het dus niet lo gisch de kiezers zich eerst over dit punt te laten uitspreken Men heeft mij voorgeworpen dat de legerkwestie ook niet bij de verkiezingen genoemd is. Doch de regeering heeft nooit den raad van de kiezers gevraagd waar het uitbreiding der bewapening of militaire hervormingen gold. Dit hangt immers voor een deel samen met den internationalen toestand, en indien de regeering wel overtuigd is van de noodzakkelijkheid van versterking der weermacht, dan is het haar plicht daar ten spoedigste voor te zorgen. Maar een verandering in de grondwet is een andere zaak. Ik kan dan ook mijne houding in geen enkel opzicht betreurenik weet dat ik het moge lijke heb gedaan. En nu de staking een voldongen feit is, heb ik alle maatregelen geno men, die noodig zijn om de orde te bewaren, indien ongeregeldheden uit breken mochten. De socialistische leiders verzekeren wel dat de staking vredelievend zal zijn en ik ben er van overtuigd dat zij dit ook wenschen doch evenzeer weet ik dat zy niet voor al hunne volgelingen kunnen in staan. Ik heb dus in de verschillen de werklieden-centra troepen gedeta cheerd, die, naar ik hoop, er toe zul len medewerken om het uitbreken van troebelen te voorkomen. Want de kalmere elementen zullen zich gerust gevoelen in de wetenschap dat voor de handhaving der orde wordt ge waakt, terwjjl de oproerigen zich wel tweemaal zullen bedenken eer zij tot handtastelijkheden overgaan. Doch zoo het tot onregelmatigheden komen zou, dan zal de orde tot eiken prijs wor den gehandhaafd. Indien het echter blijkt dat de staking in volkomen orde verloopt en tevens dat het geheele economisch leven stilstaat, dan zal toch iets ge daan moeten worden Neen. De regeering zal hare eens vastgestelde houding Diet laten varen. Wij mogen niet aan toegeven denken, omdat dit tengevolge zou heb ben, dat het „stakingsdwangmiddel" telkens weer zou worden toegepast, indien de socialistische partij iets wenscht te verkrijgen. Het is niet uit eigenliefde, dat ik zoo onvermurw baar ben, maar ik voel my verant woordelijk ook voor de regeeringen, die na mij zullen komen. Zooals ik ook in een mijner redevoeringen den hoer Paul Hijmans toevoegdeWan- Deer u misschien na eenigen tyd op mijne plaats zult zitten, zult u er dankbaar voor zijn, dat er vóór u een minister geweest is, die de wet ten heeft weten te doen eerbiedigen. Indien echter de Kamer, gezien den ernst van den toestand, zich daarmede bezighoudt? Het is mogelijk dat de zittingen van de Kamer incidenten naar aan leiding van de staking zullen voor vallen. Doch de Kamer kan een on constitutioneel middel als de staking niet de aandacht schenken om er den W6ttelijken gang van zaken door te laten influenceeren. Trouwens het geheele kabinet is deze meening toegedaan. De mi nisterraad en dit kunt u ten opzichte van geruchten die den laatsten tijd de ronde doen, ten stelligste verze keren, is volkomen eensgezind. Er heerscht volstrekt geen verschil van meening. Wat is nu uwe meening over het verloop en de uitwerking der sta king Indien zij ordelijk is, zal zij verloo- pen. Zij zal dan misschien vier, vijf weken duren. Zij zal misschien in druk maken. Doch practisch zal zij niets, mag zij niets uitwerken. Wjj mogen niet voor afdreigen buigen. De heer Broqéville stond op. Het onderhoud was geëindigd. Echter nog een vraag, Excellentie. In de laatste weken is dikwyls de naam van den Koning genoemd, en zyn in grijpen in den toestand te berde ge-

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1