iia,(MCèn vw hs>UIX\R Mnbmn. Binnenhuid. e BRESKENSCHE COURANT. jw z' "w •Ya Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor Belgie 0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. No 1810. Woensdag 16 April 1913. 23e Jaargang. Advertentiën var l5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abui.nement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond bU den uitgever C. DIEEEMAN te Breskeus. Dl! iel ft Kieswet. sociaal-democratische Kamerle- Z jen hebben een wetsvoorstel inge diend tot wijziging van de artikelen r,6i 57 en 86 der Kieswet, bedoelende i'openstelling der stembus. Zij wenschen bepaald te zien, dat i stemming aanvangt des morgens acht uur en duurt tot des namid- igs te acht uur. In hun toelichting verklaren zij, herhaaldelijk te hebben kunnen waar dat in vele en betrekkelijk kringen ernstig bezwaar wordt ondervonden van het feit, dat de uren waarop de kiezers in de gelegenheid ::yn hun stem uit te brengen, zóó zijn gesteld dat zij aanvangen, wan nier hun dagtaak pleegt te zijn ge ëindigd, waardoor vele arbeiders-kie m niet steeds in de gelegenheid ailo hun stemrecht uit te oefenon. Voorts wjjzen zij er' op, dat wel is war art. 57 der Kieswet den werk- gever gelast zijn arbeiders twee uren, lallende binnen den gestelden tijd, tot stemmen in de gelegenheid te stellen, maar dat bet in vele gevallen moeilijk en zelfs gevaarlijk, althans lehadelijk is, voor de arbeiders om 'iar gobruik van te maken, be voorstellers meenen te weten, dat de regeering naar aanleiding van klachten uit de kringen der visschers- bevolking en zeelieden reeds een on- lerzoek heeft ingesteld naar bezwa- ■oii te dezer zake. Waar zij echter van de resultaten niets vernamen en het wel vaststaat, dat de regeering geen plan heeft iets te doen om de bezwaren te onder- vangen, en zij toch meenen, dat in dit verkiezingsjaar de bezwaren zich weer sterk zullen doen gevoelen indien er tiet aan te gemoet gekomen wordt, meenden zij tot de onverwijlde in diening van dit wetsontwerp verplicht te ajn. al is waar achten zij de verlen- van den tijd waarop de gelegen- beid tot stemmen gegeven wordt, tot acht uren in den namiddag, ook nog ;«en afdoend middel, maar toch be schouwen de voorstellers het een zóó belangrijke verbetering, dat zij op tpoedbehandeling en aanneming als mede in werking stelling vóór de ko mende verkiezingen meenen te mo- 8en aandringen. i? i.i E r mi Landbouw-arbeidswet. In het rapport van den Nederland sen Boerenbond over het voor-ont- WerP der Landbouw-arbeidswet, wordt, ^olgens het Centrum, betoogd dat de landbouw buiten de Arbeidswet moet blijven. Mocht het ontwerp echter wet wor- dan zou de Bond de volgende ^tóingen aangebracht willen zien. Ten eerste dat de leeftijd, in art. 2 J6P&ald, sd bedoelende dat zy daar door langer arbeid zouden mogen ver richten, tjruggebiacht worde van zes tien op vijftien. Tweedens dat in art. 3 in plaats van dertien geschreven worde twaalf jaar. Anders zullen kindbren, die op twaalf-jarigen leeftijd vrij zijn van de school, tot ledigheid worden gedoemd. Derdens dat de maatregelen van bestuur, bedoeld in art. 4 en 5 van het ontwerp, niet worden vervaardigd dan nadat adviezen der provinciale land- en tuinbouwvereenigingen daar over zjjn ingewonnen. Omdat er niet na te laten werk zaamheden welke tusschen des na middags 9 uur en des voorraiddags 5 uur noodzakelijk moeten worden ver richt, is art. 6 onuitvoerbaar. Wanneer het de bedoeling is in art. 7 den landarbeid slechts te ver bieden aan gehuwden zoowel als on- gehuwden, wanneer zij aan het hoofd der onderneming hebben kennis ge geven dat zij voor hare huishouding moeten zorgen, dan de Bond zich daarmee vereenigen. Ook voor art. 9 geldt wat het rap port omtrent de maatregelen van be stuur heeft gezegd. Ook hier is het noodig, dat de boerenvereenigingen voor de samens'elling worden gehoord. Zij alleen kunnen de plaatselijke be hoeften en belangen het best bcoor- deelen. Op zijn minst behoort in ie dere provincie een eigen commissie. Bij art. 10 wordt opgemerkt, dat bij eventueele besmettelijke ziekten aan niemand toegang mag verleend morden tot stallen en scharen. Door art. 20 wordt de verklikkers- dienst en soms wraakneming in de hand gewerkt., waardoor het zedelijk peil der bevolking niet wordt ver hoogd. Trekhonden. In de gehouden algemeene verga dering van de afd. Rotterdam der Ned. vereeniging tot bescherming van dieren is met nadruk gewezen op do trekhonden. Het in werking treden van de z.g.n. trekhondenwet heeft het lot dier on gelukkige wezens niet alleeD niet ge baat, maar bepaald slechter gemaakt, zoodat nog sterker dan vroeger bij de meening wordt volhard, dat het gebruik van de honden als trekkracht in het algemeen genomen, tot zoo veel mishandeling aanleiding geeft, dat zulks bij alle beschaafde volken behoort te worden verboden waartoe dan ook steeds meer landen of ge deelten van landen besluiten. Breskens, 15 April 1913. Bij de Zaterdagavond ten overstaan van notaris James en ten verzoeke van de wed. en erven P. Monjé Pz. gehouden herveiling der vaste goede ren, zijn kooper geworden van het woon- en winkelhuis aan de Dorps straat, de heer D. A. Crinse voor 4650.— benevens 100 voor over name van winkelopstand en electri- sche geleiding, het woonhuis op den Boulevard de heer M. I. Verschelling Abrz. voor ƒ2100.en het woon- huisje in de tweede Zandstraat aan den heer A. F. Rosendaal te Groede voor ƒ750.— Het was reeds eenigen tijd be kend dat de heeren J. Erasmus te Cadzand en G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg wegens gevor derden leeftijd niet meer in aanmer king wenschten te komen voor eeno hernieuwing van hun mandaat als lid der Staten van Zeeland vonr het dis trict Sluis. Thans hebben zij van dat voorne men officiëel doen bljjken in een schrij ven aan het bestuur der Vrijz. kies- vereeniging te Oostburg. Maar bovendien heeft ook de heer H. G Hammacher te Groede, mede aan de beurt van aftreding, een ge lijk besluit kenbaar gemaakt en zulks wegens vertrek uit de provincie. Hiermede volgt dan tevens de af treding als lid van den Gemeenteraad en als dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst benevens de neder- legging van het notarisambt. IJzendljke, 11 April. De he den morgen gehouden zitting van den gemeenteraad was niet veel zaaks. De voorz. was afwezig wegens fa milie omstandigheden en daar ook de oudste wethouder niet tegenwoordig was, presideerde de heer F. J. Calon. Mede waren absent de hh. B. Doens en T. F de Jaeger. Een heel stuk van de zitting werd besteed aan de lezing van de notulen van de drie voorgaande zittingen. Na goedkeuring derzelve werd me- dedeeling gedaan van verschillende ingekomen stukken, te weten een missive van God. Staten hou dende mededeeling van het Kon. be sluit waarbij de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris elk met 20.— zijn verhoogd een id. als voren tot goedkeuring van de uitgifte van erond in erfpacht aan P. F. van der Weijde en tot het ver- leenen van eene gratificatie ad. 70.- aan den onderwijzer C. I. Serlé, we gens waarneming der vacature van het hoofd der school in de oranje polder. Mede is door hetzelfde college goed gekeurd het kohier van den hoofde- lijken omslag voor 1913. Ingevolge de opdracht aan de firma Gebrs Poiak te Vlissingen tot stich ting eener electrische centrale, was door genoemde firma een schrijven fn- gezonden, dat haren ingenieur van den Hamme op audiëntie is geweest bij den minister van Waterstaat, en waarbij hem is gebleken dat de mi nister als voorwaarde voor de vergun ning heeft gesteld het gebruik van draaistroom, ten einde later, zoo mo gelijk, te kunnen aansluiten bjj eene algemeene centrale, De oprichtingskosten zouden ten gevolge van dien met een ƒ4000.— worden verhoogd. Uit de door de Gezondheidscommis sie toegezonden begrooting voor 1913 blijkt dat het aandeel dezer gemeen te zal bedragen 92.85. Ged. Staten hebben de af- en over schrijvingen en wijziging in de .be grootingen van 1912 en 1913 goed gekeurd. Mede gaven zij kennis dat de ex tra-belooning van de gemeente-op zichter bij aanbestedingen ten be hoeve der gemeente voor werken bo ven een bepaald maximum van aan neming, en thans 140.85 bedragen de, niet in een afzonderlijke post op de begrooting moet voorkomen, doch L/ij diens vaste jaarwedde kan wor den gevoegd. De begrooting werd in dien zin ge wijzigd. Bij de gedane kasopname bij den gem.-ontvanger bleek aanwezig te zjjn 9069.951/2 De vergadering had geen bezwaar en achtte ook het wegsbelang niet in strijd om concessie te verleenen aan de Zeeuwsch-Ylaamsche Tramweg Mij tot het aanleggon eener tramhaan in verbinding van het 5de met het 4de district. Wegens de afwezigheid van den voorzitter en meerdere leden, werden een viertal punten uitgesteld tot eene volgende zitting, nl. het verzoek van C. J. Stnrm de Coster om hem in erf pacht uitgegeven gemeentegrond aan te koopeneene vernieuwde verorde ning op de heffing eener belasting op de hoaden een verzoek van het be stuur der afdeeling van het Groene Kruis te dezer plaatse om een rente loos voorschot van ƒ60 uit de ge meentekas en een verzoek der firma gebr. Polak voornoemd om eene con cessie voor de electrische huisinstal latie in deze gemeente tot 1914. Ten slotte werden stembureaux benoemd voor de verschillende verkie zingen, n.l. voor die van leden voor den Gemeente raad de h.b. Hendrikse en Leenbouts en voor de Provinciale staten de h.h. Calon en de Milliano met den heer Bekaar voor beide bu reaux als 3e lid. Ook werd dit laatste bureau benoemd voor de Kamerver kiezing, omdat naar men zeide, de Kamer en Staten- stemming op éen dag worden gehouden. Men vergiste zich hierin blijkbaar. Wel heeft de candidaatstelling voor beide lichamen op den eersten Dins dag van Juni plaats, maar de stem mingen, d.e intusschen nog niet zjjn bepaald, op dbnzelfden dag te houden, zou al heel onpractisch zijn en in de uitvoering op groote moeilijkheden stuiten. District Oostburg» In e6ne Zaterdagavond gehouden openbare vergadering der anti-revol. kiesvereeniging te Axel heeft de heer mr P. Dieleman, op eene desbetreffen-

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1